Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Casa langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#235
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 09 mai 2019 - 10:19, said:

=> la Sirena de  afara am legat 8 fire daca-mi aduc bine aminte: 2 pt alimentare, 2 comunicatii/declansare alarma, 1 pt flash, 1 pt punere in mod service si 2 pt tamperi (alarmare la deschiderea cutiei).
=> la Tastatura mea au fost 4 fire, 2 pe alimentare si 2 pt comunicatii

Oare un simplu cablu utp pentru ambele (sirena si tastatura) nu este suficient?

Cat despre furturi: un geam termopan se scoate foarte usor din profilul pvc, cine a fost la instalare a vazut cum se procedeaza. Nu faci nici un zgomot si nici nu declansezi senzorii magnetici. Doar pe cei de PIR, cateii, vecinii, etc.

Pe langa aspectele mentionate de catre voi (care sunt factori preventivi, "deterrent" - de descurajare, acopera linistit 80% dintre cazuri) mentionez ca perceptia creeaza realitate, nu uitati de asta.
Eu am transmis imprejur de ori de cate ori a fost nevoie ca daca vine hotul trebuie sa fie pregatit sa isi apere viata, daca el crede ca merita deranjul unor scule obosite...asa e situatia. Plus treaba cu comunitatea, conteaza enorm sa iti stii vecinii si sa ai o relatie ok cu ei, eu sunt sunat uneori si daca uit un geam deschis si pare ca vine ploaia...daca suna o goarna ceva ma astept sa vad pe strada vreo 2-3 Tormund echipat ca pentru "iarna" ;). Mai ales ca avem vecini pompieri politisti,  - oameni care au mai practicat cate un sport de contact (prin ceva firme de securitate)...nu e de dorit sa se intample mizerii dar si daca se intampla nu cred ca ne uitam in alta parte..

Eventual cititi si ceva manual de seciritate fizica - ci care vor sa intleaga mai bine subiectul asta. :)

#236
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcatalijns, on 10 mai 2019 - 10:31, said:

Oare un simplu cablu utp pentru ambele (sirena si tastatura) nu este suficient?
Eu am tras UTP peste tot..si spre sirena si spre tastatura sau detectori.

View Postcatalijns, on 10 mai 2019 - 10:31, said:

Plus treaba cu comunitatea, conteaza enorm sa iti stii vecinii si sa ai o relatie ok cu ei, eu sunt sunat uneori si daca uit un geam deschis si pare ca vine ploaia...daca suna o goarna ceva ma astept sa vad pe strada vreo 2-3 Tormund echipat ca pentru "iarna" Posted Image.
La mine pe deal..doar vreo 3-4 vecini mai putem comunica intre noi..restul is din alta dimensiune..Iar astia 4..suntem la zeci bune de metri distanta..chiar sute..Poate pe viitorii locatari..pe care nu prea-i astept..pt ca ne e bine asa..o sa-i educam in spirit civic..ca aia mai vechi is vraiste.. nu se uita ei la niste saraci ca noi..cand trec  cu jeep-anele pe drum.

Edited by manghels, 10 May 2019 - 12:06.


#237
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 10 mai 2019 - 12:05, said:

Eu am tras UTP peste tot..si spre sirena si spre tastatura sau detectori.

..ca aia mai vechi is vraiste.. nu se uita ei la niste saraci ca noi..cand trec  cu jeep-anele pe drum.

Aha, deci alea 8 fire (4 perechi) la care te-ai referit anterior sunt de fapt dintr-un utp, era mai simplu daca ziceai asa de la inceput.. :)

Da, boala asta cu jepanele e grea, si la noi prin zona majoritatea au din astea..nu stiu ce or fi vedea la ele. E adevarat ca un 4X4 adevarat (diferential blocabil) si o garda la sol generoasa sunt de mare ajutor in unele imprejurari (gen nisip, noroi, zapada, drum accidentat) sau ca la cati tampiti sunt pe sosele sa ai vreo 2 tone (plus) care sa te protejeze putin ajuta dar in rest...chiar nu prea le vad utilitatea .. :)))

#238
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
E posibil ca la goarna sa fi tras si 2*1 pt alimentare..insa am folosit UTP-ul pana la urma. Si la camere am dus 2 fire pt alimentare..pe langa UTP.

Edited by manghels, 10 May 2019 - 12:46.


#239
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor!

S-a terminat si incalzirea prin pardoseala, foto atasate. Teava si distribuitoare Purmo. Pasul este de 20 in camere, si variaza intre 5 si 10 in bai.
In urma calculelor iesise pas de 25 in camere, dar am zis noi ca parca e prea rar, asa ca am cerut pas de 20.
In bai pasul de 5 zicem noi ca e prea des, dar l-am lasat asa.

In fiecare camera si baie am pus si cate un senzor de pardoseala, care va comunica temperatura termostatului, pe care inca nu l-am ales.
Ce parere aveti, termostat Purmo sau Salus, sau poate altceva?

Attached Files



#240
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In principiu, senzorul de temperatura este specific modelului de termostat.
Daca le amesteci, s-ar putea sa nu mearga.

#241
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Hmmm... Nici eu nu știam asta. Instalatorii mi-au pus senzori de pardoseala, și pe punga lor scria "TEMPCO" (deci se pare că sunt purmo). Credeam că pot pune orice termostat care acceptă senzori. In cazul meu, mă gândeam la Salus. Probabil voi vedea daca se potrivesc când îi voi monta, nu?

Edited by wizake, 11 August 2019 - 08:23.


#242
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Senzorii de pardoseala sunt FS300 de la Salus. Iar la termostate momentan inclinam spre SV30 (tot Salus). Din ce am vazut noi prin specificatii si Salus si Purmo au senzori de pardoseala NTC 10k deci ar trebui sa mearga in orice combinatie. TempCo Digital pare sa aiba mai putine optiuni de reglaje si in poze arata cam urat. Si pare argintiu, nu alb sau negru. Daca gasim pe undeva pe stoc o sa ne uitam si la el. Momentan avem un SV30 cu care am testat senzorii de pardoseala inainte de a-i ingropa in sapa sa fim siguri ca functioneaza si dau rezultate apropiate (au fost toti intr-un interval de 0.5 grade).

#243
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmariachi, on 12 august 2019 - 20:54, said:

Salus si Purmo au senzori de pardoseala NTC 10k deci ar trebui sa mearga in orice combinatie.
Un senzor (termistor) este definit de mai multi parametri: Asa ca, doi senzori de pardoseala, ambii NTC 10 K, pot sa aiba rezistenta diferita la o temperatura diferita de 25 C.

#244
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Factorul beta are importanta atunci cand temperatura variaza foarte mult. In casa, in sapa, variatia va fi probabil intre 20 si 27, unde ne asteptam ca influenta factorului beta sa fie nesemnificativa.

#245
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vei avea si peste 30 C in sapa.

#246
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Daca o sa vrem parchet sau LVT, trebuie sa limitam sapa la 27 grade. Cu gresie da, putem duce si mai sus, dar nu cred ca vom depasi totusi 30.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate