Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#343
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postcezar555, on 31 mai 2019 - 16:51, said:

Ai dreptate,dar in alta parte iti dadea in loc sa iti ia,eu am mai achizitionat locuinte,dar nu am mai auzit casa la cheie fara faianta in bucatarie.

Stai ca pare anormala situatia. Ei ce au zis ? E absolut normal sa fie inclusa faianta ca asa e la toate complexele. Asa poate sa iti bage ca nu ai WC si geamuri, ca asa a considerat arhitectul ca e mai sexy in complex.

#344
cezar555

cezar555

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2019

View Postgreywolfact, on 31 mai 2019 - 19:08, said:



Stai ca pare anormala situatia. Ei ce au zis ? E absolut normal sa fie inclusa faianta ca asa e la toate complexele. Asa poate sa iti bage ca nu ai WC si geamuri, ca asa a considerat arhitectul ca e mai sexy in complex.
Mi s-a spus ca nu se pune faianta la nimeni,deoarece ei nu stiu unde vrem noi sa ne punem mobila de bucatarie.Daca mi s-ar fi spus asta cand am venit sa dau avansul,acum 1 an,nu as mai fi cumparat.In loc sa ne spuna de la inceput ca nu pun faianta,ne-au aburit cu ce cuplaje se construieste blocul,lasandu-ne sa facem antecontractul.

#345
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Hai lasa vrajeala! Vrei sa zici ca pentru 500-1000€ cât costa câțiva mp de faianța nu mai luai?
Eu nu am faianța pe zona blaturilor , de fapt nu am faianța deloc in Bucătărie.. e incorporată in mobila ..

#346
cezar555

cezar555

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2019
POATE o sa-i pese de o plangere penala pt. inselaciune !

#347
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
😂😂😂😂 sigur nu o sa mai doarmă din cauza plângerii tale😂😂

#348
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017

View Postcezar555, on 01 iunie 2019 - 09:14, said:

POATE o sa-i pese de o plangere penala pt. inselaciune !

Atata timp cat nu e scris negru pe alb ca ai faianta in bucatarie, dezvoltatorul e acoperit!
Nimeni nu te-a inselat, dar data viitoare poate nu mai semnezi ca primarul.
“La cheie” trebuie explicat, punct cu punct.
Daca ai semnat pentru un “la cheie” extrem de vag, iti asumi!

Vecinii tai ce zic?
Nimeni n-are faianta in bucatarie?


#349
resene

resene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.10.2017
Nu i a scris la cheie. In anexa cu finisaje, scrie “gresie/faianta tip Spania, Italia”. N ai ce sa le faci, ca sunt acoperiti ca ai faianta in baie. La vizionare am intrebat ce se intampla daca vreau alte finisaje.. primesc banii pe ce nu vreau etc. A zis ca ii spun ce nu vreau si imi lasa materialele acolo si fac ce vreau cu ele ca n au cum sa faca pentru fiecare cum vrea( de fapt ar putea, dar ca sa nu si asume nimic de genul asta)

#350
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postresene, on 01 iunie 2019 - 10:31, said:

Nu i a scris la cheie. In anexa cu finisaje, scrie “gresie/faianta tip Spania, Italia”.

Pai pe principiul asta puteau sa iti puna 2 placi de gresie si 2 de faianta... totusi sunt niste asteptari de bun simt.
Nici clante la usi nu specifica nimeni ca sunt incluse dar te astepti la asta.

Cea mai buna solutie sa ii arzi, e sa le faci reclama proasta pe toate site-urile si grupurile.
Lumea foloseste internetul si cine citeste kkt-uri de genul o sa se gandeasca de 3 ori pana sa arunce cu bani in ei.

Edited by greywolfact, 01 June 2019 - 13:07.


#351
resene

resene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.10.2017
Da, corect. Eu ziceam ca dpdv legal, nu e inselaciune. Moral, e nesimtire. La ce preturi au, nu te zgarcesti la cativa mp de faianta.

#352
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Eu zic ca e mai bine cum au procedat dezvoltatorii.. fiecare își mobilează bucătăria cum vrea și după buget.. nu va mai cramponați de trei placi de faianța..
Nu e vorba de zgârcenie, dar aia câțiva mp de faianța implica mare bataie de cap, ca numai figuri in cur au pretențioșii de clienți..

Edited by Bobitoi, 01 June 2019 - 18:18.


#353
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcezar555, on 01 iunie 2019 - 09:14, said:

POATE o sa-i pese de o plangere penala pt. inselaciune !
Nu prevede legea faianta ! http://www.cdep.ro/p...t_text?idt=1614

#354
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Perfect..dar sa fie la vedere sa stie omul!

#355
myxage

myxage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2005
sunt si eu interesat de un apartament in acest ansamblu . mai mult datorita locatiei , momentan le urmaresc evolutia si adun informatii . Inteleg pana acum ca echipa de vanzari e cam pe fast fw si ansamblul e destul de intarziat . Preturile nu sunt mici dar  locatia  poate isi spune cuvantul . Partea cu faianta la bucatarie e putin ciudata  dar poate fi si un avantaj pt multi  care isi pot aduce finisaje proprii , nu cred ca ne dorim toti aceleasi lucruri prin casa si  apartamente trase la xerox , la alt ansamblu din apropriere am avut surpriza sa constat ca dupa ce am luat apartamentul si mi-a fost dat in primire nu existau robineti bucatarie , practic revenea in treaba proprietarului sa aduca un instalator sa monteze fiecare ce piese ii trec prin cap , o miscare destul de riscanta din partea dezvoltatorului si totusi jenanta , cat a scutit la 2 robineti . Iar la prizele  dormitor si  living nu era inclusa priza net , dozele fiind geviss costau aprox 40 ron set , mai mare rasul , deci in toata priza era lasat un spatiu blank  cu firul tras de catre digi care cablase blocul . Funny ca instalatorul blocului avea de vanzare   acea poztie deci ...go figure , o bisnita proasta dar tolerata la nevoie . Sunt convins ca pe parcursul constructiei toti gasesc de pe unde sa mai taie niste cheltuieli . Totusi in antecontract era f clar stipulat faianta unde si cat , metraj etc ,nu e normal sa nu anunte , sunt  persoane care nu vor sa aiba de-a face cu problema asta dupa cumparare si e f normal .Sunt destule variabile care se tot modifica si de care nu avem habar dar pe ce dam banii trebuie stipulat f clar . Inteleg ca nu vor sa scada pretul finisajelor din  pret sau nu exista o estimare a acestora ,, aceeasi problema si  in actualul apart , au spus ca le pun in brate . nici macar usile nu au vrut sa le scada din pret , au motivat ca ei au comandat o cantitate , evident la un pret bulk si nu pot sa scada , in fine vrajeli, cand se vrea se poate orice . Daca are cineva un draft de antecontract sa imi trimita prin pm la un email as  aprecia , as vrea sa studiez bine inainte sa ii contactez , am mai trecut printr-o experienta imobiliara ...pana il acuza de clauze abuzive e cale lunga si e mai bine sa stii f bine ce semnezi si sa-ti asumi .  Inca nu sunt hotarat , este fff inghesuit , au castigat atractivitate cu fatada asta mai deosebita , te astepti ca si inauntru sa fie peste medie dar totusi daca nu respecta termenele nu e OK , nu mai suntem in perioada precriza unde semnam orice , oricat , oricum .

Edited by myxage, 01 June 2019 - 23:30.


#356
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 10.01.2016

View Postandy-70-iceman, on 22 martie 2019 - 20:45, said:

E greu ptr unii să-și dea seama pe ce �� planetă ne aflăm. În schimb sunt cei mai tari în comentarii și negativism. În Rotar și-au luat o mare țeapă, cu mirosul insuportabil și cutremurele zilnice de la fabrica de lângă. Zilele trecute se plângeau că au refulat toaletele. Fiecare cu norocul lui.

Neah, tu doar ai impresia că ai scăpat ieftin lol

View Postleusteanul, on 31 mai 2019 - 16:11, said:

“La cheie” e foarte vag, daca nu e specificat cata faianta, cata gresie si cat parchet se va pune, acum degeaba esti revoltat.

Există o limită a resemnării, ce naiba, cum de mai respiri frate ?!

#357
hect

hect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.05.2006

View Postmyxage, on 01 iunie 2019 - 23:25, said:

Daca are cineva un draft de antecontract sa imi trimita prin pm la un email as  aprecia , as vrea sa studiez bine inainte sa ii contactez , am mai trecut printr-o experienta imobiliara ...pana il acuza de clauze abuzive e cale lunga si e mai bine sa stii f bine ce semnezi si sa-ti asumi .  Inca nu sunt hotarat , este fff inghesuit , au castigat atractivitate cu fatada asta mai deosebita , te astepti ca si inauntru sa fie peste medie dar totusi daca nu respecta termenele nu e OK , nu mai suntem in perioada precriza unde semnam orice , oricat , oricum .

mergi la ei, viziteaza cateva apartamente si daca iti place ceva poti sa rezervi si sa le ceri un contract. daca nu accepti clauzele nu semnezi si gata.
daca nu esti jurist consulta neaparat unul.

finisajele sunt destul de vag specificate in contract. si eu am fost uimit sa aflu ca bucatariile nu au faianta mai ales ca era nevoie doar de vreo 4 mp.

a semnat cineva actul aditional pt numarul cadastral? vreo estimare privind finalizarea?

Edited by hect, 03 June 2019 - 12:00.


#358
myxage

myxage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2005
Am fost astazi . Nu m-a incantat cu nimic , finisajele g+f sunt jenante ,probabil din gama 20 ron m , deci nu s-a pierdut nimic cu nemontarea faiantei , parchetul ok totusi si usile acceptabile . Partea buna e ca poti aduce finisajele tale si le monteaza ei . Daca vrei ceva mai deosebit gen dus cu rigola in  pardoseala ,iti aduci echipa , treaba ta , e ok totusi .Intrerupatoarele nici macar modulare la banii astia , niste clape trantite pe pereti . Aer conditionat nu , in schimb au lasat priza aferenta pe perete si undeva drenul , m-au catalogat un client pretentios ca vreau Ac. Totusi e 76k un apart acolo.  Geamurile sunt tripan , un punct in plus .Blocurile au un singur lift , se vede ca s-au proiectat doua dar au definit acel spatiu ramas  ca luminator si l-au acoperit cu o plasa metalica penibila. 2,70 inaltime camere, mi-a parut sub dar poate ma insel ,compartimentare destul de inghesuita ,mai ales unde s-a facut  balcon .Se vede o economie cronica  la materiale ,  probabil fatada atrage clientii si evident locatia . Am vrut sa discut putin contractul in ce priveste diverse clauze de intarziere ,planul parcarii dar am renuntat , n-aveai cu cine, graba la vanzari hai ca avem alte vizionari ...daca nu e timp nu ma pune sa fac o rezervare si o programare la notar ca sa primesc un draft , per total o impresie proasta dar ansamblul nu e rau ,merita pt pozitie ,probabil la final va fi frumos ,in 2021 cand e estimata si faza 2 .

Edited by myxage, 04 June 2019 - 15:49.


#359
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.03.2016
Se construieste haotic, inghesuit, peste cativa ani va fi realmente imposibil sa mai circuli cu masina personala. Cel putin in Dr Taberei, bloc langa bloc. Orasul asta se prabuseste urbanistic in fecare zi. In urma finalizarii acestui Moghioros Residence vor mai fi alte cateva sute de masini, plus alte mii de la blocurile care se construiesc fara nici o noima catre Domnesti, etc.. Nu ma mira ca interiorul apartamentelor e praf, pe afara in poze arata frumos, afara e vopsit gardul... ca sa nu mai pomenesc faptul ca termenu de finalizare pentru prima faza era decembrie anul trecut si ptr faza 2 era decembrie anul asta.

#360
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017
Dar tu unde ai vrea sa locuiasca hoardele de provinciali care raman anual in Bucuresti??!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate