Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Pareri Dacia Duster

- - - - -
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#163
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa nu exageram , Dusterul nu are nici o sansa unde poate ajunge TAF-ul ...  !
Iti iei o roata slim vorba colegului , daca faci boacana mare si niste snururi pt intepaturi si aia e .

#164
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 bumpocbum, on 13 iunie 2018 - 15:42, said:

Da, problema era ca Dacia Asistenta cerea acum ceva ani buni doar 5 mil sa iti dea curent la baterie, si asta pe asfalt. Ma intreb cat iti cere daca esti undeva pe o forestiera unde nu intra decat TAF-ul....dusterul si ceva Patroale...
Si tu urci acolo cu gusterul pe GPL?

Cu cauciucuri all season?  Sau de vara ?


Astea is povesti vanatoresti, fiind la munte !

#165
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 silviannetw, on 09 aprilie 2017 - 16:00, said:

Am fost plecat in afara tarii folosind Loganul proprietate ( 1.6 MPI 2005). La mijlocul drumului (aprox 1500 Km) m-a lasat bobina de inductie! Norocul meu, asa consider, a fost o reprezentanta Renault-Dacia. Total 110 euro! Un ochi rade altul plange...dar am ajuns acasa! Ce sa o mai lungesc...masina mea are 12 ani nu mi-a creat probleme pana acum dar m-am gandit la un Duster nou! Ce parere aveti domnilor detinatori de Duster? Va rog sa-mi detaliati cu ce v-ati confruntat dar si cu ce lucruri bune va laudati! Referitori la chibiti...ramaneti ca si la table....pe margine! Cu respect, Silvian.
Ce parere avem de Duster, avand in vedere ca e un cazan de tuica tre sa iti cumperi si prune la el.

#166
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 M0sGerila, on 13 iunie 2018 - 22:56, said:

Si tu urci acolo cu gusterul pe GPL?

Cu cauciucuri all season?  Sau de vara ?


Astea is povesti vanatoresti, fiind la munte !

De fapt nu sunt, pe orice forestiera la un moment dat o sa gasesti un TAF.  Si un Patrol. Si un Duster, fie el si pe GPL.....

PS: toti proprietarii de duster sunt foarte multumiti. Cati din carcostasii de aici au duster ? Cumparat de ei si nu de firma ?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xJEezdE0FOo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bumpocbum, 16 June 2018 - 09:14.


#167
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 bumpocbum, on 16 iunie 2018 - 09:09, said:

De fapt nu sunt, pe orice forestiera la un moment dat o sa gasesti un TAF.  Si un Patrol. Si un Duster, fie el si pe GPL.....

PS: toti proprietarii de duster sunt foarte multumiti. Cati din carcostasii de aici au duster ? Cumparat de ei si nu de firma ?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xJEezdE0FOo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am Duster pe care l-am cumparat in februarie 2017 nou, 1,6, pe benzina, 4x4, 114 CP.  Sunt f. multumit, cu o exceptie: nu are cuplu motor asa mare ca cele pe motorina, astfel ca la depasiri trebuie sa mergi acolo la 4000-5000 turatii pe minut. Daca ar fi acuma sa aleg din nou as alege pe motorina.

#168
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa am zis si eu , chiar mi-a parut rau ca nu am luat diesel destul de mult timp (mai ales ca veneam de pe un Passat TDI). Dar acum sunt foarte multumit ca am luat benzina. Intretinere anuala la jumatate, nu stau cu grija filtrului de particule, motor foarte simplu care nu are ce sa se strice, fara pompe de inalta, injectoare scumpe, sarme care se aprind in bord, apa in motorina...etc. Probabil ca in viitor ca se tot scumpesc combustibilii o sa trec pe GPL. Nu mai zic ca ma astept oricand la o lege tembela ref la diesel...

Ref la cuplu, depasesti foarte bine si cu benzinarul, unde bagi un DCI merge si benzinarul cu foarte rare exceptii.
Daca nu treci pe MT-uri/Simexuri nu ai de ce sa iti para rau.

Uite aici o exemplificare. Coborare de la cabana Ciucas. La urcare a intepenit nevasta de frica asa ca nu a avut cine sa filmeze Posted Image ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qvPEDHbLclQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bumpocbum, 16 June 2018 - 19:10.


#169
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Frumos traseul! acolo îi stă cel mai bine Duster-ului!

#170
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Fix pix, de ce nu ai pus urcarea ?
Am urcat acum 20 de ani cu  o 1310 la cota 1600 pe forestiere, si ploua, unul cu papucul 4x4 a trebuit sa il cupleze ca nu prea ii iesea treaba sa se tina dupa noi.

Zici ca merita 19 mii de euro numai pentru ce ai pus acolo?

Edited by M0sGerila, 16 June 2018 - 22:36.


#171
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 bumpocbum, on 16 iunie 2018 - 18:54, said:

Asa am zis si eu , chiar mi-a parut rau ca nu am luat diesel destul de mult timp (mai ales ca veneam de pe un Passat TDI). Dar acum sunt foarte multumit ca am luat benzina. Intretinere anuala la jumatate, nu stau cu grija filtrului de particule, motor foarte simplu care nu are ce sa se strice, fara pompe de inalta, injectoare scumpe, sarme care se aprind in bord, apa in motorina...etc. Probabil ca in viitor ca se tot scumpesc combustibilii o sa trec pe GPL. Nu mai zic ca ma astept oricand la o lege tembela ref la diesel...

Ref la cuplu, depasesti foarte bine si cu benzinarul, unde bagi un DCI merge si benzinarul cu foarte rare exceptii.
Daca nu treci pe MT-uri/Simexuri nu ai de ce sa iti para rau.

Uite aici o exemplificare. Coborare de la cabana Ciucas. La urcare a intepenit nevasta de frica asa ca nu a avut cine sa filmeze Posted Image ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qvPEDHbLclQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
@bumpocbum  Multumesc de incurajare :)

#172
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gi7zElze9WQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#173
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Este și pe la 15.000 de euro Duster 4×4!La urcare cu cauciucuri adecvate cu crampon urcă aproape peste tot!Nu am mașina dar am văzut o la lucru într-o pădure la urcare pe mocirlă ce poate cu cauciucuri adecvate și anume a urcat fără probleme!

Edited by Therockstar, 17 June 2018 - 05:52.


#174
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
E 16.200 un 4×4 1.5 dci,nu este la 15.000 cum am spus mai sus,ca să ajungi pe la 15.000 trebuie să ai un voucher ceva!

Edited by Therockstar, 17 June 2018 - 07:13.


#175
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 M0sGerila, on 16 iunie 2018 - 22:35, said:

Fix pix, de ce nu ai pus urcarea ?
Am urcat acum 20 de ani cu  o 1310 la cota 1600 pe forestiere, si ploua, unul cu papucul 4x4 a trebuit sa il cupleze ca nu prea ii iesea treaba sa se tina dupa noi.

Zici ca merita 19 mii de euro numai pentru ce ai pus acolo?

Nu stiu ce fix-pixuri visezi tu dar urcarea nu e chiar usoara. Daca citeai mai cu atentie vedeai ca nu a avut cine sa filmeze. Rampa are inclinatie mare, aderenta destul de precara. In plus de asta anvelopele erau normale.  Cu  franele blocate o iei la vale.  Nu mai zic ca am urcat cu ESP-ASR-ul activ...de am uitat de el.

Pe aceeasi rampa am vazut un Cayene care nu a putut sa urce ultima portiune...ai idee de ce ?

In fine nu are prea mare importanta...dar ca idee te descurci cu un benzinar foarte bine. In plus de asta am fost in multe locuri, pe diverse forestiere fara probleme. E adevarat cand noroiul a ajuns la praguri a trebuit sa fac cale intoarsa...ca nu am dotat dusterul cu AT-uri/troliu, etc....


PS: La caban Ciucas au incercat multi viteji cu 2x4 sa urce, cu masini puternice nu o amarata de 1310....Nu au reusit !

 M0sGerila, on 16 iunie 2018 - 22:35, said:

Am urcat acum 20 de ani cu  o 1310 la cota 1600 pe forestiere, si ploua, unul cu papucul 4x4 a trebuit sa il cupleze ca nu prea ii iesea treaba sa se tina dupa noi.

Eu unul am mers cu un papuc....si inca printr-o padure inundata, mlastina, etc... daca afirmi ca trebuie un 4x4 ca sa te tii dupa un 2x4 e ok ....

Edited by bumpocbum, 17 June 2018 - 09:49.


#176
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
https://photos.app.g...ryEmBbq2G5yvi3A
Al meu cu At-uri.
Cu dedicatie pt Baxon, sunt curios daca merge Vitara 2015+ pe unde merg eu .

Edited by QAZ, 17 June 2018 - 22:58.


#177
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Deleted

Edited by dionescux, 18 June 2018 - 22:10.


#178
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un drum forestier care a solicitat bine dustericiul, mai era si dupa o ploaie zdravana......din pacate nu am filmari asa ca o sa pun ceva gasit pe net...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eEz2T0JfL_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bumpocbum, 18 June 2018 - 22:37.


#179
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Mda, dar tu il folosesti la greu.....youtubele altora !
Din pacate !

#180
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt am pus doar drumul pentru amatorii de trasee forestiere. Daca ai inteles altceva asta e, nu conteaza....Din pacate ...dar.... sa nu divagam. .Am cateva cadre doar pe o filmare a drumului ca nu s-a obosit nimeni sa pozeze sau sa filmeze. In sine drumul nu e foarte greu doar obositor prin atatea pietre, drum rupt de ape, ceva noroi etc...O sa pun doar zona unde am ajuns.....Cabana Buta, Taul Butii....

LE: Uite si un screen de pe filmare intr-o zona mai linistita unde tineam covrigu intr-o mana si camera in cealalata.

Attached Files


Edited by bumpocbum, 18 June 2018 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate