Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

pot avea permis cat "B" daca nu vad clar cu ochiul drept

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
alex_ady1992

alex_ady1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2010
Din cate am citit pe acest forum-uri nu prea am inteles nimic , spuneti-mi si mie daca pot obtine avizul pt permis categoria "B" daca nu vad clar cu ochiul drept ?

#2
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Intr-o tara normala s-ar putea sa nu il iei,dar in RO orice e posibil asa ca stai linisitit sigur il vei lua .
Eu port ochelari de vedere ,iar cand am fost sa dau medicalul nici nu m-a pus sa ma uit la panoul ala,i-am spus ca port ochelari si gata am trecut testul ,deci stai linistit.Important este dupa daca TU vei fi in stare sa conduci ok,si sa nu ai pb din cauza asta .

#3
cretuion

cretuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.03.2010
Tu te gandesti la nevoia ta de a te deplasa.
Eu ma gandesc la mine din punct de vedere al securitatii mele.
N-am nimic cu tine si te compatimesc intr-un fel ca nu poti vedea ca toti ceilalti oameni.
Ce ma fac daca sunt intr-o depasire si exact in momentrul acela te angajezi si tu in depasire si ma bagi in sant pentru ca nu m-ai vazut bine? Si daca am si copilul in masina in momentul impactului?
Cum poti sa traiesti cu gandul ca ai nenorocit o familie pentru ca nu ai vazut destul de bine atunci cand ai patruns intr-o intersectie si "ai vazut" ca din partea dreapta nu venea nici o masina?
Gandeste-te si la tine, dar gandeste-te si la noi te rog.
Nu te supara pe mine. Ti-am spus parerea mea sincera.

#4
alex_ady1992

alex_ady1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2010
am uitat sa precizez ca am aceasta problema de copil dar pana acum la 17 ani nu am fost la un control .. acum am aflat ca am o problema .. eu vreau sa stiu daca pot otine permis legal daca vad cu ochiul drept in ceata  cu cel stang vad foarte bn ... defapt nici nu imi dau seama ca nu vad bn ochiul drept doar daca acopar stangu...

Edited by alex_ady1992, 26 April 2010 - 00:00.


#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

View Postalex_ady1992, on 26th April 2010, 00:57, said:

am uitat sa precizez ca am aceasta problema de copil dar pana acum la 17 ani nu am fost la un control .. acum am aflat ca am o problema .. eu vreau sa stiu daca pot otine permis daca vad cu ochiul drept in ceata  cu cel stang vad foarte bn ... defapt nici nu imi dau seama ca nu vad bn ochiul drept doar daca acopar stangu

E posibil sa fie o boala trecatoare ... cu 2-3 ani ( mai mult sau mai putin, nu stiu ) de purtat ochelari, e posibil sa treaca, intreaba un oftarmolog !

Daca nu e trecatoare, tot oftarmologul iti poate face o pereche de ochelari pentru condus ( asta depinde de cat de grava e situatia), daca e nevoie iti iei doua perechi ( una de zi, una de noapte ) si in permisul tau va scrie ca la volan trebuie obligatoriu sa porti ochelari, lucru care la un control/filtru etc va fi verificata, nerespectarea ducand la sanctiune.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Du-te la un oftalmolog. Desi daca de atata timp nu ti-a pasat...
De condus conduc multi care "nu vad bine" in mod normal, dar ei poarta ochelarii recomandati de doctori si acest lucru este trecut in permis.

Edited by SuperDuper, 26 April 2010 - 02:06.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
degeaba merge la oftalmolog acuma. ce are el se numeste ambliopie si se putea trata daca era descoperita la o varsta frageda. dupa 7 ani degeaba o mai depistezi si degeaba mai faci exercitii. stiu asta fiindca fetita mea a avut asa ceva, dar noroc ca a fost depistata la 3 ani jumatate si a facut exercitiile iar acuma are acuitate vizuala 90% pe ochiul fost lenes. problema cu ambliopia e ca daca nu duci copilul la oftalmolog pe la 3-4 ani nu ai cum sa-ti dai seama ca el vede aproape numai cu un ochi. la aspect arata ca orice copil normal, numai ca mai tarziu are probleme de genul celei descrise de cel ce a deschis topicul.

#8
alex_ady1992

alex_ady1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2010
am fost azi la oftalmolog si mia zis ca nu pot avea permis de conducere pt ca am ambliopie si mia dat ochelari     pe stangu am 0.00 si dreptu +1.75  -1.75..... credeti ca ar trebui sa mai incerc si la alti .... ca sa pot obtine permisu legal daca stiti unde sa ma duc ziceti-mi sunt din buzau .. multumesc anticipat pt toate raspunsurile de  pana acum

Edited by alex_ady1992, 26 April 2010 - 08:28.


#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Si eu am aceasi problema cu a ta nu stiu daca la acelasi nivel si am luat permisul. In lege scrie ca chiar daca nu vezi bine cu un ochi dar daca ai acuitatea vizuala (parca) peste un procent nu ai nici o problema. Mie doctorul oftalmolog mi-a spus ca ochiul bun a preluat din sarciniile celui lenes si ca nici nu se observa.
Dute la un oftalmolog care e la curent cu noile regulamente si care poate sa iti faca mai multe teste nu numai sa te puna la panou.
Ca idee si oameni fara un ochi pot sa conduca asa ca la tine nu vad care ar fi problema ca totusi vezi ceva cu ochiul lenes.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
legea nu da voie celor cu ambliopie sa conduca masina. ai obtinut permisul pe cai ocolite si acum incerci sa induci ideia ca totul e legal! si ca o ciudatenie a legii, in cazul in care aveai permisul deja obtinut si ai pierdut un ochi ai voie sa conduci dupa o perioada de un an am impresia, timp in care functiile ochiului pierdut au fost preluate de cel ce a ramas.

#11
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFane, on 26th April 2010, 09:52, said:

legea nu da voie celor cu ambliopie sa conduca masina. ai obtinut permisul pe cai ocolite si acum incerci sa induci ideia ca totul e legal! si ca o ciudatenie a legii, in cazul in care aveai permisul deja obtinut si ai pierdut un ochi ai voie sa conduci dupa o perioada de un an am impresia, timp in care functiile ochiului pierdut au fost preluate de cel ce a ramas.
Si poti sa dai si textul din lege care spune chestia asta? sau doar e o banuiala de a ta.
Momentan legea zice asa:

Solicitantii cu pierderea functionala totala a vederii unui ochi sau care folosesc doar un singur ochi (de exemplu în cazul diplopiei) trebuie sa aiba o acuitate vizuala de cel putin 0,6 cu lentile de corectie, daca este necesar. Autoritatea medicala competenta trebuie sa certifice daca aceasta conditie de vedere monoculara exista de suficient timp ca sa permita adaptarea si ca este normal câmpul vizual în acest ochi.

Asa ca daca vederea monoculara exista de ceva timp iar ochiul s-a adaptat, campul vizual e norml iar acuitatea vizuala este de cel putin 0.6 atunci se poate lua permisul.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
"Grupa A:amatori
5.3. Persoana care solicita permis de conducere auto sau reinnoirea acestuia
trebuie sa aiba o acuitate vizuala binoculara,
cu lentile corectoare daca este nencesar,
de cel putin 0,5 atunci cind sint folositi simulatan ambii ochi. "


Ordinul nr. 350 din 12/04/2003 privind modificarea Ordinului ministrului sanatatii si familiei nr. 87/2003 pentru aprobarea listei afectiunilor medicale incompatibile cu calitatea de conducator de autovehicule sau tramvaie si a listei substantelor cu efect psihoactiv, contraindicate conducatorilor de autovehicule si tramvaie (produse sau substante stupefiante ori medicamente cu efecte similare acestora)

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 269 din 17/04/2003

poti sa obtii permis pentru sofer amator daca suferi de ambliopie daca vezi cel putin jumatate din randurile de la optotip cu fiecare ochi in parte.

daca nu ai vedea deloc cu un ochi, dar ai vedere buna cu celalat, trebuie sa obtii aviz favorabil de la o comisie de oftalmologi, pt a stabili campul vizual la ochiul bun, si sa stabileasaca daca s-a instalat adaptarea ta la aceasta conditie.

sa discutat si rasdiscutat aici. scoti din lege numai ce-ti convine tie.

Edited by Fane, 26 April 2010 - 09:37.


#13
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
pai vad ca si tu iei doar ce vrei din lege. :) Ce ai dat tu se refera la cei cu doi ochi functionali, noi ne incadram la cei care folosesc un singur ochi. Textul complet al ordinului este: (grupa A - amatori, grupa B - profesionist)

5. Standarde minime de sănătate și incompatibilități legate de patologia oftalmologică

    5.1. Toate persoanele care solicită permis de conducere trebuie să fie supuse unor investigații care să certifice că au o acuitate vizuală corespunzătoare pentru conducerea vehiculelor. La această examinare trebuie acordată o atenție specială următoarelor repere: acuitate vizuală, câmp vizual, vedere în crepuscul, boli progresive ale ochiului.
    5.2. În accepțiunea acestei anexe, lentilele intraoculare nu vor fi considerate lentile corectoare.
     Grupa A:
    5.3. Persoana care solicită permis de conducere auto sau reînnoirea acestuia trebuie să aibă o acuitate vizuală binoculară, cu lentile corectoare dacă este necesar, de cel puțin 0,5 atunci când sunt folosiți simultan ambii ochi. Permisul de conducere auto nu se va elibera sau nu se va reînnoi dacă, în timpul examinării medicale, se constată un câmp vizual orizontal mai mic de 120°, în afara unor cazuri excepționale, justificate de o opinie medicală favorabilă și de un test practic pozitiv. De asemenea, permisul de conducere auto nu se va elibera sau nu se va reînnoi persoanelor care suferă de orice afecțiune oftalmologică care compromite siguranța condusului. Atunci când este declarată sau detectată o boală de ochi progresivă, eliberarea ori reînnoirea permisului de conducere auto se obține numai după opinia medicală autorizată.
     Solicitanții cu pierderea funcțională totală a vederii unui ochi sau care folosesc doar un singur ochi (de exemplu în cazul diplopiei) trebuie să aibă o acuitate vizuală de cel puțin 0,6 cu lentile de corecție, dacă este necesar. Autoritatea medicală competentă trebuie să certifice dacă această condiție de vedere monoculară există de suficient timp ca să permită adaptarea și că este normal câmpul vizual în acest ochi.
     Grupa B:
     Solicitanții de permis de conducere auto sau de reînnoire a acestuia trebuie să aibă o acuitate vizuală, cu lentile de corecție, dacă este necesar, de cel puțin 0,8 în ochiul cel mai bun și de cel puțin 0,5 în ochiul mai puțin bun. Dacă sunt folosite lentile de corecție pentru obținerea unor valori de 0,8 și 0,5, acuitatea necorectată din fiecare ochi trebuie să fie de 0,05 sau altfel acuitatea minimă (0,8 și 0,5) trebuie obținută fie prin corectarea cu ajutorul unor ochelari cu o putere care să nu depășească plus sau minus 4 dioptrii, fie cu ajutorul unor lentile de contact (vedere necorectată = 0,05). Corectarea trebuie să fie bine tolerată. Nu se vor elibera și nu se vor reînnoi permisele de conducere auto pentru solicitanții sau șoferii fără un câmp vizual binocular normal sau care suferă de diplopie.

Edited by relu_24, 26 April 2010 - 09:54.


#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
zii mai bine cat ai dat spaga. ii "foloseste" mai mult initiatorului topicului.

#15
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Chiar n-am dat spaga.

#16
djfoxklaudyu

djfoxklaudyu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2009
Suficient e sa vezi cu un ochi clar... pt cat B - amator... conform Ordinului 350/2003 trebuie sa obtineti aviziul psihologic in cluj incercati pe Motilor . in alte judete mergeti in Bucuresti langa Gara de Nord.. acolo sigur va va da avizul

#17
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Gratis Prezentarea completa a video-ului Renunta la ochelari
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kj2CL-CSQws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Salut! Cei interesati pot vedea videoclipul Renunta la ochelari descarcandul de aici:
https://www.dropbox.....part1.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part2.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part3.rar?dl=0
Impartasiti si voi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate