Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#2683
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,423
  • Înscris: 16.05.2007
nu stiu, parca la digi datele difera, poate sa fie prima zi a lunii la orange

Edited by liberlamare, 11 March 2024 - 09:15.


#2684
cmxusr

cmxusr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2024
Doar la Digi difera data de resetare a traficului national de date inclus in functie de ultimele 3 cifre ale numarului de telefon, o masura implementata de la inceput (erau doar 5GB pe 3G) pentru a balansa traficul in decursul unei luni la nivel de retea.

La restul operatorilor se respecta data de facturare.

Nu stiu ce legatura are cu topicul de roaming totuși.

#2685
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Nu, se folosește ciclul de facturare.

#2686
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
cu ce tarife minunate vine orange :lol:

din 9 aprilie cum pui piciorul in afara zonei SEE si primesti un apel - bam, 2 euro/24 ore. ai vorbit mai mult de 10 minute? bam, inca 2 euro. si maine de la capat.

deschizi internetul?? bam, 4 euro pe 24 ore. ce-i drept, aici iti dau 2GB de trafic in astia 2 euro. dar, fii fara grija, maine de la capat! :lol: evident, asta e valabil doar pt "zona 1". in restul zonelor e de 2-4 ori mai scump.

cred ca oamenii ii vor injura cand vor primi primele facturi dupa un concediu, iar dupa nici dracu nu va mai folosi roaming-ul lor in afara SEE.

#2687
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
sejur in Turcia, 7 nopti adica 8 zile de taxare, un apel zilnic si ceva KB-MB, si te-au rezolvat de 48 euro,

simplu si eficient, e sub plafonul de 50 euro, deci nu iti dau stes, mai putin in momentul cand vine factura Posted Image

#2688
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 newbie13, pe 04 aprilie 2024 - 19:07, a scris:

cu ce tarife minunate vine orange :lol:

...
cred ca oamenii ii vor injura cand vor primi primele facturi dupa un concediu, iar dupa nici dracu nu va mai folosi roaming-ul lor in afara SEE.
De ce sa ii injure?
Ma astept sa existe un sms de informare... cu tarifele. Si cine vrea, activeaza, cine nu...

De sarbatori niste prieteni au calatorit in State... ei nu sunt pe O, sunt pe T. Dar le-am facut 3 abonamente pe Digi, cu eSIM (au toti iPhone) si au tinut datele mobile pe Digi, in State, dupa 3 saptamani si ceva a venit o suma infima, bani de seminte.

Prin analogie, si pe Orange cu Turcia se poate face ceva similar, cu numar dual SIM din Turcia, de la un serviciu local/national al lor...

Erau niste conditii totusi pe pachetele astea  noi de roaming de la orange, cum sa faci sa nu activezi optiunea daca nu vrei cu minute... nu pot la ora asta sa mai fac si browsing :)

#2689
vladn2016

vladn2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 06.04.2018
Și eu tot pe Digi am stat in US fără limitein vară și Israel la fel ! Costurile... infime !!!
Pe Orange am avut activată opțiunea de 15 euro ,aia pe vechi, că așteptam telefon.

#2690
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
Ce porcarie - am descoperit si eu acum noile tarife, bineinteles fara sa fi avut vreo informare in prealabil. Nu ai cum sa renunti la ele si sa treci pe tarifele granulare. Asta e, urmeaza iar o portare.

#2691
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Eu nu înțeleg de ce ar mai sta careva pe abo normale când există Yoxo.
Singura logică ar fi telefoanele în rate, dar dacă ajungi să-ți iei telefoane în rate în ziua de azi înseamnă că oricum ești un dezastru financiar, te păcălești și la altele nu numai la Orange, deci nu prea mai contează....

#2692
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 30.05.2008

View Postthekat, on 09 aprilie 2024 - 17:33, said:

Ce porcarie - am descoperit si eu acum noile tarife, bineinteles fara sa fi avut vreo informare in prealabil. Nu ai cum sa renunti la ele si sa treci pe tarifele granulare. Asta e, urmeaza iar o portare.

Azi am primit email, deci suntem in data de 10 si ei ma anunta ca din 9 se aplica noile pachete de tarife. La timp...Cred ca au stat si s-au gandit mult cum sa faca sa stoarca si mai multi bani de la clienti. Inventivi totusi Posted Image

#2693
Drixit

Drixit

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2022
Eu nu inteleg de ce ar mai sta cineva pe prepay, yoxo sau gigi. La prepay nu ai roaming inclus, nici la yoxo daca nu ai optiunea 40lei, iar la digi, roaming e dezastru, apeluri in roaming sunt intutilizabile. Daca nu sti cum sa reziliez si utiliza puncte thank you, asta e problema ta. Cateva telefoane e mai ieftin cu rate la orange decat emag si gigi. Si ai 5G real la orange si serviciu mai bine decat gigi. In multe situatii, orange B20 only e mai rapid decat ala B1 de la digi. Deci nu inteleg de ce nu ar sta pe un abonament orange, când are cele mai bune optiuni în țara.

#2694
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 28.08.2007
Eu nu am primit nimic, nici mail nici sms, nimic.
Este motiv de reziliere aceasta modificare de tarifare? Intreb, ca asa as porta cateva numere.

#2695
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
Teoretic da, însă nimic nu te oprește să te portezi.

@iozsi poți pune conținutul acelui email aici?

#2696
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdariusgherman, on 10 aprilie 2024 - 16:30, said:

Este motiv de reziliere aceasta modificare de tarifare? Intreb, ca asa as porta cateva numere.

Nu este.
Tarifele de roaming nu sunt garantate prin vreun contract, mai ales cele non SEE.

#2697
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
La mine in contract sunt trecute si tarifele de roaming.

#2698
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi sa nu fie cele din SEE.

#2699
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
Da, exprimarea e putin ciudata: "si tarif standard conform tarii vizitate pentru traficul de roaming in tari non SEE"

#2700
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e ciudata, sunt tarifele standard iar tarifele standard se pot modifica oricand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate