Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Problemă copiere contacte la Nokia Lumia530 cu Windows Phone 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Bun găsit.
Am un telefon Nokia Lumia 530 cumpărat în martie 2015, cu sistem de operare Windows Phone 8.1. La început, când l-am cumpărat, sistemul de operare mi-a cerut să-mi creez un cont Microsoft pentru a putea beneficia de actualizări și pentru a putea descărca aplicații gratuite. Nu știu ce am greșit la configurarea contului, că-mi tot apărea o eroare căreia n-am reușit nicicum să-i dau de capăt. Nu m-a deranjat foarte tare aspectul ăsta, fiindcă eu folosesc telefonul în principal pentru convorbiri și sms-uri iar pe internet intru doar când sunt în raza de acoperire a routerului wi-fi (mi-am dezactivat opțiunea de internet furnizat de operatorul de telefonie mobilă).
A venit însă momentul să încerc a-mi descărca o aplicație de gps, care-mi este necesară în deplasările mele cu mașina (o să-mi reactivez pentru asta și internetul de la operator), dar nu pot să descarc nimic din cauza erorii de la configurarea contului Microsoft. Rezolvarea acestei probleme ar fi resetarea telefonului pentru ca acesta să revină la setările din fabrică și crearea unui nou cont Microsoft. Problema este că nu reușesc să-mi transfer contactele din agenda telefonică din memoria telefonului pe cardul de memorie, ca să nu le pierd. Am încercat să mut contactele direct din memoria telefonului pe cardul de memorie, dar nu s-au transferat. Apoi am încercat să copiez tot conținutul din memoria telefonului în laptop (la care am instalat Windows 10), dar contactele nu-mi apar nicăieri nici pe laptop (ca și când n-ar exista). Pur și simplu laptopul nu le vede, deși teoretic cele două dispozitive sunt compatibile.
Mă poate cineva ajuta cu sfaturi despre cum aș putea transfera agenda telefonică din memoria telefonului pe cardul de memorie ?
Mulțumesc anticipat.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
N-ar fi mai simplu crearea unui cont Microsoft? Îl lasi câteva minute si gata, ai toate contactele pe contul respectiv (smilsr cu Android si gmail).

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Conectează-te cu telefonul la același cont cu laptopul. Sau verifică contul vechi ori creezi unul nou de pe laptop și conectezi telefonul la el.

#4
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Cred că nu m-am făcut înțeles, așa că revin cu lămuriri:
Nu pot să creez un nou cont Microsoft până ce nu scap de eroarea cu cel vechi. Nu pot scăpa de eroarea respectivă decât prin resetarea telefonului, având ca și consecință ștergerea agendei telefonice.
Până ce nu creez un nou cont nu pot să instalez nicio aplicație (incluzând-o și pe cea din link-ul pus de Cretzulica). Sunt într-un cerc vicios din care nu reușesc să ies. Din cauza asta am cerut ajutor în mod public.

#5
b3min3

b3min3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 11.11.2010
Te conectezi pe telefon cu un cont google și le copiezi acolo pe cont. Apoi, când resetezi telefonul te conectezi cu contul google și automat îți apar contactele.

Poți încerca să îți creezi un alt cont de Microsoft. Eu când am avut un telefon cu Windows Phone, mi-am creat contul de Microsoft folosind o adresă de e-mail pe care o aveam deja, nu mi-am creat alta nouă. Nu e nevoie să îți resetezi telefonul pentru asta.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Cont google nu ai pus pe telefon? Gasesti toate contactele tale acolo.

Edited by dorin_2k, 30 April 2017 - 18:32.


#7
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 b3min3, on 30 aprilie 2017 - 17:43, said:

Te conectezi pe telefon cu un cont google și le copiezi acolo pe cont.
M-am conectat, dar nu e întâmplă nimic, nici pe telefon, nici pe laptop (ambele le am conectate cu același cont google și sunt și sincronizate). Nu văd nicio opțiune de copiere a contactelor.
Până la urmă cred că voi fi nevoit să copiez contactele manual pe hârtie și apoi să le introduc manual în agendă după resetarea telefonului, că altfel văd că nu mă descurc.

#8
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Cretzulica, on 30 aprilie 2017 - 17:31, said:

https://outlook.live...acts/mode/popup
LE exporti din contul de microsoft.

După cum am precizat mai sus, contul de Microsoft nu funcționează.

#9
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Cand am creat contul Microsoft, nefiind foarte obisnuit cu tastarea literelor pe ecranul tactil, am gresit adresa de e-mail, mai exact, in loc sa pun la final extensia ".com" am scris ".vom", fara ca sa-mi dau seama de greseala. Consecinta acestei greseli a fost ca imi tot aparea un cod de eroare format din 5 cifre (nu mai stiu exact cum era), insotit de mesajul "acest cod de eroare este pentru oameni inteligenti". Pe site-ul Microsoft, la codul respectiv de eroare, scria ca este cel mai probabil cauzata de configurarea gresita a elementelor contului, iar ca UNICA solutie ma problemei era data revenirea telefonului la setarile de fabrica, urmata de crearea unui cont nou. Abia dupa vreo cateva luni de zile, in mod cu totul intamplator, am descoperit care era "configurarea gresita a elementelor contului", cand mi-a "sarit" intr-o seara in ochi terminatia ".vom". Acum, faptul e consumat, dar ideea este ca nu pot sa utilizez niciuna din sugestiile voastre de mai sus (pentru care va multumesc tuturor). Ma gandeam ca poate exista totusi o solutie de copiere a agendei telefonice direct pe cardul de memorie al telefonului sau in laptop, solutie pe care eu n-am reusit s-o desopar, dar se pare ca nu exista asa ceva.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Contactele sunt deja in contul google. Nu ai ce sa mai copiezi. Le poti vedea si pe PC.
In noul telefon pui iar contul google si le ai pe toate.

#11
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Pai tocmai ca nu sunt. Am intrat de pe laptop in contul google si n-am gasit nimic iar atunci cand intru in contul google de pe telefonul mobil, dupa tastarea parolei apare o fereastra in care mi se spune ca Microsoft imi cere acces la datele din contul google. In momentul in care dau accept, imi apare din nou pagina de intrare in cont, unde trebuie sa introduc din nou adresa de e-mail, iar asta se repeta la nesfarsit. Practic ma invart intr-un cerc vicios intre cele doua pagini. Probabil ca Microsoft acceseaza contul Google tot prin intermediul contului Microsoft configurat incorect si de aceea nu are loc transferul de date intre dispozitive prin intermediul contului Google. Cel putin asta e parerea mea.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
In contul google, la Persoane ce vezi?

Edited by dorin_2k, 01 May 2017 - 08:04.


#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Nu-mi apare nicăieri în contul google opțiunea „Persoane”. Unde o pot găsi?

#14
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
Sugestia meaȘ creaza un cont microsoft nou, pe un pc, vezi daca poti copia contactele din alt cont (google daca am inteles bine) sau pune acel cont nou pe un tel. de proba si copiaza contactele din tel. tau in acel nou cont folosind Bluetooth sau alta metoda.
apoi revi la setarile din fabrica, introduci contul nou creat si ai tot ce-ti trebuie.


P.S. ce os ai pe pc?

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001

 flomelomanul, on 01 mai 2017 - 17:28, said:

Nu-mi apare nicăieri în contul google opțiunea „Persoane”. Unde o pot găsi?
Aici
Attached File  agenda.png   19.23K   9 downloads

#16
mihaigab

mihaigab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.07.2010
Încearcă Contacts + Messages backup app din Magazin. Se poate creea un backup pe cardul SD. Încearcă să restaurezi de acolo și apoi rezolvă problema.


#17
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 12.02.2014
Ar fi fost cea mai bună și mai simplă idee. Din păcate pentru el, înțeleg că nu poate face instalări din magazin.
Chiar: nu se găsește ceva prin xda?

#18
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Nu inteleg ce-i aia cont setat incorect. Daca ai bagat .vom in loc de .com nu ti-a creat cont. Fa unu corect si adauga-l in la conturi din setari, nu e nevoie sa resetezi telefonul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate