Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ambliopie - scoala de soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014
Buna ziua. Daca am ambliopie (~10% acuitate vizuala)la unul din ochi, dar unul sanatos cu care vad perfect cu ochelari, as putea obtine permisul ? Am fost la un oftalmolog, dar acesta nu stia cum sa ma impace ca sa nu plec suparat de la el din cabinet, si el eventual fara bani (in sensul ca eu nu necesitam consultatie, ci vroiam doar sa stiu daca pot sau nu).
Ideea ar fi ca as putea afla, numai ca m-ar costa inca 100 de RON toata trebusoara... si nu prea as vrea sa arunc bani degeaba.
Am citit pe internet ca au mai fost persoane cu aceeasi problema si au reusit sa obtina permisul.
E cineva in situatia asta sau stie cineva orice legat de acest lucru?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Stiu pe cineva cine are tot ambliopie (nu stiu cat de mare acuitate vizuala are cu ochiul afectat), si i s-a spus de catre 2 medici oftalmologi ca nu va putea face scoala de soferi.
Daca zici ca mai ai doar 10% acuitate vizuala probabil vei pica examenul oftalmologic, fiindca acolo te pune sa citesti de pe panou cu fiecare ochi pe rand.


Probabil cei de care ai auzit ori au o forma foarte usoara de ambliopie, ori au decartat niste "Eminescu" in buzunarul medicului la care si-au facut analizele cand au dat pentru permis.

Edited by Hider141, 04 August 2017 - 11:25.


#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Din pacate, softpedia e singurul loc unde mai citesc din cand in cand de persoane care chiar fac analizele pt scoala de soferi pe bune...

#4
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Uite o discuție aici, poate te ajută. E începută din 2010, dar sunt replici pe ea până anul ăsta:

https://forum.softpe...u-ochiul-drept/

#5
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Citeste aici conditiile minime necesare pentru obtinerea permisiului.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Problema se da in felul urmator: orb cu un ochi, vezi bine cu celalalt. Intr-o intersectie vine o masina din partea cu ochiul orb. Ce crezi ca se poate intampla?

Fara suparare, dar nu prea vad cu ai trece examenul medical (cel putin nu fara spaga). Sunt celebre cazurile de la Arges sau ca sunt daltonisti in trafic, dar parca nu mai sunt asa evidenti.

#7
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,979
  • Înscris: 13.11.2016
Ziua sa zicem ca te descurci, dar noaptea ? Noaptea cand mai si ploua...

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
sunt o multime de oameni care au ambliopie si au permis, inclusiv eu, deci nu iti fa probleme. daca te incadrezi in cerintele legale e ok.
Problema e ca multi medici nu stiu legea si sunt de genul lui "Pololica " si "al-padrino" asa ca la ei tb sa te duci cu legea in mana si sa ii pui sa iti caluleze acuitatea vizuala si marimea campului vizual, daca intra in cerintele legii si nu iti dau viza poti sa ii reclami.

#9
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,979
  • Înscris: 13.11.2016
Normal ca cineva ca tine nu va accepta alte pareri. Drumuri bune sa ai !

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 relu_24, on 04 august 2017 - 13:46, said:

sunt o multime de oameni care au ambliopie si au permis, inclusiv eu, deci nu iti fa probleme. daca te incadrezi in cerintele legale e ok.
Problema e ca multi medici nu stiu legea si sunt de genul lui "Pololica " si "al-padrino" asa ca la ei tb sa te duci cu legea in mana si sa ii pui sa iti caluleze acuitatea vizuala si marimea campului vizual, daca intra in cerintele legii si nu iti dau viza poti sa ii reclami.


Te rog detaliaza. Daca legea spune ca trebuie sa se incadreze in anumiti parametri si el nu o face, spaga e singura care il poate trece. Stiu ca sunt soferi amatori care nu vad cu un ochi si au trecut examenul medical pe bune (acuitatea vizuala depasea baremul minim). Dar din moment ce a fost la un control medical si i s-a zis ca nu are sanse, ce-i putem spune noi? Nu stim contextul discutiei si daca mai sunt si alte boli de care sufera.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru siguranța ta și a altor participanți la trafic, te sfătuiesc să nu-ți asumi riscuri. Eu văd normal și uneori tot am 'orbul găinilor'.
La Buzău am făcut eu fișa. La 23 August parcă. A fost cu mine o tipă căruia medicul nu i-a dat OK, deși a venit cu relații, a încercat înainte cu bani, amenințări etc. Nu i-a dat și pace. Nu mai văzusem așa ceva. Nu știu cum a procedat după aceea, dar știu că atunci, nu a trecut peste acel medic.

#12
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014
Multumesc mult pentru raspunsuri. Nu vreau sa umblu cu spagi si alte rahaturi. Daca nu se poate, nu se poate si asta e... nu-i prea frumos la spital...si nici piesele de la masini nu's asa ieftine. O sa incerc totusi, poate doctorul va considera ca ma pot descurca si cu un ochi.

 relu_24, on 04 august 2017 - 13:46, said:

sunt o multime de oameni care au ambliopie si au permis, inclusiv eu, deci nu iti fa probleme. daca te incadrezi in cerintele legale e ok.
Problema e ca multi medici nu stiu legea si sunt de genul lui "Pololica " si "al-padrino" asa ca la ei tb sa te duci cu legea in mana si sa ii pui sa iti caluleze acuitatea vizuala si marimea campului vizual, daca intra in cerintele legii si nu iti dau viza poti sa ii reclami.
Poti sa detaliezi putin? Cat de grava de ambliopia? Mie mi s-a spus ca vad undeva la 10%, dar in orice caz, "focus-ul" il am doar pe ochiul drept, cu care vad bine. Ochiul afectat pare "normal", in sensul ca nu am si tente de strabism, sau direct strabism la el.

Edited by vlad9727, 04 August 2017 - 14:27.


#13
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Legea spune sa ai acuitatea vizuală cu ambii ochi de cel puțin 50%.  Eu zic ca te incadrezi, bănuiesc că cu ambii ochi vezi tot pe panou.

 Pololica, on 04 august 2017 - 14:05, said:



Te rog detaliaza. Daca legea spune ca trebuie sa se incadreze in anumiti parametri si el nu o face, spaga e singura care il poate trece. Stiu ca sunt soferi amatori care nu vad cu un ochi si au trecut examenul medical pe bune (acuitatea vizuala depasea baremul minim). Dar din moment ce a fost la un control medical si i s-a zis ca nu are sanse, ce-i putem spune noi? Nu stim contextul discutiei si daca mai sunt si alte boli de care sufera.
Majoritatea medicilor nu stiu legea si nici nu vor să se complice asa ca e mai usor sa zică nu. Mai e o discuție lungă pe aici referitor la problema asta, inclusiv cu oameni care au fost respinși prima data, iar după ce au adus legea au primit viza. Fara șpagă sau PCR.

#14
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

 SisterRay, on 04 august 2017 - 11:33, said:

Uite o discuție aici, poate te ajută. E începută din 2010, dar sunt replici pe ea până anul ăsta:

https://forum.softpe...u-ochiul-drept/

 relu_24, on 04 august 2017 - 14:32, said:

Legea spune sa ai acuitatea vizuală cu ambii ochi de cel puțin 50%.  Eu zic ca te incadrezi, bănuiesc că cu ambii ochi vezi tot pe panou.

Citesc ce scrie in postarea din linkul lasat de SisterRay si din cate am citit as putea. Ideea e urmatoarea: Eu am problema asta din nastere si intreaga mea vedere se concentreaza pe ochiul sanatos, cel drept, si aparent in lege este specificat cei care vad doar cu un ochi trebuie sa aiba o acuitate vizuala de cel putin 0.5. Eu cu ochelari am de 1.0 la ochiul sanatos(dreptul), fara nu stiu exact cat, insa la cel cu ambliopie deabea vad primul rand din acel panou. O sa incerc undeva la un doctor, insa trebuie sa ma interesez pentru un doctor care sa fie experimentat prin asa ceva si eventual sa fie si la zi cu niste lucruri.

Multumesc din nou pentru raspunsuri.

Edited by vlad9727, 04 August 2017 - 14:42.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Legea zice asta:
"1.4.1. Persoanele care solicita un permis de conducere sau reinnoirea acestui permis trebuie sa aiba o acuitate vizuala binoculara, daca este necesar, cu lentile de corectie, de cel putin 0,5, cand se utilizeaza ambii ochi.
In plus, campul vizual orizontal trebuie sa fie de cel putin 120 de grade, extensia trebuie sa fie de cel putin 50 de grade la stanga si la dreapta si de 20 de grade ascendent si descendent.
Nu trebuie sa existe deficiente pe o raza de 20 de grade fata de axul central.
Atunci cand se detecteaza sau se declara o afectiune oculara evolutiva, se pot emite sau reinnoi permise de conducere, cu conditia ca solicitantul sa efectueze unele examene periodice in cadrul unei unitati de asistenta medicala autorizate.

1.4.2. Persoanele care solicita un permis de conducere sau reinnoirea acestui permis si care au pierdut in totalitate vederea la un ochi ori care utilizeaza doar un ochi (de exemplu in cazul diplopiei) trebuie sa aiba o acuitate vizuala de cel putin 0,5 cu lentile de corectie, daca este necesar. Unitatea de asistenta medicala autorizata trebuie sa certifice existenta suficient de indelungata a starii respective de vedere monoculara pentru a permite adaptarea si ca la ochiul respectiv sunt intrunite cerintele stabilite la pct. 1.4.1."

Te duci la doctor și vezi dacă rezultatele se încadrează în ce scrie în lege. Dacă da, poți conduce. Dacă nu, nu.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 relu_24, on 04 august 2017 - 14:38, said:

Legea spune sa ai acuitatea vizuală cu ambii ochi de cel puțin 50%.  Eu zic ca te incadrezi, bănuiesc că cu ambii ochi vezi tot pe panou.

Majoritatea medicilor nu stiu legea si nici nu vor să se complice asa ca e mai usor sa zică nu. Mai e o discuție lungă pe aici referitor la problema asta, inclusiv cu oameni care au fost respinși prima data, iar după ce au adus legea au primit viza. Fara șpagă sau PCR.

M-a deranjat ca m-ai facut doctor, desi majoritatea celor care au raspuns au carnet auto (presupun ca fara PCR sau alte fofarlici). Nici initiatorul, se pare, (si nici eu) nu stie exact baremurile si probabil de aia a si intrebat. Am cautat sa vad daca gasesc ceva pe goagal, dar nu am gasit nimic in sensul asta (probabil trebuie sa ma uit in Monitorul Oficial dupa norme).

Daca nu stiu si nu vor, au libertatea sa dispara din sistem. Eu am luat carnetul pe bune (atat analizele, cat si examenul propriu zis) si am o durere de masea in cazul in care mi se cere vreo atentie. Chiar instructorul mi-a zis sa nu am niciun ban pentru asa ceva. Mai bine pic pe bune, decat sa se intample ca la Arges (cine stie ce pila trebuie sa scape si baga pe altii la inaintare).

#17
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Bag seama ca nimeni de pe aici(cei cu permis) nu au condus bandajati la un ochi si cu celalalt perfect sanatos.
Nu se pune problema campului vizual ci problema aprecierii distantelor pana la diverse obiecte.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 gcom61, on 04 august 2017 - 22:00, said:

Bag seama ca nimeni de pe aici(cei cu permis) nu au condus bandajati la un ochi si cu celalalt perfect sanatos.
Nu se pune problema campului vizual ci problema aprecierii distantelor pana la diverse obiecte.
...a distanței dintre obiecte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate