Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Probleme semnal

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
De la o vreme am sesizat diferite probleme de semnal pe anumite posturi TV. Am crezut ca este de la conectica dar dupa ce am schimbat toate cablurile + mufele problema a ramas la fel.

Pe majoritatea frecventelor unde exista canale HD(ceea ce ma intereseaza cel mai mult) intensitatea semnalului este 65% ceea ce in unele cazut se manifesta vizibil dar nu tot timpu, pe frecventele unde exista doar canale SD intensitatea semnalului este de 55-57% dar exista si cateva frecvente unde nu depaseste 44-45% ceea ce e extrem de vizibil si deranjant.

Am testat atat cu un televizor Samsung cat si cu un tuner TV masuratorile arata aceleas cifre.

Mentionez ca locuiesc la casa si am FTTH deci vine fibra pana in ONT iar de acolo CATV+NET, serviciu de internet merge ireprosabil deci exclud o problema cu fibra optica, conexiunea de pe stalp sau a ONTului.

La inceput semnalul a fost de maxim 70-72% dar cu timpu a tot inceput sa scada pana la cifrele de mai sus, nu am bagat de seama pentru ca nu era ceva sesizabil.

Eu am abonament analogic dar stim povestea.... pot sa ma plang sa le spun de problema? Ce credeti ca este? poate fi rezolvata remote ceva setari in ONT?

#2
dumibr

dumibr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.08.2007
eu am internet si tv de la orange.
insftastructura nou doar ce am renovat si refacut totul.
imi mergea tv in framu-ri la cevateva minute ingheta imaginea pentru 1-2 sec.
asta in general la orele de varf.
am facut 5 sesizari au vazit baietii care tipic au dat vina pe cablurile mele ca nu sunt bune.
am cumparat cablu si am pus pe direct fara spliter din router in reciver, la fel. am filmat cu telefonul sa am dovada si cand au venit au venit direct cu un reciver nou.
prolema era reciverul.

#3
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

 dumibr, on 07 octombrie 2017 - 13:23, said:

eu am internet si tv de la orange.
insftastructura nou doar ce am renovat si refacut totul.
imi mergea tv in framu-ri la cevateva minute ingheta imaginea pentru 1-2 sec.
asta in general la orele de varf.
am facut 5 sesizari au vazit baietii care tipic au dat vina pe cablurile mele ca nu sunt bune.
am cumparat cablu si am pus pe direct fara spliter din router in reciver, la fel. am filmat cu telefonul sa am dovada si cand au venit au venit direct cu un reciver nou.
prolema era reciverul.


Nu te supara ,e vorba de Orange ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate