Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Laptop 2000-2500 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 jegmihai, on 24 aprilie 2017 - 15:17, said:

Ce ai spune de unul de 14"? IdeaPad 510S ofera destul de multe pentru pretul cerut : ecran IPS (conteaza foarte mult), vine direct cu 8GB si SSD de 256GB. Constructia este decenta.

+1 pt. ecran IPS, tastatura iluminata, 256/8GB.

Cu ecran mai mare: IdeaPad 510 cu procesor putin mai bun si dedicata 940MX http://altex.ro/lapt...mx-4gb-free-dos ~100 lei peste bugetul maxim, insa fata de alte modele nu trebuie sa mai faci upgrade cu inca 4GB RAM.

#20
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Pai nici la acel Lenovo nu e nevoie sa mai faci update de RAM. 8 GB sunt suficienti pentru nevoile mele. Nu am de gand sa ma joc. Si e ok si o placa video de 2 GB. Singura chestie la acel Lenovo ar fi ecranul ceva mai mic si lipsa unitatii optice. Dar nu sunt niste criterii care m-ar face sa zic "pas".

#21
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ar mai fi o problema legata de ecranul de 14", si anume ca Windows afiseaza defectuos anumite softuri cand setezi scalarea >125% (daca nu vrei sa umbli cu lupa :D).

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015
Deci Acerul e alegerea ideala :)))))))))))) e cel mai ieftin si cel mai dotat in acel pret.

#23
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Oare ce softuri? Ca voi avea instalat Google chrome, office, Adobe Premiere Pro si After Effects, vlc, quick time, itunes... Si cam atat. :)

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Depinde si de ce softuri foloseste, nu toate sufera de problema respectiva. Plus ca Microsoft promite imbunatatiri in acest sens o data cu Creators Update : High-DPI Scaling Improvements for Desktop Applications in the Windows 10 Creators Update.

Chrome, Office, QuickTime, VLC si iTunes ar trebui sa fie in regula, la fel si suita Adobe. Majoritatea celor care au intampinat probleme folosesc display-uri 4K, nu-i cazul aici.

Totusi, nu garantez ca nu vor aparea probleme.

 TruculMagic, on 24 aprilie 2017 - 18:56, said:

e cel mai ieftin si cel mai dotat in acel pret.
Cand vei intelege ca dotarile sunt doar o variabila din ecuatia alegerii unui laptop?

@Lau, n-ai mai zis nimic de HDD.

Edited by jegmihai, 24 April 2017 - 19:23.


#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

 jegmihai, on 24 aprilie 2017 - 19:15, said:

Cand vei intelege ca dotarile sunt doar o variabila din ecuatia alegerii unui laptop?

Shaorma o iei cu de toate, nu iei doar lipia Posted Image

#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
@jegmihai, hard de 1TB sau ssd de 256. Un ssd de 128 mi se pare prea mic. Adica partitia sistemului o faci de 50-60GB minim, si mai ramai cu f putina pentru tine.

#27
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ma refeream la HDD-ul de la actualul laptop.

#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Are 1 TB.

#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Trebuia sa fiu mai explicit. Ce ai decis, il faci extern sau vrei sa-l pui in noul laptop?

#30
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cred ca am sa-l las extern. Ma gandeam acum ca e f posibil sa am probleme la garantie daca il voi monta in laptop.

#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu neaparat. Daca va fi vreodata nevoie sa-l trimiti in garantie, poti scoate HDD-ul inainte.

Pe de alta parte, daca zici ca-l lasi extern, iti maresti aria de selectie.

#32
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Gandeste-te bine. Eu am un ssd de 180 gb, si avand hdd extern, am zis ca raman pe varianta asta. Pentru download folosesc hdd-ul extern, evident, pentru a nu uza foarte mult ssd-ul. Daca te plimbi mult, trebuie sa il cari peste tot cu tine daca faci multe transferuri de fisiere, si de multe ori e incomod. Eu sunt sigur ca voi cumpara un caddy si un hdd, pentru a le avea montate in permanenta in locul dvd-rw-ului. Daca vei folosi laptopul marea majoritate a timpului in casa, atunci nu e o problema hdd-ul extern

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu imi fac griji ca voi cara hdd extern dupa mine. Il car in rucsac si il conectez imediat cu un cablu. Asta sa fie problema. :D
Cred ca m-am hotarat la acel Lenovo pe 14. Configuratia e ok pt mine si e bun si la pret. Plus ca ii voi face extragarantie. As fi vrut sa pun hdd din actualul Lenovo in el. Asta e. Nu se poate.

#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Verdict:

http://altex.ro/lapt...cs-520-free-dos

Si acum astept sa-mi spuneti ca nu e bun, ca mai bine comandam altul, ca e scump, ca e prost... ca mereu se intampla asa :D

#35
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cine sa spuna?

Ca trebuie sa existe mereu un Gica-contra, ai dreptate. :D

Referitor la SSD, poti sa-l partitionezi daca chiar vrei. Parerile sunt impartite. Doar sa-i lasi 16GB neutilizati sau nepartitionati pentru OP.

#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru OP as vrea sa las 50-60 GB macar. Poate chiar mai mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate