Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Utilitate boxe vechi Schneider si conectarea lor

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pincea

pincea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.12.2005
Salutare,

Am recuperat 2 boxe Schneider de la o combina audio SPP12. Au conectori DIN 41529 (2 pini). Pe ele scrie ca au impedanta de 4 Ohmi iar din ce am gasit pe internet puterea nominala ar fi de 15W:
Attached File  schneider_spp12_specs.jpg   189.32K   39 downloads
Tunerul FM din acea combina inca e functional si ambele boxe redau sunet.

Semnalul audio/video as vrea sa fie dat de un TV box care are doar iesire optica si port pentru jack 3.5mm (portul hdmi il folosesc pentru semnalul video doar):
Attached File  tv_box.jpg   184.74K   38 downloads

Vreau sa le folosesc intr-un apartament la bloc, camera de 18m2, ca si difuzoare simple 2.0 sau ca si difuzoare front sau rear intr-un sistem 5.0 sau 5.1, fara sa rasune la vecini, in principal pentru vizionare filme, fara pretentii audiofile.

Merita folosite aceste boxe? Cu ce se pot inlocui conectorii DIN in scenartiul de mai sus?
Va rog si o recomandare de amplificator, de preferat second hand, si cum as putea sa conectez aceste boxe la el?
Sau oricare alta solutie in cazul in care pot fi folosite.

Imi cer scuze de pe acum, nu dati cu pietre, nu ma pricep. M-ar ajuta indicatii de genul celor pentru incepatori/necunoscatori.

Multumesc.

Edited by pincea, 01 August 2017 - 20:46.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Si poze cu boxele nu pui?

#3
pincea

pincea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.12.2005
Cam asa arata:
Attached File  IMG_20170801_220846_HDR.jpg   191.56K   53 downloads

Pe spatele lor apare doar 4 Ohmi ca si informatie:
Attached File  IMG_20170801_221005_HDR.jpg   201.13K   50 downloads

Oricum din prima poza (partea de jos) cu specificatii cred ca se pot obtine detalii.

Mersi.

Edited by pincea, 01 August 2017 - 21:20.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu merita sa-ti bati capul. La vechimea aia suspensiile de la difuzoare sunt de mult duse. Chiar daca au atat nefolosite ,ba chiar in special daca au stat nefolosite.
Mai e un aspect: Daca au conectori DIN e posibil sa n-aiba filtre in ele ,filtrarea facandu-se in combina. Ca la unele combine Panasonic/Technics.

#5
vjvarta

vjvarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2015
Poti lasa conectorii asa cum sunt si sa-ti cumperi un amplificator vintage cu mufe DIN la boxe de ex grundig, telefunken, saba. sunt mari sanse sa fii surprins intr-un mod placut. Vezi daca suspensiile difuzoarelor sunt din spuma si daca nu sunt crapate. Daca sunt din cauciuc sau panza caucicuata nu ai probleme.

#6
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Daca nu ma inseala ochii, pare ca boxele sunt echipate cu difuzoare full range, in genul celor produse de Foster (Fostex).
Link: http://rutcho.com/sp...208Sigma_FS.jpg

Un alt producator care foloseste tipul asta de suspensie pentru difuzoarele de medii, e Triangle:
http://pre06.deviant...by_k3rmit22.jpg

Altfel se intalnesc des la subwooferele PA.

Greu de spus cum se vor auzi, daca mai merg. Eu am pe aici pe undeva un radio vechi, Gloria, care foloseste un difuzor dinasta full range, si pentru vechimea sa, face de ras orice radio (portabil) modern am auzit, mai ales pe partea de bass!

#7
pincea

pincea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.12.2005
In coltul din dreapta jos scrie "Stereo Speaker Wide Range" si intr-adevar pentru mine se aud chiar bine si tare la volum 40-50% pentru camera respectiva. Nu am sesizat sa distorsioneze la volum mai mare dar nici nu le-am tinut prea mult la volum maxim.
Presupunand ca as gasi un amplificator vechi, problema ramane cum as putea da semnal din acel TV Box la amplificator avand in vedere porturile disponibile?

#8
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Iti iei un receiver AV sau un amplificator cu intrare optica, tai conectorul acela si legi boxa direct in bornele amplificatorului ( fir dezizolat ) . Vezi +- cu o baterie AAA de 1.5V


Daca ai deja o statie de amplificare, poti folosi un DAC cu intrare optica precum Fiio D03 Taishan ( sau altul mai scump, daca e cazul )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate