Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Achizitie teren 620mp

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
raulito0

raulito0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2017
Buna ziua doresc sa achizitionez un teren de 620 in judetul Satu Mare si ma lovesc de urmatoarele probleme.
Pe certificatul de urbanism din 2013 ;
Regim Juridic - imobil situat in intravilan , aflat in proprietatea solicitantului
Regim economic;Folosinta actuala ; intravilan arabil
                          ;Destinatii admise conform documentatiilor de urbanism aprobate:Zona de locuit
                          ;Reglementari fiscale; imobil stiuat in zona D de impozitare.
Regim Tehnic: Conform PUG si RLU pentru terenulin cauza sunt urmatoarele reglementari. Se poate construi casa de locuit cu un regim P+1-3 cu respectarea Cut max=0.50 Pot max=25%. Aliniamentul se va determina cu asigurarea profilului 11-11cu o retragere de maxim 10,00.

Ma nelinisteste faptul ca destinatia lui nu este curti/constructii si daca este solicitat un PUZ pentru aprobarea unei constructii.
Am solicitat un nou CU proprietarului si vom vedea cu exactitate in decursul urmatoarelor 30 zile.
Un sfat va rog.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Din ce inteleg eu (si e specificat destul de clar), in momentul de fata e folosit ca teren arabil.
Dar pe terenul respectiv e permisa construirea unei locuinte care sa respecte conditiile urbanistice specificate in C.U.:
-regim de inaltime maxim P+3
-suprafata construita de maxim 155mp si desfasurata de maxim 310mp (asta include atat casa, cat si eventual un garaj sau ce altceva va mai exista pe teren.

Eu stiu ca se cere PUZ numai daca terenul e in extravilan sau daca are alta destinatie in afara de zona de locuit. Si oricum, daca e cazul de PUZ atunci e bifat sau specificat in certificatul de urbanism pe ultima sau penultima pagina.

Edited by Hider141, 27 July 2017 - 10:00.


#3
raulito0

raulito0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2017
astept sa primesc nou C.U care va specifica clar totul dar in vecinatate sun construite doua case in rosu si o cabana terenul fiind intre ele.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
In principiu terenul primeste destinatie curti/constructii odata cu AC.
La mine in Ilfov asa s-a intamplat, situatie similara.

#5
raulito0

raulito0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2017
Si tot trebuie intocmit un puz?

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Nu.
E destul de clara fraza "Destinatii admise conform documentatiilor de urbanism aprobate:Zona de locuit" pe care ai extras-o din certificatul de urbanism.
Asta inseamna ca ori e prevazut in PUG ca se pot construi case conform cu ce scrie in C.U., ori exista PUZ aprobat pentru terenul respectiv si probabil altele din zona, pentru locuinte de pana la P+3.

#7
raulito0

raulito0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2017
Am vazut actele pentru puz si tot dosarul dar din cate am auzit s a blocat in 2008 dar nu stiu din 2008 pana in 2013 ce a facut proprietarul parcela face parte dintr un lot de 4 pe 2 s au construit case in rosu si pe alta e o cabana.. ma tot documentez si nu vreau sa o pățesc.

#8
raulito0

raulito0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2017
https://postimg.org/image/4pijm7v2d/

#9
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postraulito0, on 27 iulie 2017 - 08:44, said:

Regim Tehnic: ...Aliniamentul se va determina cu asigurarea profilului 11-11cu o retragere de maxim 10,00.
Pana vine noul CU, poate cineva sa traduca ce e aia "asigurarea profilului 11-11" in termeni mai "umani"?

#10
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Este sectiunea 11-11 din PUZ. Numarul în sine nu inseamna nimic, pentru a te lămuri ce implică trebuie sa vezi planul.

#11
raulito0

raulito0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2017
Asta inseamna ca exista un puz aprobat ?

#12
raulito0

raulito0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2017
am revenit in cele din urma noul CU si v as ruga sa aruncati o privire.
https://ibb.co/mxeH6k
https://ibb.co/iTVPmk
https://ibb.co/cOTc6k
https://ibb.co/cFyMXQ

Ma gandesc ca in urma aprobarii de constructie , suprafata va deveni din arabil in curti/constructii?
bine am inteles?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate