Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

firma neplatitoare TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Insisti aiurea. Ai un calcul mai sus si poti vedea ca e o diferenta, e artimetica simpla. Deja suntem doi care ti-am spus ca noi am intalnit firme neplatitoare de TVA care vand mai ieftin tocmai din acest motiv. Tu continua sa o tii pe langa.

#20
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ssssh, nu le zi.
Eu ca firma platitoare de tva prefer si aleg sa lucrez cu firme platitoare de tva tocmai pentru a-mi compensa tva-ul de dat cu cel primit.
Altfel, la o factura de 2000 de lei tva inclus eu imi compensez 319 lei cu ce am eu de dat. Daca e neplatitoare de tva, 2000 de lei sunt 2000 de lei, intra direct pe cheltuiala sau gestiune sau etc si tva-ul de dat la stat ramane la fel.
Pentru initiator. Nu te intereseaza ce fel de firma e. Te intereseaza sa-ti dea factura pe masina, sa-ti ofere certificatul fiscal si toate actele masinii. Fara factura pe masina nu ai cum sa inmatriculezi.
LE. @bladhaund vand mai ieftin ca asa vor ei, au marje de profit mai mici nu din cauze de artificii legate de tva.

Edited by petman, 25 August 2017 - 09:39.


#21
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004
de ce factura ? contract VC nu e destul ?

#22
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu e de ajuns. Factura este dovada vanzarii unui produs.

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postbladhaund, on 25 august 2017 - 09:31, said:

... am intalnit firme neplatitoare de TVA care vand mai ieftin .....
Mai ieftin cu cit ? Cu 1,9 lei la fiecare 119 lei ? Adica daca produsul ar fi peste tot 11.900 lei, firma neplatitoare ar putea sa-l vinda mai ieftin cu 190 lei ?

#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpetman, on 25 august 2017 - 09:36, said:

Eu ca firma platitoare de tva prefer si aleg sa lucrez cu firme platitoare de tva tocmai pentru a-mi compensa tva-ul de dat cu cel primit. Altfel, la o factura de 2000 de lei tva inclus eu imi compensez 319 lei cu ce am eu de dat. Daca e neplatitoare de tva, 2000 de lei sunt 2000 de lei, intra direct pe cheltuiala sau gestiune sau etc si tva-ul de dat la stat ramane la fel.
Tu te uiti la pretul afisat si crezi ca faci o economie din jongleria cu taxa. In realitate cel ce-ti vinde cu 2000 de fapt vinde mai scump decat cel ce-ti vinde cu 1681, asta e toata aparenta smecherie.

Quote

LE. @bladhaund vand mai ieftin ca asa vor ei, au marje de profit mai mici nu din cauze de artificii legate de tva.
Cand lucrezi cu persoane fizice e un avantaj cert. Cand e vorba de persoane juridice, dureaza mai mult pana inteleg fluxurile si rareori sunt convinsi ca TVA e o taxa ce apartine statului si tu faci oficiul de colectare.

Daca ar fi permisa afisarea preturilor (+TVA), cum era pe vremuri la Metro, confuzia ar persista mai putin.

#25
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ha? Sef, eu lucrez cu PJ. Preturile mele sunt x lei + tva. Nu ma intereseaza cat e tva-ul. Clientul meu, PJ, cumpara cu x lei + tva. Tva-ul care-l plateste catre mine si-l scade din tva-ul colectat de la clientii lui si care ar fi trebuit sa il dea la stat. Si automat are de dat la stat un tva mai mic.
Eu imi pun adaos la pretul net, fara sa ma intereseze de tva.
Daca eu cumpar de la un neplatitor de tva, la pretul de y lei (care este/poate fi x lei+tva sau mai mic - depinde) eu imi pun adaos si tva peste el si-l dau mai departe.
Sa se calculeze care varianta este mai buna sau mai rea in toata afacerea asta.

Si sa revenim la vanzarea unei masini.
Neplatitorul de tva a platit masina la un pret cu tva inclus. Corect? Dupa o perioada o vinde cu 30% mai ieftin decat a luat-o.
Platitorul de tva a platit masina la un pret de x lei + tva si a ajuns la acelasi pret cu neplatitorul. Dupa o perioada o vinde cu 30% mai ieftin decat a luat-o. Care este diferenta intre cele 2 preturi?

Edited by petman, 25 August 2017 - 10:07.


#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpetman, on 25 august 2017 - 09:58, said:

Ha? Sef, eu lucrez cu PJ. Preturile mele sunt x lei + tva. Nu ma intereseaza cat e tva-ul. Clientul meu, PJ, cumpara cu x lei + tva. Tva-ul care-l plateste catre mine si-l scade din tva-ul colectat de la clientii lui si care ar fi trebuit sa il dea la stat. Si automat are de dat la stat un tva mai mic.
Pana aici nu conteaza nici dpdv profit si nici dpdv cashflow. Ca da TVA la stat sau ti-l da tie sa dai tu la stat, tot aia e. (Foarte corect ai exprimat conceptual, suma de plata se formeaza din pret+tva)

Quote

Eu imi pun adaos la pretul net, fara sa ma intereseze de tva.
Foarte corect economic.

Quote

Daca eu cumpar de la un neplatitor de tva, la pretul de y lei (care este/poate fi x lei+tva sau mai mic - depinde) eu imi pun adaos si tva peste el si-l dau mai departe.
Si acesta procedeaza la fel ca tine, isi stabileste pretul si nu mai adauga TVA.

Quote

Sa se calculeze care varianta este mai buna sau mai rea in toata afacerea asta.
Ambele sunt egale, daca toata lumea isi face pretul prin metoda pret+tva. Apar diferente daca pleaca de la pretul final de pe piata.

Quote

Si sa revenim la vanzarea unei masini.
Neplatitorul de tva a platit masina la un pret cu tva inclus. Corect? Dupa o perioada o vinde cu 30% mai ieftin decat a luat-o.
Platitorul de tva a platit masina la un pret de x lei + tva si a ajuns la acelasi pret cu neplatitorul. Dupa o perioada o vinde cu 30% mai ieftin decat a luat-o. Care este diferenta intre cele 2 preturi?
Cumpararea unei masini e complexa dpdv TVA, din cauza ca poate fi deductibilitate partiala, in functie de destinatia masinii. Poate exista situatia cand cumparatorul initial deduce numai 50%, iar la vanzare aplica TVA in cota de... 50% (din cea reglementata, adica 19/2) dar integral nedeductibila pentru cumparator.

Pe scurt, e mai simpla situatia cand vanzatorul unei masini e neplatitor TVA, poate exista situatia (nu si certitudinea) de a vinde mai ieftin.

Cu exceptia cazului in care e achizitionata intracomunitar si l-a pacalit pe vanzator ca e inregistrat in scopuri de TVA. In acest caz, fuck!

Edited by bladhaund, 25 August 2017 - 10:19.


#27
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View Postbladhaund, on 25 august 2017 - 10:18, said:

Si acesta procedeaza la fel ca tine, isi stabileste pretul si nu mai adauga TVA.
Depinde.
1. servicii/consultanta - poti sa pari ca esti mai ieftin daca cel care cumpara de la tine nu stie pe ce lume traieste sau este PF. Daca tu vinzi cu 1000 lei iar altcineva vinde acelasi serviciu cu 1000 lei +tva catre o PJ care este mai ieftin dintre cei 2?
2. produse/comert - cumperi produsul de la furnizor cu tva (99% sunt platitori de tva si ti-l pun pe factura) si ii faci intrare pe 1190 lei pret final achizitie. Si iti pui adaos si il dai mai departe. Care-i avantajul?
3. productie - doar daca cumperi materia prima fara tva sau o culegi din padure ca in rest (energie, apa, canal, altele sunt purtatoare de tva).
Vezi ca nu e chiar asa de simplu.

View Postbladhaund, on 25 august 2017 - 10:18, said:

Cumpararea unei masini e complexa dpdv TVA, din cauza ca poate fi deductibilitate partiala, in functie de destinatia masinii. Poate exista situatia cand cumparatorul initial deduce numai 50%, iar la vanzare aplica TVA in cota de... 50%, dar integral nedeductibila pentru cumparator.

Pe scurt, e mai simpla situatia cand vanzatorul unei masini e neplatitor TVA, poate exista situatia (nu si certitudinea) de a vinde mai ieftin.

Cu exceptia cazului in care e achizitionata intracomunitar si l-a pacalit pe vanzator ca e inregistrat in scopuri de TVA. In acest caz, fuck!
Nu are a face deductibilitatea partiala in functie de masina la vanzarea finala.
Eu ca PJ platitor de tva am masina la valoarea contabila de x lei (valoarea initiala fara tva) - cat s-a amortizat din ea = A. Vreau sa o vand atunci trebuie sa o vand cu minim A+1 lei la care pun tva.
Tu ca PJ neplatitor de tva ai masina la valoarea contabila de x lei (valoarea initiala cu tva) -  cat s-a amortizat din ea = B. Vreau sa o vand atunci trebuie sa o vand cu minim B+1 lei.
A=B daca se respecta coeficientul de amortizare si nu se face amortizare accelerata sau etc ca nu ma pricep chiar asa de bine.
So, unde-i avantajul?

PS. Poate vorbesc balarii - aceste lucruri le stiu din activitatea curenta - dar accept si corectii desigur.

#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postpetman, on 25 august 2017 - 09:58, said:


A. Eu sunt firma platitoare si trebuie sa decid daca cumpar produsul de la un neplatitor, sau de la un platitor.
1. Cumpar de la un neplatitor un produs cu 119lei. Pun adaos 10% (11,9lei) si ajung la 130,9 lei inregistrat in conta. Adaug TVA 19% (24,87lei) si am pret de raft 155,77 lei. Dupa ce vind produsul, dau TVA-ul la stat si ramin 130,9 lei, din care scad cit a costat produsul, adica 119lei si ramin cu 11,9 lei (adica adaosul ala de 10%)
==> Profit 11,90 lei
2. Cumpar de la platitor de TVA un produs cu 100+19=119lei. Pun adaos de 30,9% (la cei 100 lei) (adica 30,9 lei) si ajung la 130,9 lei. Adaug TVA 19% (24,87lei) si am pret de raft 155,77 lei (la fel ca mai sus). Dupa ce vind produsul,  din bani incasati de la client, scad bani dati la achizitie, adica 155,77 lei - 119 lei = 36,77 lei. Momentan am 36,77 lei, insa nu sunt toti ai mei, pentru ca trebuie sa scad TVA-ul de dat la stat. Scad din TVA incast, TVA-ul platit la achizitie, adica 24,87lei - 19 lei = 5,87 lei pe care trebuie sa-i dau la stat. Asa ca acum am 36,77 lei -5,87lei = 30,9 lei
==> Profit 30.9 lei

B. Doua firme vind acelasi produs. Una platitoare si alta neplatitoare.
1. Neplatitorul cumpara un produs cu 100+19=119lei. In conta se inregistreaza cu 119 lei. Pune adaos 10% (11,9 lei) si ajunge la 130,9 lei pret de raft. Vinde produsul si are profit 11,9 lei
==> Profit 11,90 lei
==> Pret de raft 130,90 lei
2. Platitorul cumpara un produs cu 100+19=119lei. La suma fara TVA, pune adaos 10% (10 lei) si ajunge la 110 lei fara TVA. La acesti 110lei adauga TVAul 19% (20,9lei) si ajunge la pret de raft de 110lei + 20,9lei = 130,9 lei (la fel ca mai sus). Dupa ce vinde produsul, scade din cit a incasat, cit a dat pe produs, adica 130,9 lei -119lei = 11,9 lei. Dupaia calculeaza ce TVA are de dat, adica  20,9 lei - 19 lei = 1,9 lei TVA de dat la stat. Am ajuns la calculul final, adica 11,9 lei - 1,9lei = 10 lei.
==> Profit 10,00 lei
==> Pret de raft 130,90 lei

Concluzie
Neplatitorul a cistigat cu 1,9 lei mai mult, daca a avut acelasi adaos si acelasi pret de raft ca si platitorul. Ca sa cistige la fel, neplatitorul ar putea sa scada pretul de raft cu 1,9 lei. Cam asta este suma: 1,9 lei mai putin, la fiecare 119 lei.

----------
Verificati voi calculele, ca poate am gresit pe undeva. Eu degeaba le verific ca daca eu le-am facut, va fi mai greu sa-mi descopar greselile.

#29
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004
mah cel putin am inteles si eu tot procesul, ca unu care nu are de a face cu asa ceva. deci oricum e bine. MS !

#30
sakalu75

sakalu75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.06.2016
salut eu  am o nelamurire daca cumpar o semiremorca frig de la o firma si o cumpar pentru magazie trebuie sa m ai platesc tvaul?

Edited by sakalu75, 22 November 2017 - 17:55.


#31
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
La orice cumpărare de la o firmă plătitoare de TVA acesta se plătește.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate