Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Pacii Residence IV-V

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#91
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Noi am ajuns la fond si astazi ne-au cerut sa retrimitem certificatul energetic rectificat. Certificatul energetic pe intreg imobilul este in regula, la certificatul energetic al apartamentului nostru anul construirii este trecut 2015 in loc de 2016. Asteptam un raspuns de la dezvoltator, sa vedem cum putem corecta acest lucru.

#92
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
referitor la locurile de parcare,dupa parerea mea nu incap mai mult de maxim 4 locuri in fata fiecarui apartament,iar pe total sunt 8 apartamente-6etaje +parter+demisol.asta inseamna ca daca nu mai exista teren in apropiere pentru parcari jumatate din locatari nu beneficiaza de aceasta facilitate cu toate ca in oferta se specifica includerea unui loc parcare. vom vedea dupa mutare ce discutii or sa apara intre locatari daca nu e transata problema din timp si fiecare e pe cont propriu.

#93
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Salut!
Noi am semnat acum o luna contractul de vanzare cumparare si am incheiat deja contractul cu enel. In acelasi timp, am fost si la primarie pentru a fi luati in evidenta fiscala.
In acest moment asteptam sa fim legati la gaze si la reteaua de cablu/internet pentru a putea avansa cu contractele.
Din ultimele discutii avute cu domnul Stan, imediat cum se va termina de legat blocul la gaze, se pot incheia contrsctele cu reteaua de distributie. Un termen concret nu il am in ceea ce priveste acest lucru.
In bloc sunt deja 2 familii care s-au mutat si am inteles ca ar mai fi disponibile aproximativ 25 de apartamente.


#94
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Legat de locurile de parcare. Ne-au zis la toti ca sunt pentru fiecare apartament.. Ei ar trebui sa se ocupe de acest lucru din moment ce ei au zis asta. Asa mi se pare logic. Poate sunt si persoane care nu au masina dar in timp intentioneaza sa isi cumpere..unde vor parca ei atunci?
Si acele 2 familii care deja s-au mutat banuiesc k au facut toate contractele la utilitati pe numele lor,zic bine?

#95
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
La gaze nu cred ca au facut pentru ca blocul nu a intrat inca in distributia lor...abia au tras teava pana la bloc,mai trebuie bransat. Aveti idee cum putem verifica daca intr-adevar apa este de la apa nova si nu din put?

#96
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Buna tuturor,

Voi ati trecut de fond? Cam cat a stat dosarul la ei?

#97
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
A facut cineva prelungire de antecontract? Al meu este pana pe 30.06 dar nu stiu daca finalizam cu fondul pana atunci

#98
whitefrets

whitefrets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2017
Salut!

Legat de gaze, am aflat ca ultimul termen primit de dezvoltator ar fi la sfarsitul lunii iunie. In acelasi timp, sunt destul de multe familii dornice sa se mute, am auzit ca deja ar fi 4 apartamente locuite. Eu inca sunt in stand-by, astept sa fim bransati la gaze pentru a termina cu mutatul.
Locurile de parcare ar fi problematice, insa eu cred ca o parcare de tip spic ar fi destul de ok pentru inceput, macar pana se finalizeaza cu celelalte blocuri. In acelasi timp, am putea sa vorbim cu dezvoltatorul legat de planul pentru a crea un numar egal de locuri de parcare.

Seara faina!

Edited by whitefrets, 18 June 2017 - 21:45.


#99
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View PostLoredana_1503, on 18 iunie 2017 - 13:11, said:

A facut cineva prelungire de antecontract? Al meu este pana pe 30.06 dar nu stiu daca finalizam cu fondul pana atunci

Buna Loredana! Eu am facut astazi prelungire de ante - contract;si al meu expirand tot pe 30.06.Maine o sa-l duc la banca,dar eu nu sunt intr-o faza asa avansata.Nu am ajuns nici la evaluare - inca mai sunt cateva chestii de pus la punct pana sa pot chema evaluatorul ... printre care si gazele despre care am intrebat astazi si nu se stie concret - ar fi sfarsitul lunii asteia,dar se pare ca nici dezvoltatorul nu mai stie ce sa creada.Am inteles ca bransarea si contoarele vor fi facute in 2 etape pentru ca sunt multe apartamente.Deci jumatate de bloc( logic jumatatea inferioara...) va avea gaze mai curand...pana la etajul 5 la mine...m-am resemnat deja. Posted Image

#100
Gcrs

Gcrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2017
Buna tuturor,

Din fericire noi am terminat cu bine si cu Fondul de Garantare si asteptam sa semnan contractul. Dupa aceasta incepem si noi incet-incet cu amenajarea.
Bune intrebarile de mai sus cu locurile de parcare. Sunt 96 apartamente x 13.57 cota indiviza = 1302.74 mp. O sa intreb si eu dezvoltatorul cum au gandit impartirea acestor locuri - daca asta este suprafata totala din jurul blocului este destul de nasol... in momentul in care infiintam Asociatia de Proprietari si o sa vrem sa impartim o sa ne dea cu virgula! Este adevarat ca dimensiunile unui loc de parcare in 90 grade sunt 2.3x5 m=11.5 mp si practic raman cam 2 mp de la fiecare apartament pe care putem sa-i "donam"  pentru accesul prin parcare dar trebuie sa ne informam mai bine.
O alta prioritate cred ca este drumul de acces pietonal. Fara acesta este practic imposibil sa ne mutam si sa avem un minim de comfort in acesta privinta.

Seara frumoasa tuturor!

Edited by Gcrs, 19 June 2017 - 20:05.


#101
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017

View PostMiorlaita, on 19 iunie 2017 - 18:58, said:



Buna Loredana! Eu am facut astazi prelungire de ante - contract;si al meu expirand tot pe 30.06.Maine o sa-l duc la banca,dar eu nu sunt intr-o faza asa avansata.Nu am ajuns nici la evaluare - inca mai sunt cateva chestii de pus la punct pana sa pot chema evaluatorul ... printre care si gazele despre care am intrebat astazi si nu se stie concret - ar fi sfarsitul lunii asteia,dar se pare ca nici dezvoltatorul nu mai stie ce sa creada.Am inteles ca bransarea si contoarele vor fi facute in 2 etape pentru ca sunt multe apartamente.Deci jumatate de bloc( logic jumatatea inferioara...) va avea gaze mai curand...pana la etajul 5 la mine...m-am resemnat deja. Posted Image


Buna,

Noi am ajuns cu dosarul in analiza la fond, daca nu se modifica nimic pana joi o sa facem prelungire.

Ieri am fost la bloc, era montat liftul sau asa cred, la parter erau usile acestuia puse.

In ceea ce proveste accesul pietonal, ma gandesc cu groaza cum ne vom descurca mai ales cand ploua....

Am dat un mail la Lidl si raspunsul au fost ca nu au informatii cu privire la deschiderea unui magazin in cartier 😱

#102
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View PostLoredana_1503, on 20 iunie 2017 - 11:51, said:

Am dat un mail la Lidl si raspunsul au fost ca nu au informatii cu privire la deschiderea unui magazin in cartier ��

Foarte tare! Posted Image Posted Image Posted Image Ma rog, nu magazinul e important - nu ducem lipsa  - dar macar speram sa "profitam" de o alee asfaltata.

#103
TRNK

TRNK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2017
cota indiviza de 13,57 se refera la spatiile comune(scari,holuri,lift) sau cele exterioare blocului? ca sa ajungi la locul parcare ar trebui un drum de acces de circa 2,3m pe toata lungimea blocului,ceea ce ar consuma cei aprox.1300m.inca sunt nelamurit in privinta acestei probleme.in prima faza nu cred sa fie probleme din acest punct de vedere dar peste ceva timp ,odata cu ocuparea tuturor apartamentelor,problema se va acutiza si odata predate toate imobilele o sa fie problema locatarilor.cu alte cuvinte ar trebui sa lamurim intr-un fel problema parcarii si drumului de acces pietonal inainte de predarea imobilelor.nu cred ca trebuie asteptat sa ne faca viitorul lidl drum de acces.

#104
Gcrs

Gcrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2017
Cota indiviza totala este de 13.56mp.
Este specificat in contract ca o mare parte adica 13.27 mp din suprafata
terenului intravilan curti-constructii  de 3823 mp adica tarlaua 76/3 parcela
27 sunt pentru locul de parcare.

#105
dana_danaf

dana_danaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2017
Buna ziua

Am ramas profund dezamagita dupa o vizita in primul bloc.. Mare lucru nu prea s-a schimbat din aprilie.. Cei drept au montat liftul si au mai reparat gresia pe casa scarii...dar in rest toate cele pentru finisaje insirate,gramada toate la parterul blocului,plus k mai erau apartamente care inca nu aveau puse parchetul (tinand cont ca pe 30.06 va expira antecontractul).Cum am specificat mai sus k eu am luat 2 cam in blocul 2 la et 1 si am ultimul termen de antecontract pe 30.10.2017 , l-a cum arata acum nu prea imi vine sa cred k ma voi muta anul acesta. Aa si legat de accesul pietonal mi s-a spus in aprilie ca vor face niste trepte spre acele blocuri de vizavi.

O zi buna tuturor!

#106
Loredana_1503

Loredana_1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.04.2017
Stiti cumva extrasele finale pentru semnare ce valabilitate au?

Extrasele de informare la Raiffeisen aveau 10 zile valabilitate, insa nu stiu daca si cele finale au la fel

#107
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostLoredana_1503, on 23 iunie 2017 - 15:39, said:

Stiti cumva extrasele finale pentru semnare ce valabilitate au?

Extrasele de informare la Raiffeisen aveau 10 zile valabilitate, insa nu stiu daca si cele finale au la fel

Extrasele de informare nu au termene de valabilitate, un extras de informare iti arata situatia la momentul in care ai facut cererea referitor la un imobil.

Extrasul de autentificare este cel care are termen de valabilitate de 10 zile si care poate fi cerut de notar.

#108
Miorlaita

Miorlaita

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.04.2017

View PostLoredana_1503, on 23 iunie 2017 - 15:39, said:

Stiti cumva extrasele finale pentru semnare ce valabilitate au?

Extrasele de informare la Raiffeisen aveau 10 zile valabilitate, insa nu stiu daca si cele finale au la fel
Iarasi cred ca depinde de banca... mie la CEC mi-au spus ca extrasul de autentificare are valabilitate 15 zile...cel de informare nu are termen...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate