Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Casa langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#73
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu vezi pentru ca "nu stii" sa vezi :)
circulatiile sunt cam asa din holul de la cota +1.59 se coboara in bucatarie/ living pe prima rampa (cea din stanga) - apoi din bucatarie se coboara in subsol pe rampa din dreapta... tot din holul de la +1.59 se urca la etaj cota +3.00 pe rampa din dreapta (rampa care se suprapune cu rampa de coborat la subsol) iar de aici poti sa urci pe rampa din stanga la cota +4.41....acum ca ti le-am explicat le vezi ?

#74
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
După cum am primit și eu sfaturi la rândul meu, "you are doing it wrong" : ar trebui sa faci o lista cu cerințe care te aștepți sa le îndeplinească casa ta și apoi le pui frumos în brate la arhitect. Fără schița ta. Și apoi vezi cu ce idei vine.

View Postbrawnie, on 05 septembrie 2017 - 22:54, said:

nu vezi pentru ca "nu stii" sa vezi :)
circulatiile sunt cam asa din holul de la cota +1.59 se coboara in bucatarie/ living pe prima rampa (cea din stanga) - apoi din bucatarie se coboara in subsol pe rampa din dreapta... tot din holul de la +1.59 se urca la etaj cota +3.00 pe rampa din dreapta (rampa care se suprapune cu rampa de coborat la subsol) iar de aici poti sa urci pe rampa din stanga la cota +4.41....acum ca ti le-am explicat le vezi ?
Da, ai dreptate, este un pic ciudat (cel putin pentru mine). Chestia asta ii aleasa din motive tehnice sau de design? Ca nivelul de fitness o sa crească vertiginos când te miști prin casa. Dacă mai ai și ceva persoane în vârstă sau copii sub 2 ani, ai o problema de toată frumusețea.

#75
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postdanfizesan, on 05 septembrie 2017 - 22:59, said:

După cum am primit și eu sfaturi la rândul meu, "you are doing it wrong" : ar trebui sa faci o lista cu cerințe care te aștepți sa le îndeplinească casa ta și apoi le pui frumos în brate la arhitect. Fără schița ta. Și apoi vezi cu ce idei vine.
Cam asa am si facut :). Ne-a pus arhitecta tot felul de intrebari, a completat un chestionar pe vreo cateva pagini, am discutat apoi inca vreo 2 ceasuri (asta la prima intalnire) si apoi a venit cu 3 solutii. Asta e una din ele, cea care ne-a placut cel mai mult. :)

View Postdanfizesan, on 05 septembrie 2017 - 22:59, said:

Da, ai dreptate, este un pic ciudat (cel putin pentru mine). Chestia asta ii aleasa din motive tehnice sau de design? Ca nivelul de fitness o sa crească vertiginos când te miști prin casa. Dacă mai ai și ceva persoane în vârstă sau copii sub 2 ani, ai o problema de toată frumusețea.

E aleasa pentru ca ne-a placut cel mai mult dintre toate variantele propuse, dar a fost propusa de arhitecta pentru ca vine bine pe panta terenului. Si noi ne-am uitat cu suspiciune la inceput, nu ne puteam imagina scarile in acest fel, dar ne-am obisnuit acum :).
Ni s-au propus si variante pe nivele intregi (nu stiu cum se cheama in termeni de specialitate). Dar nu ne-au placut din diverse motive. Poate nici arhitecta nu s-a straduit suficient, dar nici noi de capul nostru n-am ajuns la vreo solutie multumitoare, asa ca nu pot sa-i fac nici ei mare vina :). Solutiile initiale sunt postate aici: https://forum.softpe...#entry21392165.

In ce priveste nivelul de fitness nu ni s-a parut mai mare, in medie, decat la o casa pe nivele intregi. Avantajul mare ar fi fost la o casa pe un singur nivel, dar cum sotul nu vrea sa doarma la parter, iar liftul costa enorm, nu avem alta solutie decat scarile... Si deocamdata, la stilul nostru mai sedentar de viata, cred ca niste scari nu strica. Iar la batranete... de-om ajunge noi sanatosi acolo :)
In cazul copiilor sau al persoanelor in varsta, ca sa ajunga din living in dormitor urca un etaj, la fel ca la o casa cu nivele intregi. Deci nu-i nimic in plus. Un plus ar fi daca vrei sa ajungi din living la baie, atunci urci 1/2 etaj. Dar cand vii pe intrarea principala si vrei sa ajungi in dormitor urci tot 1/2 etaj, deci poate se compenseaza intr-o oarecare masura. Oricum, nu e ceva deranjant.

#76
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Astazi am obtinut CU si prima nelamurire care s-a ivit a fost legata de imprejmuire: in CU scrie ca avem nevoie de "ACORD VECINI pentru imprejmuire".
Din ce stiam noi, e nevoie de acord daca se face imprejmuirea pe hotar, adica se ocupa teren din ambele proprietati. Daca facem imprejmuirea integral pe terenul nostru, stiam ca n-ar mai fi nevoie de acordul vecinilor. E corect?

In plus, as avea nevoie de lamurire si legat de urmatoarele aspecte:
1. Daca facem gardul integral pe terenul nostru, e nevoie sa respectam vreo retragere sau e OK daca e la distanta zero fata de limita proprietatii? Ce punem la dosar in locul acelui acord, o declaratie de-a noastra cum ca vom construi doar pe terenul nostru? :)
2. Teoretic, am putea obtine acordul vecinilor, dar problema e ca unii sunt mostenitori si mostenirile nu sunt dezbatute. Deci acordul proprietarului din acte nu avem cum sa-l obtinem, iar cei in viata nu sunt proprietari cu acte, deci cine da cu semnatura? :)

#77
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Faci o declaratie notariala cum ca gardul il faci pe terenul tau.

#78
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Exista un articol in Codul civil pe care cred ca se bazeaza cererea acordului vecinilor:

Art. 612
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.”
Detalii: https://legeaz.net/n...rietate-privata

Deci nu numai ca se cere o declaratie, dar mai trebuie sa-i si duc pe toti la notar :(.
Conform acestui articol, daca facem noi gardul fara acordul vecinilor tre sa-l facem la 60 cm de limita proprietatii :(.

S-a mai lovit cineva de problema asta? Cum ati rezolvat?

#79
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Gardul e o exceptie, la care nu se aplica legea aia. Din cate stiu daca il faci pe terenul tau, atunci nu ai nici o restrictie decat inaltimea si eventual autorizatia de constructie daca are fundatie. Ingradirea proprietatii e un drept al proprietarului, conform codului civil.

Dar, cel mai bine intreaba la primarie, ei iti pot spune exact. Din ce stiu doar primaria poate cere retragere pentru gard, altfel nu iti dau autorizatie de constructie pentru el, vecinii nu pot conditiona asa ceva.

#80
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nici mie nu mi-au cerut asa ceva la AC..desi in documentatie am prins si imprejmuirea. Oricum, daca se face gard pe hotar, e bine sa ai acordul vecinului..pt ca juma din temelie e 'a lui' (ceea ce ar presupune sa cotizeze si ei).

Eu momentan am doar acordul verbal, desi, conform masuratorilor si intarusarilor, gardul l-am facut pe terenul meu..dar mai stii cum deviaza un pic ata si intru la 'vecina'?Posted Image

#81
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Multumesc tuturor pentru opinii :)

Am vb. cu domnul de la urbanism si in concluzie: avem nevoie intr-adevar de acorduri de la toti vecinii, dar sunt bune si simple, scrise de mana, nu trebuie autentificate la notar.
Nu conteaza daca facem gardul integral pe terenul nostru; el are nevoie de acorduri ca sa vada ca nu sunt dispute teritoriale si ca toate lumea e de acord cu hotarele stabilite.

Intre timp, am mai vazut cateva case, ridicate de constructori diferiti. La una din ele am sesizat urmatoare problema:
Segregari in partea de jos a stalpilor (structura pe cadre), stalpi cu sectiunea de 25x25. Sau mai precis, beton lipsa :D. Nu va imaginati nici cine stie ce gauri, dar oricum, erau ceva lipsuri. Ceva de genul: http://i58.tinypic.com/313kld1.jpg (ma refer doar la acea "gaura" din beton, restul problemelor nu se aplica, lucrarea arata per total mult mai bine decat cea din poza).
Justificarea constructorului a fost urmatoarea: conform proiectului, la baza respectivilor stalpi se intalneau foarte multe bare de fier (am retinut ceva de genul 8 bare care vin de jos, 6 care vin dintr-o grinda, 6 care vin din alta grinda, unele cu capac), aglomerand atat de tare zona incat efectiv betonul nu mai are loc sa curga si sa umple asa cum trebuie pana jos. Nici vibratorul nu intra printre acele fiare. Ca sa-l citez pe contructor: "nici un ac nu mai intra printre atata fier".
Intrebari: e normal sa fie asa aglomerata o imbinare dintre stalp si grinzi? E reala problema sau constructorul nu stie ceva? Cum s-ar putea rezolva problema asta?

#82
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Citesc aici ca pentru spatiile de locuit se recomanda un coeficient de luminozitate intre 1/6 si 1/10.

Din experienta celor care v-ati terminat deja casele si locuiti in ele, ce coeficienti de luminozitate recomandati pentru dormitoare, living, bucatarie, bai? S-a intamplat ca, pentru ceea ce ati avut in proiect, sa considerati ca sunt camerele prea luminoase, respectiv prea intunecate?

Edited by mariachi', 17 September 2017 - 08:26.


#83
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Acum.. alta-i buba.. tineti minte ca aveam nevoie de acordul vecinilor pentru imprejmuire? Ei bine, unul din vecini refuza sa ne dea acordul, pe motiv ca el "e patit", ca au mai incercat si altii sa-l insele, ca pe la alte terenuri s-a intamplat sa se faca gardurile pe terenurile vecinilor etc. etc. si ca el nu semneaza nimic, uite asa... Posted Image
Ce-i de facut? Maine-poimaine ma duc iar la urbanism sa cer lamuriri... Dar legal, ce s-ar putea face daca inginerul de la urbanism va tine musai sa primeasca acordul respectiv? :(

#84
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Cum am mai spus: declaratie notariala ca imprejmuirea se face pe proprietatea ta...

#85
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmariachi, on 14 septembrie 2017 - 15:25, said:

Nu conteaza daca facem gardul integral pe terenul nostru; el are nevoie de acorduri ca sa vada ca nu sunt dispute teritoriale si ca toate lumea e de acord cu hotarele stabilite.
Oare nu e suficient un proces verbal de intarusare? Ca baza in vecini de cele mai multe ori nu ai... Intreaba-l, vezi ce optiuni iti da sa-ti rezolvi problema.

#86
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postobasurtep, on 18 septembrie 2017 - 21:24, said:

Cum am mai spus: declaratie notariala ca imprejmuirea se face pe proprietatea ta...

View Postlapcat, on 18 septembrie 2017 - 21:41, said:

Oare nu e suficient un proces verbal de intarusare? Ca baza in vecini de cele mai multe ori nu ai... Intreaba-l, vezi ce optiuni iti da sa-ti rezolvi problema.
Multumesc de idei. :) il voi intreba negresit, sa vad ce accepta. Teoretic, mi se pare ilogic, sa nu ne putem imprejmui terenul din cauza unui incuiat... ceva trebuie sa se poata face. :)

#87
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Hello again :)

Inginerul de la urbanism a fost deschis la sugestii, deci cred ca acel vecin carpanos nu va fi, pana la urma, o mare problema.

Problema: arhitecta noastra e un pic reticenta in a ne pune pe noi in legatura directa cu structuristul. Intotdeauna evita subiectul, schimba vorba, se fereste in a da nume, nu mai zic de date de contact.
Inainte de a insista pe langa ea, cat e de uzual ca beneficiarul sa discute direct cu structuristul? Am citit prin multe jurnale ca se discutau direct diverse probleme. Dar e o practica uzuala sau cazuri de exceptie?
Noi vrem musai sa discutam cu structuristul, si vom insista pentru asta, dar as vrea sa stiu daca cerem ceva normal sau ceva deosebit, ca sa stiu cum abordez problema. :)

#88
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Trebuie sa ai contact direct cu structuristul, sunt cazuri când ai nevoie de modificări în timpul construcției, sau ai nevoie sa iei decizii de arhitectura știind că se poate sau nu din pct de vedere tehnic ce dorești.

Apoi o opacitate din asta nu dă bine. Dacă totuși nu poți să dai de el/ea, îți sugerez sa nu lași la latitudinea arhitectului faza de verificare a structurii, ci să îți alegi tu un verificator care îl dorești, oricum trebuie sa ii plătești serviciile, macar sa știi că îți chiar verifica ce a gândit/calculat primul.

#89
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Multumesc, deci nu e ceva exceptional daca vrem sa discutam direct cu el. :)

Alte 2 intrebari: vom avea un subsol, pe cca. jumatate din casa, ce va fi folosit ca si spatiu de depozitare (rece, un fel de beci). Dimensiuni 34,5 mp, cca. 9 m x 5.5 m si 2,2 m inaltime.

Ce recomandati ca si izolatie termica a peretilor? Studiind si citind diverse jurnale, ne gandim sa izolam tavanul in subsol (15 cm EPS) si peretii subsolului de sus pana jos, atat pe exterior si interior (8-10 cm XPS) cat si sub fundatie (5 cm XPS). E ok, ar fi prea mult, ar fi prea putin?

Ce recomandati pentru podeaua acelui subsol? Arhitecta ne-a propus un planseu de beton, dar ala ar veni in contact cu fundatia pe care nu am mai putea-o izola pe interior. Inginerul cu care am discutat de ventilatie a spus nisip si caramizi. Deocamdata nu stim ce varianta sa abordam. Daca ar fi sa facem planseu de beton, se poate pune XPS/EPS intre el si pereti? Practic el sa fie independent, sa nu exista contact direct beton-beton intre placa subsolului si pereti ci placa sa se sprijine doar pe terasamanetul de sub ea.

#90
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Salut, daca vrei beci rece de ce il izolezi ?
Am un coleg/prieten care a făcut cum vrei sa faci tu, rezultatul temperatura constanta in beci de 13 grade. La 13 grade se strica cartofii într-o săptămână.

Daca vrei sa fie rece îl izolezi pe tavan sa fie rece jos și cald la tine in casa.

PS: pot să îți spun din propria experiență că polistirenul XPS este scump

Cit de scump? Așa un calcul simplu, doar pt pereți la subsol (fără fundație care îi mai complicat de calculat suprafața) ți-ar trebui 5.500 Ron.eu as zice să păstrezi banii sa ii bagi sub placa de la parter și pe tavanul beciului sa pui 15-20 cm și să pui și sub sapa 10 cm.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate