Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Koreeni dementi! M-am saturat de ei. Samsung si LG sucks!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbgdftw, on 23 august 2017 - 07:10, said:

Attachment MWSnap011.jpg

Abia astept sa primesc voucherul de 30 de lei la eMag. Sau bateria externa de 2,000 mAh.
Uiţi în ce ţară trăieşti?
Auzi la el - 30 lei, 2000 mAh... mai taie din ele, dă-le... :)

Când am cumpărat tableta Samsung Galaxy Tab S, cu ecran de 10,5", am fost uluit să constat că există ţări cu apă caldă şi transport în comun care o vând cu tot cu tastatura fizică bluetooth, la acelaşi preţ.
După spumele de rigoare, am mers la Samsung şi am luat penultima dintre tastaturile disponibile. Aduseseră doar 10 pentru România, pentru că - susţineau ei - nu există cerere.
Eu însă ceream...
Cu toate astea, nu-mi pare rău fiindcă am cumpărat-o.
Înainte de Galaxy Tab S, mă hotărâsem la Note (tot tabletă), însă rezoluţia HD extinsă la diagonala de 10,1" era infectă.

#38
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@loock:

Dar diferenta intre 4.7 si 6.4? Posted Image

Cum adica scrii cu doua maini? Nu tocmai facusi apologia utilizarii cu o singura mana? Sacrilegiu! Posted Image

In plus, scrisul pe orizontala este incomod: or fi butoanele mai mari, dar trebuie sa scrii cu degetele mari (aiurea) iar campul de introducere a textului este de obicei mult prea mare, ocupand tot ecranul, ceea ce face sa te intrebi uneori daca scrii in campul corect Posted Image

Intre timp, sa stii ca s-au inventat tastaturi extrem de performante - eu folosesc SwiftKey de multi ani si este genial, nu numai ca nu ridici degetul de pe ecran (deci scrii linistit cu o singura mana in mod portret), dar mai face si predictie excelenta, pe limbi multiple - in cadrul aceluiasi text!

Edited by glumetu, 23 August 2017 - 10:52.


#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postglumetu, on 23 august 2017 - 10:50, said:

@loock:

Dar diferenta intre 4.7 si 6.4? Posted Image

Cum adica scrii cu doua maini? Nu tocmai facusi apologia utilizarii cu o singura mana? Sacrilegiu! Posted Image

In plus, scrisul pe orizontala este incomod: or fi butoanele mai mari, dar trebuie sa scrii cu degetele mari (aiurea) iar campul de introducere a textului este de obicei mult prea mare, ocupand tot ecranul, ceea ce face sa te intrebi uneori daca scrii in campul corect Posted Image

Intre timp, sa stii ca s-au inventat tastaturi extrem de performante - eu folosesc SwiftKey de multi ani si este genial, nu numai ca nu ridici degetul de pe ecran (deci scrii linistit cu o singura mana in mod portret), dar mai face si predictie excelenta, pe limbi multiple - in cadrul aceluiasi text!

Am scris ca sub 17" ( saptesprezece ) sunt toate cacacios de mici, pt filme sunt cacaciose si la 40" si 43 sau macar 42 e minimul decentei de mai multi ani, si daca esti fortat la tablete macar un 12" sau minim 10" ar fi un compromis pt ergonomia tinutului in mana din cauza ca si rahaturile astea au rama...
Oricum 10-12" e clar altceva, insa intre 4,7 si altele trase de par de 5-6 e doar o cacanarie.

Scriu foarte lejer cu doua maini.

Eu folosesc comanda vocala de multi ani si merge excelent cu rare exceptii.
Si ma refer si la google si la harti, etc.

Edited by loock, 23 August 2017 - 11:23.


#40
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zFjQZ3BIYjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postiliketoforkmyself, on 23 august 2017 - 11:22, said:


Samsung este si brand de automobile in Coreea, detinut ca si Dacia de catre Renault, dar l-au preluat din anii '80 inainte de boomul economic.
Ideea e ca nu era nevoie sa fie si kia sau ce zice ala...

Edited by loock, 23 August 2017 - 11:26.


#42
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostVulpitzaxd, on 23 august 2017 - 09:24, said:

Abia acum te-ai desteptat?! Posted Image Sunt niste petarde de telefoane la pret de rachete.

lol

Problema e ca nu au respect fata de piata de aici, nu de placerile mele personale sau ale altora. Ca nu mai cumpar EU sau mai cumpar, nu inseamna nimic.
Eu am scris chestia asta pentru ca ma simt discriminat. E vorba de principiu.

View PostPSC, on 23 august 2017 - 10:25, said:

Iniţiator: OK, te-ai săturat de Samsung. Ce faci acum, treci la Apple?

Am oricum si iPhone 7 pentru ca le testam si comparam cand avem ocazia dar nu as putea trece pe el. Din motivele enumerate deja de tine si altele 1000. Posted Image

#43
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postglumetu, on 23 august 2017 - 10:30, said:

ca fost utilizator de Note, nu am folosit stylusul aproape deloc. Si nici nu am intalnit in salbaticie utilizatori care sa-l foloseasca sau care sa-si exprime imensa usurare ca o astfel de solutie exista. Cred ca-i o piata destul de mica.

Eu il folosesc, de aia am Note si nu altceva fara stylus. Daca nu-mi trebuia, luam un S probabil. Nu stiu cat de mare e piata sau nu, problema e ca sunt multi care cumpara Note pentru ca e Note (si in teorie mai bun decat linia Galaxy S) si nu pentru ca au nevoie de el si pot sa foloseasca functiile pe care le are telefonul la ceva productiv. Din pacate vorbim de 99% din utilizatorii de smartphone, care au nevoie de mult mai putine functii la un smartphone si doar arunca cu banii in ceva care nu-l vor folosi la mai mult de 10% din capacitatea sa.

#44
bgdftw

bgdftw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 21.06.2004

View Post22pac22, on 23 august 2017 - 11:00, said:

Asa arata realitatea tuturor posesorilor de iPhone in RO.

Tuturor? Posted Image

View PostPSC, on 23 august 2017 - 10:50, said:

Uiţi în ce ţară trăieşti?
Auzi la el - 30 lei, 2000 mAh... mai taie din ele, dă-le... Posted Image

Când am cumpărat tableta Samsung Galaxy Tab S, cu ecran de 10,5", am fost uluit să constat că există ţări cu apă caldă şi transport în comun care o vând cu tot cu tastatura fizică bluetooth, la acelaşi preţ.
După spumele de rigoare, am mers la Samsung şi am luat penultima dintre tastaturile disponibile. Aduseseră doar 10 pentru România, pentru că - susţineau ei - nu există cerere.
Eu însă ceream...
Cu toate astea, nu-mi pare rău fiindcă am cumpărat-o.
Înainte de Galaxy Tab S, mă hotărâsem la Note (tot tabletă), însă rezoluţia HD extinsă la diagonala de 10,1" era infectă.

Exact. Serviciile Samsung in Romania sunt de toata jena, eu m-am lovit de mai multe ori de problema asta si de fiecare data a fost mai simplu sa renunt. Ca sa nu mai spun ca au unul dintre cele mai scumpe service-uri de la noi (schimbarea unui ecran de S7/S8 costa 1200/1400 RON), respect fata de clienti zero, si suport practic inexistent.

#45
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostStickyFingaz, on 23 august 2017 - 13:34, said:

Eu il folosesc, de aia am Note si nu altceva fara stylus.
asa credeam si eu, cand aveam Note. Dupa ce n-am mai avut Note, mi-am dat seama ca nu-mi lipseste deloc stylusul.

Sigur, la tine s-ar putea sa fie diferit.

#46
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View PostMonitoxus, on 23 august 2017 - 06:47, said:

Cand credeam ca doar Samsung sunt debili si iarasi fac faza clasica cu o editie "pentru saraci" la pret de iPhone 7 Plus de 128 Gb, adica Note 8 de 64Gb la noi, well, LG vin si ei cu aceeiasi mizerie. V30+ de 128 Gb doar la ei acasa. Serios, eu nu o sa mai cumpar absolut nimic de la taranii astia. Sa vanda la ei in tara daca asta e mentalitatea lor.

So, in China/Koreea o sa existe Note 8 de 64 Gb, 128 Gb si 256 Gb. Iar LG scot V30 de 64 Gb si V30+ de 128 GB.

La noi, piata de mana a doua, np. Note 8 de 64 Gb si LG V30 de 64 GB. Evident, la pretul la care vor vinde la EI versiunea de 128GB. Pentru ca suntem "mai saraci" si nu "ne permitem" versiunile alea "scumpe" Posted Image

Preturile de pe net sunt oricum fum. Acolo la ei, versiunile cu mai mult storage sunt de fapt la pretul la care vand la noi versiunile minime. Vama? Transport? Naiba stie, dar tot aiurea e si frustrant. Nu mai vorbesc de "cadourile" pe care le primesc acolo cand cumpara la preorder. Infinit mai importante decat mizeriile aruncate de la noi in scarba in fiecare an. Asta DACA exista macar.

Toate astea pe langa faptul ca Note 8 e de fapt un S8+ cu 0.1" ecran mai mare, baterie mai mica si un pix useless pentru 90% din cumparatori. Nu ca nu ai vrea sa il folosesti, dar personal m-am convins in anii trecuti ca mare lucru nu poti face cu el oricum. Ok, o sa fie un dual camera dar main camera va fi FIX cea de pe S8...

Eu unul m-am decis sa nu mai cumpar produse de la Samsung si LG. Gata! Mi-a ajuns. Sa vanda acolo in Koreea, China etc. Posted Image
Mi se pare o lipsa de respect incredibila si nu inteleg de ce as vrea sa mai cumpar ceva de la ei. Iar faza cu "iau de pe Ebay", ok, luam, dar iei si teapa. Pentru ca versiunile de Korrea/China nu functioneaza deloc OK aici. Nu vei avea niciodata LTE Voice, WIFI calling si celelalte servicii avansate de retea, NU le poti repara sub nicio forma la Samsung etc.

Stiu asta, am luat teapa cu S8+ de 6GB RAM Posted Image

PS: mai e nevoie sa discutam si de cele 100+ apps bloatware incluse in orice Samsung? Se stie deja... Note 7 FE? Nu la noi. Noi nu putem fi fani. Suntem doar prosti care dau bani!
In fragmentul de mai sus poetul se intreaba de ce in tara de origine produsul costa mai eftin fata de alte tari care sunt situate la cuca-macaii fata de tara producatorului. Probabil pentru ca transportul si taxele aferente afecteaza
cumva pretul ?
Apoi tot poetul se intreaba de ce in alte tari unde exista putere de cumparare(desi sunt mai departe de cuca macaii) preturile sunt mai eftine. Probabil pt ca acolo unde e putere de cumparare , oferata este mai mare ca cererea
de aici si un pret mai mic ?

O sa ai si tu preturi la ca ei atunci cand fie in tara ta se vor produce astfel de telefoane sau puterea de cumparare a concetatenilor tai va echivala putearea de cumparea ale altor tari deja puternice.
Insa in tarisoara noastra majoritatii populatiei ii intra aerul prin gaura de la buzunar si iese prin gaura de la pantof.Nu prea ar cumpara un telefon de 1000 de euro , ca n-are de unde.

Simple legi economice domnule poet.

#47
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postglumetu, on 23 august 2017 - 13:53, said:

Sigur, la tine s-ar putea sa fie diferit.

De asta am spus, fiecare dupa cum are nevoie. Autocad, excel si chestii de genul pe telefon fara stylus e munca de chinez batran, ca nu toata lumea cara laptopul in mijlocul santierului. Posted Image

#48
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostQupidqu, on 23 august 2017 - 14:10, said:


O sa ai si tu preturi la ca ei atunci cand fie in tara ta se vor produce astfel de telefoane sau puterea de cumparare a concetatenilor tai va echivala putearea de cumparea ale altor tari deja puternice.
Insa in tarisoara noastra majoritatii populatiei ii intra aerul prin gaura de la buzunar si iese prin gaura de la pantof.Nu prea ar cumpara un telefon de 1000 de euro , ca n-are de unde.

Simple legi economice domnule poet.

Lasand la o parte tonul ironic, nu inteleg care e logica ta. De iobag umil sau ce? Sa ne luam cusmele in mana si sa ne plecam la boieri sau ce? Ca idee ei le produc in tari pecum Vietnam si China. Si ce, asta inseamna ca gata, chinezii, cei 99% dintre ei sunt bogati sau ce? Si oricum, nu ofera versiunile alea smechere nici in Germania sau UK. Or fi si aia saraci te pomenesti si nu stiam noi...

E dreptul meu ca si consumator sa ma plang si sa cer ce vreau!

Eu am cerut un lucru simplu: Samsung/LG sa nu mai diferentieze pietele ca niste tarani si sa ofere aceleasi chestii peste tot. That's it! Si altii o fac de mult. Cel mai bun exemplu e Apple care costa de plangi dar asta nu inseamna ca nu pot comanda un laptop cu SSD de 2 TB daca vreau asta, sau un iPhone de 256GB si mai nou, ala nou de 512!!!

Ce fac Samsung si LG e sa se pise de foarte de sus pe "restul" inclusiv US/UE etc. Pentru ca pot si pentru ca vand...inca.

#49
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View Postbgdftw, on 23 august 2017 - 07:10, said:

Attachment MWSnap011.jpg

Abia astept sa primesc voucherul de 30 de lei la eMag. Sau bateria externa de 2,000 mAh.
precomanda, zici că erau inscrierile pt dacii sau skode in anii de comunism.

#50
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
https://www.emag.ro/...m/pd/DQ70GKBBM/

Dupa cum ziceam, 4500 Lei!!!! 64 Gb! Si "cadou" Dex ca nu s-a vandut deloc si stau cu ele in magazii Posted Image

Ca si comparatie, iPhone 7 Plus 128 Gb!!! 4100 lei! https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Sau 7 Plus 256 Gb!!! 4800 lei https://www.emag.ro/...rch-Action=view

So, puteti lua un S8+ cu baterie mai mica la formidabilul pret de 4500 lei Posted Image Posted Image

#51
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Citez ce spuneam pe un anume forum:
"Cică nu au românii bani! Cumpără Note 8, fac vacanțe de lux, au au cea mai mare rată la proprietăți private din UE... Nu vă plângeți că nu sunt cumpărători! Pe ce că ăștia care au bani (vezi toți cei care ne guvernează și ne-au golit buzunarele) mai ne și sfidează cu mașini de lux, vile de lux, telefoane de lux! Uitați-vă în jurul vostru și spuneți că nu am dreptate. A să nu uit de snobi, cumpără Note 8, dar stau cu chirie.."
@monitoxus am dreptate?
Samsung au o politică ciudată în fabricarea componentelor și programarea lor pentru a înceta update și timp pentru upgrade la device-ul următor, mai pe înțelesul tuturor, sunt făcute să meargă un anumit timp, apoi opresc update, încep defecte, laguri etc... pentru a te face să cumperi altul.

#52
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostMonitoxus, on 24 august 2017 - 07:54, said:

https://www.emag.ro/...m/pd/DQ70GKBBM/
Dupa cum ziceam, 4500 Lei!!!! 64 Gb!
4500 RON am dat eu pe Mi Mix acum 8 luni... si are 256GB storage si 4400 mAh baterie...
Vad ca Mi Mix-ul cu 128GB storage este 2700 RON...

penibili, astia de la Samsung...

#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postnick5roo, on 24 august 2017 - 08:06, said:

Samsung au o politică ciudată Ă®n fabricarea componentelor și programarea lor pentru a Ă®nceta update și timp pentru upgrade la device-ul următor, mai pe Ă®nțelesul tuturor, sunt făcute să meargă un anumit timp, apoi opresc update, Ă®ncep defecte, laguri etc... pentru a te face să cumperi altul.

Ce face? Note 1 ( asta cu 18+ zile pe bateria originala ) inca mai e un telefon folosibil desi evident un pic obositor. De curind chiar l-am testat citeva zile, merge inclusiv skype-ul (care altminteri nu mai merge, cel putin asa se anuntase, pe Windows Phone vindut pina nu foarte demult, mai mult de un cincinal dupa Note 1 - plus ca Skype e Microsoft nu?). Am schimbat de doua ori placuta de USB la un S2 unde posesorul uita sa scoata cablul cind pleaca cu telefonul dar in rest e foarte bun ca un telefon mic.

Aici avem thread de luna asta in care lumea discuta daca sa-si ia S5 sau S6: https://forum.softpe...s6-fiabilitate/

Care nu merge? S7 inca primeste update-uri si n-am auzit sa crape in masa ca sa zici ca nu le mai fac acum cum le faceau alta data. Ca e faza cu spatele de sticla si cu ecranul mare de se sparge si daca il scapi de pe marginea patului. Ghinion, asa vrea lumea "premium", sticla si metal. Spatele ala de la Note1 era perfect dar deh, arata cheap si nu se mai poate asa ceva pentru premium 2017.

#54
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
@f300 tu nu prea ai urmărit thread-ul "ai o problema la sistemul de operare Android, postează aici"! Ști câți posesori de Samsung se plâng de probleme? Dacă nu crezi, caută topicul să te convingi. Că sunt cazuri izolate de merg bine, e altceva. Dar din sursă sigura știu ce spun (fost dealer autorizat Samsung București care a fost dat afară pentru că a divulgat politica lor)!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate