Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Noi carti de identitate, electronice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1622 replies to this topic

#1621
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,425
  • Înscris: 28.10.2018
La modul ca a fost destul de clar ca pana la sfarsitul anului sa-si ia toata lumea gandul de la buletine de lumea 1.

#1622
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006

Quote

Când va fi implementată cartea electronică de identitate?

„Dacă în stare civilă vorbim de săptămâni până îl punem în funcțiune, la cartea electronică mai avem de lucrat. Proiectarea am terminat-o la finalul lunii februarie.
În momentul acesta se desfășoară niște teste tehnice pentru a verifica sub aspectul securității ceea ce am proiectat. Eu apreciez că în câteva luni, mai puțin de șase luni, cartea electronică va fi disponibilă inițial în București, după care va fi extinsă într-un ritm foarte alert. Ca să vă faceți o idee, noi avem un target anul acesta, o obligație, să avem la 31 decembrie să avem 1,7 milioane de cărți electronice de identitate în circulație.
Acum se emit la Cluj. Am depășit cifra de 19.000 de instrumente de acest gen emise la Cluj. Cetățenii posesori a acestui prototip, care a fost în teste, e vorba de proiectul pilot la Cluj, vor avea posibilitatea să le preschimbe cu nou prototip, având în vedere că acesta va fi mult, mult mai versatil decât ceea ce emitem în momentul acesta”, afirmă Cătălin Giulescu.

Sursa: https://www.antena3....ica-704792.html


Quote

Cătălin Predoiu: Acest proiect trebuia extins la nivel național în anul 2023, un proiect pe care l-am găsit întârziat, dar aș vrea să subliniez, nu este întârziat din culpa vreunei structuri a Ministerul Afacerilor Interne sau din culpa unui ministru anterior. A fost întârziat pentru că există aici un triunghi contractual. Nu este implicat doar Ministerul aici. Aici este implicată și Compania Națională Imprimeria Națională pentru finanțarea întregului proiect și pentru eliberarea blanchetelor, iar Imprimeria Națională a avut un contract extern cu un furnizor al unui hard, parte din acest ansamblu tehnologic, dacă vreți, pentru emiterea cărții electronice de identitate care a avut dificultăți câteva luni de zile, anul trecut, pentru a livra produsul. Eu am găsit proiectul blocat și din acest motiv…
Vitalie Cojocari: Un produs, adică o parte de harduri, ce? Un cip, ce anume?
Cătălin Predoiu: Ceva de genul ăsta, da. Și atunci am cerut ca toată lumea să se așeze din nou la masă, să găsim o formulă care să evite, eu știu, un proces care ar fi însemnat ani de zile, soldat cu orice rezultat, ar fi însemnat, oricum, întârziere. Mă rog, cert e că s-a ajuns la o soluție, furnizorul francez s-a reangajat să livreze la timp aceste produse între noile scheme și sper ca în cursul anului 2024 Imprimeria Națională să fie în măsură ca, la rândul ei, să livreze față de noi anumite componente. Mai are și o licitație de făcut, e un sistem de chei publice care să intre în componenta tehnologică a produsului. A fost și acolo o licitație care înțeleg că a fost contestată de către patru părți, în sfârșit s-a pronunțat soluția, să reia dialogul competitiv undeva în jur de 17 ianuarie, când trebuie depusă oferta, Compania Națională de Imprimerie trebuie să evalueze în 20 ianuarie reia dialogul competitiv. Sunt lucruri de făcut, erau blocate, am reușit să le deblocăm.

Sursa: https://www.mai.gov....ii-proiectului/

Așadar:
  • Proiect pilot la Cluj inceput inca din 02.08.2021, cu promisiunea ca "in câteva luni" se va extinde la nivel național.
  • Amânare a termenului de extindere la nivel national pentru 1 ianuarie 2024
  • Stadiu actual la final de martie 2024: mai e "dăcât" de făcut încă o licitație publică de către Imprimeria Națională pentru achizitia unui sistem de chei publice-private și asteptam livrari de hardware de la furnizori din Franța
  • Deadline: la 31 decembrie 2024 trebuie să avem 1,7 milioane de cărți electronice de identitate electronice în circulație conform obligațiilor asumate prin PNRR.

Realist vorbind, prevăd o ultimă amânare pentru data de 30 februarie 2025, termen care este practic imposibil să mai fie ratat.

#1623
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
:)
30 februarie 2025!?!
Și pe 31 februarie 2025 toată România va acea CI cu CIP ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate