Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Casa langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#1
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Buna tuturor!

Studiez de ceva vreme sectiunea "Casa mea", in special aria de jurnale, deoarece si noi vrem sa ne ridicam o casa, ca si locuinta permanenta.
Sper ca nu este prematura deschiderea acestui jurnal. Pana la demararea lucrarilor la casa mai este, dar sunt chestiuni ce se pot discuta si pana atunci, iar sfaturile celor cu mai multa experienta se pot dovedi foarte utile.

Cum mai dureaza cateva luni pana iese autorizatia de constructie (din varii motive), incercam sa grabim utilitatile, ca sa avem pe teren apa si curent in momentul cand va trebui sa incepem constructia.

Am inceput cu:

Pasul 1: Electrica. Exista curent la cca. 100 m de teren. Am intrebat la Electrica (SDEETN) cum s-ar putea aduce curentul pana la teren si am primit doua variante:

a) un bransament temporar demontabil, avand la baza un aviz de la Primarie cum ca putem face acolo o instalatie de irigatie. Contractul va trebui reinnoit la fiecare 2 ani, iar bransamentul nu se poate transforma intr-unul definitiv. Cand va fi cazul sa-l facem definitiv, va trebui reluata intreaga operatiune de la zero, inclusiv platit inca o data lucrarile pentru traseul de curent pe cei ~100 m.

B) un bransament definitiv, avand la baza o adeverinta de la Primarie cum ca exista pe teren o anexa gospodareasca. Vor face un aviz de lucrari, care se vor executa cu o firma autorizata. Vom avea contor si contract pe durata nedeterminata. Teoretic, ar trebui sa avem curent la teren in cca. 2 luni.

Omul de la Electrica recomanda a doua varianta si din cum a prezentat el problema tind sa-l ascult.
Voi ce spuneti? Zice el bine? Mai sunt si alte variante? Exista vreo capcana la varianta b? Voi cum ati facut, ce recomandati?

Multumesc! :)

#2
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postmariachi, on 27 iunie 2017 - 14:52, said:

Buna tuturor!

Studiez de ceva vreme sectiunea "Casa mea", in special aria de jurnale, deoarece si noi vrem sa ne ridicam o casa, ca si locuinta permanenta.
Sper ca nu este prematura deschiderea acestui jurnal. Pana la demararea lucrarilor la casa mai este, dar sunt chestiuni ce se pot discuta si pana atunci, iar sfaturile celor cu mai multa experienta se pot dovedi foarte utile.

Cum mai dureaza cateva luni pana iese autorizatia de constructie (din varii motive), incercam sa grabim utilitatile, ca sa avem pe teren apa si curent in momentul cand va trebui sa incepem constructia.

Am inceput cu:

Pasul 1: Electrica. Exista curent la cca. 100 m de teren. Am intrebat la Electrica (SDEETN) cum s-ar putea aduce curentul pana la teren si am primit doua variante:


Te sfatuiesc masori exact distanta aceea de "cca.100 m" deoarece daca sunt mai multi vei obtine un Aviz de Amplasament Nefavorabil si va trebui ulterior sa faci o Extindere de Retea...

#3
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
No binie ai venit! Posted Image
Daca poti faci bransament definitiv, este evident mai avantajos! Eu am reusit sa fac asta acum cativa ani undeva prin Prahova pe un teren, am facut un mic "proiect" de instalatie de irigatii si am reusit sa ne bransam LEGAL FARA vreo constructie pe teren. Poate depinde de la zona la zona si de cine spune/asculta povestea dar in principiu se poate.
Bafta!

Edited by catalijns, 27 June 2017 - 15:00.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Clar bransament definitiv . Care e costul ? Si ceva planuri ale viitoarei case , poti posta , sa ne clatim ochisorii ?

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmariachi, on 27 iunie 2017 - 14:52, said:

Buna tuturor!
...


Posted Image un bransament definitiv, avand la baza o adeverinta de la Primarie cum ca exista pe teren o anexa gospodareasca. Vor face un aviz de lucrari, care se vor executa cu o firma autorizata. Vom avea contor si contract pe durata nedeterminata. Teoretic, ar trebui sa avem curent la teren in cca. 2 luni.

Omul de la Electrica recomanda a doua varianta si din cum a prezentat el problema tind sa-l ascult.
Voi ce spuneti? Zice el bine? Mai sunt si alte variante? Exista vreo capcana la varianta b? Voi cum ati facut, ce recomandati?

Multumesc! Posted Image
Mi se pare ciudat cu "Vom avea contor si contract pe durata nedeterminata" pentru ca eu, avand AC depusa pentru prelungire, am fost nevoit sa cer prelungire de organizare de santier pe 3 luni (atat am primit), pana imi iese AC de la Primarie, dupa care voi putea prelungi cu DOAR perioada de valabilitate a AC. Deci nu prea este pe perioada nedeterminata.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
@cristobob , tu confunzi autorizatia de construire cu bransamentul de curent , grav de tot !

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcristobob, on 27 iunie 2017 - 16:10, said:

Mi se pare ciudat cu "Vom avea contor si contract pe durata nedeterminata" pentru ca eu, avand AC depusa pentru prelungire, am fost nevoit sa cer prelungire de organizare de santier pe 3 luni (atat am primit), pana imi iese AC de la Primarie, dupa care voi putea prelungi cu DOAR perioada de valabilitate a AC. Deci nu prea este pe perioada nedeterminata.
Hai ca mai scriu o data:

Eu, avand AC depusa pentru prelungire,LA PRIMARIE, am fost nevoit sa cer prelungire de organizare de santier pe 3 luni (atat am primit) LA ELECTRICA; exista extindere de retea (ghici pe banii cui?), exista bransament cu contor cu tot, a existat un contract cu electrica PE PERIOADA VALABILITATII AC,

#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu ce adeverinta poti obtine pentru anexa daca ea nu exista (daca exista, e alta treaba). Bine, aici pot interveni niste "chestii" si poate omul care iti propune varianta asta stie pe cineva care stie pe cineva. Mie mi s-a spus ca definitiv nu se poate decat cu un AC pentru constructie dar nici nu am insistat pe alte cai pentru ca oricum aveam AC pentru un garaj la momentul respectiv. Deci daca ai cum sa fac bransament definitiv si nu organizare de santier - go for it!

La apa te bransezi fara probleme chiar daca nu ai AC.

#9
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View PostAdrianradu, on 27 iunie 2017 - 14:59, said:

Te sfatuiesc masori exact distanta aceea de "cca.100 m" deoarece daca sunt mai multi vei obtine un Aviz de Amplasament Nefavorabil si va trebui ulterior sa faci o Extindere de Retea...
Nu stiam ca se schimba treaba daca depasesti 100 m. M-a intrebat tipul de la Electrica de distanta, i-am zis "cam 100 m", n-a dat detalii.. Mersi de info, voi masura si voi sti exact. Posted Image

View Postcatalijns, on 27 iunie 2017 - 15:00, said:

No binie ai venit!
Daca poti faci bransament definitiv, este evident mai avantajos! Eu am reusit sa fac asta acum cativa ani undeva prin Prahova pe un teren, am facut un mic "proiect" de instalatie de irigatii si am reusit sa ne bransam LEGAL FARA vreo constructie pe teren.
Bine v-am gasit! :)
Legal ar fi si la noi varianta a, cu pompa de irigatii, doar ca asa mi-a zis, ca nu se poate face bransament definitiv, ci demontabil... Si ca dupa X ani cand vom vrea sa trecem pe definitiv, ne va costa inca o data toata lucrarea...
Zici ca ar trebui sa mai insist, ar trebui sa se poata definitiv pe proiectul de irigatii?

View PostBaxon, on 27 iunie 2017 - 15:09, said:

Clar bransament definitiv . Care e costul ? Si ceva planuri ale viitoarei case , poti posta , sa ne clatim ochisorii ?
De cost inca nu stiu. Cu adeverinta de la Primarie (daca o obtin), plus planuri de situatie si de incadrare in zona, plus copie dupa CI trebuie sa merg inapoi la Electrica si abia atunci imi vor face aviz de lucrari, unde va fi trecut si pretul.
Planuri voi pune, musai, dar deocamdata nu am. Cand primesc prima varianta de la arhitecta voi posta negresit. Posted Image

View Postcristobob, on 27 iunie 2017 - 16:10, said:

Mi se pare ciudat cu "Vom avea contor si contract pe durata nedeterminata" pentru ca eu, avand AC depusa pentru prelungire, am fost nevoit sa cer prelungire de organizare de santier pe 3 luni [...] Deci nu prea este pe perioada nedeterminata.
Din ce mi-a spus tipul de la Electrica, asa va fi la noi, daca putem produce acea adeverinta de la Primarie. Nu va fi bransament pentru organizare de santier, ci definitiva.

View PostBylly00, on 27 iunie 2017 - 17:01, said:

Nu stiu ce adeverinta poti obtine pentru anexa daca ea nu exista (daca exista, e alta treaba). Bine, aici pot interveni niste "chestii" si poate omul care iti propune varianta asta stie pe cineva care stie pe cineva. Mie mi s-a spus ca definitiv nu se poate decat cu un AC pentru constructie dar nici nu am insistat pe alte cai pentru ca oricum aveam AC pentru un garaj la momentul respectiv. Deci daca ai cum sa fac bransament definitiv si nu organizare de santier - go for it!

La apa te bransezi fara probleme chiar daca nu ai AC.
Mda, cam nu exista Posted Image. Daca n-o sa vrea sa ne-o dea asa, ma gandesc la varianta de a construi ceva acolo, vreo magazie de scandura, ceva simplu... Oricum vom avea nevoie de asa ceva cand vor veni constructorii.
La Somesul am ajuns azi dupa terminarea programului cu publicul.. Telefonic am inteles ca trebuie facuta o prelungire de retea: apa este, din ce ne putem da noi seama, tot la acei ~100 m. Apoi bransamentul.

In urma incurajarilor voastre, se pare ca bransamentul definitiv este intr-adevar varianta cea mai de dorit. Ramane sa vad daca pot obtine acea adeverinta de la Primarie, asta pare punctul cel mai sensibil. Posted Image

Edited by mariachi', 27 June 2017 - 17:43.


#10
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmariachi, on 27 iunie 2017 - 17:38, said:

Legal ar fi si la noi varianta a, cu pompa de irigatii, doar ca asa mi-a zis, ca nu se poate face bransament definitiv, ci demontabil... Si ca dupa X ani cand vom vrea sa trecem pe definitiv, ne va costa inca o data toata lucrarea...
Zici ca ar trebui sa mai insist, ar trebui sa se poata definitiv pe proiectul de irigatii?

Probabil depinde de la un judet la altul insa eu am reusit in PH, posibil sa se mai fi schimbat si regulile... NU am dat spaga, ca sa fie clar :) , am spus insa o poveste interesanta dlui inginer care era foarte interesat de sistemul de irigatii si programarea acestuia. Cum intamplarea face ca eu sa il fi construit am avut ce sa povestesc si sa il conving. Remarca lui de final a fost: "ok, m-ai convins, daca era insa vorba de un bec pentru un gratar cu mici pe seara atunci nu as fi aprobat niciodata!"  Eu zic ca poti incerca sa sa te pregatesti putin dpdv tehnic :)
P.S: poti incerca si cu ideea de camping, vrei sa alimentezi rulota cu curent. Vezi care merge, aici in sud avem destula imaginatie.. :))))

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca esti proprietar pe terenul ala poti sa-ti faci bransament si FARA autorizatia de constructie a unei case !  O zic asta ferm deoarece am un teren extravilan unde am putut sa fac bransament electric definitiv FARA ca sa am vreo constructie acolo . M-a costat cablul , contorul si manopera undeva la 4000 de lei acum 4 ani .

#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,527
  • Înscris: 11.03.2006
Iti tinem pumnii ca acei aprox 100 m sa fie mai putin de 100 m si nu mai mult.Posted Image

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBaxon, on 27 iunie 2017 - 19:18, said:

Daca esti proprietar pe terenul ala poti sa-ti faci bransament si FARA autorizatia de constructie a unei case !  O zic asta ferm deoarece am un teren extravilan unde am putut sa fac bransament electric definitiv FARA ca sa am vreo constructie acolo . M-a costat cablul , contorul si manopera undeva la 4000 de lei acum 4 ani .
Sunt si eu interesat de modul in care ai facut.
Ai apelat la cineva ? Ce acte ti-au fost cerute? Electrica din ce regiune a facut asta? poti da un numar de NLC ?

Multumesc

#14
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBaxon, on 27 iunie 2017 - 19:18, said:

Daca esti proprietar pe terenul ala poti sa-ti faci bransament si FARA autorizatia de constructie a unei case !  O zic asta ferm deoarece am un teren extravilan unde am putut sa fac bransament electric definitiv FARA ca sa am vreo constructie acolo . M-a costat cablul , contorul si manopera undeva la 4000 de lei acum 4 ani .
Nu e valabil peste tot, eu n-am putut face nici un fel de bransament fara AC valabil. Iar dupa iesirea AC-ului am putut sa fac bransament pentru organizare de santier, practic bransamentul a fost ca definitiv, doar in acte era temporar, iar dupa receptie m-am dus cu actele si am incheiat contractul definitiv. In schimb vecinul meu are o cabanuta si are bransament electric, dar banuiesc ca orice e posibil daca stii pe cine trebuie. :)

#15
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View PostBaxon, on 27 iunie 2017 - 19:18, said:

Daca esti proprietar pe terenul ala poti sa-ti faci bransament si FARA autorizatia de constructie a unei case !  O zic asta ferm deoarece am un teren extravilan unde am putut sa fac bransament electric definitiv FARA ca sa am vreo constructie acolo . M-a costat cablul , contorul si manopera undeva la 4000 de lei acum 4 ani .

Cum ai facut, ce fel de cerere ai facut catre Electrica?
In 2013 s-a modificat ceva in legislatie: https://stoianconsta...interes-public/
Oare mai e valabila acum procedura care a mers la tine? Eu cu legislatia imi prind urechile, nici nu am rabdare sa citesc atat.. cred ca sufar de ADHD Posted Image

View Postcumparator, on 27 iunie 2017 - 21:09, said:

Iti tinem pumnii ca acei aprox 100 m sa fie mai putin de 100 m si nu mai mult.Posted Image

Multumesc, dar se pare ca ar fi vreo 125, din cate masoara google maps... E grav? Posted Image

La Electrica am mai vorbit azi cu cineva, mergand la un alt birou decat ieri, si mi s-a dat acelasi raspuns, cele doua variante prezentate mai sus.
De distanta i-am spus tot 100m, n-a comentat nimic. Abia cand am ajuns acasa am vazut pe maps ca-s 125... :(

#16
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Azi am fost si la compania de apa... Am primit lista actelor necesare si urmeaza sa compun un dosar:
- cerere tip;
- copie act de identitate;
- adeverinta de la primarie (nu stiu ce trebuie sa adevereasca, da' cica "pentru apa, stiu ei de care")
- plan de incadrare in zona
- plan de situatie si ridicari topo
- taxa 26 lei

Doamna de la ghiseu s-a asigurat in repetate randuri ca nu exista nici o constructie pe teren, pe un ton care sugera ca existenta ei ar fi complicat foaaarte mult lucrurile. Sincer, mi-a fost frica sa cer detalii, am asigurat-o ca nu, nu este nici o constructie acolo si a fost fericita. :))

Acum, cred ca va fi amuzanta discutia la primarie: am nevoie de o adeverinta care sa certifice existenta unor anexe gospodaresti si (probabil) de una care sa ateste ca pe teren nu e construit nimic :D.

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
In ce zona este "langa Cluj" ?

#18
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
com. Baciu

View Postcristobob, on 29 iunie 2017 - 15:37, said:

In ce zona este "langa Cluj" ?
com. Baciu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate