Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

merita panourile solare?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
marian4321

marian4321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2017
salut!

are cineva de aici panou solar? Mie mi-a recomandat cineva zicand ca e mai profitabil pe termen lung (adica cativa ani), dar oare chiar merita?
M-am uitat la cele de la romstal si de la bramac, dar as vrea o recomandare de la cineva care are.

multumesc!

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Era greu sa cauti? https://forum.softpe...-tuburi-vidate/

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu ca is scumpe si prea ineficiente.
merita un sistem din ala cu boiler daca stai la sat. si ala ii cam scump da macar ai apa calda gratis vara. in 5-10 ani se amortizeaza

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
eu am inteles ca panourile solar merg cel mai bine intr-un mediu rece cu soare mult, ceva ce nu prea exista pe planeta asta. Deci eficienta lor este scazuta.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca e o instalatie serioasa( si ma refer aici la o instalatie cu minim doua panouri, incarcata cu glicol, nu cu apa, ca s-o poti folosi si iarna, cu un puffer  de capacitate mare, 800 de l,anexat si la instalatia de incalzie) merita. Daca e doar o instalatie cu rezervor deasupra, care poate fi folosita doar vara, e "mult zgomot pentru nimic".

#6
marian4321

marian4321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2017

 StickyFingaz, on 22 iunie 2017 - 14:12, said:

sunt nou aici...
multumesc...

#7
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Menționez ca nu am panouri, dar am un punct de vedere.
Eu zic asa: dacă ai niște bani acum de investit intr-un sistem de calitate, fa-o! Investiția nu se amortizează ușor, poate deloc, dar și dacă păstrezi banii care i-ai fi investit, ii vei cheltui pe altceva!

Dacă poți face instalația cu termosifon (panourile montate mai jos decât boiler/ puffer) este lucru mare.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E lucru mare, dar destul de inutil ca performante. Instalatiile care "se renteaza" sunt complexe si destul de scumpe, Dar isi merita banii.

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Initiator, cate saracii de panouri vezi pe case in jurul tau?  Du-te in vacanta de banii aia si nu-i da pe prostii..

Deocamdata, nu exista curent si apa calda moca. Cand o exista...o sa cumpar si eu o instalatie. Pana atunci o ardem E-on style..

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@ initiator, nu te lua dupa el, nu stie la ce sa se  uite in jurul lui. Dar daca vrei panouri solare, nu te-ncurca cu nimicuri, vei da banii pe degeaba.La ce anume te-ai gandit  sa le folosesti?

#11
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Caz concret: boiler electric, 200l, 3 pers. Curentul masurat cu o priza cu contor: aprox 200kwh pe luna adica 100ron. Daca ar fi fost peleti cumparati din supermarket ar fi fost in jur de 50 ron, pe gaz ar fi vreo 30 ron pe luna.

Atat costa productia ACM intr-o luna pt 3 pers: 100/50/30 ron pe luna. Mai departe fiecare isi face calculele de amortizare si stabileste daca merita sau nu...

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 02.02.2007
Inainte de a avea panou solar, la fiecare regularizare plateam 300-340 lei. In anul in care am montat panoul, am avut 2 facturi pe 0(zero) lei consum curent electric!  
Fiind vorba de un panou ieftin, costul s-a amortizat in 2 ani, costul energiei electrice. Dar e vorba de un panou ieftin, nepresurizat. cam naspa cu presiunea. Dar are deja 5 ani de folosire!
trage tu concluziile daca  ,, merita"...Posted Image)
Anul viitor o sa imi iau unul presurizat. Am vazut la 2700 lei, dar eu am dat banii astia pe o camera foto Posted Image
PS: daca ai gaze, nu merita deranjul!

Edited by richi_e, 22 June 2017 - 22:00.


#13
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Cum zero lei factura de curent? Dar tu nu consumi deloc curent in casa? De asemenea, tu produci acm tot anul cu panourile alea nepresurizate? Inclusiv iarna, primavara, toamna?

Deja mie imi miroase a povesti pescaresti, asa ca ma retrag din aceasta discutie.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Trebuie sa stii ca preturile panourilor fotovoltaice este destul de ridicat. U kit fotovoltaic de 2 kW, compus din opt panouri de 250 W– care este cel mai solicitat – produce vara 1,6 kWh pe oră, astfel că într-o zi se realizează 16 kWh. Iarna, producţia este de 1,4 kW si se se întâmplă ca foarte multe zile soarele să nu apară deloc, astfel că panourile fotovoltaice nu vor produce nimic. Acest kit de 2kW produce lunar circa 173 kWh primăvara, 480 kWh vara, 230 kWh toamna, în vreme ce iarna doar 38 kWh.
Pentru un kit de panouri fotovoltaice de 2kW trebuie instalate pe casă 8-10-12  panouri fotovoltaice care produc curent electric. Cine îşi doreşte şi 2 kW „termici“, adică şi apă caldă, atunci mai trebuie instalat un singur panou solar cu tuburi vidate şi încălzitor.
Astfel, pentru un număr de opt panouri de 2 kW costurile ar fi de 1.280 de euro, iar pentru 5 kW ar ajunge la 3.200 de euro.
De asemenea, trebuie menţionat că preţurile pot varia cu 20% în funcţie de marcă, iar eficienţa instalaţiilor depinde de sistemele folosite (thin film, monocristaline sau policristaline).
Un kit complet de 2 kW, cu invertor, controller, baterii şi cabluri costă aprox. 5000euro, plus 500 de euro manopera la instalare.
Pe de altă parte, trebuie să ştiţi şi că există şi o serie de costuri suplimentare, cum ar fi invertorul, un sistem de baterii care să stocheze o parte din energia produsă (pentru a fi consumată noaptea), cablurile, sau montajul.
Există şi soluţii integrate, astfel încât să nu fiţi nevoiţi să luaţi panourile de undeva, invertorul din altă parte şi controllerul din alta. Spre exemplu, un kit de sistem fotovoltaic de 280 W, format din două panouri, controller, acumulator şi invertor, costă cam 2000 euro.
Una peste alta se renteaza?
În cazul unui consum mic, cu facturi lunare mici, de 50-100 de lei, recuperarea investiţiei se va face într-un timp mult mai îndelungat, de 10-15 ani, faţă de cazurile în care consumul este mult mai mare. De ce? Simplu: consumul mare înseamnă o economie mai mare.
Concluzia - daca factura lunara pentru current electric este aprox. 200 lei mai bine stai linistit. Daca factura este dubla (400 lei/lunar) o solutie integrate at putea fi o solutie dar amortizarea investitiei va fi cam lenta. In plus, in timp sistemul pierde din eficienta si necesita reparatie/modificare/inlocuire etc., care inseamna costuri aditionale si/sau permanente.
Cam asta e

#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mai explicit de atat nu stiu daca se poate. BRAVO.

Eu stau la curte si mai mult de 120 kw pe luna n-am consumat niciodata. Deci 60-70 de lei lunar...
Sa zici ca unii au 2 plozi care rup calculatoarele zi si noapte, mai pui 30 de lei si faci 100..  Ce rahat de panouri va trebuie?
De incalzit apa nu mai zic....daca ai gaz si insisti cu tuburi pe casa...esti trecut de prost..  La gaz vara dau 30-40 de lei pe luna  (1.4 lei/mc ).

Acum sa vina colegii amatori de pepetuum mobile cu povesti pescaresti despre curent moca..

#16
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 02.02.2007

 godaro, on 22 iunie 2017 - 23:07, said:

Cum zero lei factura de curent? Dar tu nu consumi deloc curent in casa? De asemenea, tu produci acm tot anul cu panourile alea nepresurizate? Inclusiv iarna, primavara, toamna?

Deja mie imi miroase a povesti pescaresti, asa ca ma retrag din aceasta discutie.
Te rog reciteste postul meu:
am avut 2 facuri pe 0(zero) in anul in care am momtat panoul, adica facturile de regularizare! daca le caut, sigur le gasesc, dar nu asta e ideea! noi platim un consum estimat,, iar la 3 luni vine tanti de la renel si citerste contoarul, luna urmatoare se face regularizarea.. banal! de fapt am platit 7 lei in aceele luni, taxa radio tv.. my mistake!
bineinteles ca produc apa calda doar vara... niciun panou solar nu producee acm iarna.. nici macar vara, daca e nor! ;)
Most important: nu vand nimc, nu fac reclama la nimic, nu lucrez in domeniu! Am exprimat o parere de consumator!

#17
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 godaro, on 22 iunie 2017 - 23:07, said:

Cum zero lei factura de curent? Dar tu nu consumi deloc curent in casa? De asemenea, tu produci acm tot anul cu panourile alea nepresurizate? Inclusiv iarna, primavara, toamna?

Deja mie imi miroase a povesti pescaresti, asa ca ma retrag din aceasta discutie.
La mine nu functioneaza 3 luni, decembrie, ianuarie, februarie!Posted Image

De meritat, merita, din cele presurizate, io am nepresurizat din 2008!

Edited by sandy76, 02 July 2017 - 05:55.


#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 talica, on 22 iunie 2017 - 15:56, said:

....... Investiția nu se amortizează ușor, poate deloc.......
Daca ai curent si gaz , investia nu se amortizeza deloc . Am facut n-spe calcule , le am pe mina cum se spune , si la pret rezonabil , am spatiu si loc , imi da cu virgula si nu se justifica .
Da , in cazul ca nu exista gaz , este mai ok , aduc un grad de confort .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate