Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Site prezentare cartier imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Un constructor imobiliar doreste un site de prezentare pentru viitorul cartier pe care-l va construi. Tipul care se ocupa de promovare, fiindu-mi prieten, m-a rugat sa ma ocup eu de site. Rugamintea mea la voi este urmatoarea:

Pentru site ati folosi un script dedicat agentiilor imobiliare sau ati face un site gen blog?

Mentionez ca am mai cochetat cu ceva cms-uri, cel mai indragit fiind joomla (poate si din cauza nenumaratelor extensii). Nu ma pricep la scris coduri php si alte minunatii insa ma descurc cu mici modificari prin cms-uri.

Edited by Postasul666, 17 September 2017 - 08:57.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai zis site de prezentare, asta inseamna ca nu e nimic foarte dinamic.

As folosi un static site generator.

https://www.staticgen.com/

Nu vad rostul unui CMS. Un site static sta lejer pe un hosting de 2$ (d-ala cel mai jalnic pe care il gasesti) si face fata cu brio la zeci de cereri concurente, si nu ai atacuri si toate balariile.


Daca vrei sa implici utilizatorii, pui nr. de telefon si e-mail, toata lumea are cel putin 1 din astea doua in zilele noastre.

Sau chiar integrezi Disqus in josul paginii de prezentare.

Sau hai sa o luam altfel: de ce interactiuni cu utilizatorii ai nevoie? Vrei sa si vinzi/rezervi imobilele construite prin el? Pai atunci nu mai e site de prezentare.

Edited by OriginalCopy, 17 September 2017 - 09:12.


#3
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Un site separat. Cauta Cosmopolis sa vezi

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
.

Edited by OriginalCopy, 17 September 2017 - 09:12.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Eu l-as face HTML codat manual, din nostalgie :))
Intr-o zi e gata.

#6
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Astazi o sa am o discutie mai ampla cu baiatul de la promovare sa vad exact ce doreste, doar prezentare sau si interactiune cu eventualii clienti. Daca e sa vrea doar prezentare, asa este, un cms (mai ales joomla) nu-si are rostul. Daca vrea interactiune...

 Ghita_Bizonu, on 17 septembrie 2017 - 09:10, said:

Un site separat. Cauta Cosmopolis sa vezi
Frumos!

 Mizu, on 17 septembrie 2017 - 09:21, said:

Eu l-as face HTML codat manual, din nostalgie Posted Image)
Intr-o zi e gata.
Pentru ca stii... mie mi-ar lua vreo 2-3 luni.
Oricum, timp ar fi, sunt in perioada de sapaturi.

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Adica tu nu stii nici macar html, dar te ocupi de site`ul de prezentare al unui viitor cartier?
Fa`i un bine dezvoltatorului calic si cumpara un template de pe themeforest dupa ce stii care`s cerintele. Te descurci tu pe urma, e cea mai sigura solutie pt. ambele parti.

#8
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Nu e vorba de calicia dezvoltatorului, nici nu-l cunosc, nu am vorbit cu el. Vreau doar sa ajut persoana care promoveaza. Site-uri am mai facut (gratis) la scoala, biblioteca, unul de imobiliare. Le-am facut in joomla si pur si simplu am instalat cms-ul si extensiile necesare apoi le-am mai aranjat dupa preferinta celor ce le-au dorit... De aceea am intrebat daca sa merg pe un cms sau sa fac ceva static.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Ghita_Bizonu, on 17 septembrie 2017 - 09:10, said:

Cauta Cosmopolis sa vezi

 Postasul666, on 17 septembrie 2017 - 09:25, said:

Frumos!
Off-topic - poate faci ceva cu informatii complete, adica o reclama onesta, daca exista asa ceva. Stiu, nu este treaba ta, reclama este pentru vanzare, nu te intereseaza informatiile ca atare, chiar daca ele sunt mincinoase (prin omisiune), precum in cea data ca exemplu de frumos, Cosmpolis (zis si Greenfield) http://www.hotnews.r...taiata-doua.htm In reclamele pentru Cosmopolis sunt bagate declaratia unui fotograf precum ca face de acasa pana la studio (Universitate, Brezoianu) 25 minute, iar in alta varianta o femeie declara ca drumul spre birou il parcurge cu masina, in jur de 30 minute, insa depinde de trafic si traseul ales, in timp ce in articolul din link scrie despre cei 5.000 locuitori revoltati ca fac 2 km in 2 ore pana intrã in Centura (cum pot, ca are regim de autostrada).
Adevarat, daca ambii lucreaza doar noaptea (pleaca la 22,00 si se intorc la 06,00) o fi facand 25-30 minute dus, 25-30 intors, dar nu asta este regula.
End off-topic.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005

 claudiu1, on 17 septembrie 2017 - 10:25, said:

Cosmopolis (zis si Greenfield)
OFF
Cele două sînt diferite. Restul e corect.

#11
MadalinCI

MadalinCI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2017
Joomla este destul de invechit, as recomanda Wordpress-ul. Pe langa ca ai mii de teme pe themeforest pe care le poti adapta nevoilor, mai ai si o gramada de buildere interne foarte usor de folosit. Iar daca alegi WP, ai parte de o tona de tutoriale peste tot. In plus, WP-ul este foarte usor de configurat pentru SEO. :)

#12
mihaelaa12

mihaelaa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.02.2017
Ce teme WP ati recomanda pentru un site de imobiliare? Pentru ca site-ul sa arate profi insa nu prea complicat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate