Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Casa langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#19
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hehe, acolo stau si eu acuma.
P.S. Daca crezi ca te ajuta pot sa iti dau nr de telefon al unui domn cu care am colaborat si eu pentru bransamentul la apa. Eu am ales sa zicem calea mai usoara, cea pe care nu trebuia sa ma plimb eu dupa hartii. Asa ca domnul acesta s-a ocupat de tot, eu doar am mers la compania de apa sa platesc contorul.

#20
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postdana84, on 29 iunie 2017 - 20:16, said:

Hehe, acolo stau si eu acuma.
P.S. Daca crezi ca te ajuta pot sa iti dau nr de telefon al unui domn cu care am colaborat si eu pentru bransamentul la apa. Eu am ales sa zicem calea mai usoara, cea pe care nu trebuia sa ma plimb eu dupa hartii. Asa ca domnul acesta s-a ocupat de tot, eu doar am mers la compania de apa sa platesc contorul.
desigur, multumesc mult Posted Image

daca as astepta pana iese AC, oare cat de repede s-ar face bransamentul la curent si apa? cum se misca lucrurile prin Baciu? :)

Edited by mariachi', 30 June 2017 - 08:24.


#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pff, ne-am adunat tot Baciu aici? Posted Image
Cu apa si cu electricitatea o mai dregi dar astia de la gaz sunt de groaza.  De la primarie nu e problema, sunt ok oamenii de acolo, iti dau atatea adeverinte pana o nimeresc si pe aia care le place la aia de la apa.

Edited by PoeOvidiu, 30 June 2017 - 08:34.


#22
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
De autorizatie de constructie (pentru caminul de apa) n-au zis nimic?

Dupa ce faci dosarul ala trebuie sa-ti cauti firma sa-ti faca bransamentul, ca nu-l fac ei.

#23
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View PostPoeOvidiu, on 30 iunie 2017 - 08:32, said:

Pff, ne-am adunat tot Baciu aici? Posted Image
Cu apa si cu electricitatea o mai dregi dar astia de la gaz sunt de groaza.  De la primarie nu e problema, sunt ok oamenii de acolo, iti dau atatea adeverinte pana o nimeresc si pe aia care le place la aia de la apa.
E fain ca suntem mai multi :)
Cu gazul nu ne grabim (inca...), de gaz nu au nevoie constructorii. Dar e bine de stiut ca dureaza, o sa incepem demersurile cu prima ocazie.
Am discutat azi cu un vecin (ala de are terenul la 125 m de noi, l-am prins pe santier).. curentul se opreste la el, apa merge pana la vreo 100 m de noi.
Din spusele lui, nu se poate face bransament fara AC (sau cel putin nu repede si comod).

La Primarie am fost azi. Adeverinta buclucasa, aia cu anexa gospodareasca, ne trebuie si pentru curent, si pentru apa. Dar nu ne-o poate da (de la Registrul Agricol) daca nu avem numar de strada. Deci trebuie mers la urbanism (nu avea program azi), obtinut numar, intrebat tot acolo care-i faza cu anexa gospodareasca (cica ar trebui sa fie de min. 10 mp.).
Pana la urma cred ca vom adopta calea clasica, obtinut AC pentru toate deodata (casa, garaj, gard, foisor etc.) si mers ulterior la utilitati. Partea proasta e ca in felul asta ori aducem generator si cisterna la santier, ori amanam constructia pana la primavara... :(

Stie cineva cu cat s-ar inchiria generator si cisterna, sau de regula vine constructorul cu ele, la un pret mai rezonabil?

View Postlapcat, on 30 iunie 2017 - 11:51, said:

De autorizatie de constructie (pentru caminul de apa) n-au zis nimic?

Dupa ce faci dosarul ala trebuie sa-ti cauti firma sa-ti faca bransamentul, ca nu-l fac ei.
Nu, n-au zis nimic de caminul de apa... sunt convinsa ca asta-i stilul, ti le spun pe rand, ca sa te surprinda mai des... asa, ca sa nu ti se para plictisitoare viata Posted Image
Da, trebuie firma si pentru curent, si pentru apa...

Teoretic, pe vinerea viitoare apar si primele planuri de la arhitecta. :)

#24
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Cand mergi sa-ti dea numarul de strada roaga-l pe Gheorghe ala sa-l verifice sa vada daca nu-i dat deja, ori la etaj ori poti verifica la taxe daca e cineva pe numarul ala deja, altfel te trezesti ca-ti dau autorizatia pe un numar care-i alocat deja, numar pe care o sa ai si contractele de utilitati, iar la final o sa ai alt numar. Sunt lenesi si fac treaba doar pe jumatate.

#25
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postlapcat, on 30 iunie 2017 - 14:01, said:

Cand mergi sa-ti dea numarul de strada roaga-l pe Gheorghe ala sa-l verifice sa vada daca nu-i dat deja, ori la etaj ori poti verifica la taxe daca e cineva pe numarul ala deja, altfel te trezesti ca-ti dau autorizatia pe un numar care-i alocat deja, numar pe care o sa ai si contractele de utilitati, iar la final o sa ai alt numar. Sunt lenesi si fac treaba doar pe jumatate.
ok. multumesc de avertizare :)

inca o chestiune... terenul e acum in procedura de alipire a doua parcele. dupa ce terminam cu alipirea, va trebui facuta o repozitionare (parcelele nu sunt aliniate pe partea dinspre strada: una tine pana in mijlocul drumului, alta incepe la cativa metri de drum...). la alipire se schimba numarul cadastral, la repozitionare nu. daca cerem numar de strada dupa alipire, dar inainte de repozitionare, deranjeaza cu ceva mai apoi, la dosarul pentru AC? cred ca n-ar trebui, dar mai stii...?

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tot Gyuri e la urmabism? Cat de repede se dau AC in Baciu acum? Ca acum 10 ani cand am facut eu mi-au dat-o in 3-4 zile.

#27
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Locul de munca la stat e pe viata si pozitia se ocupa....stim cu totii cum se ocupa. Se mai schimba primarul ocazional dar restul raman pe poziti, nu-i scoti de acolo nici cu aghiazma.  Acum 2 ani a durat 2 saptamani, probabil depinde si cat de ocupati sunt, mai nou se construieste serios in zona si probabil au mai mult de lucru.

mariachi cand mergi pe la registrul agricol sa vezi te rog daca a terminat tipul ala din dreapta cum intri in birou solitaire-ul, ca mari batai de cap i-a dat aplicatia aia de nu-si putea dezlipi ochii de pe monitor sa-mi raspunda la 2 intrebari despre ce trebuie completat intr-un formular.

PS: uite lista completa de acte pe site-ul companiei de apa: http://www.casomes.ro/?page_id=1633

AVIZE DE AMPLASAMENT POPULAŢIE
Cerere; formular cerere
Certificat urbanism;
Copie carte identitate;
Act de deţinere a imobilului sau spaţiului (extras CF, contract de vânzare – cumpărare, contract de închiriere) – copie;
1 plan de încadrare în zonă scara 1:1000;
2 planuri de situaţie scara 1:500 în coordonate stereo 70;


SOLICITĂRI BRANŞAMENTE şi RACORDURI POPULAŢIE
Cerere; formular cerere
Copie carte identitate;
Autorizaţie de construire (copie – unde este cazul);
Act de deţinere a imobilului sau spaţiului (extras CF, contract de vânzare – cumpărare, contract de închiriere) – copie;
Breviar de calcul;
Declaraţie pentru branşare din conductă finanţată de terţi (unde este cazul);
1 plan de încadrare în zonă scara 1:1000;
1 plan de situaţie scara 1:500 în coordonate stereo 70 şi ridicări topo;

Deci momentan nu-ti trebuie, dar iti va trebui. La fel si la curentul electric, nu poti face bransamentul fara AC. Cand faci actele pentru AC la casa, trece tot, ca sa ai o singura autorizatie pentru toate: Casa, gard, garaj, fosa, utilitati, orice altceva te gandesti ca o sa faci pe viitor si o sa ai nevoie de autorizatie, altfel patesti ca mine si te pun astia pe drumuri pentru scos autorizatie de constructie la caminul de apa. Bine, la mine nu era necesara pentru camin, insa s-a schimbat intre timp.
Ce nu scrie acolo, pentru bransament mai ai nevoie si de proiect, deci vezi daca ti-l pot face cei cu care faci bransamentul.

Edited by lapcat, 30 June 2017 - 15:10.


#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca tot suntem vecini poate ne organizam toti si iesim la o bere la Regal ca alt local nu stiu prin zona :)  Ca mai bine ne merge mintea cu o bere rece, si ne amintim exact ce acte sunt necesare :D

#29
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View PostPoeOvidiu, on 30 iunie 2017 - 14:49, said:

Tot Gyuri e la urmabism? Cat de repede se dau AC in Baciu acum? Ca acum 10 ani cand am facut eu mi-au dat-o in 3-4 zile.

Tot el :)
Se dau relativ repede, acum e in jur de 2 sapt., din ce am auzit pe la cei care au construit recent.

View Postlapcat, on 30 iunie 2017 - 15:01, said:

mariachi cand mergi pe la registrul agricol sa vezi te rog daca a terminat tipul ala din dreapta cum intri in birou solitaire-ul, ca mari batai de cap i-a dat aplicatia aia de nu-si putea dezlipi ochii de pe monitor sa-mi raspunda la 2 intrebari despre ce trebuie completat intr-un formular.

PS: uite lista completa de acte pe site-ul companiei de apa: http://www.casomes.ro/?page_id=1633
[...]
Deci momentan nu-ti trebuie, dar iti va trebui. La fel si la curentul electric, nu poti face bransamentul fara AC. Cand faci actele pentru AC la casa, trece tot, ca sa ai o singura autorizatie pentru toate: Casa, gard, garaj, fosa, utilitati, orice altceva te gandesti ca o sa faci pe viitor si o sa ai nevoie de autorizatie, altfel patesti ca mine si te pun astia pe drumuri pentru scos autorizatie de constructie la caminul de apa. Bine, la mine nu era necesara pentru camin, insa s-a schimbat intre timp.
Ce nu scrie acolo, pentru bransament mai ai nevoie si de proiect, deci vezi daca ti-l pot face cei cu care faci bransamentul.

Acum, la registrul agricol, de cate ori am fost pe acolo, am vazut doar o doamna la biroul din mijloc-stanga... L-o fi dat gata solitaire-ul pe tipul din dreapta, o fi iesit la pensie de atata stres Posted Image
Arhitecta tot asa ne-a sfatuit: sa ne gandim bine ce vrem sa mai facem pe teren, foisor, magazie, garaj etc., pentru a le prinde pe toate in aceeasi AC.
Am retinut partea cu utilitatile, vom cuprinde in proiect toate chestiile pentru care se cere AC.

View PostPoeOvidiu, on 30 iunie 2017 - 16:08, said:

Daca tot suntem vecini poate ne organizam toti si iesim la o bere la Regal ca alt local nu stiu prin zona Posted Image  Ca mai bine ne merge mintea cu o bere rece, si ne amintim exact ce acte sunt necesare Posted Image

In principiu, n-ar fi o idee rea.. ;)

#30
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Cu oarece intarziere, am ajuns si la primele variante de planuri Posted Image

Inainte de toate, cateva detalii legate de teren:

- panta este usoara, in jur de 9 grade (diferenta de nivel de cca. 1,5 m pe distanta de 10 m, cat ar avea aproximativ latura casei)
- drumul trece pe latura de la deal a terenului, latura cu orientarea ENE (pe latura din vale nu este drum)
- cel mai frumos peisaj este intre SSE si V
- de la drum pana la casa vor fi cca. 10 m, deci o diferenta de nivel de cca. 1,5 m

Arhitecta ne-a prezentat si varianta inaltarii terenului, astfel incat parterul sa fie la nivel cu drumul. Nu avem multe case prin jur, dar din cate sunt, nimeni n-a mai facut asta. Mi se pare multe munca si nu stiu cat e de sigura taluzarea asta, nu se lasa pamantul in timp, eventual cu tot cu casa? Posted Image

Unul din cele 3 proiecte l-am exclus pentru ca avea dormitoarele la demisol, cu iesire pe terasa din vale. O idee frumoasa, dar noi vrem sa avem si peisaj. Daca dormitoarele sunt jos, din ele nu vezi decat pomii. Poate daca terenul ar fi avut o panta mai mare ar fi mers, asa nu cred ca ni se potriveste. Avantajele ar fi fost eficienta termica (demisolul fiind ingropat destul de mult in deal) si costul cel mai mic, fiind casa cu suprafata desfasurata cea mai mica. Proiectul presupunea si ridicarea terenului, astfel incat parterul, singurul nivel vizibil de la strada, sa fie la nivel cu aceasta.

Asa ca, au mai ramas in discutie doua variante:

Varianta 1, care a plecat de la propunerea noastra, mai contine si un demisol neincalzit, unde va fi camera tehnica, camara, magazie si orice altceva nu-si gaseste locul pe sus Posted Image.
Dezavantajul este diferenta de nivel intre terasa din spate si living/bucatarie, legatura facandu-se pe scari, destul de incomod.
O alta problema ar fi ca parterul ar trebui oglindit (pentru vedere), cu biroul si livingul spre sud, ceea ce aduce una din baile de la etaj deasupra livingului, chestie care nu e chiar ok, din cate am inteles din alte proiecte discutate pe forum.

Varianta 2, o casa split-level pentru care nu este necesara taluzarea terenului, ni se pare destul de atractiva, fara alte dezavantaje majore decat o manopera complicata la structura, ceea ce s-ar traduce prin costuri mai mari si mult mai multe posibilitati de a gresi Posted Image.

Asadar, ce parere aveti? Ce va place mai mult, ce ati schimba, ce probleme ar fi? Posted Image

Attached Files



#31
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Înțeleg că priveliștea faină este "înspre sus" așa cum ai prezentat planurile?

Dacă da

- la v1 aș încerca o rotire cu 90 de grade clockwise și aș aduce dormitorul matrimonial spre curte.


- cam aceeași dispunere aș prefera-o și la v2


V1 îmi place mai mult

#32
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Da, privelistea faina este inspre "sus" (muntii), dar si inspre stanga (orasul). Deci in varianta actuala de plan dormitorul matrimonial are vedere buna. Imi cer scuze daca nu s-a inteles din prezentarea terenului. :)

Daca rotim planul cu 90⁰ cw, dormitoarele mai mici ajung cu vedere spre nord, adica spre directia unde vederea este chiar neinteresanta. Acolo vrem sa ducem casa cat de aproape de gard e posibil si sa avem doar geamurile de la baie.

Si noua ne place v1 (este foarte apropiata de ideea noastra initiala), doar ca acea scara de acces intre bucatarie si terasa ne pune pe ganduri... e cam incomod vara sa tot patrulezi pe scara ba dupa o bere, ba dupa un suc... Posted Image

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
intreb si io: ar fi prea scump sa faci terasa suspendata, la nivel cu parterul?

#34
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
De priveliste te plictisesti la un moment dat, e interesanta la inceput, apoi te obisnuiesti cu ea. La terasa parca ai nevoie mai mult de intimitate decat altceva, dar daca mai e si priveliste, atunci poate e un plus.

#35
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postiladi, on 11 iulie 2017 - 10:17, said:

intreb si io: ar fi prea scump sa faci terasa suspendata, la nivel cu parterul?

View Postlapcat, on 11 iulie 2017 - 10:43, said:

De priveliste te plictisesti la un moment dat, e interesanta la inceput, apoi te obisnuiesti cu ea. La terasa parca ai nevoie mai mult de intimitate decat altceva, dar daca mai e si priveliste, atunci poate e un plus.

Tocmai pe ideea de intimitate, n-as ridica terasa la nivelul parterului. Ar ajunge sa fie prea vizibila. Apoi, da, e o chestiune si de costuri, daca vrei sa fie terasa si nu balcon: ar trebui ridicat terenul pe o suprafata destul de mare, ceea ce inseamna mult pamant adus si riscul de a se tasa si de a rupe terasa peste cativa ani, plus panta mare creata spre vale... la o prima analiza de profan, mi se pare prea complicat, incomod si cu multe riscuri.
Dar, cunoasteti cazuri, a facut cineva asa? a fost ok in final?

Privelistea.. da, cu siguranta te obisnuiesti la un moment dat, dar terasa fiind in partea opusa drumului, are maximul de intimitate posibil si in acelasi timp maximul de peisaj. :)

#36
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
In varianta split eu nu inteleg care camere sunt la semi-inaltime ? De cate trepte e vorba ?

Compartimentarea imi place mai mult in V1, insa as mai cauta solutii de rezolvare pentru terasa. In varianta split bucataria+livingul ar fi la nivelul terasei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate