Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Achizitie masina Germania 8300 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Chiar nu inteleg de ce stricati bucuria omului. O teapa in jermania nu strica niciodata ca lectie de viata.

Iar un topic d-asta pe zi e chiar necesar ca sa vedem cat de rupti de realitate sunt unii conationali.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incercam sa-i spunem omului sa nu se dea [sau sa incerce sa para] ceea ce nu e. Poate va imprumuta banii aia si ar fi pacat sa-si bata joc de ei! De banii aia aproape ca-ti iei ceva nou din clasa mica... Dar pina la A4 B8, e cale luuunga!

#21
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012

 devlin2427, on 20 august 2017 - 13:23, said:

Chiar nu inteleg de ce stricati bucuria omului. O teapa in jermania nu strica niciodata ca lectie de viata.

Iar un topic d-asta pe zi e chiar necesar ca sa vedem cat de rupti de realitate sunt unii conationali.
Da, multumesc pentru sfat legat de topicul deschis de mine.

 _R_A_D_U, on 20 august 2017 - 13:28, said:

Incercam sa-i spunem omului sa nu se dea [sau sa incerce sa para] ceea ce nu e. Poate va imprumuta banii aia si ar fi pacat sa-si bata joc de ei! De banii aia aproape ca-ti iei ceva nou din clasa mica... Dar pina la A4 B8, e cale luuunga!
Eu am inteles si iau in calcul toate sfaturile anterioare, din acest motiv am si cerut alte variante, poate din experienta avuta de voi, masinile pe care le detineti voi, imi voi alege si eu una.
Masina nu o iau sa ma dau mare ca am "HAUDI, BEMVEU, etc." ... NU e genul meu sa ma dau mare. Eu vreau sa iau o masina pentru mine, de care sa am grija si care sa imi placa si ca design.

P.S.: Legat de mecanicul cu care ma voi duce. Nu il platesc eu deoarece omul vrea sa isi ia si el o dubita pentru marfa (tot din Germania) si ne-am potrivit in perioada asta asa ca i-am propus sa ma ajute si pe mine.

Edited by Vyrgyl93, 20 August 2017 - 13:39.


#22
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Sfat. Caută seat exeo. Poate gasesti ceva in regula. Are interior de a4b7 dar are cam toate problemele rezolvate

#23
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 Vyrgyl93, on 20 august 2017 - 13:35, said:

Masina nu o iau sa ma dau mare ca am "HAUDI, BEMVEU, etc." ... NU e genul meu sa ma dau mare. Eu vreau sa iau o masina pentru mine, de care sa am grija si care sa imi placa si ca design.

In acest caz, nimic nu se apropie de o Alfa Romeo 159. Posted Image

Ce masini iti mai plas, asa, ca si design?
LE: da, Seat Exeo poate fi o varianta interesant. Singura chestie, daca te deranjeaza, ar fi tocmai corcitura in privinta designului.

Edited by LauCalin, 20 August 2017 - 13:51.


#24
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012

 LauCalin, on 20 august 2017 - 13:50, said:

In acest caz, nimic nu se apropie de o Alfa Romeo 159. Posted Image

Ce masini iti mai plas, asa, ca si design?
LE: da, Seat Exeo poate fi o varianta interesant. Singura chestie, daca te deranjeaza, ar fi tocmai corcitura in privinta designului.
Am vazut si Exeo si imi place, dar nu prea au nemtii asa ceva.
Asa, ca design, ma incanta si un Passat , A3, iar la astea ma cam incadrez si in bani.
Eu am intrebat de B8 ca e si putin mai "dur", ca design, decat B7, dar si un B7 S-line m-ar incanta, sau chiar fara S, dar cu ceva dotari (xenon, navi, incalzire in scaune)

Edited by Vyrgyl93, 20 August 2017 - 13:59.


#25
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu vreau sa te influentez, insa cred ca pui gresit problema. Pana la urma sunt banii tai. Dar un B7 e destul de vechi. Este o masina proiectata prin 2000-2002.
Eu zic sa ramai la un A3 ceva mai nou si mai putin rulat.
Un sh eu cred ca trebuie cumparat cu mintea si judecand problema la rece, obiectiv. Ca daca ne-am permite sa cumparam masini cu inima, ar fi pline strazile de Ferrari, Lamborghini si Bentley. :D

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 Vyrgyl93, on 20 august 2017 - 12:02, said:

.....8300 euro cu tot cu adus (pe roti)..........Audi A4 B8 .........

 Vyrgyl93, on 20 august 2017 - 12:13, said:

Ca variante as mai avea A3 (gasesc si ceva mai nou 2009-2010), de BMW m-as cam feri ca nu prea am auzit de bine de ele , iar ca o ultima varianta ar fi un Passat .

pe scurt: tu ai buget de Logan full-option SH, dar vrei audi, bmw sau Passat :)
uita de clasa premium si mergi pe o compacta.

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
La bugetul tau nu prea ai sanse sa iei unul in stare buna.
Ar trebui macar un 9000 (fara cheltuieli cu adusul, fara taxele la rar la inmatriculare, fara sa incluzi bani de anvelope, revizii, etc). Dupa toate astea te-ar ajunge lejer un 10.000.

 LauCalin, on 20 august 2017 - 14:04, said:

Nu vreau sa te influentez, insa cred ca pui gresit problema. Pana la urma sunt banii tai. Dar un B7 e destul de vechi. Este o masina proiectata prin 2000-2002.


Si ce daca e proiectat prin 00-02 ? Inca sunt multe masini proiectate in 2016 care sunt sub nivelul lui a4 b7, ca sa nu mai zic de suspensii, etc. La fel cum din faimosul Passat B5.5 au lansat apoi un Passat B6 care este inferior calitativ, inferior la tinuta de drum, insa l-au ambalat mai frumos ca sa iti ia ochii.

Sa am un B7 3.0TDI quattro cu (xenon, bose, alcantara, rns-e plus, pachet s-line interior si exterior, etc) nu l-as da nici pe un golf nou cu 2.0 tdi.

Edited by TruculMagic, 20 August 2017 - 14:20.


#28
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012

 LauCalin, on 20 august 2017 - 14:04, said:

Nu vreau sa te influentez, insa cred ca pui gresit problema. Pana la urma sunt banii tai. Dar un B7 e destul de vechi. Este o masina proiectata prin 2000-2002.
Eu zic sa ramai la un A3 ceva mai nou si mai putin rulat.
Un sh eu cred ca trebuie cumparat cu mintea si judecand problema la rece, obiectiv. Ca daca ne-am permite sa cumparam masini cu inima, ar fi pline strazile de Ferrari, Lamborghini si Bentley. Posted Image
Nu ma influentezi, stai linistit. Tot asa eram si acum 2 ani cand am luat Focusul pe care i l-am lasat tatalui meu (el avea o solenza 1.9D). Si atunci ma uitam dupa un Golf 5 , in 6000 euro si am ajuns la FoFo Mk2 break din 2010.
Eu accept cat de multe sfaturi , sa am de unde alege Posted Image , deci no problem.

Legat de A3, masina chiar imi place si , da , ma gandesc si eu ca pot sa gasesc unul 2010-2011 in banii astia si cu putini km

Edited by Vyrgyl93, 20 August 2017 - 14:31.


#29
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
@Trucul:

Pentru ca sunt mari sanse sa fie o cazatura, precum un B8. Aici nu vorbim de masini de colectie. Care dupa ce fac 15 ani, se pune prelata pe ele si se pastreaza in garaj. iar peste 5 ani sau 10 ani, se vad mult mai scump. Vorbim de masini folosite zi de zi. Nu conteaza neaparat vechimea... masini fiabile se faceau si acum 40-50 de ani. Unele s-au remarcat cu cele mai ridicate rulaje din lume. Vorbim de milioane de km. Deci nu despre asta e vorba, ca modelul a fost unul prost. Ci ca in prezent, sunt mari sanse sa dai peste o masina proasta, si asta pentru ca a fost prost intretinuta. Pentru ca are uzura ridicata, in cei peste 10 -12 ani "de munca". Iar pe neamt poate l-a durut "la basca" de intretinerea periodica, pentru ca stia ca o va vinde... unui roman incantat de masina de care el isi bate joc acum. Ca la el nu va avea probleme... va tine la tavaleala pana o vinde. Nemtii renunta de multe ori la cazane, pentru ca nu vor sa bage bani il ele. Le cumpara romanii si fac misto de alternativele de bun simt. Gen Logan vs Golf 6 TDI cu 130000 de km "reali". Si e doar un exemplu.
Dar poate pentru tine conteaza sa fie Audi cu 3.0 TDI, alcantara, bose... bla, bla, bla. Ce daca ar avea 300 000 de km? Prestanta e prestanta.  Posted Image

Edited by LauCalin, 20 August 2017 - 14:38.


#30
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 Vyrgyl93, on 20 august 2017 - 14:30, said:

Legat de A3, masina chiar imi place si , da , ma gandesc si eu ca pot sa gasesc unul 2010-2011 in banii astia si cu putini km

Eu zic sa iei doua in banii astia, una de Bucuresti si una de weekend.

Ia vezi tu cate masini premium gasesti conform cerintelor tale:

https://www.autovit....ountry]=&page=1

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
Modul in care merge masina, in care te simti, etc. Nu conteaza rulajul si in plus nu ar avea 400.000km. Sau 300 de care zici tu. Stiu a4 cu 300.000 sau golfuri cu mai mult de 300k care merg de 10 ori mai bine ca un low-cost cu 10.000km in bord. Daca masina a fost intretinuta si ai schimbat piesele cu ceva de calitate sau oem la timp, nu vad nici o problema.
Vezi pe clubaudi cati pasionati de a4 b6 sunt si sunt cativa care zici ca le-au reconditionat total, asa arata masinile alea. Cand ai o masina care iti place, conteaza sa fi pasionat, sa o ingrijesti ca pe o amanta si sigur nu o sa ai probleme cu ea. Daca esti un simplu om care nu e interesat decat sa mearga din a in b , atunci sa isi ia Logan prima generatie pe benzina si garantez ca o sa fie multumit.
Sunt si masini bune, daca ai rabdare cand faci cautarile. La fel cum nu toti romanii sunt hoti, tot asa nici toate Audi sau bmw-urile vandute SH sunt proaste.

#32
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Tu vorbesti de cazuri extrem de rare si esti extrem de offtopic din moment ce intiatorul vrea masina >2010.

La fiecare poveste cu B7 si final fericit exista sute de alte cazuri care au luat teapa.

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Exact! Despre asta e vorba.

Sansele sa iti iei teapa cu ceva rulat peste 250000 de km sunt muuult mai mari, comparativ cu ceva cu 100-120000 de km, care a fost si la jumatate de pret cand era nou. Si nu acum 10-12 ani. Cand cumperi o masina de zi cu zi si ai 8000 de euro, poate ca ar trebui sa gandesti obiectiv. Ca sunt unii care le reconditioneaza? Cati au timp, bani si chef pentru asa ceva? Daca era un Audi Quattro, mai ziceam. Sau un Seria 3 sau 5, de vreo 20-25 de ani, 6 cilindri in linie si tractiune spate. Dar sa bagi mii de euro intr-o masina inca moderna, ca sa o faci utilizabila in mod cotidian, pentru ca fostii proprietari au abuzat de ea, sa-mi fie cu iertare. Dar asta nu inseamna pasiune pentru masini. Inseamna bani aruncati pe fereastra, pentru ca ai cumparat un "cazan" nemtesc.

Edited by LauCalin, 20 August 2017 - 14:57.


#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015

 devlin2427, on 20 august 2017 - 14:50, said:

Tu vorbesti de cazuri extrem de rare si esti extrem de offtopic din moment ce intiatorul vrea masina >2010.

La fiecare poveste cu B7 si final fericit exista sute de alte cazuri care au luat teapa.

Daca voi v-ati luat teapa sau nu va pricepeti sa verificati o masina cand o cumparati, nu inseamna ca toti sunt la fel.
Iar acel offtopic a fost din cauza platformei a4 b7, iar initiatorul doreste A4 B8 care s-a fabricat incepand cu 2008, iar a4 b7 s-a fabricat tot pana prin 2008, asa ca mai offtopic esti tu.

#35
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
La b8 doar revizia uzuala pt numărul ala de km presupune 2000-3000 de euro. De ce nu cauti o masina de la.proprietar din tara. Poti sa gasesti un seat sau o octavia in regula la banii astia (a fost chiar aici pe forum un seat altea cu 15.000 de km reali care a fost vândut la un pret foarte mic) eu as astepta o oportunitate din tara. Ai grija cu germania si mai citeste experiente. Lucrurile nu se prezinta asa cum se spune. Doar daca citesti experienta mea care trebuia sa fie 99% sigura iti vei da seama la ce riscuri te expui. Sau daca ai citit experienta lui kimi...

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Vyrgyl93, on 20 august 2017 - 14:30, said:

Nu ma influentezi, stai linistit. Tot asa eram si acum 2 ani cand am luat Focusul pe care i l-am lasat tatalui meu (el avea o solenza 1.9D). Si atunci ma uitam dupa un Golf 5 , in 6000 euro si am ajuns la FoFo Mk2 break din 2010.
Eu accept cat de multe sfaturi , sa am de unde alege Posted Image , deci no problem.

Legat de A3, masina chiar imi place si , da , ma gandesc si eu ca pot sa gasesc unul 2010-2011 in banii astia si cu putini km
Arunca un ochi si la asa ceva. Privitul e gratis. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate