Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Koreeni dementi! M-am saturat de ei. Samsung si LG sucks!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
intotdeauna a fost asa. Pentru orice telefon Samsung lansat la 500 de dolari, la noi a aparut varianta mai slaba la 800 de dolari.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Uitati-va si voi pe Amazon.de cate firme din Germania scriu clar acolo ca nu livreaza in Romania.  Desi, teoretic, Romania e tara a Uniunii Europene.

Asta inseamna tara de mana a 3-a (locul in care unele firme nu livreaza).

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. E complicatie sa trimiti in Romania, in continuar eexista risc de frauda maricel, mai ales pe aceste produse.
2. Adesea firmele repective au contracte ce respecta teritoriul de distributie (dealeri oficiali).

#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Niste firme obscure care au marfa pe amazon si nu livreaza in ro sunt departe de a fi o regula.

View Postbgdftw, on 23 august 2017 - 07:42, said:

Exista alternative, insa fiecare are o problema mai mica sau mare, fie ca vorbim de calitate, update-uri, support, etc. Daca fiecare companie mai mica ar invata sa isi respecte clientii si sa speculeze mai bine dezamagirea altora fata de companiile mari, ar avea mult mai mult de castigat.

Iar in ziua de azi, marketingul agresiv pe care il face Samsung inca e foarte eficient, in timp ce companiile mai mici investesc ceva mai putin in zona asta, din motive evidente.

Marketingul agresiv e eficient la oamenii fara discernamant care accepta orice produs lansat sub un brand. In tarile mai civilizate "average joe" adica consumatorul needucat alege in final intre Samsung sau Apple fiindca asta are toata lumea din anturajul sau. In tarile mai defavorizate piata e mult mai divizata si consumatorul alege si alte branduri care ofera mai mult bang for buck.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 23 august 2017 - 08:16, said:

1. E complicatie sa trimiti in Romania, in continuar eexista risc de frauda maricel, mai ales pe aceste produse.
2. Adesea firmele repective au contracte ce respecta teritoriul de distributie (dealeri oficiali).

Ce risc de frauda ar fi, daca eu sunt dispus sa platesc cu cardul pe net?

#24
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrosix, on 23 august 2017 - 08:30, said:

Ce risc de frauda ar fi, daca eu sunt dispus sa platesc cu cardul pe net?

Al cui card? Posted Image

View PostAdm, on 23 august 2017 - 08:31, said:

Vezi ca OLX e plin de telefoane sigilate, la 60% din pretul din magazinele online; misterul e cum!

Tir cu telefoane rasturnat in Arad. Posted Image

Edited by Jammalan-the-Prophet, 23 August 2017 - 08:33.


#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Welcome 2 za internet.
Amazon nu are 3D Secure, deci teoretic poti cumpara pe numele vecinului, folosind cardul furat.

Vezi ca OLX e plin de telefoane sigilate, la 60% din pretul din magazinele online; misterul e cum!

#26
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu am renuntat la Note dupa fiasco-ul cu Note 5. Am tras de Note 3 pana cand m-am plictisit.

Asa ca am trecut in Ianuarie la Xiaomi Mi MIX - diagonala 6.4", 6GB RAM, 256GB storage, baterie 4400 mAh, fast charging - superb, da roate cam in jurul oricarui telefon curent. Cu date, folosire destul de intensa, incluzand Waze zilnic, pun seara telefonul la incarcat cu vreo 35% baterie. Marele minus este camera, lucru care oricum nu ma intereseaza la un telefon.

Singurul neajuns (pentru mine) la el este faptul ca, fiind serie limitata, nu se oboseste nimeni sa faca skin ca lumea pentru el.

Asa ca nu inteleg de ce urli de frustrare - slava Domnului, in lumea Android ai tot timpul o gramada de alternative foarte faine la Samsung.

Edited by glumetu, 23 August 2017 - 09:17.


#27
Vulpitzaxd

Vulpitzaxd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.08.2017

View PostMonitoxus, on 23 august 2017 - 06:47, said:

Stiu asta, am luat teapa cu S8+ de 6GB RAM.

View PostMonitoxus, on 23 august 2017 - 06:47, said:

Eu unul m-am decis sa nu mai cumpar produse de la Samsung si LG. Gata! Mi-a ajuns. Sa vanda acolo in !
Abia acum te-ai desteptat?! Posted Image Sunt niste petarde de telefoane la pret de rachete.

#28
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
telefoanele au ajuns la o saturatie in materie de noutate. poate hologramele ar mai aduce ceva nou la ele, apoi ....

legat de spatiul de stocare, depinde de fiecare cat are nevoie. in felul asta se dicteaza piata, iar daca multi au nevoie de pana la 32 sau 64 stocare interna, atunci nu are rost sa arunci banii pe ceva mai mare. pt mine de exemplu, 128 este prea mult. nu instalez atatea aplicatii pe telefon, iar daca musai am poze, filme si muzica de stocat, atunci pt ce mai mai exista cardul? care pana la urma il mut din telefon in altul si nu am treaba nici macar cu transferul de date.

am avut samsung in trecut, un flagship care l-am achizitionat la 2-3 ani dupa lansare, pretul era la sub 30%, destul si pt acea vreme, insa folosindu-l am realizat ca abia se apropia de valoarea reala pt ce era in stare sa faca. este functional si acum, insa mai are ceva hibe care nu se mai pot rezolva.

de atunci am tot "folosit" alte flagshipuri de la ei, pe la diferiti prieteni, insa am observat ca nu merita, efectiv arunci banii pe fereastra, iar in afara de eticheta ca imi permit ce vrea muschiul meu si-mi cumpar ultimul racnet de telefon, nu ajuta la nimic. de pe la s2 samsung a incarcat si stricat la propriu androidul, nu l-au mai optimizat pt folosire, ci l-au adaptat pt bloatware.

alte branduri le-au luat fata, samsung fiind bazati inca pe tehnica agresiva de marketing cum ca fara minim 4gb ram telefonul flagship nu mai merita. dar ei nu mentioneaza ca nu sunt in stare sa optimizeze androidul si din cauza balariilor lor acea cantitate ram este gatuita la randu-i. iar in ideea asta telefonul actual care il am arata exact ce inseamna un android optimizat, un soft care stie sa managerieze resursele si fara bloatware inutil. deci se poate, doar ca samsung nu vrea, sunt prea mari ca sa mai faca asta.

o alta problema la ei este si timpul, scot modele pe banda rulanta, unele doar cu nume schimbat si eventual un procesor sau o placa grafica, un ecran, etc, dar pt care cer mai multi bani si pt care nu-si mai bat capul cu optimizari, ori pt ca doar nu mai au cand sa le faca, e prea din scurt.

la lg nu e asa apasatoare problema, am umblat pe cateva G-uri, sunt telefoane robuste, interesante, bune chiar, insa interfata nu-mi place neam.

Edited by Dany_Darke, 23 August 2017 - 10:08.


#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMonitoxus, on 23 august 2017 - 06:47, said:

La noi, piata de mana a doua, np. Note 8 de 64 Gb si LG V30 de 64 GB. Evident, la pretul la care vor vinde la EI versiunea de 128GB. Pentru ca suntem "mai saraci" si nu "ne permitem" versiunile alea "scumpe" Imagine publicată
Pentru ca UE, taxe vamale si TVA.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostDany_Darke, on 23 august 2017 - 09:28, said:

telefoanele au ajuns la o saturatie in materie de noutate. poate hologramele ar mai aduce ceva nou la ele, apoi ....

legat de spatiul de stocare, depinde de fiecare cat are nevoie. in felul asta se dicteaza piata, iar daca multi au nevoie de pana la 32 sau 64 stocare interna, atunci nu are rost sa arunci banii pe ceva mai mare. pt mine de exemplu, 128 este prea mult. nu instalez atatea aplicatii pe telefon, iar daca musai am poze, filme si muzica de stocat, atunci pt ce mai mai exista cardul? care pana la urma il mut din telefon in altul si nu am treaba nici macar cu transferul de date.

am avut samsung in trecut, un flagship care l-am achizitionat la 2-3 ani dupa lansare, pretul era la sub 30%, destul si pt acea vreme, insa folosindu-l am realizat ca abia se apropia de valoarea reala pt ce era in stare sa faca. este functional si acum, insa mai are ceva hibe care nu se mai pot rezolva.

de atunci am tot "folosit" alte flagshipuri de la ei, pe la diferiti prieteni, insa am observat ca nu merita, efectiv arunci banii pe fereastra, iar in afara de eticheta ca imi permit ce vrea muschiul meu si-mi cumpar ultimul racnet de telefon, nu ajuta la nimic. de pe la s2 samsung a incarcat si stricat la propriu androidul, nu l-au mai optimizat pt folosire, ci l-au adaptat pt bloatware.

alte branduri le-au luat fata, samsung fiind bazati in ca pe tehnica agresiva de marketing cum ca fara minim 4gb ram telefonul flagship nu mai merita. dar ei nu mentioneaza ca nu sunt in stare sa optimizeze androidul si din cauza balariilor lor acea cantitate ram este gatuita la randu-i. iar in ideea asta telefonul actual care il am arata exact ce inseamna un android optimizat, un soft care stie sa managerize resursele si fara bloatware inutil. deci se poate, doar ca samsung nu vrea.

la lg nu e asa apasatoare problema, am umblat pe cateva G-uri, sunt telefoane robuste, interesante, bune chiar, insa interfata nu-mi place neam.

Mie nu-mi place neam nici android, nici iOS si nici WP.
Ma descurc sa le folosesc pe toate, dar mi se par toate cretine.

La fel, toate smartphoneurile mi se par supercretin facute, pt. ca un ecran e cacacios de mic daca e sub 17" (saptesprezece) si cu policele meu de lungime normala nu baleiez mai mult de 4,6", deci ce trece de 4,7" e cretin pt ca strica ergonomia pt nimic pt ca oricum e cacacios de mic si la 7".
Butoanele fizice se maresc mult daca se tine pe orizontala - si asa oricum se scrie mut mai repede, deci e inutil ecranul putin mai mare, plus ca se poate pune si soft de tastatura cu un rand in plus.
Si mai important, ca sa fie compact cu ecran de 4,7" trebuie rama de 3mm sus si maxim 7mm jos pe care incap si butoane fizice.
Daca e mai mare de 114 - 115mm inaltime tot smartphoneul ( adica maxim cat lumia 620/iphone4s dar cu ecran de 4,7", interesul meu scade spre minus infinit. Si sunt 2 miliarde de oameni care au aceeasi asteptare legata de marimea telefonului.

Legat de RO, e o tara in care exista si oameni f destepti, cunosc mai multi, dar sunt si f. multi cretini, si sunt mai multi decat in alte tari - in special sunt acolo unde nu trebuie sa fie - in posturi de manageri.
In toata lumea sunt multi prosti, insa doar in RO sunt asa de multi idioti in posturi de conducere.
Sunt tari de lumea a treia care stau mult mai bine la acest capitol fata de RO.
Si acesti idioti se considera evident cei mai destepti, iar daca li se arata ca sunt probleme dau mereu vina pe altcineva, alt manager, situatia generala, colegii, angajatii, sefii mai mari, clientii, fabricantii, etc, etc. in loc sa accepte ca treaba managerului este sa rezolve problemele direct sau indirect pt ca altfel merita doar suturi in coor si sictir.

OLX din cate stiu nu are un sistem de feedback decent, cu toate ca ebay are de mult asa ceva si chiar si okazii are.
Singurul motiv pt care piata din Romania accepta asa ceva ba chiar prefera in loc de okazii si ebay este ca oamenii sunt cretini idioti ignoranti si retarzi - cumparatorii, si hoti jegosi idioti retarzi vanzatorii.

Edited by loock, 23 August 2017 - 10:15.


#31
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postglumetu, on 23 august 2017 - 09:17, said:

Asa ca nu inteleg de ce urli de frustrare - slava Domnului, in lumea Android ai tot timpul o gramada de alternative foarte faine la Samsung.

Ai la Samsung, nu prea ai la Note. Sunt persoane care cumpara Note pentru stylus deoarece il folosesc des. Ce alternativa viabila au acele persoane? Cine nu foloseste stylus nu stiu de ce cumpara Note.

#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postloock, on 23 august 2017 - 10:06, said:

Daca e mai mare de 114 - 115mm inaltime tot smartphoneul ( adica maxim cat lumia 620/iphone4s dar cu ecran de 4,7", interesul meu scade spre minus infinit. Si sunt 2 miliarde de oameni care au aceeasi asteptare legata de marimea telefonului.

cel anterior avea 4.3", chiar imi era bun pt mainile mele, la barbati poate ca acel 4.7" ar fi ideal pt ecran. acum toate telefoanele au ecranul supramarit, e util in unele situatii, actualul avand 5.2", dar nu sunt de acord cu afirmatia ca lumea asteapta  micsorarea ecranului, cand de fapt toti se umezesc cand vad ecranul cat mai mare, gen s8.

iar asta o demonstreaza inclusiv persoanele care au ajuns sa foloseasca phablet sau direct tableta pt a vb la telefon pe strada. nu mai spun si de cat de caraghiosi arata cu o "mapa" care o tin la ureche cu 2 maini pt a vb.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostDany_Darke, on 23 august 2017 - 10:15, said:

cel anterior avea 4.3", chiar imi era bun pt mainile mele, la barbati poate ca acel 4.7" ar fi ideal pt ecran. acum toate telefoanele au ecranul supramarit, e util in unele situatii, actualul avand 5.2", dar nu sunt de acord cu afirmatia ca lumea asteapta  micsorarea ecranului, cand de fapt toti se umezesc cand vad ecranul cat mai mare, gen s8.

iar asta o demonstreaza inclusiv persoanele care au ajuns sa foloseasca phablet sau direct tableta pt a vb la telefon pe strada. nu mai spun si de cat de caraghiosi arata cu o "mapa" care o tin la ureche cu 2 maini pt a vb.

Nu am scris ca toata lumea, am scris ca asta vor 2 miliarde de oameni, posibil ~ 2,2 miliarde.
Si marimea ecranului nu spune nimic fara marimea carcasei.
Fara rama de 3mm sus si maxim 7 mm jos nu ramane in 115mm cu ecran de 4,7" si nu ma mai intereseaza deloc.

Nu exista nici un avantaj intre 4,7" si alt ecran de smartphone mai mare.
Nu ma refer la phableturi ci la smartphoneuri.
Da, recunosc ca subiectul a plecat de la note care e phablet, insa eu ma refer la smartphone evident.
Oricum sub 17" sunt cacacioase oricum toate, si si intre 4,7 si 5,5 nu e nici un avantaj.
Am scris ca butoanele se maresc automat pe orizontala, exista si soft de tastatura cu rand in plus pe verticala.
Si sa nu mai aud cretinitatea cu filme vazute pe smartphone ca sub 43" dupa 2013 e cretin si 40" cand te uti parca a taiat cineva cu foarfeca din ecran, si oricum intre 4,7 si 5,5 e o diferenta infima.

Apropo de android si cretinitate, e absurd cum aproape toata lumea e disperata dupa ultimele versiuni de android, cu toate ca majoritatea fac telefonul sa mearga mai prost intentionat.
E halucinant si o culme a prostiei absurde.

Edited by loock, 23 August 2017 - 10:28.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iniţiator: OK, te-ai săturat de Samsung. Ce faci acum, treci la Apple?
Păi, pe lângă ceea ce ai enumerat tu ca mizerii, aici se mai adaugă un tomberon întreg: blocarea ecosistemului - adică nu poţi lua un ton de apel, o imagine, un kit de instalare, un ce-vrei-tu de la un non-Apple. Că aşa vrea Apple.
Ce rămâne? Fiindcă bagi şi LG în acelaşi cazan, poţi încerca Huawei.

Singurul smartphone cu adevărat deştept, în afară de Nokia Communicator, a fost Alcatel One Touch Com. Avea şi stylus (ecranul era rezistiv, deci cu stylus-ul doar apăsai pe ecran), însă la noi nu prea a fost mediatizat, deşi era puţin mai ieftin decât Communicator-ul. Îl trăgea în jos bateria, cu doar două zile de utilizare - în condiţiile în care autonomia medie era de 3-4 zile la telefoanele obişnuite.
Pentru vremurile acelea, Alcatel One Touch Com era un telefon genial, sistemul de operare fiind realizat de Sharp şi preluat de la linia de PDA-uri Zaurus 5700 şi 5800.
Să vezi, pe atunci, un telefon cu doar trei butoane fizice -  preluare apel, respingere apel şi on/off - era cam "sinistru".
Mi-aş cumpăra mâine unul, dacă aş găsi.

Apropo: de când au devenit Amazon şi OLX elita comerţului online? Sunt magazinele în care am cea mai mare neîncredere. Prefer să cumpăr mai scump de la vânzători consacraţi.

A, da... şi nu uitaţi proverbul acela: nu-i prost cine cere... completaţi voi continuarea.

Edited by PSC, 23 August 2017 - 10:30.


#35
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Avand in vedere ca un telefon acum este folosit la infinit mai multe chestii decat doar comunicarea verbala (care este o pondere infima din timpul pe care ti-l petreci pe smartphone), un ecran mare este absolut firesc. De aceea, piata de phablets va ajunge in curand la un miliard de unitati anual.

Iata cam cum merge piata:
https://www.statista...ution-forecast/

As zice ca imaginea cu "caraghiosii minoritari care vorbesc cu lopetile la ureche" se va schimba in curand cu "caraghiosii minoritari care se chiorasc si se chinuie sa scrie un text fara greseli pe ecranul cat un card de credit".

Si mitul cu telefonul care trebuie gestionat cu o singura mana este demolat de multa vreme(ce Dzeu faci cu mana cealalta in acelasi timp?...), chiar de catre Apple, si complet lipsit de orice perspectiva despre cum se folosesc telefoanele moderne, cand practic converg cu tabletele ca si pattern-uri de consum media.

Deci, loock, esti lasat in praf tare, frate Posted Image Sau sa inteleg ca astepti smartphone-ul cu ecran de 17", ca doar de acolo are sens sa privesti la ecran?

Quote

Sunt persoane care cumpara Note pentru stylus deoarece il folosesc des.
ca fost utilizator de Note, nu am folosit stylusul aproape deloc. Si nici nu am intalnit in salbaticie utilizatori care sa-l foloseasca sau care sa-si exprime imensa usurare ca o astfel de solutie exista. Cred ca-i o piata destul de mica.

Edited by glumetu, 23 August 2017 - 10:33.


#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postglumetu, on 23 august 2017 - 10:30, said:

Deci, loock, esti lasat in praf tare, frate Posted Image Sau sa inteleg ca astepti smartphone-ul cu ecran de 17", ca doar de acolo are sens sa privesti la ecran?


Diferenta intre 4,7 si 5,5 este infima si complet nesemnificativa la ergonomia cititului, insa catastrofala la ergonomia utilizatului.

Dincolo de faptul ca pus pe orizontala butoanele se maresc automat mult si poti sa scrii - inclusiv cu doua maini mult mai repede !!!, si dincolo de faptul ca exista soft de tastatura cu rand in plus si pt verticala, exista telefoane care au comanda vocala inca de la sfarsitul anilor '90.
Pe smartphone e ceva banal de multi ani...

Legat de tablete pe post de telefon, am zis de mult ca si alea ar avea mai multa logica decat aiurelile de acum, desigur daca li se monteaza un maner de mistrie la spate, eventual unul rabatabil...Posted Image
In felul asta cu maner de mistrie rabatabil se rezolva si o parte din ergonomie (desigur nu intra in tocul de curea...), ecranul inca nu e decent de mare dar macar la 10-12" chiar e altceva, si ar fi si multifunctional - ai putea sa intinzi mortar in timp ce vorbesti la telefon, sa joci ping-pong in timp ce faci vloging si transmiti live cum sare mingea din paleta/ecran...

Edited by loock, 23 August 2017 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate