Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Acoperis tabla Evertile

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
victor_b79

victor_b79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2010
Buna seara,

Va povestesc, foarte pe scurt, experienta mea cu tabla Evertile (Cehia).
In 2009 am cumparat si instalat un acoperis din tabla Evertile cu depunere de piatra (gen Gerard), garantie 30 de ani. Totul OK pana anul trecut cand am constatat ca incepe sa cada piatra de pe casa. Intre timp, nu a mai ramas aproape deloc. Dupa un lung sir de email-uri cu producatorul si nenumarate poze, acesta a acceptat sa imi inlocuiasca doar panourile de tabla (fara accesorii, care deocamdata sunt in stare acceptabila).
Povestea avea sanse sa aiba un final relativ fericit pana cand am ajuns la subiectul manopera dat jos acoperis vechi si montat acoperis nou. Producatorul nu ofera decat materialul, iar eu trebuie sa platesc manopera inca o data, ca si cum il schimb ca nu am ce face, nu pentru ca s-a deteriorat in perioada de garantie.
Pe langa faptul ca nu mi se pare corect, ce fac daca peste inca 7 ani o iau de la capat? Platesc toata viata pentru o alegere nefericita?

Atasez si cateva poze sa va faceti o idee despre cum poate arata un astfel de acoperis.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   444.67K   86 downloads
  • Attached File  2.jpg   417.81K   82 downloads
  • Attached File  3.jpg   404.86K   77 downloads
  • Attached File  4.jpg   535.99K   75 downloads
  • Attached File  5.jpg   519.85K   64 downloads
  • Attached File  6.jpg   498.56K   58 downloads


#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Nu-i bai, ramane tabla si nu o sa ploua in pod.
Eu am si eu sistem Onduline, garantie 50 de ani data de producator. Dupa 10 ani s-a dus draq. Tre' sa-l schimb in vara asta ca a inceput sa-mi picure in pod. :(

#3
victor_b79

victor_b79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2010
Nu stiu cat costa Onduline, dar Evertile-ul nu a fost deloc ieftin.
Puteam sa imi pun tabla mult mai ieftina si tot nu imi ploua in pod. Nu ma asteptam ca pentru diferenta asta de pret sa am piatra doar 7 ani.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai un certifcat de garantie pe care scrie 30 de ani ? Daca da, ce anume scrie in el ?
Eu am luat "plasa" cu garantia de 10 ani la policarbonat.
Daca nu ai "hartii" opozabile in instanta, este doar .....marketing.

Edited by pasilla, 27 April 2017 - 22:08.


#5
victor_b79

victor_b79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2010
Da, am. Si nu scrie nimic despre manopera. Despre manopera si faptul ca nu si-o asuma, scrie intr-un document de pe site-ul lor.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce nu pui aici ce ai ?

#7
victor_b79

victor_b79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2010
Acesta este certificatul de garantie ...

Attached Files



#8
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Ma repet inca o data, cand vreti tabla cumparati cea mai ieftina, altfel alegeti tigla ceramica. Numai cumparati tabla glazurata la pret de tigla.

In cazul de fata nu iti ramane decat o actiune in instanta. Ai platit odata manopera. In cazul de fata manopera pentru inlocuirea tablei trebuie sa o plateasca producatorul.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Daca manopera nu a fost facuta de o firma autorizata iti baga pastila ca nu ai montat-o bine

#10
victor_b79

victor_b79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2010
Ar fi putut incerca asta ca sa nu trimita nici macar tabla. Totusi nu au facut-o ...

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca aia veche nu-i montata cu firma si factura, puteau sa nu-ti dea nimic..  Daca asa e...nu cauta calul la dinti..

Cere sa-ti trimita d-aia fara glazura chiar daca nu se pupa cu accesoriile. Peste cativa ani or sa ramana si alea fara pietre.. sa fie la culoare si aia e..

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De asta e bine sa apelezi la o firma serioasa sa monteze, spui ce tabla vrei, ei o cumpara, o monteaza, ei dau garantie si la materiale, si la manopera. Plus ca de regula, o firma mare, cumpara materiale la preturi mai mici, pt ca iau mult si des.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa e @rumegus, dar si preturile sunt "serioase" Cu acelesi rezultat: nervi, umblatura, amenintari,.....

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai te certi doar cu unul, nu cu doi, care dau vina unul pe celalalt. E ca la masini, eu cumpar kitul de distributie, ma duc la service sa-l puna, dupa o luna se rupe cureaua, sau un surub de la rola, se face motorul praf, magazinul da vina pe mecanic, mecanicul pe piese proaste, apoi chiar daca pana la urma, magazinul ma despagubeste, mecanicul nu e obligat sa repare gratis. Daca cumpara mecanicul piesele, nu numai ca le ia cu 30-40% mai ieftin ca mine, am garantie si la piese, si la manopera, plus la ce s-a stricat din cauza piesei defecte.

#15
victor_b79

victor_b79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2010
Nu am montat-o singur sau cu vecinii. A montat-o firma care o vindea, am factura si contract, dar contractul cu ei s-a terminat in momentul in care au terminat lucrarea. In plus, desi nu am o parere buna despre ei (dar asta e pentru thread-ul cu mesteri de evitat), daca e sa fim corecti, nici ei nu au nicio vina. Garantia e de la producator, nu de la vanzator sau montator. In cel mai fericit caz, ar fi trebuit ca producatorul sa le deconteze cumva manopera de inlocuire si sa se ocupe tot ei.

#16
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
La acoperisuri ai separat garantia produsului, data de fabricant sau reprezentantul lui in Romania si garantia montajului, data de firma care a executat montajul. De obicei, producatorul include in certificat si conditiile montajului cu o echipa agreeata de ei si eventual de folosirea tuturor elementelor acoperisului recomandate de producator.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Daca montajul nu este facut corect......cade piatra de pe tabla !!!!!
Eu cred ca daca nu vor sa plateasca toate depagubirile (inclusiv montajul si "disconfortul" ), ar trebui actionati in instanta. Sa demonstreze ei acolo ca "calitatea" a fost conform certificatului.

#18
victor_b79

victor_b79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.05.2010
E nebunie curata un proces, cel putin in Romania. Acum nici nu stiu unde as putea sa ii dau in judecata (firma fiind in Cehia) si unde s-ar judeca un astfel de proces.
Oricum, inainte de un proces, ar trebui sa stiu daca am sanse de castig. Practic, daca exista vreo lege care sa imi dea dreptate. Legea 49, cea despre drepturile consumatorului si garantii, nu mi se para clara deloc in privinta asta. Spune ca garantia de conformitate, care se extinde la 2 ani pentru produsele de lunga folosinta, scuteste consumatorul de orice cost, dar cand vine vorba de garantia extinsa, nu mai zice nimic de costuri ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate