Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#2647
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Trebuie sa ai activ Roaming World, dar de obicei doar cel SEE este activ implicit, tocmai că dacă ești lângă graniță să nu ai costuri suplimentare că intră semnal din R. Moldova sau Serbia sau Ucraina.

#2648
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,452
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai înțeles: are abonament Orange fără roaming activ, dar primește apel în roaming dar când răspunde se inchide apelul.
Nu ar trebui sa ii sune telefonul.

#2649
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Am înțeles, nu contează anomalia câtă vreme nu poate face cost suplimentar. Este ceva similar cu Telekom care te lasă să intri de pe cartelă prepaid cu 0 euro pe site-ul lor și dacă ești în Sudan cu 15 euro/GB.

Edited by lk1, 28 August 2023 - 22:55.


#2650
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,381
  • Înscris: 01.10.2015
Roaming cu Hu. Profil volte pe Telekom Hu. Acces la 5G.

#2651
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,381
  • Înscris: 01.10.2015
1+n28 Telekom Hu. Nyíregyháza.

#2652
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

 MembruAnonim, on 04 octombrie 2023 - 13:40, said:

(...) te invit sa stai tu mai mult de 2 luni in roaming sa vedem cat mai esti “roam-like-home” Posted Image
Ia uite cam ce spune regulamentu' ăsta:

Quote

(...)
Monitoring roaming use
As part of their fair use policy, your operator can monitor and check your roaming use over a 4 month period. If, during this period, you have spent more time abroad than at home AND your roaming use exceeds your domestic use, your operator may contact you and ask you to clarify your situation. You will have 14 days to do so.
If you continue to spend more time abroad than you do at home and your roaming consumption continues to exceed your domestic usage your operator may start charging you extra for your roaming use. (...)
https://europa.eu/yo...ts/index_en.htm
Cum ar veni, monitorizarea se referă la 4 luni calendaristice. Problema apare la operatori, că își cam aleg cum vor ei perioadele astea. Și că, uneori, în loc să te pună la costuri suplimentare, îți taie macaroana...:)

#2653
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,532
  • Înscris: 16.12.2006
Am o mica nelamurire legata de roaming in afara SEE.

Planific o excursie de cateva zile in Turcia in luna decembrie.

Cum pe acelasi telefon am si Orange si Digi Mobil am de gand sa folosesc doar Digi Mobil in Turcia.

Atat roaming de voce, cat si de date. Ca sa nu se conecteaze pe Orange presupun ca este de ajuns faptul ca am activ doar roaming SEE nu?

Observ ca pe pe site-ul Orange se face precizarea asta:

La intrarea în Turcia, dacă abonamentul tău este înregistrat pe o persoană fizică, îți activăm gratuit opțiunea Go World Promo care îți oferă tarife reduse în roaming.

Ai 0.0119 euro pe MB pentru traficul de internet și 0.357 euro pe minut pentru apeluri locale și către România și pentru apeluri primite sau SMS (TVA inclus).

Noile tarife sunt valabile până pe 15 noiembrie 2023, cu posibilitate de prelungire.

Sper ca dau SMS si te intreaba daca vrei sa activezi Go World Promo sau nu, iar daca eu nu le raspund in niciun fel si igonor acel SMS de la ei nu se activeaza nimic. Corect? :)

#2654
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Nu!Posted Image Scrie clar, ei îți activează opțiunea ȘI nu te costă nimic (adică opțiunea)! Mai departe, orice consumi (minute, SMS sau net), plătești.
Dacă nu ai de gînd să folosești deloc Orange, mai bine scoți SIM-ul din telefon și te știi de-o treabă. Iar dacă totuși alegi să lași cartela acolo, dezactivează din meniu netul în roaming. Convorbirile și SMS-urile vor funcționa în continuare, cu costul aferent...

Edited by crislacor, 21 November 2023 - 16:20.


#2655
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,532
  • Înscris: 16.12.2006
Il las acasa atunci ca e SIM fizic si aia e. :)))

Si imi activez din tara redirectionare ca cine ma suna pe numarul de Orange sa se duca apelul pe numarul de Digi Mobil.

#2656
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 04.10.2005
Poți să deActivezi SIM din meniu... Dezactivare sim2... :-)

#2657
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 21.03.2005
Il tii linistit in telefon, Roaming dezactivat, nu raspunzi la apeluri pe linia respectiva, daca ar fi sa te sune cineva.

#2658
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu dați aceste sfaturi pentru că sunt care au mesageria activată și să vezi ce te arde!

#2659
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 catalinman, on 21 noiembrie 2023 - 16:28, said:



Si imi activez din tara redirectionare ca cine ma suna pe numarul de Orange sa se duca apelul pe numarul de Digi Mobil.
O sa te taxeze suplimentar pentru redirectionare.

#2660
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,532
  • Înscris: 16.12.2006
Bine stiut, observ ca vor 17 centi pe minut. :)))

https://www.orange.r...a-apelurilor-99

#2661
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,676
  • Înscris: 06.03.2004
Iti activezi un yoxo cu cod promo si il folosești ca proxy :)

#2662
bigheart

bigheart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.06.2005
Salutare,
Intampin urmatoarea situatie in momentul in care plec in roaming, desi exista acord de interconectare cu mai multi operatori in tara respectiva, nu mi se permite sa fac selectarea unui alt operator. Situatia am intalnit-o pentru prima data in acest an, atat in Bulgaria cat si in Germania. Numarul este de abonament pe ORO. In momentul in care ajung in tara respectiva, telefonul selecteaza in mod automat unul dintre operatorii existenti iar daca incerc sa selectez manual un alt operator primesc eroare. Am facut sesizare si catre cei de la Orange de mai bine de 2 luni dar pana in acest moment nu am primit un raspuns. Am schimbat si telefonul si situatia persista. Am pus si o poza in acest sens.
Multumesc!

Attached Files


Edited by bigheart, 27 November 2023 - 15:34.


#2663
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,107
  • Înscris: 13.01.2013
abonamentul de 25€ are incluse resurse pt serbia?

#2664
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 04.10.2005
Nu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate