Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...
 

Loganu' lu Kokoshmare 0.9 TCE

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
871 răspunsuri în acest subiect

#415
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.133
  • Înscris: 20.12.2007
Am dat mail-uri cerand transferul clasei B/M. Am pus taloanele de la ambele masini si raportul de interogare din baza de date ASF. Acolo imi apare B9. Ca e 8 ca e 9 conteaza mai putin, vreau sa vad ca se transfera datele

#416
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.155
  • Înscris: 08.12.2008
Dacă nu faci demersul asta, incepe de la 0. Mai știu cazuri. Statului ii convine sa mai stoarcă niste bani de la tine, bazandu-se pe necunostinta ta.

#417
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.133
  • Înscris: 20.12.2007
285 de lei pe B8. Alta viata !

#418
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 03.03.2009
M.ar interesa cum se comporta Logan 0.9 pe un drum ca Transalpina si cam cat e consumul pe autostrada la viteza de 130km/h.
Multumesc!

#419
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.024
  • Înscris: 09.05.2009
Se comporta bine daca il conduci corespunzator, adica sa-l tii peste 2000 rpm.
La 130 consumul este in jur de 7-7.5%.

#420
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.133
  • Înscris: 20.12.2007

View Postturisticus, on 20 februarie 2018 - 10:33, said:

M.ar interesa cum se comporta Logan 0.9 pe un drum ca Transalpina si cam cat e consumul pe autostrada la viteza de 130km/h.
Multumesc!
Nu am facut inca Transalpina dar Transfagarasanul l-am facut de cateva ori pe anul asta in ambele sensuri. Am prins si aglomeratie si liber. Odata ce m-am invatat cum sa schimb viteza corespunzator fata de cum eram obisnuit de masinile pe care le mai am , am avut parte de experiente foarte misto plus ca hill assist-ul chiar este foarte bun in astfel de conditii
Pe autostrada in jurul lui 110 am avut si 6.2 si 6.6 daca ii mai dai talpa sare cam la cat zis Danny
In alta ordine de idei o poza de azi dimineata

Fișiere atașate



#421
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.133
  • Înscris: 20.12.2007
Acu observ ca am scris "anul acesta". Scuze, era vorba desigur de 2017

#422
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 03.03.2009

View PostDannyMC, on 20 februarie 2018 - 10:36, said:

Se comporta bine daca il conduci corespunzator, adica sa-l tii peste 2000 rpm.
La 130 consumul este in jur de 7-7.5%.

Mi s-a oferit de la un dealer Dacia un Logan SL Prestige Plus, 0.9, 90 CP - benzina, undeva sub 10000 euro, prin programul rabla.
Nu stiu cum sta treaba cu o cutie automata, n-am mai condus, dar multi zic ca e ok.
Ce parere aveti?

View PostKokoshmare, on 20 februarie 2018 - 15:22, said:

Nu am facut inca Transalpina dar Transfagarasanul l-am facut de cateva ori pe anul asta in ambele sensuri. Am prins si aglomeratie si liber. Odata ce m-am invatat cum sa schimb viteza corespunzator fata de cum eram obisnuit de masinile pe care le mai am , am avut parte de experiente foarte misto plus ca hill assist-ul chiar este foarte bun in astfel de conditii
Pe autostrada in jurul lui 110 am avut si 6.2 si 6.6 daca ii mai dai talpa sare cam la cat zis Danny
In alta ordine de idei o poza de azi dimineata
Ziceam de Transalpina pt ca atunci cand am urcat pe ea cu loganul meu de 1.4 (productie 2005) mi s-au aprins 6 dreptunghiuri la temperatura motorului. Eram 3 persoane (cea din spate de 100 kg) si ceva bagaje.
As fi curios cum se comporta una de 0.9 la pante de peste 15% :) . Mai ales daca are si cutie automata.

#423
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.024
  • Înscris: 09.05.2009
Ti-am spus nu sunt probleme cu motorasul, se comporta bine in sarcina. Pe Transalpina am fost cu 2,5 persoane :), dar anul trecut am facut sus/jos cateva zile pe Transfagarasan cu 4 adulti si un portbagaj plin si nu m-a dezamagit!

Gasesti aici jurnalul unui coleg cu Sandero Stepway cu EasyR. Cred ca el e cel mai in masura sa-ti raspunda la intrebarile despre cutie.

Editat de DannyMC, 21 februarie 2018 - 13:00.


#424
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.932
  • Înscris: 14.11.2004
Motorul trage foarte bine daca stii cum sa-l calci, am ocazia sa conduc periodic un Logan 2013 0.9TCe cu chiptuning de la Ceky ridicat la 115CP si 175 Nm, stage 2, dovedit pe dyno. Este alta masina, fuge foarte frumos, este masina de sub 10sec la suta, a mea are atat si nu tine pasul cu ea la un sprint.

Compresorul de la aerul conditionat se decupleaza cand motorul este forjat, astfel obtii toata puterea lui pentru tractiune.

Editat de connectorxp, 21 februarie 2018 - 21:17.


#425
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.661
  • Înscris: 04.01.2017
Si cati km are de la modificare?

#426
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.024
  • Înscris: 09.05.2009

View Postconnectorxp, on 21 februarie 2018 - 21:17, said:

...ridicat la 115CP si 175 Nm, stage 2, dovedit pe dyno.
Nu mi se pare o idee buna, JH3 suporta maxim la 160 Nm ceea ce inseamna ca vor aparea curand probleme la cutie!

View Postconnectorxp, on 21 februarie 2018 - 21:17, said:

Compresorul de la aerul conditionat se decupleaza cand motorul este forjat, astfel obtii toata puterea lui pentru tractiune.
Asta este standard la toate  L2!

Editat de DannyMC, 22 februarie 2018 - 21:53.


#427
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.932
  • Înscris: 14.11.2004
Masina are 80.000 Km de cand a fost resoftata si cutia nu scoate niciun zgomot, merge ca in prima zi. Acum posesorul are in plan Duster-ul nou, benzina turbo si Logan-ul vrea sa adapteze pe el un motor de Lodgy, 1.2 TCe.

#428
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo, ca ziceati ca aveti Duster. L-a testat cineva pe asta nou? Sunt mai bune scaunele ca la cel trecut erau varză!

#429
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.932
  • Înscris: 14.11.2004
Scaunele sunt superioare modelului anterior, are aer de masina europeana :D

Te invit la Auto News pe topicul Duster 2017 sa vezi ce si cum, sa nu facem praf jurnalul lui Kokosh.

#430
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postturisticus, on 21 februarie 2018 - 12:38, said:

Ziceam de Transalpina pt ca atunci cand am urcat pe ea cu loganul meu de 1.4 (productie 2005) mi s-au aprins 6 dreptunghiuri la temperatura motorului. Eram 3 persoane (cea din spate de 100 kg) si ceva bagaje.
As fi curios cum se comporta una de 0.9 la pante de peste 15% Posted Image . Mai ales daca are si cutie automata.
In clipul de mai jos am mers pe Traunsalpina cu un Sandero 1.2 care s-a descurcat admirabil (in conditiile date); nu vad de ce o masina de masa egala cu mai multa putere nu s-ar descurca.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rfaTGJXJfok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#431
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 03.03.2009
Care e treaba cu MediaNav? Pentru harti  am vazut ca se plateste 100 euro in plus. E vorba despre harta Europei sau doar Romania?

#432
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postturisticus, on 20 februarie 2018 - 10:33, said:

M.ar interesa cum se comporta Logan 0.9 pe un drum ca Transalpina
Multumesc!
Pentru tot felul de chestiuni ca Transalpina s-a inventat masina de serviciu sau rent a car!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate