Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Casa langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#109
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmariachi, on 10 octombrie 2017 - 08:21, said:

Ramane deschisa intrebarea: putem sa nu legam structural acea placa de sub subsol de fundatie/pereti? Intre ea si pereti sa fie un XPS, pentru a termoizola complet peretii? (ce desenasem cu rosu in imaginea de mai sus)
Nu cred ca asta e o intrebare, placa de sub subsol este cel mai probabil slab armata (sunt in aceeasi situatie ca tine, am prevazuta armatura cu plasa sudata de fi5 pentru aceasta placa/radier/podea demisol). Armatura asta trebuie legata de grinzi si stalpi altfel cred ca e aproape degeaba...
Daca vrei neaparat termoizolare atunci pune sub ea un XPS de 10 cm si ai rezolvat dar nu cred ca e inregula (inclusiv dpdv hidroizolare!)  sa nu fie corp comun cu restul structurii. Eu voi pune XPS sub cele 2 spatii din demisol (CT si casa scarii) insa NU si sub spatiul multifunctional (AKA pivnita.spatiu depozitare/ce o fi nevoie :) )

#110
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Daca hidroizolezi betonul in masa lui nu mai trebuie nimic in aceasta directie...

#111
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postcatalijns, on 10 octombrie 2017 - 10:53, said:

Nu cred ca asta e o intrebare, placa de sub subsol este cel mai probabil slab armata (...). Armatura asta trebuie legata de grinzi si stalpi altfel cred ca e aproape degeaba...
Daca vrei neaparat termoizolare atunci pune sub ea un XPS de 10 cm si ai rezolvat dar nu cred ca e inregula (inclusiv dpdv hidroizolare!)  sa nu fie corp comun cu restul structurii.

Nu inteleg de ce armarea placii ar fi degeaba daca nu e legata de grinzi si stalpi... Acea armare tine placa in sine, sa nu se rupa in doua, de exemplu... Pentru podeaua subsolului, mi se pare suficient.
NU vreau termoizolare SUB placa, ci doar pe grosimea ei, intre ea si pereti.
De ce crezi ca nu e in regula sa fie corp comun cu restul structurii? Exact asta as vrea sa aflu, niste motive clare, pentru ca la nivelul nostru de cunostinte nu ne putem imagina niciunul si am fi curiosi ce cred cei mai experimentati :)

#112
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmariachi, on 13 octombrie 2017 - 14:44, said:

Nu inteleg de ce armarea placii ar fi degeaba daca nu e legata de grinzi si stalpi... Acea armare tine placa in sine, sa nu se rupa in doua, de exemplu... Pentru podeaua subsolului, mi se pare suficient.
NU vreau termoizolare SUB placa, ci doar pe grosimea ei, intre ea si pereti.
De ce crezi ca nu e in regula sa fie corp comun cu restul structurii? Exact asta as vrea sa aflu, niste motive clare, pentru ca la nivelul nostru de cunostinte nu ne putem imagina niciunul si am fi curiosi ce cred cei mai experimentati Posted Image
Probabil un structurist te lamureste mai bine ins aeu pot sa iti zic din 2 perspective:

1. Logica: daca placa aia e independenta si nu se sprijina pe centurile din margini atunci o sa "cada" datorita gravitatie pentru ca pamantul oricum se va tasa putin. Asta inseamna fisuri.crapaturi/vulnerabilitati/probleme hidroizolatii. Plus ca daca plasa aia sudata nu e legata cu restul armaturii cred ca efectele ei pozitive sunt mult reduse, din cate inteleg/vad/stiu armatura la o casa este legata intre toate elementele.

2. Am citit pe subiect pe cateva topicuri mai vechi (ex HDI casa din livada) si "greii" forumului din acele vremuri (astrul, casutapapusilor, etc) nu recomandau o astfel de solutie.

Decizia e insa a beneficiarului, el plateste, intretine si locuieste acolo :)

#113
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
aha, deci tasarea solului ar fi un factor de luat in considerare.  :)

ma duc sa citesc si eu topicul respectiv, mersi de recomandare :).

#114
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Un pas mic pentru omenire, dar mare pentru om: avem AC Posted Image .
Planurile casei sunt atasate. Sunt insemnate si strapungerile prin grinzi si planseu, pentru apa, gaz, canalizare, curent electric, sistemul de ventilatie etc. asa cum ni le-am imaginat noi si asa cum le-am transmis ing. structurist.

Inca nu avem feedback pentru ele, deoarece abia saptamana viitoare avem prima intalnire fata-in-fata cu structuristul.
La ce credeti ca ar mai trebui sa fim atenti, care sunt problemele care apar mai des, unde se greseste cel mai des?
Si in general, orice sfat considerati necesar in aceasta etapa il primim cu bucurie. Posted Image

Attached Files



#115
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
La multi ani!

#116
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbrawnie, on 01 ianuarie 2018 - 14:40, said:

La multi ani!
La multi ani! Posted Image

#117
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmariachi, on 05 decembrie 2017 - 18:18, said:

Un pas mic pentru omenire, dar mare pentru om: avem AC Posted Image .

Si noi! :D
https://forum.softpe.../#entry13740850

#118
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor!

Pe 22 martie am inceput lucrarile. Foarte prinsi fiind cu diverse probleme, abia acum am ajuns la forum Posted Image

Desi am ales cu grija echipa si suntem foarte mirati si evident nemultumiti de ce s-a intamplat acum, se pare ca nu au masurat cum trebuie si fundatiile au iesit strambe Posted Image .

Atasez cateva fotografii. Situatia in general, cat de grava credeti ca este? A mai patit cineva asa?

Una din grinzi se vede ca s-ar fi sprijinit pe polistiren(!). Acolo se sapa pe langa ea, se scoate polistirenul si se toarna beton in completare.
Constructorul vrea sa toarne acest beton odata cu grinzile, ceea ce noua ni se pare suspect. As zice ca trebuie turnat separat, de aceeasi clasa cu betonul din fundatie.

Daca nu ne intelegem cu el la reparatii, va trebui sa gasim alta echipa...

Attached Files



#119
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Ce sa te mai intelegi la reparatii....renunta rapid la ei ca momentan esti ok dar mai tarziu o sa fie cu dureri mari de cap. Daca nu erau beti atunci nu au nici o scuza pentru ce au facut.

O lectie invatata pe propria piele: nu lasa nimic de la tine. Dar NIMIC, fiindca pentru fiecare varf de unghie lasat vei ramane fara deget.

#120
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ok, in afara de grinda aceea - care nu imi dau seama daca chiar se sprijina pe polistiren sau e la limita, ce alte greseli mai au ?

S-a decorfrat elevatia ? Cum arata?
Mie nu mi se pare asa grav latura aceea stramba a fundatiei, cat timp elevatia se sprijina in totalitate pe beton. Ca a intrat probabil mai mult beton, asta e alta treaba.

Eu nu as fi asa drastica, mai ales in perioada asta cand in Cluj se construieste in nestire si e greu de gasit echipe. Asta nu inseamna ca accepti totul orice ar fi, insa mai si evaluezi gravitatea situatiei.

#121
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mda....au gafat-o cam tare...tu ai un umar acolo de 10 cm de ambele parti ale grinzilor de fundare..la cum sta grinda aia pe polistiren inseamna ca ai o abatere de peste 10 cm...vorba lui @lapcat erau beti cand au sapat si turnat betonul simplu? Solutia de remediere propusa de diriginte este ok, este ok si sa toarne odata cu grinzile - apropo in grinzi ai beton C16/20 iar in fundatiile de beton simplu C12/15 deci e ok ca e clasa superioara de beton. Ca au vrut sa ascunda acest lucru nu imi place nici mie si din pacate va trebui sa stati de acum in colo mereu cu ruleta in buzunar si sa masurati de 4 ori dupa ei altfel nu veti avea liniste.

Edited by brawnie, 29 March 2018 - 12:41.


#122
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mmmm pardon :D Eu ma gandeam ca te referi la a doua poza, unde pare ca un mic colt din fundatie sta pe polistirenul acela roz.
Insa acuma vad ca in prima si ultima poza e decalata mult elevatia.
Pai cand a trasat axele pentru elevatie pe fundatie, ianinte sa se apuce de cofrat si legat fierul pentru ea, nu a vazut ca nu se suprapun cum trebuie ? De ce nu a sapat si sa remedieze problema atunci?

Eu imi rectific raspunsul dinainte :D Nu as mai lucra cu el.

Daca la partea asta care mi se pare totusi simpla face greseli dn astea, apoi ce face la stalpi si grinzi care trebuie sa iasa cu abateri muult mai mici?

#123
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
In poza a patra, chiar in mijlocul pozei, este un cofraj fara armatura . De ce?

#124
dan78_

dan78_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.03.2018
@dana84: In prima poza elevatia "iese" cca 9 cm pe polistiren. Nu am masurat exact dar polistirenul (de 10 cm) se opreste undeva sub panoul de cofraj, deci eroarea totala e undeva intre 18 si 20 cm (poate chiar mai mult, ca fundatia nu a iesit de doar 50cm intre polistiren pentru ca au sapat santurile la cca 74-76 din motive de cupa de excavator). In poza a doua elevatia chiar iese cca 5-6 cm pe polistirenul roz (ala roz e cu rost de imbinare la 5 cm si rostul ala se vede clar undeva sub viitoarea elevatie) nu doar pare ca ar iesi.
@brownie: Umarul e de 10 cm in proiect, dar santurile au iesit un pic mai late (vezi raspunsul pentru Dana). Deci daca totul ar fi fost masurat perfect umarul ar fi trebuit sa ajunga la 12-13cm (si cu toate astea au reusit sa iasa serios de pe umar pana pe polistiren).
@cristobob: Acolo nu au inteles ei cum vin planurile si voiau sa o faca "sa iasa". Nu e integral vina lor pentru ca pe proiectul de structura nu aparea sectiune pe portiunea aia (aparea sectiune doar pe axul perpendicular) si ei si-au imaginat ce le-a convenit mai mult. Am vazut si noi asta dimineata, am vorbit intre timp cu proiectantul si a cerut armatura cu plasa sudata acolo.
BTW: Eu sunt "co-beneficiarul" acestei case in caz ca se intreaba cineva de ce poluez topicul lui @maricachi'

#125
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Dirigintele unde era? De ce-l plătiți? Înainte de turnare tre sa vina si el acolo cu ruleta si sa verifice tot. De câteva ori mi-a venit si RTE de la firma. O data si structuristul. Eu n-am dat drumul la nici o turnare fără sa zică dirigintele ca-si da acordul. De cateva ori i-a întors înapoi cu mici corecții.

Deci înainte de fazele astea importante cheama-i pe toți..masoara si tu de 3 ori..pt ca la sfârșit tot mai gasesti ceva strâmb.

Edited by manghels, 30 March 2018 - 13:32.


#126
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postmanghels, on 30 martie 2018 - 13:31, said:

Dirigintele unde era? De ce-l plătiți? Înainte de turnare tre sa vina si el acolo cu ruleta si sa verifice tot. [...]
Deci înainte de fazele astea importante cheama-i pe toți..masoara si tu de 3 ori..pt ca la sfârșit tot mai gasesti ceva strâmb.
Dirigintele habar nu avea ca ei si-au programat turnare.
Eu le-am zis oamenilor sa-l cheme pe diriginte cand termina de cofrat pentru ca asa mi s-a parut mai logic, sa nu fac eu pe intermediarul intre ei: hai tu poti la ora X, ala nu poate decat la ora Y, suna inapoi, stabileste pe ora Z si tot asa. Daca discuta ei direct e mai ok, fiecare stie cand termina treaba, respectiv cand poate veni la verificari si se inteleg mai rapid.
Constructorul insa a uitat de etapa asta, asa ca dirigintele a fost la fel de surprins de planurile lor pe cat am fost noi de eroarea aparuta.
In orice caz, lectia a fost invatata, si de noi, sper ca si de ei, iar situatii de genul asta n-ar trebui sa mai apara. :)

Deocamdata, fundatia pregatita pentru reparatie arata ca in foto.
Am sesizat insa destule nereguli pe la armaturi, cu ajutorul lui @brawnie, caruia ii multumim :).
Teoretic ar trebui sa le repare luni, sa le verifice inca o data dirigintele luni dupa-amiaza, iar marti dimineata sa se toarne elevatia.

Oare grinda aia de sta acum intr-o parte, se prabuseste de tot pana luni sau nu? Posted Image

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate