Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Isus este "doctorul" nostru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
134 replies to this topic

#91
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
A vrut sa zica ca va trola orice topic in care apare isusul ala sau biserica asta mizera

#92
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 cataspo, on 21 martie 2017 - 14:42, said:

Deci daca eu scriu cuvantul " Isus " pe aria de electronice, tu incepi sa-i chinui pe cei de acolo ?
Risti?!

#93
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 master_oz, on 21 martie 2017 - 14:53, said:

Risti?!
Nu, ca nu avem spitale destule.

#94
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 Sfantul Jakob, on 21 martie 2017 - 14:18, said:

Ba da, e o blasfemie. Insa una mica.
Dar pe mine credinta nu ma defineste din absolut toate unghiurile.
Si ma deranjeaza cand ma judeci Posted Image
Eeee, pai ce facem aici dom'le ? Comiti o blasfemie cat de mica, cu buna stiinta, pai atunci esti un fals crestin, nu zici ?
Nu pot sa afirm daca te defineste sau nu din toate unghiurile, clar din unghiurile care se vad, da. Inteleg ca faci propaganda deci religioasa.

 cataspo, on 21 martie 2017 - 14:42, said:

Deci daca eu scriu cuvantul " Isus " pe aria de electronice, tu incepi sa-i chinui pe cei de acolo ?
@cataspo - m-am inecat de ras la faza asta .... :)

#95
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 denache, on 21 martie 2017 - 15:04, said:

Eeee, pai ce facem aici dom'le ? Comiti o blasfemie cat de mica, cu buna stiinta, pai atunci esti un fals crestin, nu zici ?
Nu pot sa afirm daca te defineste sau nu din toate unghiurile, clar din unghiurile care se vad, da. Inteleg ca faci propaganda deci religioasa.
Pai tu te iei dupa el? Cred ca o arde la greu prin Kristal Glam, Club Nemo,Club Gossip, Club Posh, Hard Rock etc. Si un cazinou din cand in cand, poate i se aud rugile.

#96
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 PantherOne, on 21 martie 2017 - 01:08, said:

Cam asa suna postarea de mai jos, ma intreb de ce oare mai exista doctori daca isus este doctorul nostru.
De ce oare nu se duc crestinii la biserica cand sunt bolnavi? De ce oare crestinii sunt pro megalomanii gen catedrala mantuirii neamului, si nu sunt pro construirii unor noi spitale sau renovarii celor existente?
La postarea de mai jos mai ca ma bufnit rasul, dar nu cred ca este de ras. Voi ce parere aveti? Cum se poate asa ceva?
Nu vede nimeni ca tara asta se duce in jos? Ne intoarcem in evul mediu? Ne inchinam la pereti si speram sa ne faca bine fantome imaginare? Pana unde vor merge toate astea?

On topic acum, parerea mea : aceste postari sunt semnate de niste prostanaci; partea mai putin favorabila a apartenentei la o comunitate religioasa este doctrina care impune sa fi in "partasie" cu oricine crede in ce crezi si tu : asa ca daca unu scrie : "nu imi trebuie mancare, Isus e mancarea mea", toata lumea trebuie sa zica la comanda "Amin, Isus e mancarea mea". Cum zice si Sfantu' pe acest subiect nitel mai sus : "ba daca unu zice Isus, aici sunt sa bag si eu cateva vorbe". Chestie care se duce in derizoriu tarata de niste idioti care fac afirmatii de genul asta postat aici de initiator. E greu de zis unde e limita dintre blasfemia de genul "mie nu imi trebuie femei, ca Isus imi da tot ce am nevoie" si ce a postat tembelul in cauza : la urma urmei, si acum nu fac nici un fel de misto, mi se pare de kkt ca  maretia conceptului in sine de Mantuitor sa fie comparat cu un doctor. Nici nu era cazul de a se afirma asa ceva. Autorul se plictisea si findca regurile de conduita in comunitate nu ii permit la nivel declarativ sa dea impresia ca se poate gandi la altceva decat la Isus - iaca si o postare. Plus ca uite reactii frumoase , la ea, te pupa toti stalpii comunitatii ca vorbesti frumos. Doamne, ce sarbatoare ar fi daca le-ar face Facebook-ul buton de "Amin".

Daca e periculos fenomenul ? Absolut deloc.
Oamenii astia nu sunt in realitate asa, sunt oameni normali ca noi, sigur ca se duc la doctor si sigur ca se duc la serviciu. Pur si simplu asta e taxa lor sociala de apartenenta la comunitate. Si va asigur ca apartenenta la comunitate are beneficii importante pentru indivizi.

Edited by denache, 21 March 2017 - 15:24.


#97
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 denache, on 21 martie 2017 - 15:23, said:

...
Daca e periculos fenomenul ? Absolut deloc.
Oamenii astia nu sunt in realitate asa, sunt oameni normali ca noi, sigur ca se duc la doctor si sigur ca se duc la serviciu. Pur si simplu asta e taxa lor sociala de apartenenta la comunitate. Si va asigur ca apartenenta la comunitate are beneficii importante pentru indivizi.
Daca Isus este mancarea ta ,de ce te mai duci la doctor ?
Tu crezi ca Isus vrea sa ajungi la doctor?
satana ce crezi ca vrea?

Eu nu sunt de acord cu ceeace fac preotii.

Edited by leul_nostru, 22 March 2017 - 20:08.


#98
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Tu esti un trol.

Isus nu e mancare, e un personaj de basm.

Biblia e o carte de povesti.

D-zeu e un personaj fictiv, la fel ca Mos Craciun.

Si pe aici nu mai dau, comenteaza cui vrei.

#99
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 master_oz, on 22 martie 2017 - 20:11, said:

Tu esti un trol.


Si pe aici nu mai dau, comenteaza cui vrei.
Nu mai da pe niciunde, trolezi si te deranjez prea tare vad... doctorul tau e rau cu cei ca tine.

Edited by leul_nostru, 22 March 2017 - 20:17.


#100
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 master_oz, on 21 martie 2017 - 13:04, said:

Sigur te-a vindecat?
Si eu am avut parte de o asemenea vindecare

 PantherOne, on 21 martie 2017 - 13:11, said:

E vorba de autosugestie.
Bineinteles ca e .Posted Image . De asta ii spune credinta . Chiar asa le spune si isus .

 master_oz, on 21 martie 2017 - 13:14, said:

Si io ma autosugestionez ca voi castiga la loto.
Numai ca astea nu se implinesc .
Noi suntem creati in asa fel incat daca avem credinta (autosugestie, placebo sau cum vrei sa-i spui) sa avem parte de o vindecare rapida. Insa in cazul vindecarii spirituale functioneaza un pic diferit. Daca gandul tau va fi mereu la ceva frumos, totul in mintea ta sa vada in pozitiv , trupul tau va fi sanatos iar mintea se va elibera de constinta de vinovatie . Pentru asta e isus vindecator/doctor , plus ca spune ceva foarte necesar, ca a preluat el responsabilitatea/vina pentru greselile noaste . In acest fel nu vei mai avea mustrari de constinta si nu vei avea parte de suferinta spirituala .

#101
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 caiuscorneliu, on 21 martie 2017 - 13:46, said:

Suntem poporul cel mai credincios și pupator de moaște și avem cea mai mare mortalitate din UE. Asta pentru că avem spitale și serviciu medical de rahat. Alții nu prea trec pe la moschee sau biserică dar au sistem medical pus la punct și speranță de viață net mai mare. Plus boli mai puține.

Amice, nu e nimic rau in a crede in ceva(si ateii cred in ateism lol), in a fi religios, chiar in a pupa moaste, uita-te la ''bolovanul'' care vine peste noi :islamul !  Aia se roaga de 5 ori pe zi punandu-se in genunchi pe unde apuca, lasand absolut totul balta ! Ceea ce vrei tu sa spui e alta.
Ca in varful ierarhiei si in randurile bisericii romane au ajuns unii care nu au nici o treaba cu religia, cu credinta, ba mai mult s-au pus pe facut afaceri, pe cerut taxe, pe pe politica...etc, ca sa nu mai spun de pedofilie si homosexualitate. Nimeni nu-i perfect, nu exista padure fara uscaturi. Insa Mass-media din pacate tocmai asta scoate in evidenta :raul facut de biserica romana, generalizand intentionat ca niste manipulatori adevarati ce sunt, vrand sa induca in constiinta colectiva ideea... cum ca biserica aka religia e căh, ca e ceva rau, asociind-o intentionat cu ilegalitatile pe care le-am pomenit mai sus, ASTFEL VRAND SA INTOARCA OAMENII CU FATA DE LA CREDINTA, inoculandu-ne ideea ca religia noastra nu e buna, ca e momentul sa adoptam alta, una impusa de nenii de la bruxelles, de ''noua ordine mondiala'', spre exemplu...islamul! Pentru ca sharia e cea mai perfecta forma de manipulare si constrangere a drepturilor omului de cand exista pamantul asta ! Da, celor care ne conduc le este frica de o religie adevarata, pentru ca ea uneste oamenii si ii face puternici, nemaiputand fi condusi ca niste oi sau constransi prin legi absurde ! O religie buna e ca o busola ! Niciodata nu te indeamna sa te pierzi moraliceste si uman !
Ai vazut tu la vreo televiziune din Romania unde se lauda faptele bisericii romane, unde se vorbeste despre activitatile social–educative, catehetice şi filantropice, proiecte, implicare in cazuri sociale, donatii ??? NU ! Desi acestea sunt reale, se intampla !
Sa-ti mai spun una, din surse inalt puse in parlamentul tarii ?  Proiectul ''Catedrala Mantuirii Neamului Romanesc'' a fost acceptat de catre unii, tocmai ca s-au bazat pe faptul ca oamenii vor acuza biserica romana, ca cheltuie banii cu care mai bine s-ar construi spitale !  Astfel o vor ura si vor arunca cu rahat in ea !
Cine are interesul din tagma politicii si a afacerilor sa se construiasca spitale in Romania ? NIMENI ! Politicienii, punand proprii oameni in functii inalte din ministerul sanatatii, controlandu-l... compensand medicamente cand trebuie ! Afaceristii nu vor pentru ca au ei clinicile lor unde vor sa beleasca de bani romanul obisnuit ! Nici macar nu s-a pus vreodata real problema construirii unui Spital al Neamului Romanesc !
Asta se doreste, dezradacinarea noastra ca neam, ca entitate religioasa, culturala, umana....ca ce vrei tu. Daca toate astea ti se par coincidente sau pure ineptii cauta ce zice Planul Kalergi sau multe altele.

Edited by Spaghete, 24 March 2017 - 01:23.


#102
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Ai scris un cârnat offtopic, pe alocuri îti dau dreptate dar subiectul era altul. Pot admite că o credinta religioasă poate oferi alinare unui om deznădăjduit, placebo sau autosugestie. Omului îi place să se mintă. Credinta si religiozitatea ar trebui să fie ceva intim, ceva ce te ajută pe tine si atât. Nu ma deranjează că îti spui sperante desarte în ceva si asta te ajută psihic, problema e atunci când credinta ta interactionează cu statul laic în care ne aflăm. Altfel poti crede în orice, nu mă deranjează. Ai trecut apoi la pericolul islamizării unde sunt de acord. Toate credintele religioase exteriorizate sau impuse altuia sunt nocive, asa cum am spus mai sus. Islamul este agresiv si cu atât mai periculos. Ti-ai început postarea cu un non-sens, anume ca religiozitatea nu e rea, apoi chiar tu ai facut referire la musulmanii ce se aruncă cu fundul in sus la rugăciune si lasă totul baltă. Sau cu pericolul islamizării. Deci e rea sau nu? Cu observatia la politicieni sunt de acord dar nu face obiectul subiectului. Ar mai ramane fragmentul cu ateii care cred la randul lor in ceva dar ai strecurat preventiv un "lol", presupun că erai ironic si nu insist.

Edited by caiuscorneliu, 24 March 2017 - 10:13.


#103
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,404
  • Înscris: 26.01.2007

 caiuscorneliu, on 24 martie 2017 - 10:07, said:

Toate credintele religioase exteriorizate sau impuse altuia sunt nocive, asa cum am spus mai sus.
Adevarat, insa exista grade diferite de nocivitate.
Cand unei societati umane ii este impusa credinta religioasa ateista, atunci apar urmarile cele mai periculoase si mai daunatoare.

#104
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

 PantherOne, on 21 martie 2017 - 01:08, said:

Cam asa suna postarea de mai jos, ma intreb de ce oare mai exista doctori daca isus este doctorul nostru.
De ce oare nu se duc crestinii la biserica cand sunt bolnavi? De ce oare crestinii sunt pro megalomanii gen catedrala mantuirii neamului, si nu sunt pro construirii unor noi spitale sau renovarii celor existente?

La postarea de mai jos mai ca ma bufnit rasul, dar nu cred ca este de ras. Voi ce parere aveti? Cum se poate asa ceva?
Nu vede nimeni ca tara asta se duce in jos? Ne intoarcem in evul mediu? Ne inchinam la pereti si speram sa ne faca bine fantome imaginare? Pana unde vor merge toate astea?
Dacă oamenii ar merge la biserica..și ar mai și lua in serios Cuvântul Domnului, care se propovăduiește acolo, nu ar merge doar ca sa semneze condica, nu ar mai contacta atâtea boli grave. Calea lui Iisus aduce atâta echilibru, încât te pune la adăpost de multe riscuri. Și totul pleacă de la echilibrul sufletului.
In alta ordine de idei, eu unul mi-as dori o țara in care sa fie necesare mai multe biserici și mai putine spitale, voi nu?
Una in care bolile fizice sa fie insignifiante, iar bisericile sa se ocupe de mângâierea sufletului?

#105
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 caiuscorneliu, on 24 martie 2017 - 10:07, said:

Ai scris un cârnat offtopic, pe alocuri îti dau dreptate dar subiectul era altul. Pot admite că o credinta religioasă poate oferi alinare unui om deznădăjduit, placebo sau autosugestie. Omului îi place să se mintă. Credinta si religiozitatea ar trebui să fie ceva intim, ceva ce te ajută pe tine si atât. Nu ma deranjează că îti spui sperante desarte în ceva si asta te ajută psihic, problema e atunci când credinta ta interactionează cu statul laic în care ne aflăm. Altfel poti crede în orice, nu mă deranjează. Ai trecut apoi la pericolul islamizării unde sunt de acord. Toate credintele religioase exteriorizate sau impuse altuia sunt nocive, asa cum am spus mai sus. Islamul este agresiv si cu atât mai periculos. Ti-ai început postarea cu un non-sens, anume ca religiozitatea nu e rea, apoi chiar tu ai facut referire la musulmanii ce se aruncă cu fundul in sus la rugăciune si lasă totul baltă. Sau cu pericolul islamizării. Deci e rea sau nu? Cu observatia la politicieni sunt de acord dar nu face obiectul subiectului. Ar mai ramane fragmentul cu ateii care cred la randul lor in ceva dar ai strecurat preventiv un "lol", presupun că erai ironic si nu insist.


Probabil ca daca nu o luai prea personal, reuseai sa-ti stapanesti aceasta agresivitate disimulata si intelegeai ce-am vrut sa spun, ba mai mult, te acuz ca ai inteles perfect ceea ce am transmis. Faptul ca am raspuns unui non-sens, face automat un non-sens ceea ce scriu ? Probabil ca da.
Anyway, orice religie dusa la extrem e periculoasa, asa cum politica dusa la extrem creeaza dictaturi. Chiar si ateismul dus spre limite naste anarhie.

#106
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Richelieu: România anului 2017
Biserici 18000
Spitale 425
Citeam zilele trecute că madam Firea alocă 12 milioane lei pentru reparat/reconstrucție biserici, dar pentru spitale...mai salcâm.

#107
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,404
  • Înscris: 26.01.2007

 SOCRATE_MMXII, on 26 martie 2017 - 06:43, said:

@Richelieu: România anului 2017
Biserici 18000
Spitale 425
Citeam zilele trecute că madam Firea alocă 12 milioane lei pentru reparat/reconstrucție biserici, dar pentru spitale...mai salcâm.
"O manipulare odioasă. Unii indivizi au crezut că noi avem memoria scurtă. Au crezut că uităm că în ultimii patru ani s-au închis aproape 70 de spitale în toată țara. Iar medicii nu pleacă din țară din cauza Bisericii, ci pentru că sunt prost plătiți. Biserica este acuzată că a construit prea multe...biserici. Oare ce trebuia să construiască? Aeroporturi? Apropo de construcții: știți câte instituții medicale și farmacii a construit Biserica în ultimii ani? 51. 51 de instituții medicale și farmacii. În eparhiile Bisericii Ortodoxe Române funcționează 785 de instituții și servicii sociale".

#108
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Sfantul Jakob, on 26 martie 2017 - 07:24, said:

"O manipulare odioasă. Unii indivizi au crezut că noi avem memoria scurtă. Au crezut că uităm că în ultimii patru ani s-au închis aproape 70 de spitale în toată țara. Iar medicii nu pleacă din țară din cauza Bisericii, ci pentru că sunt prost plătiți. Biserica este acuzată că a construit prea multe...biserici. Oare ce trebuia să construiască? Aeroporturi? ..."
corect.
medicii pleaca din tara din cauza proastei conduceri a acesteia din partea politicienilor slugoi care au inchinat tara intereselor straine, unii dupa altii, in ordinea venirii lor la putere .
chiar si astazi , in loc sa se ocupe de constructia de spitale, de pierderea terenului agricol in favoarea strainilor,  de demografia puternic negativa, de hemoragia de forta de munca ce se scurge in afara granitelor tarii, slugoii - inclusiv pocaitul penticostal instalat la carma ministerului Razboiului - se preocupa sa mareasca procentul din PIB alocat inarmarii. Ca la razboi o sa lupte cu ele pensionarii , mamicile gravide si rromii. Si desigur, tinerii romani plecati in afara la lucru, prinsi cu arcanul in statele comunitare de politia federala europeana.
Pentru ca scopul lor, indiferent care vine la putere, e doar unul singur: sa fie acceptat de Stapan, si lasat sa conduca cloaca.

singura problema a BO este aceea ca nu striga in gura mare aceste aspecte atat de grave ale societatii noastre.

Edited by Dude_2nd, 26 March 2017 - 08:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate