Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Wing Chun vs Jeet Kune Do

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#109
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stiti voi care-i de fapt nasoleala ? Lipsa de practica . Persoane dedicate si dotate genetic pot performa cu rezultate spectaculoase in orice tip de AM sau sport de contact. Tragedia vine  cand soseste clipa sa ..ne batem . Demonstrativ se pot obtine niste rezultate spectaculoase . Orice lache pansat , daca isi leaga niste corzi de brate si urmeaza un anumit tip de antrenament ...in cativa ani poate dezvolta o cursivitate si o viteza a miscarilor care pentru un neavizat li fac sa semene cu Bruce Lee. Totul se sfarseste intr-o ploaie de stele ( de obicei verzi ) cand "practicantul" demonstrativ il calca pe bataturi pe un mardeias de cartier care da bine cu pumnul sau cu piciorul ...si vorba baladei calului lui Toma Alimos  " cu copta-i zglobie ...ii facu teasta piftie " . The End !
Toate sunt frumoase in teorie ...toti vor sa afle stilul ala ucigator si care il face pe un intelectual ochelarist de 67 de kg sa il bata pe Morosanu ....doar ca stilul ala nu exista . Pe Morosanu o sa il bata sau un animal mai mare ...sau unul mai rapid si mai puternic decat el . Toti vor Krav Maga , Systema , Pancratio , Wing_sun_ ciun_ do ...si alte cuvinte chinezesti insirate aleator ....pana se intalnesc cu un borfas de carter si ii  rupe ala cu bataia . Mai prietenii mei , locul unde exista emulatie in jurul luptelor este sala de antrenament , ringul , salteaua  nu forumul cu teorii inaltatoare . Mergeti mah la Tolea si provocati-l ( nu este extrem de tehnic ...nu cunoaste chestii din astea exotice , s-a batut mai mult prin puscarii ) ...si daca il caftiti, personal donez bani sa va fac cate un bust din marmura , Cu manutele mele o sa sculptez " cutare ...de pe Softpedia , l-a batut in stilul cutarica pe figurantul de Tolea  ". No ...este OK ? Care merge primul ?  
Mo ...bataia doare !
Last Edit . Uite  , eu zic sa mergeti toti odata ...toti cu stiluri din astea cu denumiri greu de pronuntat. Nu conteaza cati sunteti ..Tolea nu se supara .La cat il cunosc eu, fac pariu ca nu refuza lupta .Si luati-va si maestri . Ce conteaza ...sa fie multa lume .

Edited by JurasikMan, 08 August 2017 - 10:26.


#110
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 09:53, said:

adrian t. claudiu c. catalin g. iosif b.
pe care din astia ii cunosti personal?

Ti-am zis sa nu ma cauti printre romani, dar deh, daca nu pricepi...;)
Nu-l cunosc pe nici unul. N-am practicat niciodata in Romania

#111
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,202
  • Înscris: 09.01.2007
N-auzi ca doar in spatii inguste ?! Prietenul tau incape intr-o debara pentru o provocare ?

#112
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Isi face el loc ...e descurcaret .

#113
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postchristinne69, on 08 august 2017 - 10:13, said:

Omule, sifu Cucu a spus clar sa nu incercati sa va luptati pe strada cu ce faceti aici, ca nu functioneaza, nu in forma asta. Ai lipsit si tu de la antrenamentul ala? Il poti intreba daca afirmatia ii apartine. Stie si el ca palma cersetorului, tan sau, e frectie cand iti vine un pumn sanatos de la un practicant cu conditie fizica serioasa.

Sifu Cucu nu e practicant in dorul lelii, asa ca mine. El chiar stie sa lupte si stie clar ce vorbeste.

Eu ti-am propus o treaba: accepti sa lupti cu un practicant kyokushin, centura neagra, care face sparring zilnic si rupe cozi de matura cu tibia, folosind Wing Chun? Asta ca sa vedem exact cine are dreptate. Acta, non verba.

fetito tu nu intelegi ca nu exista conceptul "folosind wing chun"? lupti pur si simplu. faptul ca antrenamentul de wing chun (sau in cazul meu eskrima) ma ajuta sau nu, nu e problema ta. tu nu intelegi cel mai simplu lucru despre un stil de lupta si anume faptul ca e ceva ce invata sa indeplinesti un scop.
pe langa faptul ca e complet deplasat sa ma pui pe mine sa lupt cu "un practicant de kyokushin". care practicant? il pot alege eu? vii tu cu unul? ma trimiti la dorel bulearca? serios acum, ti-am inteles parerea, ti-am demonstrat ca nu ai suficiente argumente sa o sustii, nu esti de acord cu asta, move on.

daca prin absurd as bate practicantul respectiv ai veni sa imi faci teoria chibritului ca de ce nu am folosit tan sao.

as fi de acord sa lupt cu o centura neagra care nu rupe cozi de matura cu tibia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CBCGgDIMK2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postvata_pa_batz, on 08 august 2017 - 10:23, said:


Ti-am zis sa nu ma cauti printre romani, dar deh, daca nu pricepi...Posted Image
Nu-l cunosc pe nici unul. N-am practicat niciodata in Romania

ai spus ca ai avut gradul 4 inainte sa te lasi.
ai spus ca dai sifu a fost de fata la bataia boztepe- cheung. singurul dai sifu care a fost acolo e thomas mannes.
l-am intrebat pe thomas mannes (care a parasit ewto acum cateva luni) de vreun grad inalt de origine romana, a zis ca sigur nu e acordat de el.
ori minti tu ori el. tind sa cred ca tu

el e omul
https://www.facebook.com/thomas.mannes

singurul grad inalt de origine romana e adrian andriescu dar nu esti tu

poti sa vii cu minciuna ca thomas nu a stiut de orginea ta, nu mia conteaza una in sus

View PostJurasikMan, on 08 august 2017 - 10:20, said:

Stiti voi care-i de fapt nasoleala ? Lipsa de practica . Persoane dedicate si dotate genetic pot performa cu rezultate spectaculoase in orice tip de AM sau sport de contact. Tragedia vine  cand soseste clipa sa ..ne batem . Demonstrativ se pot obtine niste rezultate spectaculoase . Orice lache pansat , daca isi leaga niste corzi de brate si urmeaza un anumit tip de antrenament ...in cativa ani poate dezvolta o cursivitate si o viteza a miscarilor care pentru un neavizat li fac sa semene cu Bruce Lee. Totul se sfarseste intr-o ploaie de stele ( de obicei verzi ) cand "practicantul" demonstrativ il calca pe bataturi pe un mardeias de cartier care da bine cu pumnul sau cu piciorul ...si vorba baladei calului lui Toma Alimos  " cu copta-i zglobie ...ii facu teasta piftie " . The End !
Toate sunt frumoase in teorie ...toti vor sa afle stilul ala ucigator si care il face pe un intelectual ochelarist de 67 de kg sa il bata pe Morosanu ....doar ca stilul ala nu exista . Pe Morosanu o sa il bata sau un animal mai mare ...sau unul mai rapid si mai puternic decat el . Toti vor Krav Maga , Systema , Pancratio , Wing_sun_ ciun_ do ...si alte cuvinte chinezesti insirate aleator ....pana se intalnesc cu un borfas de carter si ii  rupe ala cu bataia . Mai prietenii mei , locul unde exista emulatie in jurul luptelor este sala de antrenament , ringul , salteaua  nu forumul cu teorii inaltatoare . Mergeti mah la Tolea si provocati-l ( nu este extrem de tehnic ...nu cunoaste chestii din astea exotice , s-a batut mai mult prin puscarii ) ...si daca il caftiti, personal donez bani sa va fac cate un bust din marmura , Cu manutele mele o sa sculptez " cutare ...de pe Softpedia , l-a batut in stilul cutarica pe figurantul de Tolea  ". No ...este OK ? Care merge primul ?  
Mo ...bataia doare !
Last Edit . Uite  , eu zic sa mergeti toti odata ...toti cu stiluri din astea cu denumiri greu de pronuntat. Nu conteaza cati sunteti ..Tolea nu se supara .La cat il cunosc eu, fac pariu ca nu refuza lupta .Si luati-va si maestri . Ce conteaza ...sa fie multa lume .

pe tolea nu il bate nimeni de aici.

care e sfatul tau? sa ne lasam de practica?

#114
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 10:52, said:

fetito tu nu intelegi ca nu exista conceptul "folosind wing chun"? lupti pur si simplu. faptul ca antrenamentul de wing chun (sau in cazul meu eskrima) ma ajuta sau nu, nu e problema ta. tu nu intelegi cel mai simplu lucru despre un stil de lupta si anume faptul ca e ceva ce invata sa indeplinesti un scop.

Eu te-am inteles perfect, poti sa folosesti ce vrei tu, ce voiam sa spun e ca Wing Chun iti formeaza reflexe si obiceiuri proaste. E logic ce spun, daca toata ziua faci "tan sao" sa nu imi spui tu mie ca intr-o lupta vei folosi forma corecta. Nu, subconstientul, cel care se ocupa de reflexe, iti serveste exact ce i-ai dat. Tan sao ii dai, tan sao iti da. Sau forme si mai proaste de tan sao. Adica pe romaneste, intinzi palma ca prostu'. Posted Image

Ah, daca faci sparring on daily basis, e altceva, poti sa nici nu folosesti Wing Chun, atunci iti formezi o memorie musculara mult mai aproape de realitate.

Daca doar faci flotari, abdomene, genoflexiuni, alergari, rezistenta si faci sparring zilnic, fara sa practici niciun stil, iti formezi niste reflexe musculare mult mai aproape de realitate. Un astfel de practicant sterge pe jos cu toti de la sala de Wing Chun. Ia exemplul de mai sus, Tolea, care s-a batut prin puscarii, fara sa faca ceva cu vreun maestru.

Cat despre practicantii de kyokushin, imi aduc aminte ca am avut si noi unul la sala, centura neagra. Uite-l aici, poate mai este. Poate chiar il cunosti. Intreaba-l pe el daca am sau nu dreptate.

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 11:19.


#115
gascoignegazza

gascoignegazza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2016

View PostJurasikMan, on 08 august 2017 - 10:20, said:

Mergeti mah la Tolea si provocati-l ( nu este extrem de tehnic ...nu cunoaste chestii din astea exotice , s-a batut mai mult prin puscarii )

Tolea nu s-a batut in puscarii, nu cred ca avea cu cine. Dar a facut lupte greco-romane de la 16 ani si e un luptator tehnic, nu se bazeaza doar pe inzestrarea fizica. Dupa cum vedeti, nu prea se gasesc adversari pentru el, desi are 44 de ani.

Gasiti aici raspunsul, toti cei care vreti sa fiti tari la bataie: apucati-va de lupte (libere sau greco-romane), luptatorii au o forta imensa si sunt aproape imposibil de batut de catre alti sportivi. Ar fi insa o problema, sunt sporturi foarte grele, nu poate oricine si nici nu merge "sa te duci la sala" din cand in cand sau dupa job.

#116
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 11:00, said:

l-am intrebat pe thomas mannes (care a parasit ewto acum cateva luni) de vreun grad inalt de origine romana, a zis ca sigur nu e acordat de el.
ori minti tu ori el. tind sa cred ca tu

Eu il stiu pe vata_pe_batz de pe alt topic unde am avut niste dispute, omul nu e roman, este german. Iar acel topic este anterior acestuia cu mult. Referitor la originea sa, sigur nu minte.

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 11:17.


#117
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,202
  • Înscris: 09.01.2007
Cand aud de grade inalte ma umplu de respect.

#118
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 11:00, said:

ai spus ca ai avut gradul 4 inainte sa te lasi.
ai spus ca dai sifu a fost de fata la bataia boztepe- cheung. singurul dai sifu care a fost acolo e thomas mannes.
l-am intrebat pe thomas mannes (care a parasit ewto acum cateva luni) de vreun grad inalt de origine romana, a zis ca sigur nu e acordat de el.
ori minti tu ori el. tind sa cred ca tu

Am spus cu totul altceva, dar, dupa cum ti-am sugerat, tu nu pricepi un text simplu. Ti-as spune mai clar, ca poate pricepi pina la urma, originea mea nu este romana si chiar ti-am sugerat sa nu ma cauti printre romani
In plus est fix genul de practicant, la care spalarea creierului a functionat perfect. Iote de pe celalalt topic:

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 09:45, said:

3. Nu e efectiv in ring. Antrenamentul nu e structurat in general in directia aceea.

Sub stressul sparringului se incearca cat mai multe lucruri exersate in antrenamnet. uneori asta inseamna 10%. Alteori 5%. Alteori 2%. Si intre practicanti apare frustrarea astea. Incepatori cu cateva ore de antrenament se mira ca nu le ies chestii care necesita sute de ore.

7. un sport necesita 2-3000 de  de ore pana cand miscarile specifice sunt internalizate.


Am sters restul de balarii, deoarece doar in capul tau pot genera senzatia de argumente cu caracter definitiv. Dupa cum se vede clar din ce-a mai ramas, corelatia dintre deranjul unor mii de ore si cele citeva procente folosite in situatii apropiate de realitate, sau chiar reale, n-are nici cea mai mica relevanta statistica. Tu continua sa dai cu logica de pereti. Eventual intr-o debara Posted Image
Iti zic io o chestie, postarile tale frizeaza penibilul la maxim

LE: ca sa consemnam si topicul, unde se taie pirloaga cu barca pe diagonala
https://forum.softpe...e-wing-chun-ul/

Edited by vata_pa_batz, 08 August 2017 - 11:30.


#119
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postchristinne69, on 08 august 2017 - 11:01, said:

Tolea, care s-a batut prin puscarii, fara sa faca ceva cu vreun maestru.


tolea a facut lupte. cu un maestru.
in rest habar nu ai despre cum se formeaza reflexele. dar combate in continuare, nu te impiedica de mine

#120
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Nu stiu eu cum se formeaza reflexele, dar mascaricii aia 2 care se tavaleau pe jos si se palmuiau ca niste copii, si care au tupeul sa se numeasca maestrii, stiu. Ok.

Eu spun doar ce vad, atat. Probabil a fost prima bataie pe bune din viata lor.

Poate ne explici tu totusi, daca intr-o lupta nu folosesti tan sao pur, ci altceva care functioneaza, de ce naiba mai invatam tan sao si nu acel ceva care functioneaza?

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 14:33.


#121
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postchristinne69, on 08 august 2017 - 14:31, said:

Nu stiu eu cum se formeaza reflexele, dar mascaricii aia 2 care se tavaleau pe jos si se palmuiau ca niste copii, si care au tupeul sa se numeasca maestrii, stiu. Ok.

Eu spun doar ce vad, atat. Probabil a fost prima bataie pe bune din viata lor.

Poate ne explici tu totusi, daca intr-o lupta nu folosesti tan sao pur, ci altceva care functioneaza, de ce naiba mai invatam tan sao si nu acel ceva care functioneaza?

Nu stie si nici nu are rost sa insisti. La el ca de altfel la majoritatea practicantilor a prins doctrina cu explicatiile ei tipice. La niciuna dintre bataile de ring nu se regasesc elemente alambicate, ci actiuni de tip "rupe-i garda in forta".
Clar se vede din milioanele de filmulete pe youtube, dar nu toti gura-casca pricep treburile astea.

#122
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Dar ce stiu eu, doar nu sunt practicanta adevarata. Cumva eroarea logica numita "no true scotsman"?

#123
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
N-are treaba cu logica. De fapt nici nu s-a prins, ca daca la o lupta folosesti doar 10% din ce ai invatat, atunci relevanta statistica e zero. Altfel spus, din intimplare iti poate iesi acelasi lucru si fara sa fi practicat stilul respectiv

#124
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,202
  • Înscris: 09.01.2007
5-10% daca esti practicant cotizant.
Daca esti guru nu folosesti nimic, dupa cum s-a vazut.

#125
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postoverseas, on 08 august 2017 - 15:21, said:

5-10% daca esti practicant cotizant.
Daca esti guru nu folosesti nimic, dupa cum s-a vazut.

Da da...dar nu oricine vede ca imparatu de fapt nu e gol. Trebuie sa fii initiat tata, nu gluma

#126
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postchristinne69, on 08 august 2017 - 14:31, said:

Poate ne explici tu totusi, daca intr-o lupta nu folosesti tan sao pur, ci altceva care functioneaza, de ce naiba mai invatam tan sao si nu acel ceva care functioneaza?

din acelasi motiv pentru care inainte sa inveti sa scrii faci betisoare si cerculete.

View Postvata_pa_batz, on 08 august 2017 - 14:37, said:

Nu stie si nici nu are rost sa insisti. La el ca de altfel la majoritatea practicantilor a prins doctrina cu explicatiile ei tipice. La niciuna dintre bataile de ring nu se regasesc elemente alambicate, ci actiuni de tip "rupe-i garda in forta".
Clar se vede din milioanele de filmulete pe youtube, dar nu toti gura-casca pricep treburile astea.

vai cata incultura.
mayweather nu are elemente de finete?
roberto duran nu era un artist desavarsit?
sugar ray leonard? tu crezi ca astia la antrenamente nu faceau elemente care sa dezvolte abilitati si atribute specifice?
fata nu stie saraca pe ce lume e dar tu chiar ai pierdut vremea degeaba. vad ca ai dat-o la intors dupa conversatia cu thomas mannes si minciunile cu gradele pe care ai pretins ca le-ai fi avut

Edited by eskrima, 08 August 2017 - 17:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate