Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Eliminare duplicat + corupt

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am recuperat de pe un HDD corupt aproximativ 4000 de fisiere, din care ~3000 sunt fotografii, restul documente word, excel, si pdf-uri. Problema este urmtoarea. Toate fisierele au fost recuperate cu duplicate, adica fiecare fisiere apare de cel putin doua ori, unul dupa celalalt, duplicatul avand adaugat in nume o extensie (renamed#, unde # - un numar).

Problema este urmatoarea: unele dintre duplicate sunt corupte dar fisierul original este intreg, iar alte duplicate sunt in stare buna, in timp ce fisierul original este corupt.

Exista vreo metoda sa sterg duplicatele/fiserele corupte si sa pastrez doar fisierul intreg, fara sa le iau manual la verificat?

Edited by Ann0nyym0us, 14 June 2017 - 11:46.


#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostAnn0nyym0us, on 14 iunie 2017 - 11:44, said:

Exista vreo metoda sa sterg duplicatele/fiserele corupte si sa pastrez doar fisierul intreg, fara sa le iau manual la verificat?

Nu. Spor la treaba.

Edit: Daca ai un program de vizualizare imagini care stie sa afiseze thumbnail la poze, gen ACD, foloseste-l pe ala. Daca apare thumbnailul stricat atunci poti sa-l stergi. Daca e bun insa, nu e sigur ca e bun fisierul 100%. Macar elimini mai repede imaginile corupte asa.

Edited by StickyFingaz, 14 June 2017 - 12:06.


#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu cred că e posibil, nu la modul general. Dacă nu ai un CRC/Hash pentru fiecare fișier, nu prea ai cum să determini că un fișier este corupt. Poate anumite tipuri de fișiere trebuie să aibă o anumită structură pentru a fi considerate valide și poți să detectezi fișierele care au structurile corupte, dar genul ăsta detecție este limitată, mai ales la fotografii.

Edited by tavitu, 14 June 2017 - 12:08.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Eu folosesc https://www.easyduplicatefinder.com/ dar nu stiu cum va trata fisierele corupte. Incearca...

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am avut noroc, si am observat ca toate fotografiile bune au in exif data la care au fost facute, in timp ce fotografiile corupte nu au. Am sortat in functie de "Date Taken", am sters pe cele corupte, iar apoi am folosit un utilitar de sters duplicate, si am ramas cu doar cate un exemplar, bun, din fiecare.

O sa incerc sa vad daca merge ceva asemanator si la documente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate