Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Blocurile interbelice

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#325
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Anunțurile imobiliare uneri trebuie căutate des. Că dacă nu le găsești la timp, sunt șterse. Dispar mai ceva decât mâncare la 50% reducere în magazin. Că am găsit încă unul cu blocul de pe Dionisie nr. 65, dar nu mai e valabil. Eram curios dacă am ghicit schița apartamentului.
Dar am găsit ceva din blocul conceput de Horia Creangă. Mă întreb cum se numește tipul ăla de mozaic, că nici roman, nici venețian nu e. Ce țevi de calorifer avea. Coloană principală de vreo 2" sau chiar mai groasă. Dar a fost "potemkizat"   Posted image

Attached File  wpbig__637f8b901ffe2-whatsapp-image-2022-11-24-at-153425-1.jpg   115.58K   8 downloadsAttached File  wpbig__637f8b912d95b-whatsapp-image-2022-11-24-at-153425.jpg   122.3K   8 downloadsAttached File  wpbig__637f8b893bcac-whatsapp-image-2022-11-24-at-153421-1.jpg   118.86K   8 downloadsAttached File  wpbig__637f8b8824341-whatsapp-image-2022-11-24-at-153420.jpg   133.56K   8 downloadsAttached File  wpbig__637f8b85b77e8-whatsapp-image-2022-11-24-at-153419.jpg   126.12K   8 downloadsAttached File  wpbig__637f8b9758514-whatsapp-image-2022-11-24-at-153446.jpg   141.8K   8 downloads

Ceva interbelice frumoase sau interesante sunt și prin Constanța. Că era destinație turistică, oraș viu încă din anii '20-'30. Sunt cel puțin 2 blocuri stil clasic, adică a la Paris, cu decorații, pod-mansardă. Franța era un model pentru arhitectură până în anii '30, când a venit și o influență Germană.

Attached File  apartament-vanzare-constanta-ultracentral-decomandat-4-camere-proprietatiperfecte-126142-0-41.jpg   83.52K   15 downloadsAttached File  Apt. interbelic Constanta, probabil anii '20.rar   970.96K   2 downloads

Edited by djl, 29 February 2024 - 20:28.


#326
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pe unde să fie ăsta?
https://homezz.ro/pa...at-3374432.html
Apartamentul de la P-ța Lahovary, e un pic mai clasic, ăsta de aici e chiar foarte clasic. Genul ăsta de mobilă, dacă nu mai e dorit la bloc, măcar să ajungă la o casă de la țară - scaunele pot fi retapisate. Pentru a locui într-un apartament mobilat (mai) clasic, îți trebuie un aumit stil de viață, trebuie să te îmbraci într-un anume fel. Unele stiluri simple îmi plac și mie, dar cum nu mă îmbrac a la costum sau anume stil, nu aș fi imaginea perfectă pentru un asemenea apartament.
Mai demult întrebasem de ce nu există "muzeul orașului", adică să fie clădiri care să prezinte stilul urban de viață din trecut, precum la muzeu satului. Ceva muzee-apartament în care au locuit diverse personalități există și pot fi parte a unui fel de muzeu al orașului. Dar dacă ar locui cineva în apartamente care să arate cât de cât aproape de original, ar putea fi și acele apartamente parte a ideei unui muzeu al orașului, dacă locatarii ar fi dispuși să organizeze un mic tur, eventual contra cost. Foarte puțini oameni ar fi dispuși să facă așa ceva, dar ceva stimulent financiar (poate social) ar fi un motiv pentru a păstra cât de cât original un apartament. Poate și ceva publicitate media, social media.

De blocul de pe Bd. Lascăr Catargiu (Ana Ipătescu când locuiam eu) nr. 11A am mai pomenit și o să mai pomenesc: https://www.google.r...i8192?entry=ttu
Am mai găsit un anunț cu el. Blocul are garaj subteran.... dar să fie tot spațiul ăsta garaj subteran?

Attached File  img-741754-26.jpg   62.26K   6 downloadsAttached File  img-741754-27.jpg   51.36K   7 downloads

Modelul de mozaic a fost folosit și la intrare, puțin la palier, de asemenea în apartament - în altă poză se vede și caloriferul de la intrare, care e original (cele din apartamente cred că au fost schimbate în trecut)

Attached File  utracentral_romana_stradal_pe_lascar_catargiu_apar-737x491.jpg   41.3K   7 downloadsAttached File  DSC00049.JPG   327.09K   4 downloadsAttached File  img-741754-12.jpg   24.56K   1 downloads

Poza din mijloc e ultima din corpul principal. Nu-mi dau seama dacă la apartamentul de la etajul retras tot pe acolo se ajunge. Eh, când am fost, m-am uitat la scara de serviciu, da' deștept ce am fost, nu am văzut și liftul de serviciu, acum scos din uz, jecmănit de butoanele cabinei și cel de la palier (când mai ajung, poate cobor un etaj, să văd dacă mai sunt pe acolo), ușile cabinei. Ce aiurit sunt. Păcat că-i jemcănit, dar măcar e cât de cât întreagă cabina. Liftul de serviciu de pe Boteanu nr. 3A e cu podeaua prăbușită și pe Brezoianu nr. 53, corp B (adică spre Cișmigiu) are cabina jecmănită. Nu înțeleg ce pot să facă cu butoanele alea, că mare bani nu obțin pe ele. Pe vremuri, dacă dădeau jos panourile de comandă, dacă obțineau salariu femeii de servici pe o lună, deci mulți bani nu obțineau. Dacă vede un potențial cumpărător așa ceva, scade potențialul de vânzare sau suma de vânzare.

Mă întreb ce metode de construcție foloseau. La toate se turna betonul cu cife sau chestii de genul, la altele păreau a folosi doar schele, nu și macarale. Multă muncă manuală, oricum. Căzile bănuiesc că erau montate sau cărate în timpul construirii, că e mai greu să cari chestii voluminoase pe scară, mai ales pe o scară îngustă.
Greu de montat erau motoarele ascensoarelor. Fie erau ridicate cu macaraua în timpul edificării clădirii; dacă nu, cărate pe scări și apoi urcate cu greu în camera troliului. În cartea "Ascensoare electrice", ediția 1960 sunt criticate blocurile vechi pentru spațiul mic din camera troliilor (greutatea accesibilitate) și cred că e o critică făcută în mare parte pe bună dreptate, nu e propagandă comunistă, ca în alte cazuri.
În orice fel ar fi fost edificate clădirile, multe impresionează. Din păcate impresionează doar la exterior și eventual finisaje, dar unele impresionează și la interior.

#327
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019

View Postdjl, on 03 martie 2024 - 17:42, said:


Cred că Intrarea Rigas ultimul bloc pe stânga, unde e plăcuța memorială și pentru Petru Dumitriu.

Etajul doi cu vederea spre stradă nu spre parc.

Edited by MarcoSemedo, 03 March 2024 - 20:49.


#328
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

View Postdjl, on 03 martie 2024 - 17:42, said:

Mai demult întrebasem de ce nu există "muzeul oraşului", adică să fie clădiri care să prezinte stilul urban de viaţă din trecut, precum la muzeu satului. Ceva muzee-apartament în care au locuit diverse personalităţi există şi pot fi parte a unui fel de muzeu al oraşului. Dar dacă ar locui cineva în apartamente care să arate cât de cât aproape de original, ar putea fi şi acele apartamente parte a ideei unui muzeu al oraşului, dacă locatarii ar fi dispuşi să organizeze un mic tur, eventual contra cost. Foarte puţini oameni ar fi dispuşi să facă aşa ceva, dar ceva stimulent financiar (poate social) ar fi un motiv pentru a păstra cât de cât original un apartament. Poate şi ceva publicitate media, social media.

Nu e chiar ce zici tu, dar exista Muzeul Vârstelor în casa Filipescu-Cesianu.
http://muzeulbucures...zeul-varstelor/

Edited by denisen, 04 March 2024 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate