Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Unde gasesc cartea de salvare pentru Renault Symbol?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#37
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 21.06.2012

 colombo2003, on 23 martie 2017 - 12:46, said:

Vezi daca asta se potriveste.
Am gasit.Multumesc mult

#38
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Chiar am vazut zilele trecute la tv cum purtatorul de cuvant al Politiei Romane a spus cu subiect si predicat ca IN ROMANIA la acest moment acea carte nu este obligatorie !

#39
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,294
  • Înscris: 06.07.2007

 C63AMG, on 23 martie 2017 - 09:30, said:

Pe toate site-urile spun ca este obligatorie.Zilele astea prin Prahova politia rutiera cauta foaia asta color cu schita masinii.Si au cam dat si amenzi pe tema asta
la fel cum pe toate site-urile era anuntata prezenta ambulantei negre care rapeste copii pentru trafic de organe.

In alta ordine de idei, ma juta cineva si pe mine o carte de salvare pentru un Mercedes Simplex 40PS din 1902?

Edited by dan1980_25, 23 March 2017 - 13:38.


#40
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

 PSC, on 23 martie 2017 - 11:44, said:

Mi-au cerut inclusiv Cartea Verde (!!) şi formularul acela tipizat pentru constatare amiabilă.
De cand e obligatoriu sa ai asa ceva la tine?

#41
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Cartea de salvare nu este obligatoriu sa fie "plimbata" in masina. Am vorbit cu cei de la ACR si e doar o recomandare!

#42
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 C63AMG, on 23 martie 2017 - 10:22, said:

Ma poate ajuta cineva sa fac rost de aceasta schita?
Nene (sau poate ești o tanti?), nu vrei să pricepi omenește că nu există nicio modificare a legii prin care să se instituie obligativitatea cărții de salvare???
Pe de altă parte nu înțeleg de ce ai deschis subiectul ăsta de răspândit zvonuri idioate, când mai există unul pe aceeași temă? Nu era mai simplu să cauți? De fapt, într-adevăr, când există mai multe subiecte pe aceeași temă, răspândacii ies în câștig, fiindcă gogorițele promovate de ei se răspândesc la mai mulți fraieri care să pună botul la ele.
Hai să-ți povestesc eu cum stă treaba cu „gigel care are o cunoștință ce știe pe cineva care-a luat amendă fiindcă n-avea carte de salvare”: În urmă cu vreo 10 zile, mare-zarvă-mare la mine în oraș, filtre de poliție pe la toate intrările în oraș și pe centură. În aceeași seară, o stimată doamnă extrem de respectabilă (profesoară de chimie la un liceu din oraș), cunoștință de-a mea, umbla disperată prin oraș să caute cartea de salvare a mașinii, fiindcă „azi s-au dat amenzi de 1000 lei pentru lipsa cărții de salvare”. Degeaba am încercat să-i explic cum stă treaba, degeaba i-am cerut să-mi indice un articol din lege care să prevadă obligativitatea acestei cărți de salvare, ea o ținea una și bună că o să luăm cu toții amenzi de 1000 lei dacă n-avem fițuica aia nenorocită.
După vreo două zile de la întâmplarea asta, mă duc într-o după-amiază la ședință cu părinții. Întâmplarea face ca tatăl unuia dintre colegii de clasă ai puștoaicei mele să fie polițist la circulație, așa că n-am ratat ocazia să-l „interpelez”, rugându-l să-mi explice și mie cum e cu codul ăsta rutier „feroce” care ne amendează cu mii de lei fiindcă nu vrem să „fim salvați conform cărții”. Omul a început să râdă și-a zis: „băi frate, s-a tâmpit populația asta într-un hal fără hal. Cum dracu să dăm amenzi pentru o contravenție care nu există? Și dacă-l amendez pe unul că n-are carte de salvare, ce articol de lege scriu în PV că a încălcat? Scriu că n-a pus botul la un zvon tâmpit și-l „ard” cu 1000 lei amendă pentru asta?”

AI PRICEPUT ACUM CUM „DEVINE” CRETINITATEA ASTA CU CARTEA DE SALVARE, SAU TU ȘTII DE FAPT CĂ INFORMAȚIA E FALSĂ ȘI EȘTI DOAR UN RĂSPÂNDAC??

#43
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Scurt, ca deja devine obsedanta problema maculaturii asteia:
1. Exista topic, aici, pe Legis. Inainte de a deschide un topic, se verifica daca nu avem topice deschise pe aceeasi tema,
2. Nu e obligatorie, mizeria, nimeni nu a putut aduce ca proba un PV cu sanctiune pe tema asta.
3. Initiatorul si-a rezolvat dilema
4. Topicul o ia pe aratura, evident...

So, se INCHIDE.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate