Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Casa/perete baie din chirpic si rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Renovare baie; unul din pereti (lipit de cada, pe care se monteaza faianta)are o "burta" mai mare decat a mea si trebe indreptat.
Variante :
1. Cioplit + rabdare pana la o planeitate aproximativa+tencuit=> nu am gasit mester pentru varianta asta.
2. Cioplit fara rabdare+rigips=> mesterii stau la coada sa faca lucrarea..
Varianta 2 are vreun dezavantaj din punct de vedere tehnic referitor la umiditate?( golurile dintre perete si placa trebe umplute cu ceva..?..solutii,,?)

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este de ce a aparut acea "burta".
E clar o sarcina prea mare acolo sau o deficienta structurala.

Ai grija cand "ciolest", ca sa nu te trezesti cu toata casa peste tine.

#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Armat cu plasa de sudata si tencuit cu Tenco sau tencuiala cu ciment iar dupa uscare placarea cu faianta. Asa nu slabesti nici peretele si nici nu vei ava "spatii" pentru mucegai, insecte sau soricei.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

 danb1961, on 27 septembrie 2017 - 06:56, said:

Renovare baie; unul din pereti (lipit de cada, pe care se monteaza faianta)are o "burta" mai mare decat a mea si trebe indreptat.
Variante :
1. Cioplit + rabdare pana la o planeitate aproximativa+tencuit=> nu am gasit mester pentru varianta asta.
2. Cioplit fara rabdare+rigips=> mesterii stau la coada sa faca lucrarea..
Varianta 2 are vreun dezavantaj din punct de vedere tehnic referitor la umiditate?( golurile dintre perete si placa trebe umplute cu ceva..?..solutii,,?)

Multumesc
Varianta 3.Cioplit fara rabdare, plasa sudata de 4 si tencuiala groasa de beton.Burta probabil a aparut datorita infiltratiilor, cand vei incepe sa cioplesti, o sa vezi cat de usor cade in zona respectiva.Daca pui doar rigips nu rezolvi nimic la chirpici.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 danb1961, on 27 septembrie 2017 - 06:56, said:

Renovare baie; unul din pereti (lipit de cada, pe care se monteaza faianta)are o "burta" mai mare decat a mea si trebe indreptat.
Variante :
1. Cioplit + rabdare pana la o planeitate aproximativa+tencuit=> nu am gasit mester pentru varianta asta.
2. Cioplit fara rabdare+rigips=> mesterii stau la coada sa faca lucrarea..
Varianta 2 are vreun dezavantaj din punct de vedere tehnic referitor la umiditate?( golurile dintre perete si placa trebe umplute cu ceva..?..solutii,,?)

Multumesc
Varianta 2 implica mai putine riscuri structurale.
Se poate folosi rigips pentru spatii umede, care se poate placa cu faianta.
Intre rigips si peretele cu "burta" se poate umple cu spuma expandabila.

Ideea e totusi, sa nu pui dusul sa bata prea mult si prea des pe acel perete...

(inteleg ca nu exista varianta demolarii si ridicarii unui/ unor perete/pereti ca lumea...)

 iuliean50, on 27 septembrie 2017 - 07:15, said:

Armat cu plasa de sudata si tencuit cu Tenco sau tencuiala cu ciment iar dupa uscare placarea cu faianta.
Nu prea ai cum sa prinzi in dibluri plasa aceea pe un perete din chirpici...

Daca tot se ia in calcul o operatiune laborioasa, mai bine se demoleaza si se inlocuieste cu un perete din bca sau din lemn.
Depinde ce e acolo si cat e dispus proprietarul sa faca deranj.

Edited by Hunor_66, 27 September 2017 - 07:21.


#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
iuliean50="burta" asta fiind cam la mijlocul peretelui, sa inteleg ca , fara cioplire, incarc peretele sus jos ca sa-i dau planeitate ?, "adicalea" fara rigips ?

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

 Hunor_66, on 27 septembrie 2017 - 07:20, said:

Varianta 2 implica mai putine riscuri structurale.
Se poate folosi rigips pentru spatii umede, care se poate placa cu faianta.
Intre rigips si peretele cu "burta" se poate umple cu spuma expandabila.

Ideea e totusi, sa nu pui dusul sa bata prea mult si prea des pe acel perete...

(inteleg ca nu exista varianta demolarii si ridicarii unui/ unor perete/pereti ca lumea...)


Nu prea ai cum sa prinzi in dibluri plasa aceea pe un perete din chirpici...

Daca tot se ia in calcul o operatiune laborioasa, mai bine se demoleaza si se inlocuieste cu un perete din bca sau din lemn.
Depinde ce e acolo si cat e dispus proprietarul sa faca deranj.
Riscul structural e insasi burta formata.Plasa o prinzi cu dibluri fara probleme, daca nu, folosesti cuie.Varianta reconstruirii merge doar daca structura suporta daramarea respectivului perete.La chirpici, pana nu pui plasa si tencuiala de beton, nu rezolvi problemele specifice, cum ar fi craparea, curgerea ( burta), infiltratii.

#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 iuliean50, on 27 septembrie 2017 - 07:15, said:

Armat cu plasa de sudata si tencuit cu Tenco sau tencuiala cu ciment iar dupa uscare placarea cu faianta. Asa nu slabesti nici peretele si nici nu vei ava "spatii" pentru mucegai, insecte sau soricei.
Asa am procedat si eu intr-o situatie asemanatoare, peretele s-a indreptat si s-a intarita. Plasa am ancorat-o de peretele de chirpici cu cuie lungi batute oblic sa nu se smulga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate