Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Pacii Residence IV-V

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#37
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017

View PostMiorlaita, on 14 mai 2017 - 18:32, said:


Si in acest caz,cei 500 eur va trebui sa ii suporti din buzunarul tau?
Da, se respecta valoarea din anteconctract.


#38
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View Postwhitefrets, on 14 mai 2017 - 20:14, said:


Da, se respecta valoarea din anteconctract.
Pfff! 500 eur nu sunt un capat de tara dar 1000 sau mai mult,devin o "problema".Mi-e frica de aspectul asta si recunosc ca am emotii cu evaluarea.Mai ales ca CEC-ul sunt cei mai tipicari...😓

#39
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Eu zic ca daca vorbesti cu unul din agentii de vanzari, iti pot gasi solutii care sa te ajute sa primesti o suma cat mai apropiata de cea ceruta de dezvoltator.
Ca si constructie, blocul mi se pare f ok, l-am vazut inca din stadiul de caramida (cam luna sept 2016). Principala problema ramane drumul de acces, totusi...

#40
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Bunaaa..

Sunt mai noua pe forum-ul asta. Am tot citit mai toate comentariile voastre. Mentionez ca si eu am facut ante-contractul pentru un ap cu 2 camere dar in blocul 2. Mi-au zis ca in septembrie e gata dar nu prea cred ca e asa din ce am citit la voi..

O seara placuta!

Edited by dana_danaf, 14 May 2017 - 22:04.


#41
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View Postdana_danaf, on 14 mai 2017 - 22:04, said:

Bunaaa..

Sunt mai noua pe forum-ul asta. Am tot citit mai toate comentariile voastre. Mentionez ca si eu am facut ante-contractul pentru un ap cu 2 camere dar in blocul 2. Mi-au zis ca in septembrie e gata dar nu prea cred ca e asa din ce am citit la voi..

O seara placuta!

Buna!

Mai ia-ti 1-2 luni marja si n-o spun ca s-ar intampla asta numai cu dezvoltatorul nostru ci in general ajung sa devanseze termenele cu cel putin o luna. Si in construictii e "loterie". Depind de vreme,de terti (institutii,furnizori, sau cum a fost in cazul blocului nostru faptul ca Distrigazul s-a miscat destul de greu sa vina sa faca bransarea). In rest bafta si rabdare! Posted Image

#42
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017

View PostMiorlaita, on 15 mai 2017 - 12:53, said:


Buna!

Mai ia-ti 1-2 luni marja si n-o spun ca s-ar intampla asta numai cu dezvoltatorul nostru ci in general ajung sa devanseze termenele cu cel putin o luna. Si in construictii e "loterie". Depind de vreme,de terti (institutii,furnizori, sau cum a fost in cazul blocului nostru faptul ca Distrigazul s-a miscat destul de greu sa vina sa faca bransarea). In rest bafta si rabdare! Posted Image

Buna!
Sa inteleg ca au venit baietii de la Distrigaz sa faca bransarea in bloc? Asta ar fi o veste foarte buna!
O sa mai trec eu diseara pe la apartament pentru a afla vesti in legatura cu contractele pentru internet/cablu, electricitate, apa si gaz. Daca aflu ceva nou, dau de stire.

Se poate interesa totusi cineva in legatura cu asfaltarea drumului de acces? Eu ma gandesc ca voi merge pe jos pana la metrou (aprox 15-20 de minute printre stradute), dar in cazul unei ploi mai zdravene, ar trebui sa apelez la niste cizme de vanatoare Posted Image

#43
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View Postwhitefrets, on 15 mai 2017 - 13:07, said:

Buna!
Sa inteleg ca au venit baietii de la Distrigaz sa faca bransarea in bloc? Asta ar fi o veste foarte buna!
O sa mai trec eu diseara pe la apartament pentru a afla vesti in legatura cu contractele pentru internet/cablu, electricitate, apa si gaz. Daca aflu ceva nou, dau de stire.

Se poate interesa totusi cineva in legatura cu asfaltarea drumului de acces? Eu ma gandesc ca voi merge pe jos pana la metrou (aprox 15-20 de minute printre stradute), dar in cazul unei ploi mai zdravene, ar trebui sa apelez la niste cizme de vanatoare Posted Image

Buna!

Ramasese ca incepand de azi sa vina sa sape cei de la Distrigaz. Spunea cineva tot aici pe forum,saptamana trecuta,ca erau niste angajati Distrigaz pe acolo...probabil mai "sondau" terenul, isi schitau pe unde vor trage teava etc. Sunt curioasa si eu daca azi chiar s-au apucat de treaba. Drumul de acces pietonal (catre Str. Rezervelor - iesire spre RATB) din ce am inteles de la Dl.Stan se va face in momentul in care se termina de tras toate utilitatile ( si iarasi depindem tot de gaze). Ar fi aiurea sa asfalteze si apoi sa sparga drumul pentru a trage tevile. Pe acesta il face dezvoltatorul din cate am inteles.In privinta celui auto (care e conturat printre blocurile noastre si casele din dreapta) - va mai dura cu siguranta si daca nu ma insel, acesta ar intra in sarcina primariei... in concluzie,vom astepta...

Edited by Miorlaita, 15 May 2017 - 14:38.


#44
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostMiorlaita, on 15 mai 2017 - 14:33, said:

Buna!

Ramasese ca incepand de azi sa vina sa sape cei de la Distrigaz. Spunea cineva tot aici pe forum,saptamana trecuta,ca erau niste angajati Distrigaz pe acolo...probabil mai "sondau" terenul, isi schitau pe unde vor trage teava etc. Sunt curioasa si eu daca azi chiar s-au apucat de treaba. Drumul de acces pietonal (catre Str. Rezervelor - iesire spre RATB) din ce am inteles de la Dl.Stan se va face in momentul in care se termina de tras toate utilitatile ( si iarasi depindem tot de gaze). Ar fi aiurea sa asfalteze si apoi sa sparga drumul pentru a trage tevile. Pe acesta il face dezvoltatorul din cate am inteles.In privinta celui auto (care e conturat printre blocurile noastre si casele din dreapta) - va mai dura cu siguranta si daca nu ma insel, acesta ar intra in sarcina primariei... in concluzie,vom astepta...
Sunt curios pe unde vor face drumul de acces catre 178 pentru ca noi suntem destul de sus (din cauza betonului turnat) fata de ceilalti. Daca ar asfalta primaria str. Weiner Palada si cele adiacente pana la Str. Bacriului ar fi foarte lejer de ajuns in bulevard, catre Metrou, dar acum nu e deloc placut sa mergi pe acolo, mai ales ca sunt si destui caini vagabonzi.
A facut cineva evaluare la Ap. de 2 camere pana acum? A fost ok?
Legat de utilitati, voi ce stiti? Mie mi s-a spus ca am avea canalizare si apa direct de la Apa Nova, fara put sau fosa septica. Asa sa fie?

#45
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017
Nu cred ca e o problema sa faca niste trepte.Cumva trebuie sa iesim de acolo. Sigur, ar fi ideal sa avem acces atat spre RATB cat si spre metrou. Posted Image

#46
EleEla

EleEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2017
Bună din nou! La voi cei care ați avut deja evaluarea,cum a fost cu actele? Le-ati primit pe stick sau dosarul ca atare? Cat timp durează pana intrați în posesia lor (cadastru,intabulare,carte funciara,etc)? Și....cam cat costa?

#47
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Salut!
1. Actele le-am primit pe mail, iar domnii s-au miscat foarte rapid (In cazul in care era nevoie de acte aditionale la banca, in maxim 1 ora le primeam pe mail). Ca durata pentru extrasele de carte funciara, dureaza intre 3-4 zile (cele scoase in regim normal si costa cam 80 de lei toate 4) si 24 de ore (cele la regim urgent si care costa 400 de lei).

2. Pentru contractul Enel, vorbiti cu domnul Florin Stan, iar acesta va da indicatiile necesare. Eu am vorbit si pentru contractul cu Distrigaz si RDS, dar a spus ca mai dureaza aproximativ 2 saptamani pana cand blocul va fi conectat la aceste utilitati.

3. Dupa ce semnati actul de vanzare-cumparare, trebuie sa va duceti la primaria Chiajna in decurs de o luna cu o copie dupa actul de proprietate si copie dupa buletin. Oricum, mai multe detalii le aflati de la domnul Stan.

Sper sa va ajute aceste detalii!

#48
EleEla

EleEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2017
Mulțumesc pt răspuns. Deocamdată încerc sa ma dumiresc în privința actelor din opinia notariala. Mie personal mi se pare foarte alambicat totul. Ffff ffff multe acte😟

Nici nu ma gândesc momentan la contractele pt utilități( nu am nevoie de ele la banca,nu??).

#49
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Buna ziua,

Noi facem cu Banca Raiffeisen si avem de tras foarte multe, sunt foarte pretentiosi. Am facut evaluarea ne-a fost evaluat chiar la mai mult decat este pretul cerut de dezvoltator.

Din cauza gazelor banca nu vroia sa accepte dosarul pentru aprobarea finala. Intr-un final l-am trimis la aprobarea finala dar am avut surpriza sa se intoarca deoarece extrasele de CF nu contineau nr de apartament si Opinia notariala nu era completata exact pe formatul bancii.

Am solicitat completarea extraselor de CF cu nr de apartament si de atunci tot asteptam... noi suntem la parter apartament 23, speram sa rezolvam cat mai urgent cu notarul si mai apoi cu banca.

#50
EleEla

EleEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2017
Bună Loredana! Cu ce suma în plus a evaluat? Ai cumpărat 2 sau 3 camere?

#51
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Buna,

Mi-a evaluat cu 2000 de euro in plus, 2 camere la parter.

La momentul respectiv evaluatorul bancii nu a putut veni si am chemat un evaluator de la firma Fair Value Consulting.

#52
EleEla

EleEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.05.2017
Poți sa aduci de la inceput alt evaluator? Ne e obligatoriu sa fie trim8s de banca?

Cate camere are apartamentul?

#53
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Firma tot de banca ne-a fost recomandata, deoarece evaluatorul lor nu a fost disponibil. Impreuna cu doamna de la banca am stabilit data evaluarii, apartamentul are 2 camere.

#54
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Curios, eu nu am avut probleme pentru CF sau alte acte. Depinde de la banca la banca insa.

Legat de gaze, am mai fost ieri sa vorbesc si ramasese ca inca masurau oamenii de la distrigaz pentru a sapa o groapa :)). Totusi, cica pana la sfarsitul lunii ar trebui sa fie gata, cu tot cu contoarele montate si legaturile facute in apartamente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate