Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#2665
Drixit

Drixit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2022
E Posibil că acum există VoLTE roaming pe rețea Yettel HU. Cineva poate să testa? (Orange face steering pe Telekom, dar merge și Yettel).

#2666
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ii functioneaza la cineva roamingul in germania cu reteaua telekom?

#2667
szipi

szipi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.01.2006
Da,merge VoLTE și pe Yettel HU.

#2668
cmxusr

cmxusr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.01.2024

 bigheart, pe 27 noiembrie 2023 - 15:31, a scris:

Salutare,
Intampin urmatoarea situatie in momentul in care plec in roaming, desi exista acord de interconectare cu mai multi operatori in tara respectiva, nu mi se permite sa fac selectarea unui alt operator. Situatia am intalnit-o pentru prima data in acest an, atat in Bulgaria cat si in Germania. Numarul este de abonament pe ORO. In momentul in care ajung in tara respectiva, telefonul selecteaza in mod automat unul dintre operatorii existenti iar daca incerc sa selectez manual un alt operator primesc eroare. Am facut sesizare si catre cei de la Orange de mai bine de 2 luni dar pana in acest moment nu am primit un raspuns. Am schimbat si telefonul si situatia persista. Am pus si o poza in acest sens.
Multumesc!

Ai schimbat degeaba telefonul, situația e cam generală cu orange, lista cu operatori parteneri de pe site e o minciună.
In teorie ei cu siguranta au acordurile alea, dar sunt puse on hold pastrand acces doar pe unul, maxim 2 parteneri convenabili financiar. E cat se poate de evident ce fac.

Franta, Belgia, Spania - tari cu rețele Orange, e imposibila conectarea pe orice alta retea (exceptie Spania unde mai merge si Yoigo, care e practic tot a lor acum, si e degeaba)
In FR și ES nu e mare tragedie ca au retele ok, dar prin Belgia Orange e cea mai obosită rețea.

In Franța și Belgia nu au nici VoLTE roaming.

Suportul orange nu te va ajuta niciodată, orice tine de roaming ei dau vina pe retelele partenere desi evident ei controlează totul.
Asta e, au ajuns abonamentele cu net nelimitat + roaming 5 euro sau chiar mai jos, romanul a vrut ieftin, trebuie sa se taie de pe undeva

Orange F 5G:

Attached File  Screenshot_20240126_103513_Speedtest.jpg   61.12K   45 downloadsAttached File  Screenshot_20240126_103521_Service mode RIL.jpg   103.76K   30 downloadsAttached File  Screenshot_20240126_104358_Netmonitor.jpg   155.49K   27 downloads

#2669
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 12.12.2023
Reteaua #1, 5G cu limita pe IP-uri, acces doar la cine vor ei, la Prepay platesti mai mult ai viteze mai mari, doar Yoxo iti ofera profilul maxim, mi se pare o mizerie sa nu dai acces si la celelalte retele, macar 2 din fiecare tara din EEA, lasam worldwide-ul, macar 4G daca nu 5G.
Premium ce sa mai zic…

#2670
bigheart

bigheart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.06.2005

 carmenclara1, pe 26 decembrie 2023 - 00:17, a scris:

ii functioneaza la cineva roamingul in germania cu reteaua telekom?

Salut,

Eu am fost in Octombrie, la aeroport s-a selecat automat O2, iar cand am ajuns in oras s-a modificat pe TELEKOM si asa a ramas pana cand am plecat. Comparativ pe TELEKOM a functionat VoLTE, in schimb pe O2 nu.

#2671
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare
Pentru Marea Britanie exista ceva pachete avantajoase? Sau apelam la variante locale?
Mulțumesc

#2672
bokkkdan

bokkkdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.06.2006
Grecia, Atena in zona piata Monastiraki, in roaming pe Cosmote. N-am apucat sa fac si speedtest. La manual search, toate cele 3 retele apar doar cu 2G si 4G.

Attached Files



#2673
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 12.12.2023
Deci avem VoLTE si pe Cosmote GR in roaming la ORO, sunt curios la ceilalti 3 de la noi.

#2674
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,676
  • Înscris: 06.03.2004
Mergea de asta vară.

#2675
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 12.12.2023
Vazusem de nova mai de mult, nu stiam de Cosmote, oricum, e bine sa se extinda la cat mai multi operatori VoLTE roaming :)

#2676
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
Se schimbă tarifele de roaming la Orange din 2024!

.......
Noul sistem de tarifare
Turcia: De la 7,14 euro pentru 1 MB de trafic de internet la doar 0,00195 euro pentru 1 MB, Orange aduce o reducere semnificativă a costurilor. Serbia: Costurile scad dramatic de la 10,71 euro pentru 1 MB la doar 0,00195 euro, oferind utilizatorilor acces mai accesibil la comunicații mobile.
...
Cum poți accesa noile tarife
Utilizatorii Orange pot accesa noile tarife prin activarea unui pachet valabil 24 de ore, care se activează automat la primul apel, SMS sau sesiune de internet. .....


Jmekerie, nu comparam cu oferta la aialalti ca tot e foarte scump, dar e un pas inainte.Posted Image

#2677
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 14.03.2008

View Postabit, on 06 martie 2024 - 21:44, said:

Se schimbă tarifele de roaming la Orange din 2024!

.......
Noul sistem de tarifare
Turcia: De la 7,14 euro pentru 1 MB de trafic de internet la doar 0,00195 euro pentru 1 MB, Orange aduce o reducere semnificativă a costurilor. Serbia: Costurile scad dramatic de la 10,71 euro pentru 1 MB la doar 0,00195 euro, oferind utilizatorilor acces mai accesibil la comunicații mobile.
...
Cum poți accesa noile tarife
Utilizatorii Orange pot accesa noile tarife prin activarea unui pachet valabil 24 de ore, care se activează automat la primul apel, SMS sau sesiune de internet. .....


Jmekerie, nu comparam cu oferta la aialalti ca tot e foarte scump, dar e un pas inainte.Posted Image

Orange ofera din ce in ce mai putin net in roaming(inclus in abonamente) si ei zic ca ieftinesc...

#2678
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 21.03.2005

 abit, pe 06 martie 2024 - 21:44, a scris:

Se schimbă tarifele de roaming la Orange din 2024!

.......
Noul sistem de tarifare
Turcia: De la 7,14 euro pentru 1 MB de trafic de internet la doar 0,00195 euro pentru 1 MB, Orange aduce o reducere semnificativă a costurilor. Serbia: Costurile scad dramatic de la 10,71 euro pentru 1 MB la doar 0,00195 euro, oferind utilizatorilor acces mai accesibil la comunicații mobile.
...

Matematica asta tot aiurea este...
In primul rand platesti 4 euro/zi, indiferent ca se consuma 1MB sau 2GB... adica pretul ala per MB este incorect. Este conditionat de folosirea intregii cantitati... ceea ce nu e cazul mereu.
De ce trebuie sa fie mereu pachete???
De ce nu poti sa platesti exact cat consumi, la tariful de 0.0019?

#2679
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
in acest moment daca ai sesiuni accidentale zilnice de peste 1KB, Orange incaseaza de ex 0.0119 euro (trafic pentru 1MB), cum o vacanta in Turcia este in medie de 7 zile cu noile tarife incaseaza 28Euro...  eu zic ca e bine...pentru furnizor Posted Image

tarifarea la aceasta data:
"La intrarea în Turcia, dacă abonamentul tău este înregistrat pe o persoană fizică, îți activăm gratuit opțiunea Go World Promo care îți oferă tarife reduse în roaming.
Ai 0.0119 euro pe MB pentru traficul de internet și 0.357 euro pe minut pentru apeluri locale și către România și pentru apeluri primite sau SMS (TVA inclus).
Noile tarife sunt valabile până pe 8 aprilie 2024, cu posibilitate de prelungire."

***Dacă te afli în zona 1 și inițiezi apeluri către destinații tot din această zonă, modalitatea de taxare este:
- pentru apelurile efectuate, tarifarea se face la secundă, după primul minut care este indivizibil - pentru apelurile primite, taxarea se face la secundă - pentru traficul de internet în zona 1 unitatea de taxare este de 1 KB

#2680
vladn2016

vladn2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 06.04.2018
Mi-am adus aminte unde am întâlnit povestea cu mega,giga pe zi... La Nomad e-sim prin UK...
Se miră sărăciile ăstea ce sa mai scoată să prostească oamenii...
Aștept să mă roage cu mărirea 😁...

#2681
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,442
  • Înscris: 16.05.2007
orange are data de resetare contor de date? Daca da cum o pot afla?

Edited by liberlamare, 11 March 2024 - 08:28.


#2682
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,096
  • Înscris: 04.10.2005
Pai, nu-i data facturii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate