Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Merita sa iti iei teren in comuna Berceni?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Da, asa cred si eu - Eu cand iau terenul ma gandesc in perspectiva,nici nu am banii necesari sa imi termin casa la anu` ,poate nici la celalalt an, dar e bine de cumparat ,facut un gard si de mers acolo la gratare,cel putin pentru inceput.
Se poate intra pe strada macului , e mai mare strada acum din cate am observant , am intrat de 2 x, probabil e din 2012 acolo fotografia facuta de google .
Toti zic ca e pentru cei mai saraci comuna Berceni ,iar Nordul e baza.Da ,poate e adevarat ca Nordul e mai bogat, puternic financiar , dar nu toti ne-am nascut cu multi bani :)
Multumesc inca odata.

#38
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Faptul ca toti zic ... e mai putin relevant. Conteaza ce crezi tu, nu ce zic altii. Mie imi place Berceni, chiar si Vidra si Dobreni (satele urmatoare), unde e mai ieftin terenul. Ce mi-e Berceni, ce mi-e urmatorul sat la 4-5 km distanta ... e vb de 3 min de mers cu masina.

#39
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postbogdanbudai, on 16 iulie 2017 - 21:13, said:

Toti zic ca e pentru cei mai saraci comuna Berceni ,iar Nordul e baza.Da ,poate e adevarat ca Nordul e mai bogat, puternic financiar , dar nu toti ne-am nascut cu multi bani Posted Image


Nordul e pentru basini si impresii.
Eu nu vad ce e asa misto in nord, mi se pare infernal de aglomerat . Plus ca si preturile sunt imense, o bere la terasa e dublu sau triplu fata de sud.
Iar 6000-7000 euro pentru un teren intravilan e pomana curata, nici la periferia oraselor mai mici nu gasesti asa ieftin.
Sa nu uitam ca e un teren care la 2-3 km are gura de metrou...

Edited by Astute, 16 July 2017 - 22:19.


#40
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Fix asa gandesc si eu -dar totusi unii sustin tare si raspicat ca nu e bine in Sud, nu e ok in Berceni si tot asa.Fiecare isi face dupa cat are ,nu?
Isi cumpara dupa cat il tine portofelul.

#41
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbogdanbudai, on 16 iulie 2017 - 16:51, said:

Ma gandesc ca in viitor acolo acele parcele de pamant ,in 10 ani sa zicem o sa se cumpere toate ,o sa se construiasca si o sa fie un cartier frumos ...

Posted Image
De-aia cand ma uit la reportajele cu Popesti parca am un deja-vu.
Never ending story.

Edited by mihaigerard, 16 July 2017 - 23:08.


#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai, nordul e mai ok, ai infrastructura mai buna, acces rapid catre centrul orasului, munte, aeroport. Multe birouri in nord etc.
Dar e pe bani pamantul si e pe bani multi. Drept urmare, ramanem in nord, ca nu o sa mergem in sud ca toti sarantocii si cautam ceva accesibil. Si acest ceva, ajunge undeva la 15km distanta, dar sa nu uitam ca or sa extinda metroul si pe viitor o sa ne ia doar 15 pana la otopeni... Si de acolo doar jumatate de ora pana in centru cu metroul. Pai cam asta poti gasi Deja in sud

Totusi, esti la 3km de metrou. In ideea ca iei metroul, ca de vrei sa StaI in masina....e infernal si in nord si in sud.  Oricum, mai sunt zone in jurul bucurestiului. Dar fiecare km in plus conteaza enorm. Verific accesul asa cum s,a sugerat. Mergi acolo dimineata, seara etc.

#43
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Repet ce am afirmat anterior: Cu mare noroc gasesti, acum, vara, loc de parcare la Metrou Berceni la ore decente. Ori la 6.00 dimineata, ori seara dupa 20.00.
Iarna este imposibil de parcat in afara betonului. Vara, daca ploua si ai parcat pe "zona verde" ori esti in balta, ori in noroi pana la glezne.
Asta daca gasesti un loc in apropierea metroului.
Vorbesc de ce se intampla AZI. Daca se va construi o parcare supra/sub terana in viitorul apropiat(2-3-5 ani), parerea mea este ca sunt vise erotice!

#44
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009

View Postviceroy56, on 17 iulie 2017 - 18:37, said:

Repet ce am afirmat anterior: Cu mare noroc gasesti, acum, vara, loc de parcare la Metrou Berceni la ore decente. Ori la 6.00 dimineata, ori seara dupa 20.00.
Iarna este imposibil de parcat in afara betonului. Vara, daca ploua si ai parcat pe "zona verde" ori esti in balta, ori in noroi pana la glezne.
Asta daca gasesti un loc in apropierea metroului.
Vorbesc de ce se intampla AZI. Daca se va construi o parcare supra/sub terana in viitorul apropiat(2-3-5 ani), parerea mea este ca sunt vise erotice!

Am inteles- deocamdata nu depind de metrou si nici nu am nevoie -deocamdata-sper ca in urmatorii ani la fel ,deci nu m-ar deranja foarte mult.Oricum peste tot e aglomerat.

#45
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Revin cu noutati - am gasit pana la urma pe strada macului , in prelungirea ei , pana in capata, sunt multe loturi de vanzare. Sunt si case construite deja, dar si in constructie, e si curentul tras ,iluminat public si strazile denumite si tot ce trebuie.
Am convenit cu cel care vinde terenul sa ii dau un avans(2500 euro) si restul in 18 luni ,cate 390 euro pe luna.
Facem un contract de promisiune si eu urmeaza sa ii dau luna de luna cate 390 euro timp de 18 luni.Cine a mai facut asa ceva?La ce sa fiu atent?Este bine ?Nu este?
Multumesc

#46
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Cred ca e complicat, asa ceva trebuie doar prin notar facut. Clar scris negru pe alb ... Mie imi pare complicat ... o suma de 7-8k euro o iei printr-un credit pe 18 luni cu dobanda foarte mica ... si e al tau direct, faci ce vrei cu/pe el.

#47
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Pai prin notar se fac toate actele si tot ce trebuie-

#48
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Cel mai bine te duci direct la un notar și întrebi chestiile astea, dar e important sa te înțelegi cu vânzătorul la:
-ziua în care se face plata în fiecare luna
-moneda în care se face plata și cursul de schimb dacă e cazul
-ce se intampla daca intarzii cu plata unei rate
-ce drepturi ai pe terenul respectiv pana la plata ultimei rate
-sa te asiguri ca promisiunea e înscrisă și ca vânzătorul nu mai poate sa dea terenul altcuiva

#49
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postbogdanbudai, on 18 iulie 2017 - 16:29, said:

Revin cu noutati - am gasit pana la urma pe strada macului , in prelungirea ei , pana in capata, sunt multe loturi de vanzare. Sunt si case construite deja, dar si in constructie, e si curentul tras ,iluminat public si strazile denumite si tot ce trebuie.
Am convenit cu cel care vinde terenul sa ii dau un avans(2500 euro) si restul in 18 luni ,cate 390 euro pe luna.
Facem un contract de promisiune si eu urmeaza sa ii dau luna de luna cate 390 euro timp de 18 luni.Cine a mai facut asa ceva?La ce sa fiu atent?Este bine ?Nu este?
Multumesc

Cat de lata este strada ? Poti aprecia asta ?
Cat este acea strada de lata, Macului sau cum ii spune ?

View Postbogdanbudai, on 18 iulie 2017 - 17:20, said:

Pai prin notar se fac toate actele si tot ce trebuie-

Asta se poate rezolva.
Poti fac contract de vanzare cumparare prin care se se scrie clar ca achiti avans x lei si rate lunare de y lei pe numarul z de luni.
Plata o faci in contul omului.
Daca nu te tii de plati in 30 de zile intarziere contractul devine nul.

E mai usor decat cu antecontract pentru ca nu mai trebuie sa faci nimic la final.

Eu asa am facut la o achizitie, doar ca erau rate mai putine etc.

View Postbogdanbudai, on 17 iulie 2017 - 21:31, said:

Am inteles- deocamdata nu depind de metrou si nici nu am nevoie -deocamdata-sper ca in urmatorii ani la fel ,deci nu m-ar deranja foarte mult.Oricum peste tot e aglomerat.

Peste tot este aglomerat petru ca noi oamenii acceptam orice fara sa ne pese prea mult.
Nu stiu de ce nu avem un minim de cultura in acest sens, o fi de la educatie, de la lipsa libertatii din trecut etc.

Strada Macului este foarte foarte "misto" ! Uite pun o poza.
Imi pare rau, poate te dezamagesc ! Posted Image

Tu decizi ce si cum pana la urma !

Strada are 2 metri spre 3, atat am putut eu sa masor pe Google Earth !
Jenant, penibil, ilogic, inuman, ilegal, nedemn de anul 2017, ireal, periculos si dezastru logistic !

P.s. Google Earth este GRATIS ! Folositi-l fara frica, si veti avea surpriza sa vedeti zeci de mii de hectare in Bucuresti si in jurul lui nefolosite pentru ca nu au o nenorocita de sosea construita, iar noi ne ingramadim ca ramele in borcan la cativa kilometri de centura si ni se pare ca traim o viata decenta. Halal !

Attached Files


Edited by tavktm, 18 July 2017 - 19:08.


#50
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postbogdanbudai, on 18 iulie 2017 - 16:29, said:


Am convenit cu cel care vinde terenul sa ii dau un avans(2500 euro) si restul in 18 luni ,cate 390 euro pe luna.
Facem un contract de promisiune si eu urmeaza sa ii dau luna de luna cate 390 euro timp de 18 luni.Cine a mai facut asa ceva?La ce sa fiu atent?Este bine ?Nu este?
Multumesc

fa un credit daca te bagi la asta. contractul sa fie de vanzare si nu de promisiune.... pot sa'ti promit multe. apoi, prinde orbul, scoate'i ochii

apoi, macar pt curiozitatea altora, da si tu detalii. cat e de mare terenul, ce deschidere etc

#51
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postargentum, on 18 iulie 2017 - 19:24, said:

fa un credit daca te bagi la asta. contractul sa fie de vanzare si nu de promisiune.... pot sa'ti promit multe. apoi, prinde orbul, scoate'i ochii

apoi, macar pt curiozitatea altora, da si tu detalii. cat e de mare terenul, ce deschidere etc

Si promisiunea este ok, daca tu ii virezi banul.
Daca nu se prezinta la final sa faca contractul final ii faci invitatie si astfel notarul va confirma contractul de vanzare-cumparare in lipsa !

Variante sunt, mai ales pentru a cumpara teren scump in camp, cu acces greu pe el !

#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbogdanbudai, on 18 iulie 2017 - 16:29, said:

......e si curentul tras ,iluminat public si strazile denumite si tot ce trebuie.
..........
Da , mai putin strada , trotuare , asfalt , apa , canal , gaz ...amanunte ...

#53
bungadudu

bungadudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.06.2008
Dar de cimitirul de pe Macului nimic? Pe mine unul m-ar cam deranja...
Still, ca să ne facem si noi o părere, despre ce suprafată e vorba pentru banii ăia?

Edited by bungadudu, 18 July 2017 - 19:48.


#54
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009

View Posttavktm, on 18 iulie 2017 - 19:15, said:

Cat de lata este strada ? Poti aprecia asta ?
Cat este acea strada de lata, Macului sau cum ii spune ?



Asta se poate rezolva.
Poti fac contract de vanzare cumparare prin care se se scrie clar ca achiti avans x lei si rate lunare de y lei pe numarul z de luni.
Plata o faci in contul omului.
Daca nu te tii de plati in 30 de zile intarziere contractul devine nul.

E mai usor decat cu antecontract pentru ca nu mai trebuie sa faci nimic la final.

Eu asa am facut la o achizitie, doar ca erau rate mai putine etc.



Peste tot este aglomerat petru ca noi oamenii acceptam orice fara sa ne pese prea mult.
Nu stiu de ce nu avem un minim de cultura in acest sens, o fi de la educatie, de la lipsa libertatii din trecut etc.

Strada Macului este foarte foarte "misto" ! Uite pun o poza.
Imi pare rau, poate te dezamagesc ! Posted Image

Tu decizi ce si cum pana la urma !

Strada are 2 metri spre 3, atat am putut eu sa masor pe Google Earth !
Jenant, penibil, ilogic, inuman, ilegal, nedemn de anul 2017, ireal, periculos si dezastru logistic !

P.s. Google Earth este GRATIS ! Folositi-l fara frica, si veti avea surpriza sa vedeti zeci de mii de hectare in Bucuresti si in jurul lui nefolosite pentru ca nu au o nenorocita de sosea construita, iar noi ne ingramadim ca ramele in borcan la cativa kilometri de centura si ni se pare ca traim o viata decenta. Halal !


Daca citeai inca de la inceput ce si cum , e  cu intrare pe strada macului dar nu e acolo - e in capatul strazii de unde se divide in alta strada care face legatura, in fine - crede-ma ca folosesc zilnic calculatorul si ba mai mult am fost de 3x acolo pe toate partile posibile si imposibile.....
Alta chestie , poza e facuta din alt an de catre google

Terenul este de 315 mp- are deschidere de 15 m .
Terenul are strada de 8 mp ,deci e ok
Stalpii de current sunt la 100 m maxim ;
Bineinteles ca in contract se mentioneaza cat avans, la ce data se achita rata, pe cate luni si tot asa mai departe.
Pentru a putea cumpara acest teren , nu vreau sa renunt la vacante, la alte chestii care imi fac viata mai frumoasa mie si familiei mele si de asta prefer in rate, ca oricum nu fac casa maine sau anul viitor - sa fie acolo .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate