Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Pareri Dacia Duster

- - - - -
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#127
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Al tau este aspirat! Numele vine de la felul in care intra aerul in cilindri, prin aspiratie naturala si la presiune atmosferica. La cele supraalimentate aerul este comprimat inainte de admisie.
Supraalimentatele pot obtine destul de usor castiguri de putere prin modificarea parametrilor ECU (presiunea de admisie si harta de injectie).
La motoare cum este al tau, castigul prin tunarea ECU este destul de mic, pentru diferente semnificative trebuie umblat la componente.

Edited by DannyMC, 11 June 2018 - 10:17.


#128
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 DannyMC, on 11 iunie 2018 - 10:12, said:

Al tau este aspirat! Numele vine de la felul in care intra aerul in cilindri, prin aspiratie naturala si la presiune atmosferica. La cele supraalimentate aerul este comprimat inainte de admisie.
Supraalimentatele pot obtine destul de usor castiguri de putere prin modificarea parametrilor ECU (presiunea de admisie si harta de injectie).
La motoare cum este al tau, castigul prin tunarea ECU este destul de mic, pentru diferente semnificative trebuie umblat la componente.
Multumesc mult @DannyMC, o zi buna :)

#129
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 farausername, on 26 aprilie 2017 - 22:25, said:

Romanii, la fel ca nemtii, da nemtii, le birjeresc pana pe la vreo 200 mii de km si apoi le vand drept neprihanite vanatorilor de chilipiruri, in timpul asta masina isi scoate banii de cateva ori. Poti face asta cu una similara de 40 mii euro? Unii fac si cu alea insa procentul este mult mai mic.

Este o barca ieftina prin care bate vantul la care nu poti avea mari pretentii de confort sau de materiale de calitate. Este o masina de hamalit supraevaluata, pretul ei corect este undeva la 12-13 mii cu toate prostiile pe ea.

La fel ca si loganul, la 60-70% din pretul maxim merita cumparata!

o masina de hamalit este o masina care merge, nu una care sta in garaj.
nu am mai auzit o lauda atat de tare la adresa dusterului.
asta chiar daca postez la secole dupa mesajul dvs.

#130
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai asa este, o masina rezistenta, foarte buna pentru anumite lucruri, insa exagerat de scumpa. Daca o iei sa o freci poate merita, daca o iei ca masina de familie ti-ai luat teapa.


#131
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Cam de familie aș vrea,deci nu merită într-un cuvânt Dacia! atunci de achiziționat rămâne tot sh-ul dar altă marcă!

Edited by Therockstar, 11 June 2018 - 20:57.


#132
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
De ce ? Nu gasesti masina noua de familie cu 19 mii de euro cat costa un Duster ?

#133
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 Therockstar, on 11 iunie 2018 - 20:56, said:

Cam de familie aș vrea,deci nu merită într-un cuvânt Dacia! atunci de achiziționat rămâne tot sh-ul dar altă marcă!
Cam de aceeasi parere sunt si eu.

#134
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Vroiam să spun ca și concluzie că,de familie nu merită Duster ul și nici într-un caz nou,fiind așa scump!Ca și variantă rămâne o mașină sh cu un preț bun!

#135
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 M0sGerila, on 11 iunie 2018 - 17:52, said:

Pai asa este, o masina rezistenta, foarte buna pentru anumite lucruri, insa exagerat de scumpa. Daca o iei sa o freci poate merita, daca o iei ca masina de familie ti-ai luat teapa.

Pentru un 2x4 este scumpa. Dar daca o mergi cu ea in off-road, pe drumuri forestiere mai mult sau mai putin grele, sa sari cu ea prin bolovani prin albii de rauri, sa o folosesti pe post de plug iarna in parcare deja nu mai este chiar atat e scumpa. In afra de asta mai o rabla, mai o reducere....Si ajungi la 15 mii, full, 4x4 benzina aspirata. Mai zicem ca la 62k cat am acum nu am schimbat decat consumabilele si distributia ?

Edited by bumpocbum, 12 June 2018 - 07:06.


#136
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Nene,revino ți bre.
Pentru off road fara pretenții merge,in rest las o ușor.
Și de ce ai schimbat distribuția la 62 ???

#137
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009
Pentru ca ala e intervalul de schimb?

#138
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Așa mic ???

#139
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 irulan_corrino, on 12 iunie 2018 - 07:31, said:

Nene,revino ți bre.
Pentru off road fara pretenții merge,in rest las o ușor.
Și de ce ai schimbat distribuția la 62 ???

Pentru off-road-ul care il fac eu e mai mult decat decenta. Daca tie iti place sa te bagi in noroi pana la portiere si sa te troliezi nu ai decat.

Distributia se schimba la 4 ani.

PS: un exemplu de off-road usor...dupa cum zici tu[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ujMSv9NfaD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa ce vezi clip-ul, poti sa mai cauti si altele pe net ca sunt o gramada..

Si sa iti revii ... din comentarii neavizate !

Edited by bumpocbum, 12 June 2018 - 09:54.


#140
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Sincer,mie îmi place Duster, varianta nouă și mai mult,nu am avut ocazia să merg cu el,voi care îl și aveți știți cel mai bine dacă merită sau nu! dacă aș avea posibilitatea mi ar plăcea să îl am,cred că s ar descurca și ca mașină de familie dar și pentru offroad!

#141
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Se descurca cel mai bine in offroad (in clasa Suv compact), aici ai un exemplu in care a iesit pe primul loc [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZsJxINsCw_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca masina de familie nu exceleaza, dar are spatiu suficient in portbagaj, consum decent si costuri de intretinere acceptabile.

Edited by relu17, 12 June 2018 - 18:28.


#142
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 Therockstar, on 12 iunie 2018 - 05:44, said:

Vroiam să spun ca și concluzie că,de familie nu merită Duster ul și nici într-un caz nou,fiind așa scump!Ca și variantă rămâne o mașină sh cu un preț bun!
De acord.

#143
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 DannyMC, on 04 iunie 2018 - 08:18, said:

Imi pare rau, dar nu pot sa cred ca in tr. IV-a nu poti atinge o viteza mai mare de 80 km/h!
Azi am reusit cat de cat sa fac un test, cu viteza a IV-a am reusit 95-100 la ora, cu 4000 - 4200 turatii. Zic cu aproximatie deoarece eram singur in masina si numai trageam cu coada ochiului deoarece ma uitam inainte ca mai importanta e siguranta. Si nici nu am fost pe autostrada doar pe o sosea de centura (ocolitoare), nu prea am putut sa ma desfasor asa cum ar fi trebuit.  Ca sa fac un test asa cum ar trebui, ar trebui sa fie unul langa mine care sa cronometreze si sa se uite la ceasul de viteza si la torometru, iar eu sa am grija de volan. Dar cred ca in curand o sa-l iau pe fiul meu si o sa facem si asta, in alt loc. Deci, dupa parerea mea depasirile cu Duster 1,6, benzina, 4x4, 114 CP. (cum este al meu) se face cu viteza a 4-a sau a 5-a, in functie de situatie. In a 5-a simt ca (bineanteles) nu are asa putere ca sa creasca viteza repede, iar in a 4-a are putere dar nu are asa viteza. Una peste alta eu sunt cam nemultumit de Duster doar pt. ca mi se pare lenes la depasiri, dar inca nu am epuizat testele, nici nu sunt prea experimentat, destul de rar conduc. Am Dusterul din februarie 2017 si am 6200 km.  Daca as gasi una sh de vreo 4 ani dar cu putere mai mare (140-150 CP), as face schimb, asa cred.

 DannyMC, on 04 iunie 2018 - 08:51, said:

Ok, nu te contrazic! Dar as fi curios (daca vrei sa mai scrii) ce turatie ai la 80 km/h in tr. IV-a!
Azi am reusit cat de cat sa fac un test, cu viteza a IV-a am reusit 95-100 la ora, cu 4000 - 4200 turatii. Zic cu aproximatie deoarece eram singur in masina si numai trageam cu coada ochiului deoarece ma uitam inainte ca mai importanta e siguranta. Si nici nu am fost pe autostrada doar pe o sosea de centura (ocolitoare), nu prea am putut sa ma desfasor asa cum ar fi trebuit.  Ca sa fac un test asa cum ar trebui, ar trebui sa fie unul langa mine care sa cronometreze si sa se uite la ceasul de viteza si la torometru, iar eu sa am grija de volan. Dar cred ca in curand o sa-l iau pe fiul meu si o sa facem si asta, in alt loc. Deci, dupa parerea mea depasirile cu Duster 1,6, benzina, 4x4, 114 CP. (cum este al meu) se face cu viteza a 4-a sau a 5-a, in functie de situatie. In a 5-a simt ca (bineanteles) nu are asa putere ca sa creasca viteza repede, iar in a 4-a are putere dar nu are asa viteza. Una peste alta eu sunt cam nemultumit de Duster doar pt. ca mi se pare lenes la depasiri, dar inca nu am epuizat testele, nici nu sunt prea experimentat, destul de rar conduc. Am Dusterul din februarie 2017 si am 6200 km.  Daca as gasi una sh de vreo 4 ani dar cu putere mai mare (140-150 CP), as face schimb, asa cred.

#144
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

 Pilutu, on 12 iunie 2018 - 22:28, said:

Azi am reusit cat de cat sa fac un test, cu viteza a IV-a am reusit 95-100 la ora, cu 4000 - 4200 turatii. Zic cu aproximatie deoarece eram singur in masina si numai trageam cu coada ochiului deoarece ma uitam inainte ca mai importanta e siguranta. Si nici nu am fost pe autostrada doar pe o sosea de centura (ocolitoare), nu prea am putut sa ma desfasor asa cum ar fi trebuit.  Ca sa fac un test asa cum ar trebui, ar trebui sa fie unul langa mine care sa cronometreze si sa se uite la ceasul de viteza si la torometru, iar eu sa am grija de volan. Dar cred ca in curand o sa-l iau pe fiul meu si o sa facem si asta, in alt loc. Deci, dupa parerea mea depasirile cu Duster 1,6, benzina, 4x4, 114 CP. (cum este al meu) se face cu viteza a 4-a sau a 5-a, in functie de situatie. In a 5-a simt ca (bineanteles) nu are asa putere ca sa creasca viteza repede, iar in a 4-a are putere dar nu are asa viteza. Una peste alta eu sunt cam nemultumit de Duster doar pt. ca mi se pare lenes la depasiri, dar inca nu am epuizat testele, nici nu sunt prea experimentat, destul de rar conduc. Am Dusterul din februarie 2017 si am 6200 km.  Daca as gasi una sh de vreo 4 ani dar cu putere mai mare (140-150 CP), as face schimb, asa cred.


Azi am reusit cat de cat sa fac un test, cu viteza a IV-a am reusit 95-100 la ora, cu 4000 - 4200 turatii. Zic cu aproximatie deoarece eram singur in masina si numai trageam cu coada ochiului deoarece ma uitam inainte ca mai importanta e siguranta. Si nici nu am fost pe autostrada doar pe o sosea de centura (ocolitoare), nu prea am putut sa ma desfasor asa cum ar fi trebuit.  Ca sa fac un test asa cum ar trebui, ar trebui sa fie unul langa mine care sa cronometreze si sa se uite la ceasul de viteza si la torometru, iar eu sa am grija de volan. Dar cred ca in curand o sa-l iau pe fiul meu si o sa facem si asta, in alt loc. Deci, dupa parerea mea depasirile cu Duster 1,6, benzina, 4x4, 114 CP. (cum este al meu) se face cu viteza a 4-a sau a 5-a, in functie de situatie. In a 5-a simt ca (bineanteles) nu are asa putere ca sa creasca viteza repede, iar in a 4-a are putere dar nu are asa viteza. Una peste alta eu sunt cam nemultumit de Duster doar pt. ca mi se pare lenes la depasiri, dar inca nu am epuizat testele, nici nu sunt prea experimentat, destul de rar conduc. Am Dusterul din februarie 2017 si am 6200 km.  Daca as gasi una sh de vreo 4 ani dar cu putere mai mare (140-150 CP), as face schimb, asa cred.
Duster cu 150 CP???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate