Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Koreeni dementi! M-am saturat de ei. Samsung si LG sucks!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca subestimezi cite Samsunguri se vind. Aia un thread, doua, cinci cu citeva zeci (maxim) de oameni cu probleme sint cazurile izolate. Daca avea Samsung vreun plan sa omoare chiar si 10% din telefoane dupa 2.5 ani (sa zicem ca au iesit din garantie) iesea scandal mai mare decit cu penalii nostri. Ca au si chestii generalizate mai mici sau mai mari care enerveaza, ca unele poate nu se repara decit foarte greu sau niciodata e una. Ca iti moare telefonul dupa n ani ca sa te forteze samsung sa treci la urmatorul insa e ridicol.
In cele din urma ai doi ani garantie, oricum dupa trei ani e foarte probabil sa vrei alt telefon, e mult prea pare diferenta chit ca mai poti trage sau nu de ala vechi. Gindeste-te intre S2 si S5, nu se compara. La fel S5 si S8. Poate-ti merge bietul de el telefonul vechi dar cine ia din gama asta nu ia telefon doar sa il foloseasca drept dumb-phone, normal ca o sa-i mearga mai prost cu aplicatiile din 2017. Nu ca face Samsung ceva sa-ti fie telefonul mai lent ca sa te enerveze sa-l arunci, asa se intimpla cu orice soft - merge pina iti maninca toate capabilitatile si dupa aia tot lent e.

#56
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View PostMonitoxus, on 24 august 2017 - 07:54, said:

https://www.emag.ro/...m/pd/DQ70GKBBM/

Dupa cum ziceam, 4500 Lei!!!! 64 Gb! Si "cadou" Dex ca nu s-a vandut deloc si stau cu ele in magazii Posted Image

Ca si comparatie, iPhone 7 Plus 128 Gb!!! 4100 lei! https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Sau 7 Plus 256 Gb!!! 4800 lei https://www.emag.ro/...rch-Action=view

So, puteti lua un S8+ cu baterie mai mica la formidabilul pret de 4500 lei Posted Image Posted Image
De banii ăia îţi iei maşină veche sau alt produs electrocasnic mai util. Măcar mergi la muncă mai confortabil.
La proşti (si sunt mulţi) imaginea de sine se măsoară în preţul telefonului din raft.

Dar puţini iau aşa ceva la acele preţuri, cei care le au su siguranţa nu au plătit ei aşa preţ, mai ales că unii se dau de pământ cu capul dacă la o afacere pierd 10 sau 20 lei. şi vând pe net şi cutii goale de orice fel sau maculatură

Edited by babarzotea, 24 August 2017 - 09:58.


#57
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si daca ai masina nu atit de veche si electrocasnice de te dau afara din casa?

#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007
Eu nu inteleg o chestie. De ce difera un telefon vandut in china de unul din coreea sau Romania?
Daca imi cumpar de aici un telefon, si ma duc in coreea, atunci acolo nu va mai functiona sau ce?

#59
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Posttfmercedez, on 24 august 2017 - 10:05, said:

Eu nu inteleg o chestie. De ce difera un telefon vandut in china de unul din coreea sau Romania?
Daca imi cumpar de aici un telefon, si ma duc in coreea, atunci acolo nu va mai functiona sau ce?

Firmware-ul este dedicat China/Koreea si nu va functiona OK aici la noi. Merge prost si limitat si nu ai ce sa ii faci. Absolut nimic nu se poate face. Daca il iei de aici, va merge OK acolo ca va primi updates de benzi de la operatori Posted Image  Dar invers NU pentru ca nu vor sa te bucuri de ele in alte parti... De aici si thread-ul asta.

#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

View Postf300, on 24 august 2017 - 08:27, said:


Ce face? Note 1 ( asta cu 18+ zile pe bateria originala ) inca mai e un telefon folosibil desi evident un pic obositor. De curind chiar l-am testat citeva zile, merge inclusiv skype-ul (care altminteri nu mai merge, cel putin asa se anuntase, pe Windows Phone vindut pina nu foarte demult, mai mult de un cincinal dupa Note 1 - plus ca Skype e Microsoft nu?). Am schimbat de doua ori placuta de USB la un S2 unde posesorul uita sa scoata cablul cind pleaca cu telefonul dar in rest e foarte bun ca un telefon mic.

Aici avem thread de luna asta in care lumea discuta daca sa-si ia S5 sau S6: https://forum.softpe...s6-fiabilitate/

Care nu merge? S7 inca primeste update-uri si n-am auzit sa crape in masa ca sa zici ca nu le mai fac acum cum le faceau alta data. Ca e faza cu spatele de sticla si cu ecranul mare de se sparge si daca il scapi de pe marginea patului. Ghinion, asa vrea lumea "premium", sticla si metal. Spatele ala de la Note1 era perfect dar deh, arata cheap si nu se mai poate asa ceva pentru premium 2017.
Am eu S2 pe care l-am dat la mama acum 2 ani, cand am trecut pe S5. Telefonul rezista dupa 5 ani, calarit de copil, car ea invatat sa-si descarce jocuri de pe google play.  Scapat in supa, pe beton, dat de pereti la nervi, asta timp de  ani de zile! Si inca mai merge, cu a 2-a baterie inlocuita, si tot cu mufa USB si placa aia adiacenta mufei.  O sa-mi para rau dupa el, cand nu va mai functiona.
Chiar nu vad de ce sa dai o carca de bani pe un telefon cu pretul  umflat, care difera atat de putin de generatia precedenta.
Dar cand sari de la S2 la S5 si apoi la S8 sau S9, parca e altceva.
Am mai butonat ici colo si Iphone 7+, si S8, sincer,  nu m-au impresionat cu nimic, daca as gasi banii pe jos sa pot sa-mi cumpar cel mai scump telefon,  sigur as gasi ceva mult mai util in care sa investesc, cum ar fi o minivacanta aiurea oriunde.

#61
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttfmercedez, on 24 august 2017 - 10:15, said:

sigur as gasi ceva mult mai util in care sa investesc, cum ar fi o minivacanta aiurea oriunde.
nu ca nu sunt de acord cu tine ca S2 a fost un telefon excelent (si acum il mai am, chiar daca nu il folosesc).

Dar nu prea inteleg cum e o minivacanta o investitie (adica o cheltuiala pe care te astepti sa o recuperezi din beneficii economice ulterioare) ;)

#62
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View PostMonitoxus, on 23 august 2017 - 15:11, said:

Eu am cerut un lucru simplu: Samsung/LG sa nu mai diferentieze pietele ca niste tarani si sa ofere aceleasi chestii peste tot. That's it! Si altii o fac de mult. Cel mai bun exemplu e Apple care costa de plangi dar asta nu inseamna ca nu pot comanda un laptop cu SSD de 2 TB daca vreau asta, sau un iPhone de 256GB si mai nou, ala nou de 512!!!
Nu au cum sa nu diferentieze pietele din moment ce pietele  insusi sunt diferentiate. Daca s-ar normaliza preturile   avand niste piete diferentiate de la sine, atunci diferentele de pret l-as suporta eu producator.
Ori scopul meu de  producator este sa te fac sa-ti bagi mana in buzunar ca sa-mi dai mie bani, drept urmare transfer si diferentele de pret  din buzunarul meu in buzunarul tau, domnule poet

Quote

Ce fac Samsung si LG e sa...
Sa faca profit.Adica ceea ce trebuie sa faca o corporatie.

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

View Postglumetu, on 24 august 2017 - 10:27, said:

nu ca nu sunt de acord cu tine ca S2 a fost un telefon excelent (si acum il mai am, chiar daca nu il folosesc).

Dar nu prea inteleg cum e o minivacanta o investitie (adica o cheltuiala pe care te astepti sa o recuperezi din beneficii economice ulterioare) ;)
Mda.. e greu sa intelegi rostul unei vacante. Se cheama investitie in tine, in sanatatea ta mintala,  sa nu inebunesti si sa faci o boacana acumuland tensiuni , stress etc muncind.  
Sa nu-mi zici ca tu pe S8 desenezi CAD si faci chestii de 100 de ori mai complicate decat sa raspunzi la emailuri, vizualizare de pdf, xcell etc, chestii la care un S6 nu face fata, ca iti scoti banii dati pe telefon inzecit.

#64
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postglumetu, on 24 august 2017 - 10:27, said:

nu prea inteleg cum e o minivacanta o investitie

In timp ce altii cumparau actiuni si tot felul de alte instrumente financiare romanul nu putea sa "investeasca" decit cel mult intr-o butelie, daca o gasea. Asa ca acum investitie inseamna orice, de la cumparat o placa video, un joc pe telefon de 3 euro (scump!) sau mers la un WC cu plata (investesti in sanatatea ta, decit sa te tii).
La fel cum nu avem in constiinta cu adevarat ce inseamna sclavie acum sclav inseamna orice: ca platesti orice contract, de la telefon la banii pe care i-ai luat de la banca, ca iti platesti impozitele, ca te duci la munca (pentru slujba pe care te-ai luptat sa o ai si pentru care ai invatat 12-16+ ani), ca dai cu degetul pe telefon, etc.

Edited by f300, 24 August 2017 - 10:37.


#65
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttfmercedez, on 24 august 2017 - 10:36, said:

Mda.. e greu sa intelegi rostul unei vacante. Se cheama investitie in tine, in sanatatea ta mintala,  sa nu inebunesti si sa faci o boacana acumuland tensiuni , stress etc muncind.  
inteleg perfect rostul unei vacante, eu fac de obicei anual doua de cel putin 2 saptamani, pe continente diferite.

dar tot nu o consider o cheltuiala drept investitie decat daca aduce un retur monetar. O fi un defect profesional de-al meu ;-)

View Postf300, on 24 august 2017 - 10:37, said:

La fel cum nu avem in constiinta cu adevarat ce inseamna sclavie acum sclav inseamna orice
la definitia asta, numai mortii nu sunt sclavi, ca aia vii sunt sclavii foamei, setei, oboselii etc.

cam furioasa abordarea ta :-)

#66
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postnick5roo, on 24 august 2017 - 08:06, said:

A să nu uit de snobi, cumpără Note 8, dar stau cu chirie.."
Foarte adevarat :)

#67
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View Postf300, on 24 august 2017 - 10:00, said:

Si daca ai masina nu atit de veche si electrocasnice de te dau afara din casa?
fiecare membru al familiei trebuie sá aiba cel putin o automobil.

Preturile la acele telefoane sunt deosebit de umflate, iar devalorizarea este extrema. Astfel se creeaza o moda imbecila. E ceva asemanator cu trecutul cand erau socotiti pe scara sociala mai sus cei care detineau anumite electronice care altii nu le detineau, de ex un videoplayer in 1985 un PC in 1993 sau alte chestii, atunci devalorizarea era mai mica decat acum.

Preturile la telefoane ar putea sa fie oricat, se mai poate pune un zero sa coste 10 000 euro. Ce conteaza. Cine are asa ceva in mana va deveni demon sau dumnezeu pt prosti, acestia se vor ruga la el si isi vor dori sa devina lafel.

Preturile pot fi cat de sus cata vreme prostii permit. daca ar ramane cu produsele in rafturi si lumea ar lua doar ce e de folos real cu siguranta vor fi alte preturi.

Trebuie sa fi cretin sau prea smobist sa iei un telefon la 1000 euro doar ca sa te uiti pe feisbuc olx si la filme pe ala. Alea le poti face cu orice dispozitiv pana in 500 lei si chiar mai vechi.

Coreenii sunt dementi din alta cauza, ca stau impartiti in 2 tari complet diferite. Unii sub papuc american ca singuri nu-s in stare sa tina armata si ca evident nu-i lasa americanii singuri sa nu o coteasca de capul lor in alta directie, ceilalti sub nu stiu ce papuc acum, probabil ruso-chinez din umbra, iar dictatura de la ei e siguranta ca nu o cotesc in partea cealalta. Practic o natie de dimensiunea romaniei foarte dezbinata din vina marilor puteri.

Marile puteri au dus batalie crancena ptr coreea si (si vietnam), cel putin ptr coreea care e populata ca si japonia sau germania de oameni darji si foarte muncitori, nu la Romania sau estul europei sau africa de lepre. Japonia o tara cat Romania devenise imperiu si erau pe aproape sa ocupe america, germania lafel, urma si coreea daca avea posibilitati. Despre africa Romania ucraina polonia nu-si face nimeni griji, astia sunt cuminti si inofensivi si toata istoria lor doar s-au aparat.

Edited by babarzotea, 24 August 2017 - 11:09.


#68
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostYourFan, on 24 august 2017 - 10:52, said:

Foarte adevarat Posted Image

nu e chiar adevarat. te invit sa mergi prin alte tari sa vezi ca se traieste majoritar in chirie si au si astfel de telefoane. care e problema?

daca iti cumperi asemenea telefon si te plangi ca nu ai bani si mai ai si datorii din acelasi motiv, da, aceia sunt snobi, dar adunarea asta telefon scump + chirie = snob, este cat se poate de prost inteleasa, mai ales de romani, unde capra vecinului e mai importanta.

samsung si lg si poate si altii fac astfel de diferente pt ca isi permit, piata o permite, cumparatorul o permite, ai doar incaseaza banii, eventual si cei ce tranzactioneaza pt ca aia sunt mai hoti decat producatorii.

#69
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbabarzotea, on 24 august 2017 - 10:58, said:

fiecare membru al familiei trebuie sá aiba cel putin o automobil.

Chiar si daca e prea batrin sa conduca sau prea tinar sa aibe permis? Sau daca nu are nici un interes spre asta (din ce in ce mai multi tineri nu mai sint interesati nici macar sa-si faca vreodata permis in SUA, tara automobilului)?

View Postbabarzotea, on 24 august 2017 - 10:58, said:

Preturile la acele telefoane sunt deosebit de umflate, iar devalorizarea este extrema. Astfel se creeaza o moda imbecila. E ceva asemanator cu trecutul cand erau socotiti pe scara sociala mai sus cei care detineau anumite electronice care altii nu le detineau, de ex un videoplayer in 1985 un PC in 1993 sau alte chestii, atunci devalorizarea era mai mica decat acum.

Moda imbecila?! Du-te in mall sa vezi cum se cumpara rucsace sau posete Louis Vuitton de 2500 euro. Nu e nici un fel de scara sociala a telefoanelor, poti FOARTE bine sa te descurci si cu un telefon de 100 si ceva de euro (si sub daca nu vrei un display cine stie ce), ba chiar pentru necunoscatori nici nu stie lumea exact daca ai telefon de 100 sau de 500 euro. Omul isi cheltuie banii cum vrea, multi si daca conduc isi petrec mai mult timp cu nasul in telefon decit la volan. Frustrarile tertilor sint total nerelevante, asa intotdeauna ALTUIA i se pare ca e ceva in neregula la tine. Daca ai un telefon bun ca de ce n-ai o masina mai buna. Daca ai o masina mai buna de ce nu ai o casa mai smechera. Daca ai o casa smechera cum iti permiti sa mergi cu loganul. Daca ai o casa smechera si o masina buna cum de ai un telefon de trei ani. Important e sa fie multumit ala care da banul nu aia care latra de pe margine.

#70
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostDany_Darke, on 24 august 2017 - 11:04, said:

daca iti cumperi asemenea telefon si te plangi ca nu ai bani si mai ai si datorii din acelasi motiv, da, aceia sunt snobi
Nick5roo s-a referit la acel tip de snob care n-are bani, dar vrea ultimul racnet.
Spoiler

Edited by YourFan, 24 August 2017 - 11:21.


#71
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View PostDany_Darke, on 24 august 2017 - 11:04, said:


nu e chiar adevarat. te invit sa mergi prin alte tari sa vezi ca se traieste majoritar in chirie si au si astfel de telefoane. care e problema?

ăia sunt sclaveţi şi stau în chirie, că proprietarii nu muncesc niciodată şi se plimbă în toată lumea că au vacanţă de la naştere. Sclaveţii vor şi ei să nu mai pară mizerabili când afisează măcar un telefon sau o maşină că restul nu ar mai conta. Oare cum poti interpreta ca ăia nascuţi bogaţi şi cu vacanţă toată viaţa sau încă mari oameni de afaceri afisează cate o caramida mai veche cu butoane si fara camera culmea sau cu camera de 2mp si spune ca nu-i place cu touch ca are mainile uscate. Iar gunoierul ce-i cauta in gunoi in fata casei afiseaza un telefon la 500-1000 euro.

#72
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbabarzotea, on 24 august 2017 - 11:16, said:

Oare cum poti interpreta ca ăia nascuţi bogaţi şi cu vacanţă toată viaţa sau încă mari oameni de afaceri afisează cate o caramida mai veche cu butoane si fara camera culmea sau cu camera de 2mp si spune ca nu-i place cu touch ca are mainile uscate. Iar gunoierul ce-i cauta in gunoi in fata casei afiseaza un telefon la 500-1000 euro.

Ti-am raspuns deja:

View Postf300, on 24 august 2017 - 11:12, said:

Important e sa fie multumit ala care da banul nu aia care latra de pe margine.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate