Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Purificator de aer, pareri ?

  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pana sa cumpar purificator am luat un aparat SALIN, poate e placebo sau nu dar dupa 3 zile de folosit noaptea personal ma trezesc cu nasul "liber"nu infundat ca pana acum. Trebuie sa vad si cum se simte sotia mea ca ea e cea cu probleme.
Desi este prezentat ca purificator bunul simt imi spune ca nu prea are cum sa faca asa ceva, e un bloc de sare peste care sufla un ventilator totul vandut la suprapret :). O sa vedem efectul, va tin la curent.

Edited by Remicade, 14 September 2017 - 13:00.


#56
DaneluM

DaneluM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

View PostRemicade, on 14 septembrie 2017 - 12:58, said:

Pana sa cumpar purificator am luat un aparat SALIN, poate e placebo sau nu dar dupa 3 zile de folosit noaptea personal ma trezesc cu nasul "liber"nu infundat ca pana acum. Trebuie sa vad si cum se simte sotia mea ca ea e cea cu probleme.
Desi este prezentat ca purificator bunul simt imi spune ca nu prea are cum sa faca asa ceva, e un bloc de sare peste care sufla un ventilator totul vandut la suprapret Posted Image. O sa vedem efectul, va tin la curent.

Salut!

Ma bucur ca observi schimbari.
Aparatul salin nu e nociv, desi elibereaza Ioni negativi, dar sunt atat de putini ca nici nu pot fi masurati.

E ca si cum ai avea un buchet de flori in casa. E super, dar nu e in aceeasi categorie cu purificatoarele.

#57
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cata vreme ies pe strada unde iau toate noxele in nas, nu as apela la un purificator oricat de eficient ar fi. Cred ca un weekend la munte, nu Valea Prahovei bate tot.

#58
DaneluM

DaneluM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

View Postoverseas, on 14 septembrie 2017 - 17:39, said:

Cata vreme ies pe strada unde iau toate noxele in nas, nu as apela la un purificator oricat de eficient ar fi. Cred ca un weekend la munte, nu Valea Prahovei bate tot.


Ba, ce hater esti. Daca afara e jegos trebuie sa fie si la tine in casa? Dar no, mai mergi la munte sa scapi de jegul din casa.

#59
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu intreb asa: citi litri de aer / ora circula dracia asta de purificator? Si cit de mare (volum) camera in care il folosesti?
Realizezi ca la orice deschidere de geam/usa de intrare/ghena de ventilatie functionala intra in casa aer contaminat. Deci volumul circulat per ora este extrem de important.
Tare mi-e teama ca efectul este mai mult placebo...

#60
DaneluM

DaneluM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2017

View Postdan78rom, on 14 septembrie 2017 - 23:07, said:

Eu intreb asa: citi litri de aer / ora circula dracia asta de purificator? Si cit de mare (volum) camera in care il folosesti?
Realizezi ca la orice deschidere de geam/usa de intrare/ghena de ventilatie functionala intra in casa aer contaminat. Deci volumul circulat per ora este extrem de important.
Tare mi-e teama ca efectul este mai mult placebo...

Se calculeaza in m3/h.  Si nu e atat de simplu pe cum spun producatorii. Unii spun sus si tare 200 m3/h (sa zicem). Dar nu dau explicatii. Este un volum de aer pe care il poti masura la ventilator. Acesta nu conteaza, pentru ca nu te intereseaza cat aer poate sufla ventilatorul, ci cat aer PURIFICAT poate scoate aparatul. Apoi este un volum de aer purificat pe care il scoate aparatul, dar nimeni nu il masoara la o singura trecere prin aparat, ci intr-un interval de timp pe care ei il stiu.  So, nu te prea ajuta la nimic.

Hextio are reactorul despre care am mai scris, care are o rata de purificare net superioara unor simple bucati de material, zise filtre. Asa ca la o singura trecere prin reactor, aerul este mai purificat decat multiple treceri prin filtre. Asa ca degeaba te orbesc producatorii cu cifre din-astea, ca's doar cifre.

Vad ca oamenii vor ori o extrema ori alta. Ori purifica miraculos, ori nu purifica deloc, inhalam noxe si asta e.

Se recomanda sa deschizi geamul, sa aerisesti bine camera. Apoi inchizi geamul si dai drumul aparatului. Daca ai aparat nu inseamna ca nu mai aerisesti (aport de oxigen, nu de aer curat). Aerul interior este muuult mai poluat decat cel de afara. Am mai scris de ce (daca citeste cineva). Aer recirculat in casa, inspirat-expirat, poluare din materialele de constructii (unele), de la vase de gatit (unele), de la produse de curatenie, lacuri pe mobila, cate si mai cate surse de poluare intr-un spatiu inchis. Daca mai ai si animale de companie ...

Aspira, spala, aeriseste, purifica. Poate unele aspecte sunt mai importante ca restul, dar toate la un loc sunt ideale.

Te inteleg cand spui ca e "placebo". Pentru ca suntem capitalisti, toti incearca sa ne vanda orice rahat pe cat mai multi bani. Poti sa-ti cumperi o pereche de papuci sport, cu 200$ pe care scrie "ultima tehnologie, rezista 14 ani, protejeaza piciorul, nu faci bataturi, bla bla" si sa fie niste made in China cu 10$. Asa e in ORICE industrie, fara exceptie.
Dar daca spitale private, gradinite private, etc  au ajuns la concluzia ca Radic8 face aparate bune, eu ma bag! (private pentru ca la Stat cineva are de castigat din orice achizitie pe bani de buget)

Iti mai dau un exemplu, am gasit in Romania un anume storcator de suc cu 1000Ron, presare lenta, la rece, bla bla, toate calitatile. Bineinteles ca m-am interesat cat de bine am putut daca fac o achizitie buna, si am gasit aparatul in China, alt nume dar acelasi aparat. Guess what? 34$. Zis si facut, asteptat 1 luna dupa el, ajuns, testat. II dau drumul fara ingrediente, dupa 10minute se mananca plasticul si se face o pulbere neagra pe fundul aparatului, care ar fi fost IN SUC. Beau pilitura de plastic chinezesc. Cu 1000Ron in Romania. No shit... (trimit poze daca e nevoie)

Apreciez ca oamenii cand vor sa isi cumpere ceva se intereseaza, ca si noi pe Softpedia. Cu cat suntem mai uniti ca si consumatori, cu atat mai putine tepe vom lua.
Dar nu fiti hateri :D

Cheers!

#61
Dindirica

Dindirica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2011
DaneluM,
te rog spune-mi si mie cam cat costa consumabilele la aparate la care le faci reclama si cam care ar fi durata de timp de inlocuire a acestora.
Multumesc.

#62
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
O recomandare pentru un purificator  de aer, camera de 18 mp, bebeluș, la strada intens circulata de camioane și nu numai�

#63
Allyssa25

Allyssa25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2017
Mii de multumiri DaneluM pentru experienta impartasita , m-ai scutit de ore de cautare.. :)) + informatii care prob. nu le-as fi gasit
Urmeaza sa vina si la noi cel mic si vreu sa ma pregatesc din acest punct de vedere :)) eu m-am mai uitat la ROW PU4010F0 are ceva filtre nano

am cautat si eu despre ionizarea aerului si se zice ca nu sunt bune alea care fac si ozone , restul ar fi OK.
pentru mine scopul principal de a cumpara un purificator este pentru a mai scadea din poluare , mai ales ca la noi in tara sunt f multe masini diesel vechi ....
pe principiul decat deloc mai bine 20% :))

#64
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostViorelsolar, on 06 septembrie 2017 - 20:17, said:

Cel mai bun este ”Ururu Sarara” cu umidificator incorporat !
Si eu am cautat umidificator si purificator aici, postare 48 si 49 : https://forum.softpe...ra/page__st__36
Tocmai ajunsesem la concluzia ca principiul de la Trotec, Venta si Smartmi ar fi mai ok decat principiul de la Philips si Daikin, cea a discului umed invartit in fata curentului de aer. Gresesc?


View PostdaniMMM, on 07 septembrie 2017 - 07:51, said:

Mai bine iti iei un dezumidificator sau un AC.

View Postarg, on 07 septembrie 2017 - 11:04, said:

daikin ururu sarara

View Postarg, on 07 septembrie 2017 - 16:00, said:

din pacate nu are concurent:
aport de aer proaspat
filtrare
umidificare cu apa de afara, din atmosfera
dezumificare (fara sa faca frig)
Intr-un paragraf din celalalt topic spuneam:
”Apropo, desi e considerat cel mai bun AC, singurul cu aport de aer exterior, bla, bla, cu functie de umidificare atat separata cat si pe incalzire, umidificarea pe care o reuseste este de 2-3%, adica mi-a urcat de la 22% la 25%. Am cautat in manual daca trebuie sa-i pun undeva apa, dar nu, cica ” Unitatea de umidificare colectează umezeala din aerul din exterior pentru a umidifica încăperea” ”

View Postarg, on 08 septembrie 2017 - 09:19, said:

....cei 2000euro pe un ac o sa-i dai fericit daca rezolva 90% din probleme cu astmul din casa.

View Postarg, on 08 septembrie 2017 - 13:29, said:

....caz concret: toata iarna am avut in casa 25 grade si 40% unimidate, daca as fi urcat umiditatea al 45-50% ar fi aparut condes pe peretii exteriori si bineinteles mucegai....
Pai macar daca ar rezolva. Dar...
Daca ai Ururu Sarara si ai obtinut umiditate 45-50%, imi spui si mie te rog frumos cum ai reusit? Pui apa undeva in UE?
Ca eu cu acelasi aparat, abia am crescut la 25% dupa o noapte intreaga.

Edited by Laur-, 04 March 2020 - 21:13.


#65
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Ce dracu sa faci cu el? doar daca nu iesi din casa ca daca esti mai mult plecat faci pe el de purificator

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate