Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#2701
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 30.05.2008

View Postthekat, on 11 aprilie 2024 - 07:07, said:

Teoretic da, însă nimic nu te oprește să te portezi.

@iozsi poți pune conținutul acelui email aici?


#2702
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 21.03.2005

 AlexEn, pe 11 aprilie 2024 - 12:53, a scris:

Nu e ciudata, sunt tarifele standard iar tarifele standard se pot modifica oricand.
Si tarifele non-standard se pot modifica oricand.
Orice tarif se poate modifica oricand. Fiind contractual, este motiv de reziliere, pentru cine doreste.
Este o modificare UNILATERALA a tarifelor de roaming.
Oricine vrea poate sa rezilieze sau sa porteze.
Pentru ca te obliga practic la alte costuri in Roaming. Cu care poate nu esti de acord.



 dariusgherman, pe 10 aprilie 2024 - 16:30, a scris:

Eu nu am primit nimic, nici mail nici sms, nimic.
Este motiv de reziliere aceasta modificare de tarifare? Intreb, ca asa as porta cateva numere.
Da, ESTE motiv de reziliere.

La fel, prin analogie, este si la yoxo. Nu-ti (mai) convin pachetele, inchizi/portezi oricand.

#2703
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 28.08.2007
Confirm dupa ce am vb cu Orange ca se poate rezilia/porta - acuma intrebarea este: eu nu am primit niciun email/notificare/nimic cu privire la aceste schimbari de tarife. Tind sa cred ca o modificare tacita de contract, aduce dupa sine posibilitatea de a ,,pleca" oricand, avand in vedere ca au jucat murdar, neanuntand individual clientii. Cu atat mai bine zic eu.

Edited by dariusgherman, 12 April 2024 - 08:43.


#2704
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 13.03.2005
Ti-au comunicat acest lucru telefonic? Chiar ma mir intrucat de obicei zic orice si mint, numai pentru a pacali utilizatorul ca poate fi tinut in reteaua lor

#2705
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 28.08.2007
Am scris pe chat si m-a si sunat o tipa. A zis ca da, pot porta, rezilia samd. Contract pana in octombrie 2025, smart 15 redus la 5.5 euro am, si nu am aparat in rate. Daca aveam, evident ca plateam ratele pe ultima factura. Deja sunt off topic. Oricum, sunt mirat ca nu am fost mintit.

#2706
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 21.03.2005

 dariusgherman, pe 12 aprilie 2024 - 08:42, a scris:

Confirm dupa ce am vb cu Orange ca se poate rezilia/porta - avand in vedere ca au jucat murdar, neanuntand individual clientii. Cu atat mai bine zic eu.
Modificarile anuntate pe site fac parte din contract.
Adica orice publica acolo este acceptat tacit de catre clienti.

Doar nu era sa trimita tuturor pe email  sau sms informatii despre noile pachete de roaming ca sa sperie si clientii care mai pleaca prin afara SEE...

Edited by MELODY, 12 April 2024 - 12:59.


#2707
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 28.08.2007

View PostMELODY, on 12 aprilie 2024 - 12:58, said:

Modificarile anuntate pe site fac parte din contract.
Adica orice publica acolo este acceptat tacit de catre clienti.

Doar nu era sa trimita tuturor pe email  sau sms informatii despre noile pachete de roaming ca sa sperie si clientii care mai pleaca prin afara SEE...

Ca tot suntem offtopic: cate zile am avea la dispozitie ca sa portam/reziliem? Sau din ce moment se considera ca s-ar scurge cele 15 zile teoretice? Din momentul publicarii anuntului pe site la ei? Era normal sa trimita notificari le toti abonatii, la fel cum fac si cu maririle alea de 1-2 euro/serviciu odata la 6/12 luni. In acest mod se respecta si legislatia si utilizatorului final i se spune si i se da posibilitatea sa rezilieze daca nu ii convin noile conditii. Consider ca au facut-o intentionat, pe sub mana, ca sa nu mai piarda clienti.

Later Edit: o inteleg asa - cele 14 zile calendaristice sau lucratoare cum or fi, se scurg din data de 9 aprilie, data acestui comunicat de la ei de pe site: https://newsroom.ora...mai-accesibile/ . Si ca sa fie si mai intentionat neseriosi, nici macar aici nu au scris ca, clientul are posibilitatea de a denunta unilateral contractul...

Edited by dariusgherman, 12 April 2024 - 13:17.


#2708
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008

View PostMELODY, on 12 aprilie 2024 - 12:58, said:

Doar nu era sa trimita tuturor pe email  sau sms informatii despre noile pachete de roaming ca sa sperie si clientii care mai pleaca prin afara SEE...

Nu vad de ce sa fie clientii speriati . Daca compari oferta Orange cu ceilalti din piata , o sa vezi ca este relativ buna .

Cineva pomenea de Turcia  .

La Orange la oferta noua te costa  pentru date mobile 2 euro/giga  si 0.2 euro/minut apel vocal , 0.2 euro sms .
La Vodafone te costa 4.5 euro/giga pentru date mobile si 0.23 euro/minut apel vocal si 0.25 euro/sms .
La Telekom te costa 59.5 euro/giga datele mobile , 0.0595 euro/minut voce si 0.4522 euro /sms
La Digi te costa 1 euro/giga date mobile , 0.19 euro/minut voce si 0.0382 euro/sms

#2709
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMELODY, on 12 aprilie 2024 - 12:58, said:

Modificarile anuntate pe site fac parte din contract.
Adica orice publica acolo este acceptat tacit de catre clienti.

Doar nu era sa trimita tuturor pe email  sau sms informatii despre noile pachete de roaming ca sa sperie si clientii care mai pleaca prin afara SEE...

Ba da, asa era normal. Altfel ar insemna ca toti trebuie sa stea zilnic cu ochii pe site pentru a vedea ce s-a modificat.

View Postmarchand, on 12 aprilie 2024 - 15:51, said:

Nu vad de ce sa fie clientii speriati . Daca compari oferta Orange cu ceilalti din piata , o sa vezi ca este relativ buna .

Cineva pomenea de Turcia  .

La Orange la oferta noua te costa  pentru date mobile 2 euro/giga  si 0.2 euro/minut apel vocal , 0.2 euro sms .
La Vodafone te costa 4.5 euro/giga pentru date mobile si 0.23 euro/minut apel vocal si 0.25 euro/sms .
La Telekom te costa 59.5 euro/giga datele mobile , 0.0595 euro/minut voce si 0.4522 euro /sms
La Digi te costa 1 euro/giga date mobile , 0.19 euro/minut voce si 0.0382 euro/sms

Cu marea diferenta ca la Orange daca intr-una din zile fac un trafic de 50 KB atunci sunt tarifat instant cu 4 EUR. La fel tot la Orange daca primesc un apel, insa inchide apelul dupa 2 secunde sau nu raspund la el, hop 2 EUR. Daca ofereau posibilitatea de a NU iti activa automat aceste pachete, atunci mai mergea.
Si cu aceste modificari Orange va castiga practic mai multi bani decat inainte. Unii vor sa foloseasca WiFi-ul hotelului de exemplu si nu vor sa dea bani aiurea. Insa cum nu poti controla totul, e indeajuns sa primesti un simplu apel si hop esti tarifat. Iar singura optiune e sa dezactivezi serviciul de Roaming - doar ca aici e o problema: uneori mai faci si tranzactii bancare si ai nevoie sa primesti SMS-ul pentru semnarea acelei tranzactii sau primesti SMS cand ti-au aparut sau disparut bani din cont.

#2710
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,311
  • Înscris: 08.01.2021
Sms-urile merg și fără roaming activat

#2711
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 13.03.2005

View PostKiloW, on 12 aprilie 2024 - 17:18, said:

Sms-urile merg și fără roaming activat

Cum merg? Daca nu ai serviciul de Roaming activ atunci nu te poti inregistra in reteaua de acolo, asadar nu ai cum primit SMS

#2712
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 21.03.2005

 thekat, pe 12 aprilie 2024 - 17:49, a scris:



Cum merg? Daca nu ai serviciul de Roaming activ atunci nu te poti inregistra in reteaua de acolo, asadar nu ai cum primit SMS
Te inregistreaza in Roaming, poti sa dezactivezi datele mobile.

 thekat, pe 12 aprilie 2024 - 17:16, a scris:

Si cu aceste modificari Orange va castiga practic mai multi bani decat inainte.

Asa este, corect.
Doar ca, multi vad, putini cunosc.

Iar tarifarea cu pachete este doar in avantajul unora care oricum vorbesc mult.

Cel mai corect ar fi fost sa tarifeze pe consum, ai vorbit 5 minute, platesti 5 minute, ai facut trafic de 0.5GB, platesti 0.5GB... dar mna...

#2713
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
Mai bine v-ati documenta exact cum e cu modalitatea de taxare  .

De pe site-ul orange :
"Dacă acest pachet cu GB inclusi va fi consumat în totalitate înainte de expirarea celor 24 de ore, accesul la serviciul de internet în roaming va fi restricționat pentru a nu genera costuri suplimentare nedorite. Poți reactiva un nou pachet de internet, la cerere, cu o noua valabilitate de 24 de ore, doar dupa cel precedent a fost epuizat.
Suplimentarea de pachete de internet intr-un interval de 24 de ore, se face trimițând un SMS gratuit la 321 cu un cuvânt cheie corespunzător destinatiei tale; acesta ți se va comunica prin SMS
Beneficiile neconsumate vor expira la finalul celor 24 de ore după care, oricând se va genera din nou trafic de internet, sa va activa automat din nou un pachet de internet valabil 24 de ore
Vei fi informat prin SMS de fiecare dată când se activează un pachet de internet"
Iar pentru  voce :

"Dacă minutele/SMS-urile sunt consumate în totalitate și vei continua să îți folosești abonamentul în roaming, se va activa automat un nou pachet la primul apel/SMS; dacă acest lucru se întâmplă în timpul unui apel, acesta nu se va întrerupe"

In momentul de fata doar Digi este mai ieftin decat Orange pentru anumite destinatii , doar ca in cazul Digi ieftin vine si cu anumite dezavantaje .

#2714
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 13.03.2005

 MELODY, on 12 aprilie 2024 - 18:27, said:


Te inregistreaza in Roaming, poti sa dezactivezi datele mobile.


Nu ajuta pentru că telefonul poate face singur trafic așa scurt 10kb (pățit de 3 ori până acum, chiar daca aveam data roaming inactiv). Și chiar în cazul în care nu ar face trafic de date deloc, dacă primești un apel bip, iar ești tarifat instant, chiar daca nu ai răspuns.

#2715
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

View Postthekat, on 12 aprilie 2024 - 18:40, said:

...dacă primești un apel bip, iar ești tarifat instant, chiar daca nu ai răspuns.

Nu te tarifeaza nimeni pentru apeluri neraspunse.

#2716
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 13.03.2005
Uite citat de pe site:

"10 minute sau SMS în roaming, valabilitate 24h

2 €
Activare automata la primul eveniment de voce (apel primit sau efectuat"

#2717
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 21.03.2005
"Apel primit" inseamna apel la care s-a raspuns.
Nu are cum sa faca telefonul trafic cu datele oprite. Doar daca este un telefon cu bug de soft.

Unii abia acum inteleg "roaming-ul"? Ce definitii sunt?

 marchand, pe 12 aprilie 2024 - 18:38, a scris:

Mai bine v-ati documenta exact cum e cu modalitatea de taxare  .
...
In momentul de fata doar Digi este mai ieftin decat Orange pentru anumite destinatii , doar ca in cazul Digi ieftin vine si cu anumite dezavantaje .

De ce crezi ca nu am inteles (unii) modalitatea de taxare?
A scris cineva anterior, ca poti sa platesti 2 Euro indiferent ca vorbesti 1min sau 10min.

Iar daca vrei sa compari tarifele de roaming ale Digi cu cele ale Orange, iti zic eu ca poti sa stai linistit. Este mai avantajos cu Digi in roaming, decat cu Orange roaming, in orice combinatie.

#2718
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008

View PostMELODY, on 13 aprilie 2024 - 02:22, said:

Este mai avantajos cu Digi in roaming, decat cu Orange roaming, in orice combinatie.

O afirmatie falsa . Iti dau un singur exemplu de care stiu eu , Brazilia .  La Digi datele mobile costa 11.9 Euro/mb iar la Orange te costa 10 euro /2 gb .  Or mai fi si altele da nu stau acuma sa caut .

Sa stii ca si eu am sim la Digi, sim  pe care il folosesc ca si backup pentru roaming de date acolo unde au tarife foarte bune . Din pacate nu peste tot merge cum ar trebui .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate