Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Purificator de aer, pareri ?

  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009

 andreic, on 07 septembrie 2017 - 15:49, said:

Operatie.
La catar ? Ce fel de operatie ?

#38
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 arg, on 07 septembrie 2017 - 16:00, said:

din pacate nu are concurent:
aport de aer proaspat
filtrare
umidificare cu apa de afara, din atmosfera
dezumificare (fara sa faca frig)
cunosc brandul Daikin istoria lor incepe cu 1924, sunt de calitate fara indoiala dar pretul ala nu se justifica la un apartament ceausist
poate doar la o casa...

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
la casa pui sistem de climatizare tip duct.
sunt apartamente ceausiste sau nu la care merita investitia, si sunt oameni care-si permit.

gandeste-te ca castigi 10-12ooo euro/luna si ai un copil cu astm, cei 2000euro pe un ac o sa-i dai fericit daca rezolva 90% din probleme cu astmul din casa.

Edited by arg, 08 September 2017 - 09:22.


#40
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 arg, on 08 septembrie 2017 - 09:19, said:


gandeste-te ca castigi 10-12ooo euro/luna si ai un copil cu astm, cei 2000euro pe un ac o sa-i dai fericit daca rezolva 90% din probleme cu astmul din casa.
cei cu asemenea venituri se duc la clinici de renume de-afara pt.tratamente nu dau banii pe prostii
sunt tratamente de succes contra astmului dar din pacate nu in RO

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
ne contrazicem cat vrei (doar ca poluam topicul), prima data elimini cauzele si pe urma te apuci de tratamente "de renume"....

caz concret: toata iarna am avut in casa 25 grade si 40% unimidate, daca as fi urcat umiditatea al 45-50% ar fi aparut condes pe peretii exteriori si bineinteles mucegai....

Edited by arg, 08 September 2017 - 13:32.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 Remicade, on 07 septembrie 2017 - 16:06, said:

La catar ? Ce fel de operatie ?
De corectare a cailor respiratorii dupa caz... nu stiu exact dar orice problema are si solutie.

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006

 rosix, on 06 septembrie 2017 - 20:36, said:

Exista niste aparate care fac o recirculare de aer si totodata o purificare in plasma rece, plus ionizare. Nu sunt aparate comune, comerciale, se fac doar pe comanda si costa in jur de 800 de euro, dar tehnologia folosita este mult peste aparatele de aer conditionat care doar recircula si racesc un aer inchis (nu sterilizeaza nimic, nu opresc praful, dezvolta mucegaiuri, etc)

http://www.pancuantic.ro/prod01.html
http://www.romedic.r...ad-bt-3-0H87995
Te referi la cele cu filtrare prin barbotarea aerului printr-un vas cu ulei de sarpe sau cu turmalina??? La pretul asta numai de alea poate fi vorba, mai ales daca sint cu plasma rece!

 Remicade, on 07 septembrie 2017 - 07:16, said:

M-ati demoralizat complet Posted Image))))
Sincer si eu am avut unul destul de fitos, plimbat tocmai din state si l-am facut cadou lui fi-miu, care inca mai este la virsta la care apreciaza gadgeturile astea!

Edited by tytysor, 08 September 2017 - 21:23.


#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 rosix, on 06 septembrie 2017 - 20:36, said:

Exista niste aparate care fac o recirculare de aer si totodata o purificare in plasma rece, plus ionizare. Nu sunt aparate comune, comerciale, se fac doar pe comanda si costa in jur de 800 de euro, dar tehnologia folosita este mult peste aparatele de aer conditionat care doar recircula si racesc un aer inchis (nu sterilizeaza nimic, nu opresc praful, dezvolta mucegaiuri, etc)

http://www.pancuantic.ro/prod01.html
http://www.romedic.r...ad-bt-3-0H87995

Vad ca au consumul dat in W/h. Pentu mine este suficient pt a-mi da seama cu cine am de-a face.
Bineinteles ca nu exista asa ceva, W/h.

#45
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Atenție @underb este total eronat să scrii W/h care înseamnă o împărțire și va rezulta un calcul de variației de putere, fără nici o legătură privind consumul energiei electrice, văd că mulți nu înțeleg aceste măsuri fizice și continuă să scrie bazaconii pe forum !!!.Măsurarea energiei electrice se face în Wh ( watt x oră ), de exemplu un televizor cu puterea de 150W, va consuma 150Wh pe oră, 300Wh în două ore .....3.6kWh în 24 de ore ! Posted Image

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai eu ziceam de pagina "producatorul". De aia si ziceam ca pt  mine este de ajuns pt a-mi da seama cu cine am de-a face. Un producator/vanzator de produse OEM serios nu ar scrie asemenea bazaconii in descriere.

#47
DaneluM

DaneluM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017
Salut Softpedia! Bine am venit in gasca.

Sper sa nu scriu un post prea lung. Incerc sa fac un sumar.

Orice piata este otravita de mincinosi. Unde e castig, e minciuna, dar nu in 100% din cazuri. Asa ca da, producatorii mint. (inclusiv cei de purificatoare). Dar pot fi verificati!

Nu este bine sa traim intr-un mediu steril. Da, e adevarat, dar cine a postat comentariul asta a spus adevarul doar pe jumatate. Bunicii nostri erau expusi la ALTI poluanti fata de noi. Este sanatos sa fii expus la praf din fan si sa stai pe pamant, la sat. Dar in oras e alta treaba. E radon, formaldehida, NO2, noxe auto, COV, si cati alti poluanti toxici despre care habar nu avem? Trebuie sa ne protejam de toate astea.

Sunt sigur ca cei care se documenteaza despre purificatoare stiu ca nu sunt magice si nu pot fi folosite singure. Trebuie eliminate sursele de poluare (pe cat posibil), produse de curatenie toxice, mucegai, fum, vase de gatit necorespunzatoare. Trebuie aspirat, trebuie aerisit, trebuie spalate hainele, perdelele, lenjeriile de pat, etc, regulat. Si peste toate astea, un purificator va fi eficient!
Un purificator de aer nu este un aspirator, un adunator de praf. Repet, eliminam sursele de poluare pe cat posibil, aspiram praful cu aspiratorul, stergem pe jos cu mop, carpa, etc. Un purificator trebuie sa ELIMINE poluarea de care NU putem scapa. Trebuie sa elimine gaze toxice, particule deosebit de mici (inclusiv particule ultra-fine de praf), noxe auto, etc.

Cum pot fi verificati producatorii de purificatoare? Vezi unde le vand, cine are incredere in ele. Daca vezi un purificator anume, intr-un spital privat, crede-ma ca ala isi face treaba! Nimeni nu investeste zeci de mii de euro in aparate ne-testate, care nu isi fac treaba.

Eu urmaresc un brand de cel putin un an. Am prins un purificator de pe kick-starter, inca de cand au inceput sa le faca. Se numeste HEXTIO by Radic8. Dupa un an, au inceput sa apara si in Romania. Firma e la inceput, se pare ca abia isi formeaza retelele de distributie. Insa aparatele sunt foarte bune. De ce?

1. Nu sunt formate doar din filtre. Si aspiratorul are filtru HEPA ...
2. Nu ionizeaza (crede-ma ca nu vrei ionizator, nu e bun pentru sanatate)
3. Nu creaza ozon (bad bad bad)
4. Brandul e prezent in multe spitale, universitati, gradinite, etc
ex: http://www.childcare...an-air-fairies/
Nimeni nu plateste 15.000 euro pe aparate care nu functioneaza.
5. Hextio are filtre cu uleiuri esentiale, pentru un aer frumos mirositor
E putin marketing aici, nu au nimic special filtrele, eu nu am mai cumparat altele dupa ce s-au uscat, ci imi cumpar ulei esential, si torn picaturi pe filtrele alea.
6. E ieftin ba! Nu stiu cum sunteti voi, dar eu sustin firmele mici, daca scrie Produs Romanesc, si mai bine. Cumpar ulei esential de la tarabe de langa lanuri de lavanda, cumpar legume de la tarabe cu babe, si lapte direct de la vaca! Nu-mi place sa dau 50% din bani pe Brand. Mi-a placut Hextio de cand l-au pus pe Kickstarter, si l-am sustinut. Alte branduri vand o cutie in care este un aspirator si 5 filtre cu 18mil .. Cmmon.. Dar dai banii pe un brand cunoscut!   Radic8 vinde doar produsul (care are tehnologie, inovatie, nu doar un set de filtre), ca cine pana mea stie cine ii Radic8, n-au bani nici de marketing.

Cand avea bebele meu o luna, s-a imbolnavit grav si am avut niste experiente pe care nu le doresc nimanui.
Cauza: a luat ceva din aer, din casa.

Asa ca, la disperare, mi-am facut temele despre tot ce pot face pentru el. ( aer, apa, alimentatie, imbracaminte ). Intr-un alt post, mai lung, o sa scriu si despre apa :D

Fiți sănătoși.

#48
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
in copilaria mea, ma jucam toata ziua cu caini si pisici si de multe ori uitam sa ma spal pe maini, eram toata ziua cu capul in praf si noroi, etc. si era destula poluare si in anii 70....
si nu mai aveam nevoie de purificatoare de mii de euro si alte asemenea mofturi...daca sistemul imunitar e slab din "fabricatie"n-ai ce sa-i faci orice scule ti-ai lua...

#49
DaneluM

DaneluM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

 Valmont43, on 13 septembrie 2017 - 14:27, said:

in copilaria mea, ma jucam toata ziua cu caini si pisici si de multe ori uitam sa ma spal pe maini, eram toata ziua cu capul in praf si noroi, etc. si era destula poluare si in anii 70....
si nu mai aveam nevoie de purificatoare de mii de euro si alte asemenea mofturi...daca sistemul imunitar e slab din "fabricatie"n-ai ce sa-i faci orice scule ti-ai lua...

Si eu la fel! In anii 90.
Dar nu ati citit cu atentie ce am scris. ”Poluarea” de care vorbim nu are de a face cu murdaria, cu noroiul, praful, si natura in general. Ci cu ceea ce produce omul.

1. Nu cred ca pe vremea aia inhalati atatea noxe de masini.
2. Chiar daca acum locuiesc intr-un oras mare si inhalez acele noxe, nu inseamna ca o sa mor maine. Dar prefer sa ma feresc pe cat posibil. Oricum ies din casa si sunt expus. Dar daca pot in casa sa am aer curat, de ce sa nu fac tot posibilul sa il am? (in plus, imi protejez copilul de virusi si bacterii, mi-ar placea si la creșe să fie purificatoare, sa scada sansele de contaminare incrucisata, dar o sa fie ... soon enough)
3. Stiti ca poluarea aerului creste exponential riscul de cancer si multe alte boli?
4. Stiti ca poluarea aerului creste riscul de probleme ale sarcinilor si noilor nascuti?
...
99. Daca tot nu va plac purificatoarele, puteti spune si sa nu mai aspiram in casa ... ca ati fost copil si v-ati jucat in praf si nu ati patit nimic?!

Nu sunt bune extremele. Nu e bine sa sterilizam tot in jurul nostru, sa stam intr-o bula, dar nici sa ne batem cu pumnul in piept ca suntem ca moliile imune la naftalina. Mai ales daca sunteti parinti.
Uita-te la tarile bogate (ex. tarile nordice), se bucura de aer curat. Pot dormi cu geamul deschis, linistiti. In Bucuresti dormi linistit cu geamul deschis? Eu nu.

Eu aleg sa-mi cresc copilul sanatos. Sa il las sa se joace in noroi, si la tara cu animalele. Il imbrac bine si il culc in frig (am invatat asta de la nordici). Il călesc, in alte cuvinte. Dar nu il las sa se joace langa strazi aglomerate (noxe auto), sa se joace cu produse de curatenie (subst. toxice), sau sa aibe camera neaspirata si neaerisita (toate la un loc).

Nu este ”o scula” magica. Dar sunt mai multi pasi, ce i-am expus mai sus, care cresc calitatea aerului din casa. Respiri aer mai curat, esti mai sanatos. Simplu.

Cheers

#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006
iti mai rapesti citeva minute din viata ca sa spui mai exact ce face aparatul ala? concret, fara abureli, fara barbologie!

#51
DaneluM

DaneluM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

 tytysor, on 13 septembrie 2017 - 21:03, said:

iti mai rapesti citeva minute din viata ca sa spui mai exact ce face aparatul ala? concret, fara abureli, fara barbologie!


Sigur, oricum stau degeaba la lucru, no joke. Cand lucri la STAT, stai.
(unele informatii s-ar putea sa nu fie 100% exacte, dar iti spun ce am inteles eu din tot, si din experienta proprie)

Radic8 a patentat o tehnologie care se numeste VirusKiller. (e un reactor de sterilizare).
Produsele lor sunt pt spitale and stuff, dar eu i-am descoperit anul trecut pe Kickstarter, cand au lansat produsul pt uz casnic (Hextio)


1. Reactorul ala "VK" distruge poluarea, nu o aduna, ca si filtrele. Are o lampa UVC, inconjurata de niste tuburi imbracate in Dioxid de Titan. Lumina UVC reactioneaza cu Dioxidul ala, si creaza Hidroxili Radicali (ei zic ca e cel mai puternic oxidant ...). Si datorita mediului cromat, totul se reflecta incontinuu si distruge orice particule prezente in reactor. Cam atat inteleg eu cu chimia mea de nota 2 ... au niste documente pe site unde explica in termeni mai tehnici daca te pricepi. Eu prefer sa nu ma prea bag in explicatiile producatorilor, ca daca is destul de buni te conving de orice rahat. (la fel ca si alte purificatoare care te conving ca un filtru (o bucata de material) elimina virusi :D, nu-mi trebuie sa stiu chimie ca sa-mi dau seama ca asta-i bullshit.

2. Aerul purificat trece apoi printr-un filtru de carbon, care elimina mirosuri. (eu am primit 3 filtre in pachet, care se schimba la 6 luni) Apoi are un capac deasupra, in care poti pune un filtru parfumat (in pachet am primit vreo 5? nu mai stiu exact, erau culori si denumiri diferite, dar toate miroseau cam la fel), sau ceva care contine ulei esential, sau ce vrei tu. Aerul ala purificat si fara miros trece prin parfumul care il pui tu, si iti miroase frumos in camera.

3. Nu ionizeaza (google ionizer is bad, sau ceva de genul si te convingi singur nu doar ca e o prostie, dar e nociva)
4. Nu genereaza ozon (google ozon is bad for lungs, or smth)
5. Nu e zgomots, e mic, se poate monta pe perete desi nu am incercat.
6. Ca si calitate a materialelor, e ... so-so. Nu impresioneaza. Dar l-am trantit o data de parchet de s-a imprastiat tot, l-am remontat mestesugareste si merge, desi acum se aude ventilatorul un pic diferit (in loc de tsss, un fel de trrr, asta e)

In rest, am scris mai sus de ce mi-a trebuit purificator si dc am incredere in brandul asta.

Cheers!
(poate reuseam sa scriu mai concret, dar imi lua mai mult timp sa rezumez, sorry!)

#52
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016

 DaneluM, on 14 septembrie 2017 - 10:15, said:

3. Nu ionizeaza (google ionizer is bad, sau ceva de genul si te convingi singur nu doar ca e o prostie, dar e nociva)
4. Nu genereaza ozon (google ozon is bad for lungs, or smth)

pai ameble (ionizarea, respectiv ozonul) se regasesc si in natura; ia uite despre ionizare:
http://www.dormeo.ro...supra-sanatatii

eu detin un aparat de purificare cu onoz, ioni negativi si lapma UV (alaturi de filtre).

Edited by Stef_Stef, 14 September 2017 - 10:21.


#53
DaneluM

DaneluM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

 Stef_Stef, on 14 septembrie 2017 - 10:21, said:

pai ameble (ionizarea, respectiv ozonul) se regasesc si in natura; ia uite despre ionizare:
http://www.dormeo.ro...supra-sanatatii

eu detin un aparat de purificare cu onoz, ioni negativi si lapma UV (alaturi de filtre).


Dormeo vand ceva care produce ozon sau ionizeaza? Eu stiu ca vand saltele :D, nici alea prea bune, mai bune sunt de la Bio-Texima. (off topic)

Uite aici un articol despre o firma de Ionizatoare care a falimentat. Din cauza ca au fost expuse teste despre eficienta lor, si despre cat de nociv este ozonul.
http://www.airpurifi...to-ionic-breeze

Scurt ce s-a intamplat (in caz ca nu ai timp de articol)
1. Firma a scos pe piata purificatoarele/ionizatoarele
2. Cineva a scos la iveala ca ionizatoarele sunt total ineficiente
3. Firma i-a dat in judecata pt defaimare, dar a pierdut, pentru ca acel "Cineva" avea dreptate.
4. Cineva a scos la iveala ca ozonul este nociv pt sanatate.
5. Firma nu si-a mai revenit de la toate lovituirile, si a falimentat, pt ca a trebuit sa plateasca cheltuilelile de judecata, pt ca a pierdut ambele procese.

Eu nu as avea incredere in Dormeo, cauta despre ionizatoare si ozon pe site-uri care nu au produse legate de asta, pt ca atunci au de castigat si MINT. Ceea ce e si normal.

Vinde aparatul ca daca nuuuu
Glumesc, imi pare rau ca ai dat banii pe el, si nu te ajuta cu nimic, ba din contra. Si eu mi-am luat mazda 3 cu 3000euro si imi vine sa o dau de primul stalp :D

#54
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
Merci, ma voi mai documenta..Nu e problema, ca pot dezactiva functiile alea de O3 si ionizare, raman lampa si filtrele...Asa si eu am luat un audi a4 sh si am avut o groaza de pb cu el..Da sa vezi inainte cu un peugeot 407...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate