Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Accident fara victime,cine e de vina

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:19, said:


asta stiam si eu. Cand a venit tipul, initial credeam  ca vrea asigurarea . Dar nu poate sa o foloseasca, pe motiv ca a fost baut
Faptul ca el a consumat bauturi alcoolice, nu o disculpa pe prietena sa de culpa sa. Momentul a trecut, nu stiu cum functioneaza chestiile acestea, dar in situatii de genul, amandoi platesc cumva, in fata legii.

#38
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:09, said:

... (daca avea 0.3 la mie in aerul expirat din cate am inteles, inseamna aproape dublu in sange, ceea ce inseamna ca a depasit limita legala - cred ca este undeva la 0.5??

Cat despre prietena mea, desi multi zic ca nu s-a asigurat ( eu cred ca s-a asigurat ca stiu cum conduce),  cel mult poate fi acuzata de faptul ca nu a condus preventiv.

0,8 în sânge e limita legală și doar IML-ul poate spune, depinde de momentul când a fost ingerat, de cantitate, constituția fizică etc.

Cât despre prietena ta, este AUTORUL MORAL al accidentului, mă mir că a scăpat nesancționata.

Art. 128
(1)Se interzice mersul înapoi cu vehiculul:

a)în cazurile prevazute la art. 126, cu exceptia lit. d);
b)pe o distanta mai mare de 50 m;
c)la iesirea de pe proprietati alaturate drumurilor publice.
(2)În locurile în care mersul înapoi este permis, dar vizibilitatea în spate este împiedicata, vehiculul poate fi manevrat înapoi numai atunci când conducatorul acestuia este dirijat de cel putin o persoana aflata în afara vehiculului.
(3)Persoana care dirijeaza manevrarea cu spatele a unui vehicul este obligata sa se asigure ca manevra se efectueaza fara a pune în pericol siguranta participantilor la trafic.
(4)Mersul înapoi cu autovehiculul trebuie semnalizat cu lumina sau luminile speciale din dotare. Se recomanda dotarea autovehiculelor si cu dispozitive sonore pentru semnalizarea acestei manevre.

Poliția anchetează cauza producerii unui accident, indiferent de ce reguli de circulație sunt încălcate, vinovat e doar unul.

Ca să lămurim chestiunea dacă ești troll​ sau nu, ce amendă a primit prietena ta?


#39
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 xcit, on 22 martie 2017 - 20:18, said:

Bai baietica, linia continua e acolo si daca treci peste ea, intelegi? nu mai da intruna cu linia continua ca n-are treaba ce a facut gagica ta, a pus viata in pericol si a ei si a altora cand a iesit cu curu in drum(poate asa ii place, nu e treaba mea). In locul lui ala putea fi foarte bine o masina de politie, salvare, pompieri, coloana oficiala sau oricine altcineva. Linia continua nu e un gard care te apara, la fel de bine cum nici trecerea de pietoni nu e un tunel in care esti aparat de masini. Baga-ti bine mintile in cap si pune mana pe o carte de legislatie rutiera

sa nu-ti imaginezi ca a iesit din curte cu spatele, a iesit de pe  podul din fata curtii cu spatele ( trebuia sa mentionez asta)..

Iar tipul ala a depasit 2 masini. Cand putea sa incetineasca, mai ales ca e si curba acolo. (nu e foarte ingusta, dar e curba acolo) d-aia exista linie continua .

 Bogdansv1, on 22 martie 2017 - 20:28, said:

0,8 în sânge e limita legală și doar IML-ul poate spune, depinde de momentul când a fost ingerat, de cantitate, constituția fizică etc.

Cât despre prietena ta, este AUTORUL MORAL al accidentului, mă mir că a scăpat nesancționata.

Art. 128
(1)Se interzice mersul înapoi cu vehiculul:

a)în cazurile prevazute la art. 126, cu exceptia lit. d);
b)pe o distanta mai mare de 50 m;
c)la iesirea de pe proprietati alaturate drumurilor publice.
(2)În locurile în care mersul înapoi este permis, dar vizibilitatea în spate este împiedicata, vehiculul poate fi manevrat înapoi numai atunci când conducatorul acestuia este dirijat de cel putin o persoana aflata în afara vehiculului.
(3)Persoana care dirijeaza manevrarea cu spatele a unui vehicul este obligata sa se asigure ca manevra se efectueaza fara a pune în pericol siguranta participantilor la trafic.
(4)Mersul înapoi cu autovehiculul trebuie semnalizat cu lumina sau luminile speciale din dotare. Se recomanda dotarea autovehiculelor si cu dispozitive sonore pentru semnalizarea acestei manevre.

Poliția anchetează cauza producerii unui accident, indiferent de ce reguli de circulație sunt încălcate, vinovat e doar unul.

Ca să lămurim chestiunea dacă ești troll​ sau nu, ce amendă a primit prietena ta?

mai, ea nu a fost sanctionata cu nimic. Am mentionat asta. Asta a avut o viteza uriasa. Politia i-a luat ei doar declaratia si atat. Pentru ca nu a fost vina ei deloc.

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 20:29.


#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,507
  • Înscris: 19.04.2009
Un exemplu paralel:

Te duci la miezul noptii la prietena ta beat turta. Si ea incepe sa dea cu fundul (cu spatele). Tu dai pe langa, nu nimeresti, prea in dreapta.
Q: A cui ii vina, a ta ca erai beat si-ai dat pe langa sau a ei ca nu s-a pus normal? Daca nu erai beat... Posted Image


Posted Image scuze, dar nu m-am putut abtine.

Eu inca cred ca nu are ce castiga individul de la ea, desi ea poate fi penalizata.



ps. spune-i individului sa-si faca cont pe forum. Sa vezi ce spovedanie primeste daca mentioneaza ca a condus beat. Nu-i mai trebuie tribunale, isi ia o acadea si tace.

Edited by Lex404, 22 March 2017 - 20:33.


#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 YOUR_GOD, on 22 martie 2017 - 20:18, said:


Nu, e altfel. Nu am legea, dar stiu sigur ca nu beneficiezi de RCA daca esti gasit sub influenta ( a orice). Stiu sigur.

Mai cercetează, aștept articolul. În Codul Rutier nu vei găsi, iar legislația ASF referitoare la RCA am studiat-o în vară. O voi căuta să văd dacă s-a modificat.

Era prevăzut doar faptul dacă cel ce beneficiază de RCA (adică dacă e vinovat), dacă a consumat alcool, societatea de asigurare de poate întoarce pe civil împotriva lui ca să recupereze valoarea despăgubirii dar asiguratorul era OBLIGAT să despăgubească.

https://m.avocatnet....e-la-volan.html

http://www.1asig.ro/...3,100-45842.htm

https://www.raiffeis...i-baut-la-volan

http://www.oferta-rc...ul-alcoolemiei/

Și din legea 136/1995, tocmai am recitit-o și n-am văzut modificare (chestia cu alcoolul e la punctul b și de recuperează cu regres doar dacă e de Caz Penal adică peste 0,8 mie alcool în sânge):

Art. 58. - Asigurătorul recuperează sumele plătite drept despăgubiri de la persoana
răspunzătoare de producerea pagubei, în următoarele cazuri:
a) accidentul a fost produs cu intenţie;
B) accidentul a fost produs în timpul comiterii unor fapte incriminate de dispoziţiile legale privind circulaţia pe drumurile publice ca infracţiuni săvârşite cu intenţie, chiar dacă aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau în timpul comiterii altor infracţiuni săvârşite cu intenţie;
c) accidentul a fost produs în timpul când autorul infracţiunii săvârşite cu intenţie
încearcă să se sustragă de la urmărire;
d) persoana răspunzătoare de producerea pagubei a condus vehiculul fără
consimţământul asiguratului.

Edited by Bogdansv1, 22 March 2017 - 20:58.


#42
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 Lex404, on 22 martie 2017 - 20:31, said:

Un exemplu paralel:

Te duci la miezul noptii la prietena ta beat turta. Si ea incepe sa dea cu fundul (cu spatele). Tu dai pe langa, nu nimeresti, prea in dreapta.
Q: A cui ii vina, a ta ca erai beat si-ai dat pe langa sau a ei ca nu s-a pus normal? Daca nu erai beat... Posted Image


Posted Image scuze, dar nu m-am putut abtine.

Eu inca cred ca nu are ce castiga individul de la ea, desi ea poate fi penalizata.

penalizata de cine?? politia a constatat accidentul si ea a dat doar o declaratie. Poate fi acuzata ca nu a fost extrem de preventiva. Dar cand acel individ a avut viteza de cel putin 150 km/h, si-a facut masina praf (mare minune ca  nu a patit  nimic), depaseste 2 masini. mai este si beat..cum poate fi acuzata???

MDa, as vrea sa zic "buna gluma"..dar, nu prea:|..

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 20:36.


#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,507
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e acuzata ca a facut el accident, n-are nicio treaba.

Dar prin faptul ca a iesit pe drum public cu spatele poate primi puncte/ amenda contraventionala. Fara nicio legatura cu accidentul in sine.

#44
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 Lex404, on 22 martie 2017 - 20:38, said:

Nu e acuzata ca a facut el accident, n-are nicio treaba.

Dar prin faptul ca a iesit pe drum public cu spatele poate primi puncte/ amenda contraventionala. Fara nicio legatura cu accidentul in sine.

a iesit cu spatele de pe pod.., nu din curte. Exista vizibilitate acolo, poti sa executi manevra daca te asiguri.

#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,507
  • Înscris: 19.04.2009
Si podul cui apartine? :D
Ca de multe ori si astea-s proprietate privata, chiar daca sunt in stare publica.

#46
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 Lex404, on 22 martie 2017 - 20:48, said:

Si podul cui apartine? Posted Image
Ca de multe ori si astea-s proprietate privata, chiar daca sunt in stare publica.

al primariei.

#47
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:46, said:



a iesit cu spatele de pe pod.., nu din curte. Exista vizibilitate acolo, poti sa executi manevra daca te asiguri.

Nu contează dacă e curte, podeț, parcare, service auto, vulcanizare etc., legea e clară, manevra este interzisă. Prietena ta ar trebui să se apuce de recitit Codul Rutier. Ai articolul pus de mine câteva postări mai sus.

#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Bogdansv1, on 22 martie 2017 - 20:28, said:

0,8 în sânge e limita legală și doar IML-ul poate spune, depinde de momentul când a fost ingerat, de cantitate, constituția fizică etc.

Cât despre prietena ta, este AUTORUL MORAL al accidentului, mă mir că a scăpat nesancționata.

Art. 128
(1)Se interzice mersul înapoi cu vehiculul:

a)în cazurile prevazute la art. 126, cu exceptia lit. d);
b)pe o distanta mai mare de 50 m;
c)la iesirea de pe proprietati alaturate drumurilor publice.
(2)În locurile în care mersul înapoi este permis, dar vizibilitatea în spate este împiedicata, vehiculul poate fi manevrat înapoi numai atunci când conducatorul acestuia este dirijat de cel putin o persoana aflata în afara vehiculului.
(3)Persoana care dirijeaza manevrarea cu spatele a unui vehicul este obligata sa se asigure ca manevra se efectueaza fara a pune în pericol siguranta participantilor la trafic.
(4)Mersul înapoi cu autovehiculul trebuie semnalizat cu lumina sau luminile speciale din dotare. Se recomanda dotarea autovehiculelor si cu dispozitive sonore pentru semnalizarea acestei manevre.

Poliția anchetează cauza producerii unui accident, indiferent de ce reguli de circulație sunt încălcate, vinovat e doar unul.

Ca să lămurim chestiunea dacă ești troll​ sau nu, ce amendă a primit prietena ta?

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 20:46, said:

a iesit cu spatele de pe pod.., nu din curte. Exista vizibilitate acolo, poti sa executi manevra daca te asiguri.
Mai omule, tu nu intelegi ca nu e nici o diferenta ca iesi din curte sau de pe podetul din fata curtii? NU IESI IN DRUM CU SPATELE DECAT DACA ESTI DIRIJAT! Cu litere mari intelegi mai bine?
Scrie clar acolo mai sus: SE INTERZICE MERSUL INAPOI CU VEHICOLUL:
Ce nu intelegi, de ce e scris cu litere mici?

Edited by myshyk, 22 March 2017 - 21:08.


#49
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,452
  • Înscris: 20.02.2008
Bah dar cam multe accidente la tine acolo... gardul, prietena, rromii...

#50
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 myshyk, on 22 martie 2017 - 21:05, said:

Mai omule, tu nu intelegi ca nu e nici o diferenta ca iesi din curte sau de pe podetul din fata curtii? NU IESI IN DRUM CU SPATELE DECAT DACA ESTI DIRIJAT! Cu litere mari intelegi mai bine?
Scrie clar acolo mai sus: SE INTERZICE MERSUL INAPOI CU VEHICOLUL:
Ce nu intelegi, de ce e scris cu litere mici?

cum sa nu fie nicio diferenta?? cand iesi din curte, nu ai cum sa te asiguri, pentru ca nu vezi (sunt garduri)..cand iesi de pe pod, ala te vede, il vezi si tu ( pentru ca nu sunt garduri), ai vizibilitate. Asta inseamna ca poti sa te asiguri cand iesi de pe pod.  Si nu ai nevoie de dirijare daca ai vizibilitate in ambele sensuri. Dar, ANGHHHH..suntem idioti si avem nevoie de un om in plus ca sa dam cu spatele, asta se traduce prin faptul ca ai nevoie de inca un om cand pleci cu masina. Ala sa fie indrumatorul. Ce faci daca nu ai pe nimeni??? ai pus-o ..trebuie sa te milogesti de oameni sa te dirijeze:|..dar daca nu vor??? ramai ca prostul acolo pana gasesti pe cineva sa te dirijeze..ANGHHHHH

 ioppo, on 22 martie 2017 - 21:14, said:

Bah dar cam multe accidente la tine acolo... gardul, prietena, rromii...

mda, asa ceva mai rar vezi..incredibil, socant..minunea de pe lume


PS. se poate inchide topicul..multumesc

Edited by skyhigh91, 22 March 2017 - 21:17.


#51
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 21:16, said:

cum sa nu fie nicio diferenta?? cand iesi din curte, nu ai cum sa te asiguri, pentru ca nu vezi (sunt garduri)..cand iesi de pe pod, ala te vede, il vezi si tu ( pentru ca nu sunt garduri), ai vizibilitate. Asta inseamna ca poti sa te asiguri cand iesi de pe pod.  Si nu ai nevoie de dirijare daca ai vizibilitate in ambele sensuri. Dar, ANGHHHH..suntem idioti si avem nevoie de un om in plus ca sa dam cu spatele, asta se traduce prin faptul ca ai nevoie de inca un om cand pleci cu masina. Ala sa fie indrumatorul. Ce faci daca nu ai pe nimeni??? ai pus-o ..trebuie sa te milogesti de oameni sa te dirijeze:|..dar daca nu vor??? ramai ca prostul acolo pana gasesti pe cineva sa te dirijeze..ANGHHHHH



mda, asa ceva mai rar vezi..incredibil, socant..minunea de pe lume


PS. se poate inchide topicul..multumesc

Ori esti troll, ori ai o capacitate redusa de a intelege textul de lege chit ca ti-a fost explicat de multi dintre cei ce suntem pe Aria Auto si cunoastem legislatia si avem si experienta de ani si sute de mii (unii milioane) de kilometri condusi.

Edited by Bogdansv1, 22 March 2017 - 21:30.


#52
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 Bogdansv1, on 22 martie 2017 - 21:30, said:

Ori esti troll, ori ai o capacitate redusa de a intelege textul de lege chit ca ti-a fost explicat de multi dintre cei ce suntem pe Aria Auto si cunoastem legislatia si avem si experienta de ani si sute de mii (unii milioane) de kilometri condusi.

??????????????


explica te rog ce vrei sa spui?? nu am voie sa dau cu spatele, sa ies de pe pod (domeniu public), chiar daca am vizibilitate in ambele sensuri??? si chiar daca si  ceilalti participanti la trafic ma vad de la o distanta mai mult decat apreciabila??? unde scrie asta?????

#53
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 skyhigh91, on 22 martie 2017 - 19:20, said:

Acum cateva luni, a fost un accident puternic in fata casei mele. In accident au fost implicate 2 masini. Prietena mea a vrut  sa dea cu spatele cu masina, si a iesit in drum, s-a asigurat, din stanga ei nu venea nicio masina, din dreapta venea o masina, cu viteza mica, care a oprit sa coboare cineva. La noi acolo, este si linie continua, si exista discontinuitate in fata casei mele ( avea tot dreptul sa dea cu spatele  ) .
Ea a dat cu spatele si a depasit axul drumului, in acel moment, vine un nebun  , cu viteza foarte mare, noroc ca a evitat masina ei, iese de pe carosabil si face masina praf. Din fericire a scapat cu viata baiatul.

Politia se prezinta la locul accidentului, individul fugise de la locul accidentului (dar s-a intors), in urma etilotestului, s-a constatat ca tipul a baut, avea 0.3 la mie in aerul expirat, si a avut si viteza destul de mare. M-am interesat de el,  si se pare ca are dosar penal.

Problema este, ca vrea sa o dea in judecata, pe motiv ca nu s-a asigurat cand a dat cu spatele. Acum, eu nu am vazut accidentul, dar lumea de acolo dadea vina pe ea. Ca nu s-a asigurat.  

tipul a venit la casa la mine, sa ceara numarul ei de telefon si sa se astepte la o citatie:)..el este de etnie roma si banuiesc ca vrea sa primeasca ceva bani sa-si repare masina. Vrea sa o dea in judecata. Ce se intampla daca chiar o da in judecata , din cate am inteles s-ar putea sa se judece cu el.
Daca tipul care oprise masina ca sa lase pe cineva era in dreptul liniei continue, e clar ca rromul a iesit de pe sensul lui, in conditia in care a incalcat linia continua=> nu avea ce sa caute acolo. Deci el e de vina.

#54
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 Alexandru611, on 22 martie 2017 - 21:41, said:

Daca tipul care oprise masina ca sa lase pe cineva era in dreptul liniei continue, e clar ca rromul a iesit de pe sensul lui, in conditia in care a incalcat linia continua=> nu avea ce sa caute acolo. Deci el e de vina.

exact

in fine, pe mine ma interesa daca poate tipul sa o actioneze in civil pe ea. Desi, nu vad cum ar putea sa faca asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate