Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pacii Residence IV-V

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#55
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Asa e depinde de la banca la banca... ar fi bine sa fie asa cu gazele.
Sa speram ca ne putem muta cat mai repede Posted Image

Edited by Loredana_1503, 19 May 2017 - 08:25.


#56
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu am o nelamurire legata de procesul de la banca; dupa ce se face evaluarea, contractul se trimite din nou la Fond? Sau se semneaza ctr de V-C si gata?
Multumesc

Legat de drum, ar trebui sa adunam semnaturi de la toti proprietarii, dupa ce ne mutam si sa facem o cerere/petitie la primarie, pentru a-l nivela macar sau pietrui, pentru ca asfaltarea am inteles ca s-ar face dupa ce se instaleaza canalizarea in zona.

#57
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Dup ce se face evaluarea se trimite dosarul la Banca Centrala pentru aprobarea finala. Dupa ce se primeste aceasta aprobare dosarul ajunge la fond si dupa acceptarea de catre fond se semneaza CV

#58
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017

 mannyx92, on 19 mai 2017 - 08:32, said:

Legat de drum, ar trebui sa adunam semnaturi de la toti proprietarii, dupa ce ne mutam si sa facem o cerere/petitie la primarie, pentru a-l nivela macar sau pietrui, pentru ca asfaltarea am inteles ca s-ar face dupa ce se instaleaza canalizarea in zona.

Cred ca ar trebui sa vorbim si cu oamenii de la vile, nu doar cei din bloc ;)

#59
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Multumesc pentru lamurire Loredana.
I-am inclus pe cei de la vile deoarece am observat ca majoritatea stradutelor pe care au ei acces sunt adiacente si mai ales, inchise cu bariera la iesirea spre Weiner Palada; m-am gandit ca nu i-ar interesa.

#60
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

 Loredana_1503, on 19 mai 2017 - 08:22, said:

Asa e depinde de la banca la banca... ar fi bine sa fie asa cu gazele.
Sa speram ca ne putem muta cat mai repede Posted Image
Am dat azi o fuga pe acolo.Nu s-a miscat nimic cu gazele.Am vazut doar un perimetru delimitat cu o banda de semnalizare si o atentionare "Atentie!Gaze naturale, pericol de explozie" dar nici o activitate si era miezul zilei.N-au sapat nimic.😑Sa speram ca se mobilizeaza in cele 8 zile lucratoare ramase pana la sfarsitul lunii si ca vor finaliza,desi nu cred...daca le-a luat o saptamana doar sa masoare si sa delimiteze un perimetru.Poate sa vedem contoarele montate pe la 10 iunie...😧

Eu una m-am linistit.Nu ma astept sa ma pot muta mai devreme de 1 august,in ritmul in care merg lucrarile...

#61
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Nasoala faza cu gazele. Sa speram totusi ca oamenii de la Distrigaz au facut bine planurile de a sapa o groapa in saptamana asta :))
In privinta drumului de acces, cred ca am putea mentiona in petitie faptul ca prin asfaltarea strazii, s-ar decongestiona destul de mult traficul de pe strada Rezervelo, prin simplul fapt ca jumatate din cartier ar prefera sa foloseasca iesirea de pe Weiner Palada spre oras.

Cred ca ar fi mai potrivit daca am folosi si grupul de pe facebook, denumit Pacii Residence IV-V, ar fi o distribuire mai rapida a informatilor.

#62
EleEla

EleEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2017
Bună! Urmează sa chem evaluatorul iar pt asta o sa merg zilele următoare la notar pt opinia notariala,extrasul de carte funciara etc. Puteți sa îmi spuneți,cei care ați trecut de faza asta,ce costuri implica🤑

#63
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Buna, eu am facut la notarul recomandat de dezvoltator, in jur de 80 de lei extrasele ( 20 de lei unul si sunt 4) si cam 110 lei opinia. Problema la mine este ca cei de la notar nu inteleg de ce refuza sa imi faca opinia exact pe modelul bancii, este a doua oara cand ma voi duce maine sa discut cu ei sa o refaca. Din aceasta cauza mi s-a intors dosarul de la aprobarea finala... oricum depinde foarte mult de pretentiile bancilor

Edited by Loredana_1503, 22 May 2017 - 08:55.


#64
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Buna,

Din ce stiti cine ar trebui sa plateasca extrasele de CF dezvoltatorul sau noi? Este a treia oara cand le scot pentru ca am avut cateva probleme si de fiecare data le-am platit eu. Acum doamna de la banca mi-a spus ca ei ar trebui sa le plateasca ☹

#65
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Din cauza cui au aparut problemele de a trebuit sa le scoti de 3 ori? La mine, cand am cumparat, prima data le-a platit vanzatorul. A doua oara(banca a cerut altele noi pentru a trimite dosarul la fond) le-am platit eu.

#66
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Salut!
Eu sambata o sa fiu pe la bloc, ma gandeam ca ar fi ok daca ne-am intalni mai multi viitori vecini pentru a incepe acea petitie in legatura cu drumul.
V-ar interesa?

#67
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Salut, eu din pacate weekend-ul acesta nu voi fi in Bucuresti. Petitia cred ca mai usor ar fi de facut cand ne mutam pentru ca acum rar vad vreun vecin cand ma duc pe la bloc.
Ce nu am intrebat eu, poate stiti voi, pe unde va fi accesul pietonal spre Str. Rezervelor? Cumva pe langa blocul din stanga, printre acele blocuri de fapt?

#68
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017

 nonameshadow, on 25 mai 2017 - 18:02, said:

Din cauza cui au aparut problemele de a trebuit sa le scoti de 3 ori? La mine, cand am cumparat, prima data le-a platit vanzatorul. A doua oara(banca a cerut altele noi pentru a trimite dosarul la fond) le-am platit eu.



Probleme au fost urmatoarele: prima data extrasul nu avea numarul de apartament, le-am solicitat a doua oara, intre timp mi s-a intors dosarul de la aprobarea finala fiindca a expirat preaprobarea.... pana iese preaprobarea sa trimit din nou dosarul expira iar extrasele..... Ai cumparat in acets complex si ti-au platit ei extrasele?

 mannyx92, on 26 mai 2017 - 09:29, said:

Salut, eu din pacate weekend-ul acesta nu voi fi in Bucuresti. Petitia cred ca mai usor ar fi de facut cand ne mutam pentru ca acum rar vad vreun vecin cand ma duc pe la bloc.
Ce nu am intrebat eu, poate stiti voi, pe unde va fi accesul pietonal spre Str. Rezervelor? Cumva pe langa blocul din stanga, printre acele blocuri de fapt?


Buna,

Eu asa ma gandesc, noua ne-au spus ca vor face un fel de trepte pentru coborare spre blocurile nou construite din fata complexului cele cu alb si gri🤔

Voi ati terminat de incheiat contractele cu dezvoltatorul? Noi am avut numai piedici, banca a fost foarte stricta si acum am ajuns sa nu avem trimis nici la aprobarea finala contractul :( deja incepem sa ne gandim daca vom reusi sa luam creditul....cand facem ceva, expira altceva la dosar... in ce stadiu ati ajuns voi si la ce banci ati facut?

#69
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Nici noi nu am terminat. Abia luni ma duc la notar sa iau opinia notariala, am dus extrasul de CF la banca si abia dupa ce duc si opinia, va veni evaluatorul. Cel mai probabil imi va expira si mie antecontractul pentru ca l-am facut pana la data de 31.06 parca. La ce banca faci ca eu sunt la BCR si pana acum au fost destul de ok.
La evaluare ai avut probleme?

#70
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Noi facem cu Raiffeisen, foarte stricti, numai probleme....

- evaluarea nu au vrut sa o accepte la inceput pe motiv ca nu sunt gaze desi ei au insistat sa chemam acel evaluator

- opinia ne-au pus sa o refacem nici in momentul de fata nu sunt de acord cu ea pentru 3 cuvinte modificate de notar.... speram sa o accepte pana la urma asa, altfel nu stim ce vom face

- cand am readus opinia si extrasele modificate cu numarul de apartament, doamna de la banca nu s-a mai uitat daca mai este valabila preaprobarea si a trimis asa dosarul, evident ni s-a intors inapoi pe motivul ca este expirata preaprobarea

- ieri am semnat o noua preaprobare, pana iese aceasta adica luni expira extrasele... pentru a scoate unele noi trebuiesc solicitate la notar, notar care astazi nu lucreaza, deci se vor solicita luni, pana miercuri nu stiu daca vor iesi iar joi, vineri si luni ( 01.06,02.06 si 05.06) deasemnea notarul nu lucreaza


Suntem in impas... chiar nu stim cum o vom scoate la capat si nu am crezut ca o sa fie un proces atat de complicat...


Antecontractul sigur va expira si vom face un act aditional de prelungire cu siguranta

Edited by Loredana_1503, 26 May 2017 - 10:23.


#71
EleEla

EleEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2017
Bună! Și antecontractul meu e valabil pana 30.06. De asemenea luni merg la notar pt opinia notariala,etc...sper sa vina și evaluatorul. Citind ce scrieți voi aici ma cam demoralizez😫.

#72
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017

 EleEla, on 26 mai 2017 - 10:47, said:

Bună! Și antecontractul meu e valabil pana 30.06. De asemenea luni merg la notar pt opinia notariala,etc...sper sa vina și evaluatorul. Citind ce scrieți voi aici ma cam demoralizez��.

Noi suntem cu moralul la pamant, deja simtim ca nu o sa reusim sa finalizam procesul asta... nici nu stim ce sa mai credem. Pana acum am inteles ca doar Raiffeisen sunt atat de exigenti, ca la restul bancilor ar fi mult mai ok... din pacate am avut ghinionul sa aplicam tocmai aici...


De gaze se mai aude ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate