Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Pacii Residence IV-V

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#73
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostLoredana_1503, on 26 mai 2017 - 09:57, said:

Probleme au fost urmatoarele: prima data extrasul nu avea numarul de apartament, le-am solicitat a doua oara, intre timp mi s-a intors dosarul de la aprobarea finala fiindca a expirat preaprobarea.... pana iese preaprobarea sa trimit din nou dosarul expira iar extrasele..... Ai cumparat in acets complex si ti-au platit ei extrasele?

Nu am cumparat aici. Dar asa e normal, prima data, cand se face identificare, sa plateasca ei extrasele...

#74
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Buna..

Am citit comentariile voastre si nu prea am ce sa zic... Eu am facut ante-contractul pt un ap cu 2 camere in blocul 2 (cel nefinisat). Mi s-a spus ca in septembrie o sa fie gata,data de semnare contract vanzare-cumparare e pe 30.10.2017. La cum citesc pe aici la voi cu primul bloc,imi vine greu sa cred ca termina asa cum mi s-a spus (cu toate ca m-au asigurat ca asa o sa fie)
Luni o sa fac o vizita si eu sa vad ce s-a mai facut intr-o luna de zile...

#75
Gcrs

Gcrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2017
Buna tuturor,
Am crezut ca doar noi suntem in pragul disperarii din cauza dosarului pentru Prima Casa .... dar vad ca nici voi nu  o duceti mai bine. Noi am depus dosarul la Banca Transilvania, nu sunt pretentiosi in privinta actelor (am depus toate actele puse la dispozitie de dezvoltator+CF) dar.... trebuie sa existe intotdeauna un"dar", lungeste-mi Doamne zilele. Avem dosarul depus de 5 saptamani si cred ca o sa mai dureze cel putin 2 saptamani pana sa fie trimis la Fondul de Garantare. Ca fiind ei asa ardeleni nu fac doua lucruri odata - numai pe rand cate 9-10 zile/procedura. La noi evaluarea a iesit bine, chiar cu 1000 de euro mai mult decat valoarea apartamentului. A avut un coleg mai sus ideea sa ne strangem in viitorul apropiat pentru  a discuta de asfaltarea strazii. Cred ca prima prioritate este infiintarea Asociatiei de Proprietari - fara aceasta nu putem sa facem demersuri oficiale pentru asta. Vecinul care asteapta liftul pentru a cara mobila Posted Image ar fi bine sa se mai gandeasca - liftul va fi functional numai dupa ce dezvoltatorul il preda Asociatiei de Proprietari.

Edited by Gcrs, 29 May 2017 - 19:44.


#76
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Salutare, am avut timp sa trec aseara pe la bloc, sa vad cum mai stau lucrurile. Am observat ca cei de la gaze au facut santul pana in fata blocului si l-a parter s-a acoperit cu rigips gaura pentru lift; probabil vor incepe montajul acestuia. Eu mai am de dus opinia notariala la banca BCR si apoi vine evaluatorul.
Am observat ca la parter, cum intri pe scara, pe stanga deja s-a mutat cineva, deci suna bine viitorul :)).
Pe opinia notariala am observat ca apare si locul de parcare, aprox 13,5 metri patrati, cu intabulare, dar ma gandesc daca vor fi real, atat de multe locuri de parcare.

#77
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Salut! Eu nu am mai asteptat liftul pana la urma, aceasta fiind o gluma :)). Noi am facut tot la Banca Transilvania, dar totul s-a desfasurat foarte rapid. Legat de gaze, sa speram ca cei de la Distrigaz au chef de munca si reusesc sa bage in pamant o teava si sa racordeze blocul :).
Cred ca ar fi o idee buna si cu asociatia de proprietari, insa ma intreb daca si cei de la vile au o asociatie a lor. Din punctul meu de vedere, ar fi foarte ok sa se asfalteze (macar sa pietruiasca) strada Weiner Palada pana la intalnire cu strada Viscolului, care este asfaltata, mai ales ca intentionez sa merg pe jos pana la metrou.

#78
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ar fi foarte bine daca s-ar asfalta pana la intersectia cu Viscolului pentru ca este o varianta buna si cu masina cand vii din oras, dar nu cred ca vor face asta pentru ca probabil vor asfalta pana la limita de judet. Va fi aceeasi discutie Str. Osiei vs Str. Rezervelor...

LE: o varianta mai buna spre metrou si poate chiar mai apropiata ar fi sa mergem la statia Preciziei; din fata blocului pana la Preciziei sunt 1,92 km si pana la Pacii 2,3 km. Sau cu 178 pana la iesirea in Bd. Iuliu Maniu pentru ca este liber mereu si face putin, ulterior 5-600 m pe jos pana la metrou Preciziei.

Edited by mannyx92, 29 May 2017 - 20:43.


#79
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ne-au tras-o astia cu prelungirea traseului RATB. Acum va trebui sa ocolim pe tineretului daca vrem sa iesim in Iuliu Maniu, va fi haos... Pentru noi ar mai fi o varianta pietruirea drumului spre Str. Viscolului si sa iesim chiar la intersectia cu Drumul Osiei, altfel o sa facem 30 min pana in Iuliu Maniu, dimineata.

Attached Files



#80
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Bunaa....
Vreo noutate de la cineva? S-a mutat cineva pana acum? Am fost vineri pe la 16 pe acolo si erau cateva masini parcate..vad ca nu prea mai e nimeni activ pe aici.

#81
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
dupa precontract poti chema evaluator sau trebuie sa astepti finalizarea finisajelor?

#82
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Buna..
Evaluatorul vine dupa ce ai toate finisajele puse inclusiv baia utilata. Eu am antecontractul facut de o luna jumate si astept finalizarea blocului in toamna.
O zi buna!

#83
Gcrs

Gcrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2017
Salut,

Vorbeste cu dezvoltatorul sa il pregateasca de evaluare. Trebuie sa ai centrala, parchet, usi, etc. Nu conteaza chiar toate finisajele - de ex. plinta de la gresie si parchet.

#84
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
Multam pentru informatie. In situatia asta nu cred ca pot depune dosarul de credit.Din cate am citit se cere si evaluarea.

Nu inteleg cum poate cineva sa se mute deja de vreme ce nu sunt bransate toate utilitatil.Am inteles ca blocul este bransat la canalizare dar trebuie contract cu o firma pentru pompare,ceea ce ar insemna ca momentan nu se poate folosii baia si bucataria.

#85
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017
Ba poti depune dosarul / cererea de creditare la banca. Prinzi "rand" ca sa zic asa - se poate face si rezervare de fonduri. Cand e gata apartamentul, se face evaluarea si in functie de raportul de evaluare dosarul merge la aprobarile finale ale bancii,fondului.

#86
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
Dati de veste daca va mutati.Ar fi bine sa stim cat mai multe amanunte pentru a putea sa ne organizam.Conform promisiunilor ar cam trebui ca primul bloc sa fie locuit ful in curand.In situatia data noii si viitorii locatari din blocul doi pot sa se organizeze.Se pare ca o sa fie o problema cu locurile de parcare,drumul acces pietonal si auto, liftul si celelalte utilitatii(vezi forumul de la Pacii Rezidence II)

#87
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Da clar vor fi probleme cu locurile de parcare. Sunt extrem de putine in comparatie cu pacii residence II. Daca nu mai faceau al 3-lea bloc era cu totul alta situatia. Trebuie infiintata o asociatie de locatari in Corpul A, imediat ce ne vom muta.

#88
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Buna!

Se mai aude ceva cu acel lidl care urma sa se construiasca? Sper sa faca ceva cu accesul pietonal pentru ca o sa vina iar toamna cu ploile si e urat sa o luam pe jos prin camp pana pe rezervelor. Intru aproape zilnic aici dar nu prea mai vad nimic nou de la voi.

#89
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View Postdana_danaf, on 14 iunie 2017 - 00:03, said:

Buna!

Se mai aude ceva cu acel lidl care urma sa se construiasca? Sper sa faca ceva cu accesul pietonal pentru ca o sa vina iar toamna cu ploile si e urat sa o luam pe jos prin camp pana pe rezervelor. Intru aproape zilnic aici dar nu prea mai vad nimic nou de la voi.

Sambata trecuta erau niste topografi pe acel camp...masurau. E clar ca anul asta nu se va intampla nimic...sau cine stie...macar sa inceapa sa sape. ;)

#90
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
pana la urma are cineva contractul final semnat,a platit integral apartamentul, a incheiat contractele individuale pentru utilitati.nu stiu de ce am impresia ca totul e o nebuloasa. fiecare ne dam cu parerea fara sa interam niste informatii clare.macar cei ce se afla intr-o faza mai avansata si sunt interesati sa de rezolve cat mai repede problemele sa spuna cu ce se confrunta si poate asa se poate intervenii din mai multe puncte,din partea mai multor viitori locatari.asa batem pasul pe loc fiecare actionand dupa propria experienta si intuitie.salutari!!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate