Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Merita sa iti iei teren in comuna Berceni?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postposeidon07, on 14 iulie 2017 - 07:13, said:

de ce nu chiar si Tunari sau Dimieni...dar asta tine de preferinte si optiunileale fiecaruia.
Berceni pare foarte aglomerat.
Tunari e cam colorat, dar pe drumul spre Otopeni sa gasesc chestii decente. La fel si Dimieni. Marele avantaj acolo e ajunsul rapid la centura, din Dimieni in 15 min esti la centura. Si cu Sos. Pipera pe patru benzi se poate ajunge decent la Promenada.

#20
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Ideea este ca nu sunt vre-un bogatas cu mii de euro care nu il intereseaza cat costa terenul .Am gasit in Corbeanca 350 mp cu 50.000 euro, lucru ce nu merita .Iar sa ajungi la metro pe jos eu zic ca e mare prostie ,atat timp cat toti cei care stau la case au o masina sau doua.
Locuiesc in Drumul Taberei - aici nici metrou nu este inca deci e un mare dezavantaj nu?Plus ca aici la bloc e  aiurea , vecini invidiosi, locuri de parcare fiecare cum prinde ,deci avantajos e la casuta ta, curtea ta si linistea ta,nu?
Intreb de Berceni pentru ca nu cunosc foarte bine comuna, dar mergand de 2x acolo mi-am facut o idee asa in mare.

#21
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postbogdanbudai, on 14 iulie 2017 - 12:33, said:

Ideea este ca nu sunt vre-un bogatas cu mii de euro care nu il intereseaza cat costa terenul .Am gasit in Corbeanca 350 mp cu 50.000 euro, lucru ce nu merita .Iar sa ajungi la metro pe jos eu zic ca e mare prostie ,atat timp cat toti cei care stau la case au o masina sau doua.
Locuiesc in Drumul Taberei - aici nici metrou nu este inca deci e un mare dezavantaj nu?Plus ca aici la bloc e  aiurea , vecini invidiosi, locuri de parcare fiecare cum prinde ,deci avantajos e la casuta ta, curtea ta si linistea ta,nu?
Intreb de Berceni pentru ca nu cunosc foarte bine comuna, dar mergand de 2x acolo mi-am facut o idee asa in mare.

Eu nu stau in Berceni, dar am mers des pe acolo si mi se pare o comuna foarte buna de locuit (evident, cu avantajele si dezavantajele statului la casa inerente oriunde), insa cu conditia sa ajungi decent la metrou, altfel calitatea vietii nu va fi grozava.
Nu stiu cum e dimineata spre oras pe o singura banda ... am auzit de la unii ca e f aglomerat, dar e din auzite.

#22
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Uitandu-ma pe google maps si cautand ce mai e prin acea zona , am descoperit ca sunt 2 complexe rezidentiale Sabri Residence si respective Dealu Verde,lucru ce m-a facut sa ma intreb cum de acei oameni care si-au luat case sau aparamente destul de scumpe,cum de au acceptat sa locuiasca departe de Bucuresti si bineinteles se confrunta si ei cu aglomeratia de pe centura sau cu distanta pe care o au de la casa lor ,pana la prima gura de metrou.
Terenul pe care l-am gasit e mult mai aproape de intrarea in Bucuresti,fata de zonele unde sunt amplasate cele doua cartiere rezidentiale.

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
bogdan, citeste ce spun toti, apoi filtreaza. idei bune pot aparea de oriunde.
berceni e ok. nu cred ca este mai bine dpdv al accesului, asa cum ai observat si tu, decat o alta locatie, doar pentru ca are pedigree mai bun, dar situata la 15km.
atata vreme cat esti ok sa lasi masina la metru si apoi sa iei metroul si accepti ca pana in centru faci 45min, e bine.
eu stateam la 2 statii de big. am stat la trei adrese diferite, toate la aceeasi distanta de metrou. fie ca luam tramvai, troleu, masina sau mergeam pe jos, tot imi lua cel putin 10min pt la metrou. tie probabil iti va lua 20 min + 1 statie de metrou in plus (daca chiar e aglomerat si aia 6km or sa fie un chin). doar ca esti dependent de masina personala (benzina, asigurari, intretinere etc).
nu e chiar asa de rau.

Edited by argentum, 14 July 2017 - 16:14.


#24
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009

View Postargentum, on 14 iulie 2017 - 16:14, said:

bogdan, citeste ce spun toti, apoi filtreaza. idei bune pot aparea de oriunde.
berceni e ok. nu cred ca este mai bine dpdv al accesului, asa cum ai observat si tu, decat o alta locatie, doar pentru ca are pedigree mai bun, dar situata la 15km.
atata vreme cat esti ok sa lasi masina la metru si apoi sa iei metroul si accepti ca pana in centru faci 45min, e bine.
eu stateam la 2 statii de big. am stat la trei adrese diferite, toate la aceeasi distanta de metrou. fie ca luam tramvai, troleu, masina sau mergeam pe jos, tot imi lua cel putin 10min pt la metrou. tie probabil iti va lua 20 min + 1 statie de metrou in plus (daca chiar e aglomerat si aia 6km or sa fie un chin). doar ca esti dependent de masina personala (benzina, asigurari, intretinere etc).
nu e chiar asa de rau.

Foarte bine punctat , oricum sunt dispus sa merg cu masina mai mereu.Chiar si acum stand in Drumul  Taberei e cam la fel , pana la market la fel ,pana in centru la fel deci cam tot aia e .
Multumesc pentru sfaturi.

#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,034
  • Înscris: 28.10.2006
La orele "obisnuite" din Berceni in Bucuresti trebuie sa iei in calcul intre 40 si 60 minute si intre Bucuresti si Berceni(seara) 90 minute. Pe ploaie, cel putin 30% in plus. Iarna este posibil sa nu poti ajunge la metrou. In mod normal, nu te astepta sa gasesti locuri libere in parcarea de la metrou Berceni.
Daca mai are loc si un accident, fiind vorba de o sosea cu cate o singura banda pe sens, apreciaza tu.
Vorbesc din experienta a 2 ani naveta Big Berceni- linia de centura Berceni, cu avantajul ca eram "in contra curentului". 2 ani zi de zi, iarna - vara.
Colegii care veneau din comuna Berceni si aveau 4-5 Km pana la serviciu plecau cu 1/2 ora inaintea mea de acasa. In conditiile in care exista parcare privata la serivciu.
Acum lucrez in Piata Victoriei si folosec metroul de la BIG la PV. Superb si de 10 ori mai ieftin din toate punctele de vedere.

Recomandarea mea: incearac sa mergi din Bucuresti in comuna Berceni in cursul saptamanii, la ora 16.30 - 17.00 sau din comuna Berceni in Bucuresti intre orele 7.30 - 9.00.
Daca nimeresti si niste zile cu intemperii, rezultatul este si mai relevant.

Precizez ca acum 4 sau 5 ani, nu retin perfect, pe soseaua Berceni au fost nameti de 4 m inaltime. Nu a circulat nicio masina 2 sau 3 zile.
Se poate oricand repeta.

#26
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Totul depinde de cat de repede vrei sa ajungi in diferite zone ale Bucurestiului.
Si cat de frecvent - am vazut pe alt topic ca muncesti de acasa.
Trebuie sa iei in calcul faptul ca traseul pana la metrou are ca punct nevralgic trecerea peste centura.
Desi ai prioritate, depinde de ora la care pleci daca ajungi in 5 minute sau 20 la prima statie de metrou.
Daca nu mergi cu metroul, urmatorul punct care mai cauzeaza intarziere este intrarea pe strada Drumul Fermei din Popesti Leordeni, destul de uzitata.
Si apoi ai drum cu o singura banda pana la Aparatorii Patriei.
Totodata, intoarcerea catre Berceni a devenit in ultimul timp foarte anevoioasa, creandu-se coloana de masini tot la trecerea centurii, indeosebi dupa ora 17.00.
Am un coleg (sta in zona unde vrei tu sa cumperi) care nu se dadea jos din masina nici pentru 50 de metri, acum e legat de metrou din cauza ca nu face mai putin de 45 de minute pana in centru.
Din cate stiu eu, cel mai liber este in intervalul 09.30-14.00 si in vacantele scolare.
Depinde doar de tine, in functie de cum privesti accesul in / din zona respectiva. In niciun caz nu se va imbunatati, intrucat in Popesti Leordeni se construieste in continuare, iar in zona Metalurgiei este acel park residence imens.
Poti ajunge relativ usor in oras in sens invers prin Vidra si Jilava, nu este deloc aglomerat.
Nu pot sa iti spun nimic de zona unde vrei sa cumperi, insa ca se te edifici cu privire la eventuale probleme - vecini galagiosi, inundatii la ploi torentiale - mergi acolo in diverse zile, la ore diferite ca sa observi tu aspectele care te pot deranja. Asa poti sa vezi si timpul petrecut pe traseu.
In speranta ca ti-am fost cat de cat de ajutor, iti urez toate cele bune.
L.E. Vad ca a scris un coleg mai sus, foarte amanuntit.

Edited by biggie1976, 14 July 2017 - 19:20.


#27
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Multumesc pentru toate sfaturile , le iau in considerare ,le cantaresc si apoi actionez.
Cu traficul sunt perfect constient la orice ora a zilei si momente , dar imi este greu sa cred  faza cu zapada care nu dat-o nimeni timp de 4 zile ...Adica totusi aceas sosea care leaga comuna Berceni de Bucuresti e foarte circulata si traiesc mii de suflete acolo.
Esti sigur ca nu a mers nici o masina timp de 4 zile?

#28
albert-one

albert-one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 31.12.2013

View Postbogdanbudai, on 14 iulie 2017 - 20:42, said:

Multumesc pentru toate sfaturile , le iau in considerare ,le cantaresc si apoi actionez.
Cu traficul sunt perfect constient la orice ora a zilei si momente , dar imi este greu sa cred  faza cu zapada care nu dat-o nimeni timp de 4 zile ...Adica totusi aceas sosea care leaga comuna Berceni de Bucuresti e foarte circulata si traiesc mii de suflete acolo.
Esti sigur ca nu a mers nici o masina timp de 4 zile?

Eu stau in comuna Berceni din toamna lui 2011, nu a fost asa ceva de atunci. A fost ceva, dar in iernile 2009 si 2010 cand au fost coduri de vreme rea repetate in ianuarie si chiar si februarie.
De cand m-am mutat, cred s-a aglomerat drumul, in special datorita celor care vin din Drumul Fermei, dar de vreun an si dinspre strada aia care vine de la Metro Berceni pe langa Monaco Mall. Eu am stat inainte in Sectorul 3 (zona Bobocica) dar chiar si mutandu-ma am pastrat in continuare copiii la aceeasi scoala din zona M Bravu. Eu ii duc dimineata (plec intre 6.30 si 7) iar sotia ii ia seara. Avem 2 masini. Per total nu regret decizia, noi dorindu-ne dintotdeauna sa ne mutam la casa.

Referitor la transport mai exista niste maxi-taxi care fac curse Berceni sau Vidra-Piata Sudului, care trec destul de regulat, costa 2 lei cursa de la Berceni catre oras. Eu am mai apelat uneori la ele si e ok cat de cat.

#29
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009

View Postalbert-one, on 14 iulie 2017 - 21:10, said:


Eu stau in comuna Berceni din toamna lui 2011, nu a fost asa ceva de atunci. A fost ceva, dar in iernile 2009 si 2010 cand au fost coduri de vreme rea repetate in ianuarie si chiar si februarie.
De cand m-am mutat, cred s-a aglomerat drumul, in special datorita celor care vin din Drumul Fermei, dar de vreun an si dinspre strada aia care vine de la Metro Berceni pe langa Monaco Mall. Eu am stat inainte in Sectorul 3 (zona Bobocica) dar chiar si mutandu-ma am pastrat in continuare copiii la aceeasi scoala din zona M Bravu. Eu ii duc dimineata (plec intre 6.30 si 7) iar sotia ii ia seara. Avem 2 masini. Per total nu regret decizia, noi dorindu-ne dintotdeauna sa ne mutam la casa.

Referitor la transport mai exista niste maxi-taxi care fac curse Berceni sau Vidra-Piata Sudului, care trec destul de regulat, costa 2 lei cursa de la Berceni catre oras. Eu am mai apelat uneori la ele si e ok cat de cat.

In sfarsit cineva de acolo.Chiar sunt fericit as putea spune ca am dat de cineva care locuieste acolo .
Sper sa imi impartasesti mai multe in pv.
Multumesc.
Deci pana la urma nu e chiar asa de "neagra"situatia,nu?

#30
albert-one

albert-one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 31.12.2013

View Postbogdanbudai, on 14 iulie 2017 - 21:11, said:

In sfarsit cineva de acolo.Chiar sunt fericit as putea spune ca am dat de cineva care locuieste acolo .
Sper sa imi impartasesti mai multe in pv.
Multumesc.
Deci pana la urma nu e chiar asa de "neagra"situatia,nu?

Nu e neagra, iar daca au fost perioade mai grele nu transportul catre/dinspre oras a fost problema mea. Singurele momente putin mai incordate le am cand ninge f tare, iar eu fiind cu casa mai in camp, ne cam blocheaza drumul. Dar acum zona s-a populat si se populeaza in continuare, si pe aceste drumuri se circula mult mai mult; in 2011 eram singura casa locuita din zona si tot am scos-o la capat. E super ok, cel putin pana acum, ca nu cade curentul iarna, au fost ceva pene de curent dar din acelea programate de enel...Asta prin comparatie cu alte zone din jurul Bucurestiului (unele poate mai cu pretentii) unde au probleme mari in unele perioade iarna.

Edited by albert-one, 14 July 2017 - 21:20.


#31
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 26.01.2007
citeste pe alt topic, sunt 2 pagini.

https://forum.softpe...-bucurestiului/

#32
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Revin cu alte informatii-zilele acestea m-am interesat mai mult si am de ales intre doua parti ale comunei Berceni
1- intrarea de pe strada Macului pana in capat-sunt mai multe loturi de vanzare ,unde este si curent tras ;preturile variaza intre 7000-10000 euro -sunt case in constructie,locuite deja
2-intrarea pe strada Primaverii- undeva la iesire din comuna ,pe langa Lacuri- teren fara curent -preturile intre 4500-6000 ,se construiesc si acolo case,sunt altele in constructie ;o sa se aduca si acolo curent in viitor

Chestia e ca nu am de gand anul acesta sau chiar nici la anu` sa construiesc,deci nu ma intereseaza deocamdata daca am curent sau nu pe lotul de teren.
Pareri?

#33
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Gandeste-te bine inainte sa arunci banii, dimineata in timpul anului scolar coada de masini spre Bucuresti ajunge pana in dreptul primariei.

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbogdanbudai, on 16 iulie 2017 - 14:33, said:

Revin cu alte informatii-zilele acestea m-am interesat mai mult si am de ales intre doua parti ale comunei Berceni
1- intrarea de pe strada Macului pana in capat-sunt mai multe loturi de vanzare ,unde este si curent tras ;preturile variaza intre 7000-10000 euro -sunt case in constructie,locuite deja
2-intrarea pe strada Primaverii- undeva la iesire din comuna ,pe langa Lacuri- teren fara curent -preturile intre 4500-6000 ,se construiesc ........
Revin cu alte informatii ...asta a si fost smecheria , cum vindem porumbul la pret de cafea boabe !? La concret , s-a dat o lama de buldozer prin lanul de papusoi , si s-a bata curent . Potecile le-au denumit strazi , apoi sa vina " tugulanii " ... Smecheria asta s-a facut cu largul concurs al primariei , sa vinda smecherii pamint care in realitate nici de pus fasole nu este ok .
Curentul a fost cel mai simplu de tras si stimulator , ca restul utilitatilor , si pina la a fi o zona normala de locuit , cred ca 20-25 de ani ajung .
Imi place forumularea cu " str Primaverii , linga lacuri ..."  ah ce pretentios suna , mai ales ca bucurestenii cond aud de " primaverii " chiar se gindesc la ceva civilizat .
Realitatea , si o cunosc personal , este o strada pe linga Sabri (!) ma rog , o poteca pe cimp , care trece pe linga niste gropi cu apa , adica balti imputite ... https://www.google.r...!7i13312!8i6656
...si ca bonus , vor fi mari surprize , ca deja exista alt PUZ tinut la sertar ...

#35
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Ma gandesc ca in viitor acolo acele parcele de pamant ,in 10 ani sa zicem o sa se cumpere toate ,o sa se construiasca si o sa fie un cartier frumos ...
Ma gandesc la cei care stau mult mai departe de acele locuri unde am gasit eu , respective la cele doua cartiere rezidentiale....sunt deja case construite, locuite si au costat destul...
Oare ei ce zic?
Intreb ... Multumesc pentru tot si astept sugestii in continuare
P.S- nu pot sa imi iau in Corbeanca sau in alta parte pentru ca nu dispun de 20.000 euro sau mai mult pentru o bucata de teren.

#36
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Comuna Berceni are viitor, cred eu.
E o comuna destul de aproape de centrul Bucurestiului, si de gura de metrou.
Daca te uiti pe harta traficului, vei vedea ca in sudul Bucurestiului traficul e mai mic decat prin Nord sau Vest.
Centura de sud va fi modernizata in viitorul apropiat.
Sunt planuri pentru un nou aeroport in sudul Bucurestiului, stiu ca multi vor spune ca asta e un scenariu SF, insa aeroportul Otopeni nu va mai face fata prea curand, iar un oras de talia Bucurestiului va avea cu siguranta 2 aeroporturi

View Postbogdanbudai, on 16 iulie 2017 - 14:33, said:

Revin cu alte informatii-zilele acestea m-am interesat mai mult si am de ales intre doua parti ale comunei Berceni
1- intrarea de pe strada Macului pana in capat-sunt mai multe loturi de vanzare ,unde este si curent tras ;preturile variaza intre 7000-10000 euro -sunt case in constructie,locuite deja
2-intrarea pe strada Primaverii- undeva la iesire din comuna ,pe langa Lacuri- teren fara curent -preturile intre 4500-6000 ,se construiesc si acolo case,sunt altele in constructie ;o sa se aduca si acolo curent in viitor

Chestia e ca nu am de gand anul acesta sau chiar nici la anu` sa construiesc,deci nu ma intereseaza deocamdata daca am curent sau nu pe lotul de teren.
Pareri?


Ma uit pe google map pe strada macului. Poti intra cu masina pe asa zisa strada ?
Pare extrem de ingusta, nu pare sa fie loc nici macar de o masina pe acolo

Edited by Astute, 16 July 2017 - 20:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate