Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

RDS + router pe RDS - PPPoE (NU completati nimic in campul Service Name!)

- - - - -
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#55
DanBulan

DanBulan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2006
Pai da daca se baga ultimu firmware mere :))
Acu pe fibra la RDS e mai naspa ca inainte cu cable netu ca viteza ma refer. Inainte aveam abo de 15 parai fara TVA (Ca si acu de altfel) se spunea ca avem max 768 Kbits/s (93 Kbytes) la down, ziua prindeam cam 50 seara chiar prindeam 90 KBytes/s !!
Acu cu fibernetu teoretic avem dublu adica 1,5 Mbits (180 KBytes) la down dar ziua prind doar 40 KBytes/s seara max 75 deci....nici macar 90 cat aveam damite 180 cat s-ar zice acu.
Am sunat si au spus ca depinde de incarcarea retelei si ca viteza oricum nu e garantata.
Da acu ce sa fac ca...de ex un ADSL cu 125 KBytes/s download costa..150 lei noi lunar. Aceias promiziune la RDS cu 125 costa..32.15 lei (abo de 9 dolari) deci...e o diferenta.

#56
#andrei

#andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 31.03.2005

View PostDanBulan, on Aug 22 2006, 22:17, said:

Azi mi-au pus astia FIberNet la RDS si merge brici din prima cu router US Robotics, i-am bagat PPOE apoi useru si pasu si POC s-a si conectat si merge.
Fara nici un fel de probleme.
Nu mai este nevoie de router ca protectie daca la ipconfig nu aveti IP real aparut, daca apare realul...e necesar un router,
:huh:

Quote

daca nu inseamna ca protectia e deja in switchul de pe scara desi nu prea cred, sincer eu nu m-am uitat ca acu-s pe router si n-am cum dar daca in router am real...
ce protectie sa ai in switch-ul de pe scara?
e normal sa ai ip real! daca ai avea doar ip care nu este routabil i-ai injura ca nu poti sa fii activ pe dc....

Quote

e clar ca switchul ala e egal cu 0.
switch-ul pentru asta este facut...nu trebuie sa faca nat, pentru asta s-au inventat router-ele, deci nu e egal chiar cu 0

#57
mihaesadrian

mihaesadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.02.2006
AZI TRE SA VINA SA PUNA CONEXIUNEA PPOE SI LA MINE. AM UN ROUTER EDIMAX. STIE CAREVA DACA SUNT PROBLEME CU ELE? DIN DETARI AM OBS CA EXISTA SI SUPORTUL PT PPOE.ASTEPT UN RASPUNS.
:worthy:

#58
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View Posttlc, on Feb 15 2006, 21:47, said:

1. Nu conteaza daca pachetele se trimit peste Ethernet, PPP, SLIP sau altceva, TTL este la nivelul layerului TCP/IP. Important este ca legatura la nivelul layerului superior lui TCP/IP sa fie stabilita.
2. Pt. PC-ul legat la router nu conteaza ca initiaza conexiunea PPPoE, ci conteaza ca el initiaza PACHETELE TCP/IP, la nivelul carora se afla valoarea TTL. Deci TTL este modificat daca iese din routerul omului. Ma dau exemplu chiar pe mine (am LAN cu IP-uri private 10.0.0.* si clientii se leaga prin PPPoE la routerul meu Linux din balcon). IP-ul de pe placa din intranet a routerului este 10.0.0.1. IP-ul de pe placa externa este X.Y.Z.44. IP-ul routerului de dupa routerul meu este X.Y.Z.1.

Ping catre IP-ul din intranet al routerului:
C:\Documents and Settings\Administrator>ping 10.0.0.1

Pinging 10.0.0.1 with 32 bytes of data:

Reply from 10.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 10.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Ping catre IP-ul placii externe a routerului:
C:\Documents and Settings\Administrator>ping X.Y.Z.44

Pinging X.Y.Z.44 with 32 bytes of data:

Reply from X.Y.Z.44: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from X.Y.Z.44: bytes=32 time=1ms TTL=64

In cazul asta s-a facut doar NAT nu si routare, deci TTL ramane 64.
Ping catre IP-ul routerului nr. 2:
C:\Documents and Settings\Administrator>ping X.Y.Z.1

Pinging X.Y.Z.1 with 32 bytes of data:

Reply from X.Y.Z.1: bytes=32 time=14ms TTL=63
Reply from X.Y.Z.1: bytes=32 time=25ms TTL=63

In cazul asta s-a facut o singura routare, dinspre routerul meu spre routerul nr. 2 (al providerului). Pachetele au asadar TTL=63.

3. Poti sa le spui cum vrei, IP-uri private, publice, routabile, neroutabile. Toti acesti termeni sint larg acceptati. In esenta, evident, toate sint IP-uri routabile.
4. Credeti-ma ca stiu ce spun, de 2 saptamani ma culc tot pe la 3-4 dimineata dand la perete cu configuratiile astea.

Interesant ce ai spus mai sus. O singura chestie nu am priceput ... ce diferenta e intre NAT si routare? Eu daca dau ping la routeru' dupa routeru' meu apare:
TTL= 254

#59
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Routerul  Trendnet TW100-S4W1CA functioneaza cu FiberLink-ul RDS, setat pe PPoE, daca se lasa necompletat campul "Service Name".

#60
Kalko

Kalko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.10.2005

View PostSerpent, on Oct 10 2006, 12:57, said:

Routerul  Trendnet TW100-S4W1CA functioneaza cu FiberLink-ul RDS, setat pe PPoE, daca se lasa necompletat campul "Service Name".


Asta e valabil cam la toate, asa am patit si eu cu un Edimax

#61
coc_de

coc_de

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.04.2006
I love TTL, va spun sigur ca de la ttl e problema si cu un router de 2 mil nu se poate rezolva, o scila macar patentata CISCO (vezi LinkSyS) e rezolvarea

#62
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
trendnet tw100-S4W1CA functioneaza ireprosabil cu o singura mentiune si aici vine si o intrebare....: IMI LIMITEAZA VITEZA LA 30 MBPS  sau probabil ca se conecteaza intr-ujn mod generic si rds aloca o anumita limitare daca nu au macul lui..habar n-am insa cert e ca pus cablul de retea direct in pc si conectat merge cu 5-6 MB/s metro/rds test [abonam 19$], pus in router mai sus de 3.5 mb/s nu urca nici mort. A mai observat careva treaba asta pana acum?
le: am gasit si de la ce este..acel MTU care este pus la 1492 si este maximum...el limiteaza se pare pentru ca cu cat este dat mai jos cu arat scade viteza...
lookin for any patch :D

Edited by neo007, 13 December 2006 - 11:28.


#63
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Salut. Am un router TEW 432BRP (asa ca al lui 7omca7). De conectat se conecteaza, dar ma sacaie altceva. Daca ii dau o adresa statica la PPPoE, indiferent daca e cea alocata de serverul lor DHCP, cand dau CONNECT, ia alta adresa ip. Chiar nu se poate seta o adresa statica la FIBERLINK ??? Inca un lucru. Voi (care mai aveti tot router ca asta) la conexiunea la NET (deci intre router si RDS) tot 10Mbps aveti ???

Edited by di eGO, 13 December 2006 - 13:20.


#64
mrares

mrares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.10.2006
as vrea sa iau un rooter MSI RG60G Router wless 802.11g

aici sunt detaliile tehnice

http://www.msi.com.t...ail.php?UID=632

zice ca suporta PPOE.

e doar 1 mil 700 la www.tornado.ro

oare va merge pe noua conexiune fiberlink de la RDS.

#65
mirceagm04

mirceagm04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2006
Buna eu am dat  1,7 mil pe ul D-link DI-604 numai ca am o problema in momentul in care ajunge la finalizarea legaturilor pe dynamic ip da eroare si-mi spune ca intre router si calculator nu sunt facute conexiunile si sa-mi contactez providerul adik rds. Intrebare Trebuia sa pun mai intai . am cable link ca la mine nu a ajuns fiber link(sau a ajuns in cartier si eu nu stiu in balta alba stau). sa fac un upgrade la firmware sau e o problema cu routerele de la d-link. Ce sa fac? Mai are cineva routere de la d-link

Inca o intrebare din win xp unde vad TTL?

Edited by mirceagm04, 18 December 2006 - 22:01.


#66
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Setarea Routerului EDIMAX BR-1604K cu serviciu internet prin protocol PPPoE (FiberLink -RDS)

In Meniul WAN->PPPoE
Se introduc>

- User Name: Furnizat de RDS
- Password: Furnizat de RDS
- Service name: LASAT GOL (NECOMPLETAT)
- MTU: 1492 (cat mai mare posibil)
- Connection type: CONTINUOUS
- TTL: DISABLED
... si apoi click pe butonul> APPLY

OBS: Imediat Routerul incearca sa se conecteze la serverul PPPoE si va afisa daca s-a conectat cu SUCCES sau NU.
Daca Routerul afiseaza ca s-a realizat conexiunea cu succes, verificati in Meniul STATUS->Internet Connection daca Routerul a primit IP (in acest caz Internetul ar trebui sa functioneze).
Daca apar probleme si routerul NU reuseste sa se conecteze la serverul PPPoE, incercati sa introduceti la
- Connection type: MANUAL si apoi sa dati click pe butonul CONNECT
Daca inca apar probleme resetati routerul si insistati prin aceasta conectare manuala.
Dupa ce routerul si-a luat adresa de IP, puteti trece din nou - Connection type: CONTINUOUS.

Succes!

p.s. Nu uitati sa introduceti DNS-urile in zona special destinata Meniul WAN->DNS
Pt. RDS> 193.231.236.25 si 193.231.236.30

#67
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Alocarea unui Domain Name Static unui IP Dynamic pentru Routerul EDIMAX BR-1604K

Problema care apare in cazul conexiunii de tip PPPoE este cea ca desi se aloca IP-uri routabile, acestea nu sunt fixe (de fiecare data cand se restarteaza/rebooteaza routerul/PC-ul, se primeste un IP nou)
Pentru cei mai multi dintre utilizatori, aceasta nu constituie o problema, insa pentru unii cum sunt si eu aceasta ar fi o problema, deoarece:
- vreau sa intru/configurez routerul de acasa, de la serviciu sau din oricare alta parte si pentru asta imi trebuie sa stiu IP-ul;
- vreau sa folosesc programe de genul RADMIN (Remote Desktop) si pentru asta imi trebuie sa stiu IP-ul;
- vreau sa accesez pagina de WEB / FTP aflata pe unul din calculatoarele din spatele routerului si pentru asta iar imi trebuie sa stiu IP-ul
- si lista ar putea continua !
Rezolvarea este relativ simpla prin Alocarea unui Domain Name Static unui IP Dynamic!
Se face un cont free la ->  www.dyndns.org     (user, pass, e-mail....activare serviciu prin click pe linkul din e-mailul trimis de ei)
Apoi dupa ce va logati cu user si pass, intrati in Meniul>
MY SERVICES> MY HOSTS> DYNAMIC DNS    si aici Click pe linkul ADD HOST
La HOST NAME va alegeti un Nume preferat (ex.: horia) iar in dreapta alegeti una din multele variante prezente acolo (ex.:  homeip.net)
Apoi la IP completati cu IP-ul routabil pe care l-a primit Routerul (puteti vedea asta in Meniul Routerului> STATUS->Internet Connection> IP   sau la adresa www.whatismyip.com)
Apasati butonul ADD HOST si apoi trecem la configurarea routerului>

Routerul trebuie sa aibe o zona in care sa putem introduce HOST NAME ales de noi!
La Edimax 1604K se afla in Meniul>  WAN->DDNS
Se introduc>

- Dynamic DNS: ENABLE
- Provider: DynDNS
- Domain name: HOST NAME  ales pe siteul www.dyndns.org (ex.:   horia.homeip.net)
- Account: numele USER ales pt a intra pe contul vostru la www.dyndns.org
- Password: parola PASS aleasa pt a intra pe contul vostru la www.dyndns.org

si bineinteles apoi click pe butonul APPLY

Daca toate au mers OK acum veti putea intra pe router de orinde din internet accesand de ex.:> http://horia.homeip.net:5678/
(5678 - este portul pe care l-am ales pt remote magement in Router, Meniul> SYSTEM-> REMOTE MANAGEMENT)
Daca dati comanda > ping horia.homeip.net    -in linia de comanda, va va returna IP-ul momentan !   ;-P
Pt RADMIN veti completa la fel>   horia.homeip.net   -la rubrica IP or DNS Name.

Alti DDNS Service providers>  http://www.technopagan.org/dynamic/

Succes!

Edited by hotm, 29 December 2006 - 08:00.


#68
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

View Postneo007, on Dec 13 2006, 10:35, said:

trendnet tw100-S4W1CA functioneaza ireprosabil cu o singura mentiune si aici vine si o intrebare....: IMI LIMITEAZA VITEZA LA 30 MBPS  sau probabil ca se conecteaza intr-ujn mod generic si rds aloca o anumita limitare daca nu au macul lui..habar n-am insa cert e ca pus cablul de retea direct in pc si conectat merge cu 5-6 MB/s metro/rds test [abonam 19$], pus in router mai sus de 3.5 mb/s nu urca nici mort. A mai observat careva treaba asta pana acum?
le: am gasit si de la ce este..acel MTU care este pus la 1492 si este maximum...el limiteaza se pare pentru ca cu cat este dat mai jos cu arat scade viteza...
lookin for any patch :D


Am zis ca nu ma bag pe topicul asta, ca nu m-am jucat cu fiberlinku', si nu am ce mare lucru sa "impartasesc".

INSA:

1. Va rog frumos, cei care nu va pricepeti abtineti-va de la comentarii referitoare la protocoale, layere, TTL-uri, NAT-uri si modurile acestora de functionare. Nu de alta, dar nu intotdeauna se gasete unul rabdator ca Worm sau altii care sa corecteze minunea, si citeste altul prostia dupa un timp si o baga la cap asa cum este: PROASTA!

Nu o sa dau exemple, doar 2-3 comentaii:

- IPurile sunt - in general - routabile! Asa le-a facut tatal lor, si asa functioneaza minunea asta de retea. Nu faceti confuzie cu IP-uri publice / private.
- Se poate face NAT din spatele unui IP privat (de ex: 192.168.x.y), in diverse situatii. Nu exista - AFAIK - limitare la a face asa ceva. Ca ISP-ul de cartier baga diverse metode de protectie - asta e cu totul altceva!
- ca tot veni vorba, tot AFAIK, RDS nu se leaga de TTL-uri.


2. cititi cu atentie manualele routerelor pe care le cumparati, eventual mai dati cate un search pe googel, mai aruncati si pe aici cate un ochi ... Va scapa de multa bataie de cap si nervi si timp pierdut!


3. Neo007 - cand vei gasi un patch care sa faca procesorul routerului aluia sa routeze pachetele de doua - trei ori mai repede ... cred ca vei primi un premiu consistent.

Limitarea de care vorbesti tu este data in 99% de puterea de calcul a masinii respective, care - fie vorba intre noi - este limitata. Pe de alta parte, ce te astepti de la o scula cu un singur zero?! Pentru 100 mbps reali ori faci un linux / windoz box cu ceva muschi in el, ori te gandesti la o investitie mai consistenta (ceva mai multe zerouri in factura). Cei 30 mbps pe care zici ca ii scoti sunt EXCELENTI pentru routerul tau .... Si pe PPPoE! Am la momentul actual maxim 32 - 35 mbps pe un WRT54GL. Si FARA PPPoE! ;)

#69
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007
Vreau un sfat pentru achizitia unui router si va spun de la inceput ca nu stiu mai nimic in materie de retele, conexiuni, etc.

Am internet pe fibra optica de la rds, am un desktop (in care intra cablul de la RDS) si mai nou un lap-top. Vreau un router, ca sa ma pot conecta cu laptopul la net fara sa fac desktopul server, sa stea desktopul tot timpul deschis, etc.
Laptopul are Network Support : 802.11a/b/g  // Wireless Technology : Wireless LAN (802.11a/b/g). (plus bluetooh)

Deci, imi trebuie un router care sa aiba si wireless (pentru laptop, desktopul vreau sa-l conectez prin cablu), sa stie PPPoE (pentru RDS), sa mearga bine pe RDS (cititnd topicul, am vazut ca unele modele au probleme), sa ofere ceva securitate, si daca se poate, sa nu emita semnal pe mai mult de 10-15 metri. In fine, sa se gaseasca la dealeri romani (magazine sau online) si sa aiba un pret "rezonabil" (max 5000 ron).

Ce ma sfatuiti?

#70
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
iti recomand trendnet tew432brp. e si wireless si wired.

#71
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007

View Postworm, on Jan 11 2007, 16:39, said:

iti recomand trendnet tew432brp. e si wireless si wired.
asta da raspuns rapid. Merci mult.
Banuiesc ca nu are probleme routerul asta,  dar de singuranta - pot sa fac voip si alte aplicatii de acelasi tip prin el, nu?
Alte optiuni?

#72
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

pot sa fac voip si alte aplicatii de acelasi tip prin el, nu
absolut. stie port forwarding, firewall, si daca nu ma insel are si prioritizare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate