Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

GOPRO HERO Session - camera de actiune

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
GOPRO HERO Session - pret actual 170 euro, este cel mai bun pret pe care l-am gasit, chiar pe site-ul oficial.

Are cineva aceasta camera, poate sa dea un feedback, eventual o filmare scurta + poza ?
In bugetul acesta(maxim 800 ron), exista o alternativa mai buna?

Inca nu sunt hotarat ... prospectez piata.

Sincer nu stiu daca merita sa dau atata pe o camera ...
Daca tot o iau, as vrea sa o folosesc si in loc de aparat foto ... numai la 8mp cam lasa de dorit.
Pareri?

Edited by honeymik, 25 May 2017 - 12:00.


#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu stiu daca e chiar cel mai bun pret, o vazusem pe niste oferte undeva sub 800 lei, adica sub 180 euro. Fara complicatii cu livrari din strainatate, vama, tva, etc

#3
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Nu este buna pentru poze. In primul rand, intr-o mana trebuie sa ai camera, iar in cealalta iti trebuie telefonul, ca sa vezi la ce faci poza. Nu are ecran pe spate. In al doilea rand, din cauza unghiului larg de vizualizare, apare efectul de fish-eye.

#4
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Este buna pentru filmat si foarte rezistenta, dar pentru poze nu iti recomand. La ora actuala nu exista camera mai buna decat GOPRO, sunet si imagine.. Mai este sony fdr x3000r care este foarte scumpa pentru ceea ce stie sa faca.

Edited by sorin86, 25 May 2017 - 15:31.


#5
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Dar o camera foto pentru poze, care sa fie rezistenta la apa, intemperii etc., cam care ar fi?

Edited by honeymik, 25 May 2017 - 17:18.


#6
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Olympus tg-x. Am avut si Nikon dar nu recomand. Am avut Oly tg4 dar l-am dat inapoi,  asteptam mai multe de la el.

Edited by cristi_cost, 25 May 2017 - 17:34.


#7
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
De ce nu ai fost multumit de Olympus TG-4?
Diferenta dintre Olympus TG-4 si Olympus TG-870 care ar fi?

Pana la urma ce ti-ai luat?

#8
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Focusul slabut in apa si de multe ori confuz. Putine mi-au iesit sharp, cele mai multe cu subiectul sharp doar in centru si blurate in rest chiar daca erau pe acelasi plan, display-ul plin de zgarieturi fine chiar daca aparatul a fost folosit efectiv doar o sapt si de fiecare data tinut in husa pana in ultima clipa inainte sa ma bag in apa ( asta se poate rezolva cu o folie protectoare ). Am postat cateva la underwater world,  mai pot pune aici cateva poze daca te intereseaza. Nu am mai luat nimic, mai am cateva luni sa ma decid ce voi cumpara, posibil sa dau o sansa si lui tg5

#9
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Mda, nu as vrea sa dau 2000 ron pe un aparat foto, mai ales ca nu sunt un impatimit.
Am vazut pozele tale pe topicul underwater world, mersi.
Sicer sunt confuz. Vreau gopro deoarece este mica, filmare OK, dar in acelasi timp vreau si foto ... si cu bani putini :) (ma rog sa nu sar mult de 1000 ron)

#10
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Tu trebuie sa stii mai bine ce e potrivit pentru tine/activitatile tale si bugetul de care dispui. E usor sa dai sfaturi pe banii altuia. Eu vorbesc doar din propria experienta ca m-am ars de multe ori - nu's adeptul lucrurilor scumpe dar am invatat totodata ca calitatea costa. Din pct meu de vedere Gopro e pt. ciclisti/alpinisti/surferi si altii care au nevoie de maini libere - activitati care, spre rusinea mea, nu le practic. Am pus mana pe unul si m-am lasat pagubas - pe langa faptul ca costa o caruta de bani mai era si inferior dpv tehnic altor aparate compacte, iar prin display nu vedeam mai nimic nici macar in magazin fiind minuscul, ce sa mai spun daca l-as fi luat in apa ( tinta mea fiind foto doar pentru snorkelling/scuba).

Cat despre acel TG4 - nu ma intelege gresit, pe 'uscat' aparatul e ok, dar in apa e prea lent si confuz. Am incercat sa-I dau crezare zicand ca e dus in eroare de camuflajul unor pesti ( mai sa-mi dau duhul in incercarea mea de a poza un stonefish si nu a vrut sa faca focus pe el nici in ruptul capului, apoi am incercat sa ajung langa el la fundul apei, pana ce sa pun aparatul pe el si sa-l focuseze eram iar ridicat cativa metri deasupra lui - greseala mea ca nu am avut greutati de care oricum nu mai aveam loc ), apoi cand am avut subiecti bine conturati cu un contrast puternic am dat vina pe reflexiile de lumina din apa si pe miscarilor mele fiind 'leganat' de valurile de la suprafata, dar cand am ajuns la +10m adancime si nu mi-a scos mai nimic asa cum mi-am dorit  l-am trimis de urgenta inapoi - bineinteles ca toate astea le-am vazut cand m-am intors acasa. Cat despre partea video - fiind frustrat ca nu pot sa surprind unii subiecti am bagat pe record si pot sa spun ca inregistrarile s-au vazut neasteptat de bine pe un tv de 55 inch, de audio nu am habar ca eram sub apa.

Sa-ti dau niste exemple concrete :

1. cea mai reusita a fost aceasta de aproape, toate celelate incercari de a o cuprinde pe toata au esuat
datorita focusului in spatele subiectului, chiar daca panarama ocupa +70% din cadru Attached File  P4050124.JPG   383.66K   26 downloads


2. cu asta micu mai ca nu ne-am tras de sireturi, mi-a dat tarcoale pentru mult timp fiind foarte curios - prima e foto, a doua scoasa din video Attached File  P4040670.JPG   452.18K   25 downloadsAttached File  P4040671_1.jpg   873.24K   24 downloads

3.conditii aproape ideale pt pozat sub apa si dupa n incercari abia am putut sa o focusez in 2 randuri Attached File  P4050046.JPG   231.87K   26 downloads

4. cat de cat in focus pe mijlocul cadrului, complet aiurea in rest chiar daca sunt pe acelasi plan more or less ( si asta e sesizabil la aprox 90% din poze) - f8 in asta Attached File  P3310489.JPG   370.83K   22 downloads

Nu mi-a dat mana sa iau un case pt dslr, dar daca imi mai iau multe tepe cu compacte...cine stie.

PS: toate sunt direct din camera

Edited by cristi_cost, 26 May 2017 - 19:00.


#11
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Multumesc frumos de feedback.
O sa ma gandesc ..
Poate ca eu nu sunt asa pretentios ca tine la foto :)
Crezi ca aparatul acesta poate fi folosit ocazional ca si camera de actiune: adica sa imi iau un ham pt. piept, sa il folosesc pe bicicleta sau partie?

#12
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Poti sa-l incerci intr-un magazin sa vezi cum ti se potriveste. Nu m-a interest acest aspect...

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Nu poti face focus manual la 2m in fata, si il lasi asa? Pana la urma cat e dof-ul, ca doar nu e 50f1.2?

#14
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postcrokodilu, on 27 mai 2017 - 08:12, said:

Nu poti face focus manual la 2m in fata, si il lasi asa? Pana la urma cat e dof-ul, ca doar nu e 50f1.2?
25-100mm f2 la capatul wide, puteai sa-l controlezi doar in modul Ap (doar diafragma). Distanta/pct de focus nici vorba, totul trecea pe auto odata ce ieseai din Ap. Daca nu ma insel parca mai aveam ceva libertate la setarile iso din meniu (nu-mi mai aduc aminte sigur). Banuiesc sa nu fi facut putin condens intre lentila si senzor, ca altfel nu-mi explic :|...

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Action camera nu e aparat foto.
Pt action camera:gopro4black.
Session=prastie.

#16
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Mda, dar si pretul este cel putin dublu ...

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Posthoneymik, on 29 mai 2017 - 07:25, said:

Mda, dar si pretul este cel putin dublu ...
nu am spus ca e gratis. doar ti-am spus ce e de facut. banii sunt ai tai.
Si eu am i-am aruncat prima oara pe apa sambetei. DE atunci nu ai fac asa !
da, am avut si session si 4.

#18
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postfoxbat, on 28 mai 2017 - 17:14, said:

......
Session=prastie.

???

Nu sunt hotarat daca merita sau nu GoPro HERO 5 Session.

Edited by edri, 29 May 2017 - 12:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate