Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2903 răspunsuri în acest subiect

#451
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajexxes1971, pe 20 decembrie 2017 - 19:02, a scris:

Baaaa.....? ce este asta ? O expresie latina sau   vlaha ?r  asta e  maximul  de punctaj Iq  la care o persoana de genul   este asezat in societate , nationalistul care   habar nu are de istoria  tarii lui poate  conduce un colectiv de lacatusi mai mult  nu Posted image
Hai sa vedem ce cuvinte latine sunt in primele  scrieri  romanesti  si stabilim  si cand  au fost  imprumutate
E d-aia la nivelu tău, ca să pricepi. Te faci că nu pricepi.
Tu nu prea ai habar să scrii cum trebuie şi nici de istorie.
Să atabileşti tu cînd au fost cuvintele latineşti împrumutate? Tu nu ştii decit aiureli.
Tu nu poţi conduce nici un colectiv de lăcătuşi, pt că trebuie să faci dări de seamă, iar tu nu poţi scrie decît agramat şi cu multe greşeli, cum este şi această postare a ta. Dacă ai fi avut bunsimţ nici nu ai fi îndrăznit să scrii aici, pt că nu poţi scrie corect. Tu pe bune nu poţi lua nici diplomă de şcoală primară de 7 clase.

Vizualizare mesajexxes1971, pe 20 decembrie 2017 - 19:19, a scris:

Nu vreau sa ma  repet dar si romanii sunt un trib turcic  migrat in europa  cam in aceeasi perioada cu  dacii lui  Burebista   care i-au ocupat pe  geti .Uita-te  la  sfarsitul civilizatiei etrusce  sa vezi  cum un trib de  tapinari  venit in nordul italie   sta in umbra   bogatiilor si civilizatiei etrusce pe care o  lichideaza  in modul cel mai  barbar ! Romanii sunt cel mai  barbar si  lacom imperiu rasarit triburile npmade nu au  invadat imperiul si ramasitele din el ! Imperiul  roman  a invadat  teritoriul   popoarelor  nomade  pe care ca orice putere a vrut sa le asimileze . Istoria lu" nea caisa  nu o stiu decat   dacopatii ,  istoria  moderna acum se scrie , cu ajutorul  stintelor nu cu  teorii  nationaliste   caraghioase !
Cică romanii au fost un trib turcic (Bălăceanca), care au migrat in Europa cam in aceeaşi perioadă cu dacii lui Burebista (tot Bălăceanca)Posted image
da...da...se vede că scrii istorie modernă "cu ajutorul stintelor". Eşti plin de "stinta". Eşti cel mai tare dintre moroşenii de pe forum! Posted image

#452
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 25.09.2017
omule  tu  esti de dus  la  balaceanca ! de unde au  venit  romanii inainte de a forma  regatul roman ?

#453
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.236
  • Înscris: 25.09.2017
Păi, pe la Bălăcenca nu se ştiede unde au venit romînii înainte de a forma regatul romîn. Spune tu de unde au venit şi cînd, ca să ştiu şi eu. Îmi notez ca să nu uit.

#454
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.660
  • Înscris: 12.12.2008
.

Editat de marcuzzzo, 20 decembrie 2017 - 20:26.


#455
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.401
  • Înscris: 14.12.2008

Vizualizare mesajexxes1971, pe 20 decembrie 2017 - 20:14, a scris:

de unde au  venit  romanii inainte de a forma  regatul roman ?

Au venit din Levant, Balcani, Ungaria si Italia, i-au infrant pe cumani s-au au facut aliante cu acestia, apoi cumanii au preluat din nou conducerea dar preiau limba acestor neoromanici, adica cam acelasi fenomen intalnit in Bulgaria, doar ca la noi probabil limba a preluat mult mai multe turcisme.

#456
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.380
  • Înscris: 03.02.2009
daaa, romanii sunt de neam turcic , mananca sarmale din carne de porc, mai ales in perioada asta de Craciun, uups, stai ca turcii nu au Craciun si nici carne de porc, nu mai inteleg nimic din postarile voastre!!

Editat de nico123, 20 decembrie 2017 - 21:40.


#457
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.109
  • Înscris: 29.07.2017

Vizualizare mesajexxes1971, pe 20 decembrie 2017 - 08:39, a scris:

Ceva ce merita constatat este ca populatia europei   depasea cu putin  600 de milioane  la inceputul evului mediu cand  de odata  populatia a ajuns la  un miliard 300  dupa anul 1300
Iar acuma, in anul 2017, a ajus la 743 de milioane.

Sa stii, esti toba. Posted image

Vizualizare mesajexxes1971, pe 20 decembrie 2017 - 08:39, a scris:

cumanii s-au revoltat si s-au imprastiat parte in balcani parte la fratii lor din  Ugro Wlahia
De fapt era Ungro-Vlahia.
Dar daca zici tu, inseamna ca ungurii sunt turci, adica ugrici.

#458
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajenough1453, pe 21 decembrie 2017 - 06:46, a scris:

Iar acuma, in anul 2017, a ajus la 743 de milioane.

Sa stii, esti toba. Posted image


De fapt era Ungro-Vlahia.
Dar daca zici tu, inseamna ca ungurii sunt turci, adica ugrici.
Multumesc pentru informatie dar iti dai seama ca seama ca e valabila doar pentru cei din categoria ta sociala .......chestiile pe care tu le amesteci nu o sa-ti dea nici de mancare nici nu o sa-ti clarifice calitatea  ta de om . daca vrei sa amesteci istoria cu practica , mergi la  o facultate .Si vei afla acolo  si ce inseamna ugrici si cum a luat nastere la curtea regelui Sigismund proiectul unirii  voivodatelor ca putere  impotriva imperiului otoman.Cartea lui balcescu  despre Mihai si unire a fost un act de beletristica reluat  mai tarziu cand a fost nevoie  de Romania Mare  din nou ! Intelegi ? .Pe mine nu ma intereseaza  nici macar caracterul roxinist al paginii , singura  mea preocupare e comportamentul  patotogic  a unora  care trag dupa ei  o natie intreaga si care cred ca  se plimba  pein   tara lor unde fac  si spun ce vor .Planul europenilor a fost sa construiasca o  forta  cu care  sa poata  lupta in aceasta zona  tampon impotriva  turcilor  iar omul lor a fost  Mihai Vitez  si cumanii ,  popor razboinic  , fara europa de atunci Romania de astazi,astazi  nu ar fi existat si  nici limba romana .Dar e prea complicat pentru  parameci sa inteleaga asta  de aceea  s-au inventat institutii de invatamant superior  si invatamant minimal ! Unii la distractie altii  cu scandalul ! In plus adevarul nu doare decat  daca loveste prostia .Daca voi vreti sa va Daci si  vlahi  nu aveti decat ,dar populatia  care locuia  teritoriul de acum  a romaniei , in evul mediu , a fost o populatie  predominant kipchak , dinastia  basaraba si  voivozii  nostri care i-au precedat avand origini cumane.In acea vreme  nici nu exista spiritull national  acesta fiind cultivat in secolul XX.Voivozii  nostri mai apoi domnitorii nostri aveau relatii doar de vasalitate cu marile puteri  , camd cu unii cand  fuga la  poarta turceasca .Stefan  in calitate de vasal al turcilor ataca impreuna cu acestia  Chilia ocupata de stapanitorul  Vlad  , pe care il luasera filmele de mare Ghinghiz Khan  stiindu-si  originile ...... Ioan voda cel cumplit cunoscut la acea vreme ca Ioan Armeanul si cazacii lui de exemplu  are o istorie extraordinara , intrigile lui  Nogai  si hoarda de aur  , comertul si  ciuma pe care Jani Beg a aruncat-o peste venetieni , care au adus-o clandestin in europa , asta e istoria adevarata comuna  pe care  teoriile  voastre   nu va lasa sa le stiti  . Iar Ungaria  ca  natiune  merita  sa primeasca  din partea  romanilor  macar o strangere de mana  pentru ca inca din acele vremuri au dat cumanilor  depturi egale  cu a  ungurilor , democratia asta inca nu e inteleasa in Romania   doar cand ne uitam la   minoritatea  rromilor . In genetica poporului roman  proportia de 60 de procente  genetica  asiatica si  slava si 20 de procente germanica  arata exact cursul istoriei si felul in care  s-au asezat genetic  migratiile.Si acum sa te lamuresc  cu una din originile cuvintelor din limba noastra cu exceptia turcismelor ,Limbile kipchak sunt clasificate  in Kipchak-Bulgar (Uralian, Uralo-Caspian): Bashkir  si tatare , Kipchak-Cuman (Ponto-Caspice): Karachay-Balkar, Kumyk, Karaim, Krymchak. Urum si tatara crimeeana apear ca au baza  Kipchak-Cumana , dar influetate greu de limba  Oghuz .Kipchak-Nogai (Aralo-Caspica): Nogai, Siberian Tatar, Karakalpak si Kazakh si limbajul mamelucilor din egipt care e clasificat ca o limba  kipchak  cum s-a schimbat limba  si evoluat  din evul mediu  pana acum  ar fi de datoria statului  roman sa o  faca  , dar  statul nostru nu e in stare sa toarne  un drum national  fara  minciuni si coruptie .Daca mai e  nevoie de o dovada ca nationalismul w apanajul prostiei  m-am lamurit  ! fiecare se crede  ceva si nu e decat un melanj  atat genetic cat si  lingvistic .Iar din istoria noastra adevarata  inveti ceva : sa n-ai incredere nici in fratele tau  ca te sluteste ! asta era obiceiul  la  varf in familiile  domnesti pentru a elimina  concurenta pe linie genetica la scaun  sau alte grozavii .Mai afli ca statul roman celebreaza victoria de la posada undeva prin arges cand ea  s-a dat in dreptul localitatii Teregova ! Arheologie care moare de foame  pentru victoria latinitatii de mult apuse .

Editat de exxes1971, 21 decembrie 2017 - 09:38.


#459
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajcirus6, pe 20 decembrie 2017 - 19:43, a scris:

mi se pare mie sau colegul exxes e un adept al panturcismului?
nu stiu, dar remarc fara surpriza ca latinofanilor din zona le place muzica ce canta.
unul n-a zis "ho" sau "huo" sau alte exclamatii latinesti specifice.
tac toti in iarba.

#460
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajexxes1971, pe 20 decembrie 2017 - 19:02, a scris:

Hai sa vedem ce cuvinte latine sunt in primele  scrieri  romanesti  si stabilim  si cand  au fost  imprumutate
dar mult mai bine si mai simplu e sa ne arati tu lexicul cuman din scrierile romanesti.
ai si dictionar, codex cumanicus, il poti folosi ajutator.
pari tanar si vioi si in putere. si cunoscator, deci dupa ce arati cu lexicul, iti poti face timp sa ne indici si alte indicii ale, sa-i zic, tezei tale.
gen, obiceiuri cumane pastrate in prezent.
e un asemenea obicei care era foarte pitoresc.
"During the wedding feast, ten Cuman lords swore over a dog 'cut into two by a sword, as is their custom"
deci daca ai poze de pe la nunti cu caini taiati in doua, nu te sfii, arata-ne.

#461
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajleogoto, pe 21 decembrie 2017 - 10:12, a scris:

dar mult mai bine si mai simplu e sa ne arati tu lexicul cuman din scrierile romanesti.
ai si dictionar, codex cumanicus, il poti folosi ajutator.
pari tanar si vioi si in putere. si cunoscator, deci dupa ce arati cu lexicul, iti poti face timp sa ne indici si alte indicii ale, sa-i zic, tezei tale.
gen, obiceiuri cumane pastrate in prezent.
e un asemenea obicei care era foarte pitoresc.
"During the wedding feast, ten Cuman lords swore over a dog 'cut into two by a sword, as is their custom"
deci daca ai poze de pe la nunti cu caini taiati in doua, nu te sfii, arata-ne.
Nu am o teza , nu sunt chiar tanar dar caini taiati gasesti  si acum la stiri  iar   nunti cat mai putine .........cat despre obiceiuri cel de batut in lemn  pentru a alunga spirritele rele , acum transformate in ghinion ,ce zici ? cate despre ceva legat de lexic a postat cineva blogul lui tatarman .......nu sunt dascal  cine vrea sa caute  internetul e liber . https://archive.org/...cusbi00kuunuoft

Editat de exxes1971, 21 decembrie 2017 - 10:27.


#462
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajcirus6, pe 19 decembrie 2017 - 12:20, a scris:

ciudat faptul ca pe emblemele voievodatelor romanesti avem semiluna, un simbol nu foarte crestin
e ciudat pana te uiti mai in urma, sa vezi daca nu cumva simbolul era intalnit din abundenta la romani, greci, daci etc.
sau, poti sa crezi ultima noutate stinfifica, ca pana la cumani nu remarcase nimeni luna de pe cer.
e grea problema.

Vizualizare mesajexxes1971, pe 21 decembrie 2017 - 10:26, a scris:

obiceiuri cel de batut in lemn  pentru a alunga spirritele rele
nu sunt dascal dar pe internet zice ca e obiceiul pana si-n irlanda.
urmeaza sa sa ne explici cum au tras cumanii la vasle pana au ajuns acolo.
edit: sa stii ca daca ai nevoie te poti ajuta de izvoare de epoca, basoreliefuri scluptate, fresce pictate, relatari de presa de la competitiile de canotaj din perioada respectiva, o indentifici tu. pe internet.

Editat de leogoto, 21 decembrie 2017 - 10:56.


#463
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajleogoto, pe 21 decembrie 2017 - 09:56, a scris:

nu stiu, dar remarc fara surpriza ca latinofanilor din zona le place muzica ce canta.
unul n-a zis "ho" sau "huo" sau alte exclamatii latinesti specifice.
tac toti in iarba.
A fost cooptat în brigada latinomană. I se iartă orice prostie slobozită pe forum.

Vizualizare mesajexxes1971, pe 21 decembrie 2017 - 09:15, a scris:

Multumesc pentru informatie dar iti dai seama ca seama ca e valabila doar pentru cei din categoria ta sociala .......chestiile pe care tu le amesteci nu o sa-ti dea nici de mancare nici nu o sa-ti clarifice calitatea  ta de om . daca vrei sa amesteci istoria cu practica , mergi la  o facultate .Si vei afla acolo  si ce inseamna ugrici si cum a luat nastere la curtea regelui Sigismund proiectul unirii  voivodatelor ca putere  impotriva imperiului otoman.Cartea lui balcescu  despre Mihai si unire a fost un act de beletristica reluat  mai tarziu cand a fost nevoie  de Romania Mare  din nou ! Intelegi ? .Pe mine nu ma intereseaza  nici macar caracterul roxinist al paginii , singura  mea preocupare e comportamentul  patotogic  a unora  care trag dupa ei  o natie intreaga si care cred ca  se plimba  pein   tara lor unde fac  si spun ce vor .Planul europenilor a fost sa construiasca o  forta  cu care  sa poata  lupta in aceasta zona  tampon impotriva  turcilor  iar omul lor a fost  Mihai Vitez  si cumanii ,  popor razboinic  , fara europa de atunci Romania de astazi,astazi  nu ar fi existat si  nici limba romana .Dar e prea complicat pentru  parameci sa inteleaga asta  de aceea  s-au inventat institutii de invatamant superior  si invatamant minimal
Altă suită de prostii. Rîndul şi prostia! Comentez doar citeva.
te legi şi de categoria socială a lui enough? care e, să o ştim şi noi. A ta care este? După cum scrii bănuiesc că eşti muncitor, lucru care  e de lăudat.
Ce amesteci tu îţi clarifică calitatea de om? Cum?
De ce nu te duci tu la o facultate de istorie? Tu ai fost la vreuna de scrii aici asemenea lucruri?
Cine sînt cei cu comportament patologic ce trag după ei naţiunea?

#464
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajexxes1971, pe 21 decembrie 2017 - 10:26, a scris:

nu sunt dascal  cine vrea sa caute  internetul e liber . https://archive.org/...cusbi00kuunuoft
Ştim că nu eşti dacscăl. Ce eşti? Motostivuitorist?

#465
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.236
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajleogoto, pe 21 decembrie 2017 - 10:42, a scris:

e grea problema.
M-am uitat pe acel Codex Cumanicus. Mi se pare o tîmpenie. În primul rînd nu e scris de cumani.Tu ştii cumva de cine este scris? Văd că e scris în limba latină.Se dau acolo nişte vorbe din cumană. Pot să fie acele vorbe din vreo limbă turcică, dar asta nu dovedeşte că s-a vorbit o limbă turcică pe teritoriul Ungariei, al României, Ucrainei etc.

#466
exxes1971

exxes1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 25.09.2017

Vizualizare mesajionelmironescu, pe 21 decembrie 2017 - 12:54, a scris:

Ştim că nu eşti dacscăl. Ce eşti? Motostivuitorist?

nu domnule maistru  Posted image , suntem in sfere si lumi diferite  , fi sigur !!!!!!! codex cumanicus e datat 11 iulie 1303 si fost găsit de călugării franciscani din Crimeea. El cuprinde un fragment din Evanghelie, cele Zece Porunci, Crezul, cele șapte păcate capitale, toate scrise în limba cumană. Pe lângă textele religioase, mai cuprinde un vocabular trilingv: latină, cumană și persană, conținând circa 3.000 de cuvinte, viata  de acolo ,o listă de medicamente, date despre cele 4 elemente, metale, informații despre negoț, unelte, despre meșteșugurile blănăriei, tâmplăriei, bărbieritului, noțiuni despre demnitari, slujitori, pietre prețioase etc.  Toate textele maghiare sup ca populatia acestei tari  e cumana  .In ungaria   minoritatea   cumana isi pastreaza limba si   scrisul in Kunszag !  Chiar in codex cumanicus se atesta ca e  lingua turcica tot acolo gasesti traducerea  numelui TeliOrman ca padure nebuna in  cuman kipchak  si comparatie cu turcescul DeliOrman ! si apropos de motostivuitoris am studii in antropologie  domnule maistru absolvite in Marea Britanie  , domnule maistru !  Acolo unde  vlahii dumitale sunt  catalogati ca o populatie  mixta   formata din mai multe popoare  printre care unele turcice  pentru ca  de acolo vine pastoralismul  domnule si cum de nu tastezi tâmpenie si ma faci pe mine agramat ? in afara de asta sunt absolvent de drept  practicand una din meseriile din sistem  timp de  12  ani   pot  sa  certific asta lui  enough, in privat   ....de asta stiu ca un om  care  vorbeste si scrie TAMPENII , nu poate sa fie  maistru .eu la anii lui  enough  nu stiam nici  jumatate din cat stie  asa ca nu-ti mai cauta aliati  , nu e concurs de aplauze  si nici de dirijori  

Vizualizare mesajionelmironescu, pe 21 decembrie 2017 - 12:28, a scris:

A fost cooptat în brigada latinomană. I se iartă orice prostie slobozită pe forum.


Altă suită de prostii. Rîndul şi prostia! Comentez doar citeva.
te legi şi de categoria socială a lui enough? care e, să o ştim şi noi. A ta care este? După cum scrii bănuiesc că eşti muncitor, lucru care  e de lăudat.
Ce amesteci tu îţi clarifică calitatea de om? Cum?
De ce nu te duci tu la o facultate de istorie? Tu ai fost la vreuna de scrii aici asemenea lucruri?
Cine sînt cei cu comportament patologic ce trag după ei naţiunea?
comportament patologic ai dumneatale , nu m-am luat de categoria lui sociala si daca are ceva de spus , nu are nevoie de avocat . de cate ori a avut ceva de spus a spus-o la un mod mult mai  civilizat si mai  lizibil decat a tau

Editat de exxes1971, 21 decembrie 2017 - 14:47.


#467
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.236
  • Înscris: 25.09.2017
Eu te-am întrebat, spre deosebire de tine care ştii ce sînt eu fără să mă întrebi.
Evident că sîntem în sfere diferite. Tu eşti în sfera agramaţilor.
A fost găsit acest codex de către călugări franciscani, scriitori în limba latinăp! Poate l-au scris ei şi au spus că l-au găsit.
Pe la ce pagină sînt scrise asta în limba cumană? Eu am văzut doar latină.
Din textele alea maghiare poţi să arăţi unul care spune că populaţia în Ungaria atunci era turcă?
Arată limbă cumană şi scris în Kunszag.
Ai studii de antropologie în UK? Posted image Să scrii bine cînd înveţi? Nu cred că mai ai timp.
Vlahii mei? Eşti inconştient dacă afirmi asta.
Ce e aia, bă, PASTORALISMUL? În româneşte se zice păstorit. Acesta nu vine de la turci! Numai nişte inculţi pot susţine asemenea aberaţie. Păstoritul a existat în toată europa, dar şi in alte părţi. El este mai vechi chiar decit agricultura. Păstoritul în Europa are peste 10.000 de ani, mă, incultule. Scrie asta  în toate cărţile de istorie şi e argumentat.
Mostră de exprimare greşită şi agramată: "Acolo unde  vlahii dumitale sunt  catalogati ca o populatie  mixta   formata din mai multe popoare  printre care unele turcice  pentru ca  de acolo vine pastoralismul  domnule si cum de nu tastezi tâmpenie si ma faci pe mine agramat ?"Posted image

#468
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajexxes1971, pe 21 decembrie 2017 - 14:26, a scris:

am studii in antropologie  domnule maistru absolvite in Marea Britanie
e cazul sa te gandesti sa ceri banii inapoi, nu te-au invatat ca "knock on wood" se zice si se practica dintotdeauna in UK, deci, poate nu-i obicei cuman cum faci clabuci pe-acilea.

Vizualizare mesajexxes1971, pe 21 decembrie 2017 - 14:26, a scris:

vlahii dumitale sunt  catalogati ca o populatie  mixta   formata din mai multe popoare  printre care unele turcice
si ce inseamna pe turcica "vlah".
care "vlahi" exista si in UK, le zice "Welsh", deci ai dat banii si n-ai primit informatii-cheie, cred ca au si o tara a lor, "Wales", la studii ai studiat asa ceva sau, mai curand, pauza.

Editat de leogoto, 21 decembrie 2017 - 14:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate