Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2659 răspunsuri în acest subiect

#433
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.395
  • Înscris: 25.09.2008
pai da... de aia :) pentru ca este lemn selectionat, tratat, uscat etc...ne-ar ajuta si niste preturi pe reperele luate de la Holver...

#434
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Preturi nu o sa dau, fiindca - la pretul de catalog - se aplica niste discount-uri; dupa client, cantitate, urgenta Posted Image , stoc vs comanda, curs EUR s a.m.d. Deci, daca cineva este, cu adevarat, interesat ... poate suna direct la ei. In pm pot da si niste nume de contact, daca intereseaza pe careva. Ce pot sa spun, pentru o comparatie directa, este ca am luat OSB-ul cu 8,75 EUR / bucata; fara TVA.

In plus, noi am mers pe varianta asta fiindca "time is money" si am vrut totul cat mai repede. Altcineva isi poate alege din timp cherestea, o poate lasa la uscat, o da - pe indelete - la abric, pandeste oferte cu grinzi la 6 m (noi am folosit preabricate de 4 m, pe care le-am lungit, cu eclise, etc) si altele asemenea.

Editat de DIY, 09 august 2017 - 10:14.


#435
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDIY, on 08 august 2017 - 09:33, said:

Nu-i vorba, tare greu am gasit un structurist care sa inteleaga tipul acesta de constructie. Si care s-o calculeze ca atare.
Trimite-mi si mie contactul acestuia pe privat te rog.. Mie structuristul mi-a tras clapa cu partea superioara a constructiei, care e de lemn, deci cred ca se potriveste ca o manusa la structuristul tau...

#436
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaddysoftware, on 09 august 2017 - 20:59, said:

Trimite-mi si mie contactul acestuia pe privat te rog.. [...]
OK

Editat de DIY, 14 august 2017 - 10:23.


#437
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
... ganduri ...

Eu cred ca, daca-l intrebi pe omu' abia dat jos din masina, in parcarea pensiunii, ce anume-l aduce aici, sunt mari sanse sa-ti raspunda: " Am venit sa ne relaxam, la aer curat si liniste". Dupa care, prompt!, incepe sa care, de la masina, un munte de sacose cu mancare si oalele aferente, fiindca urmeaza sa faca ciorba si ardei umpluti (parol!). Dupa care incinge niste gratare cu un fum de lacrimezi la greu. Toate astea intr-o ambianta Posted Image de muzici de petrecere; la maxim, desigur

#438
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbrawnie, on 09 august 2017 - 09:59, said:

pai da... de aia Posted Image pentru ca este lemn selectionat, tratat, uscat etc...[...]

... nu numai de-aia Posted Image ...

Editat de DIY, 16 august 2017 - 10:16.


#439
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 08 august 2017 - 09:33, said:

nu se strange acolo cine stie ce zapada, fiindca pe-aici nu ninge viscolit.

Ehe, nici la noi nu ninge viscolt, d'aia s-a asezat zapada pe pergola neinvelita a noastra. Intre sipci sunt cam 50 cm distanta, repet fara nimic intre ele. Si totusi zapada s-a sezat.

#440
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 13

Fișiere atașate



#441
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 14

...dupa cum se vede, s-a acumulat ceva oboseala ... generata, daca nu de altceva, macar de caldura cotropitoare ...

Fișiere atașate



#442
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 15

Asta ca sa nu ziceti ca nu v-am pus si-o poza Posted Image

Acoperisarii - adica baietii pe care i-am adus sa lucreze la acoperis ... au fost in vacanta. Vacanta programata inainte sa ma trezesc eu ca fac lucrurile in regie proprie. Asa ca am asteptat. Am asteptat facand, cu ajutorul localnicilor si al forumului Posted Image  lucrari lipsite de spctaculozitate, dar absolut necesare.
Am obturat, cu blocuri de lemn, deschiderile dintre OSB-ul acoperisului, capriori si grinda perimetrala pe care se sprijina capriorii.
Desi pare simplu ... Pe langa resturile de lemn pe care le-am refolosit in acest scop, da-i o fuga la gaterul local, aranjeaza cu sistemul de transport cel mai potrivit (caruta, tineti minte?) sa participe la efortul colectiv, etc., du-te din nou la gater (ca mi-au mai venit idei), coopteaza pe unul cu camioneta sa duca (si) el, la o adica, lemnul (uita de el dup-aia Posted Imagesi lasa-l cu ochii-n soare .. ) si alte asemenea chestii de umplut ziua mai mult sau mai putin productiv Posted Image

Am inceput scheletul din lemn pentru compartimentarea baii.

S-a continuat cu instalarea membranei pe peretii exteriori.

Intelegeti, deci, de ce am numai o poza, pentru ziua 15.

Fișiere atașate


Editat de DIY, 17 august 2017 - 11:25.


#443
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfastcojo, on 16 august 2017 - 21:24, said:

Ehe, nici la noi nu ninge viscolt, d'aia s-a asezat zapada pe pergola neinvelita a noastra. Intre sipci sunt cam 50 cm distanta, repet fara nimic intre ele. Si totusi zapada s-a sezat.

Daca ninge prea mult nici nu ma mai intereseaza sa dau zapada. Stau, cuminte, la caldura, cu cafea si carti. Numai camara sa nu-mi dea emotii Posted Image , ca biblioteca va avea suficiente titluri. In rest ... sa tot ninga.
P.S. Mie-mi place foaaaarte mult zapada si pot spune ca am si ceva antrenament la dezapezit. Nu e un capat de tara, zau!

#444
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Pe acoperiș este acelaș tip de folie? Diferă doar culorile sau...?

#445
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postraduk, on 17 august 2017 - 16:38, said:

Pe acoperiș este acelaș tip de folie? Diferă doar culorile sau...?

Nope. Am comandat membrana de 90g/mp; aia gri. Numai ca transportul a intarziat, asa ca m-am dus la magazinul satesc unde aveau numai de 120g/mp. Bej. Un sul. Achizitionat din greseala si, evident, nevandut pe motiv de pret (30 de lei mai mult decat cealalta). L-am insfacat si, numai bine, s-a lucrat cu el pana ce mi-a venit comanda.
Si-uite asa, dupa un pic de studiu, am ajuns la concluzia ca pot pune membrana de acoperis si la pereti. Ca tot am Posted Image

#446
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDIY, on 17 august 2017 - 10:01, said:

Anexa - ziua 13
M-am hotarit , iti dau raport .
Urmaresc site-uri americane cu asemenea constructii , deoarece imi plac , desi nu voi putea face asa ceva ...never .
Pozele tale sint " copiate " de dincolo . Serios .

#447
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
definition: conundrum = anything that puzzles

Adica azi, de dimineata, m-am trezit cu politia locala sa ma "traga" de atentie ca am un sac cu gunoaie din constructii jos, la pubela. (Probabil ca, asa fara vecini cum sunt eu, tot am niste unii ... binevoitori.) Si sa-mi spuna ca pubela este pentru resturi menajere, din gospodarii. Ok. Am inteles. Problema este ca, desi m-am interesat, nu am aflat unde as putea duce resturile din constructii. Acum, sa nu va imaginati cine stie ce. Era vorba despre niste resturi de polistiren Posted Image, sa tot fi fost vreo zecime de mc, in total. In rest nu am produs altceva decat gunoi obisnuit in orice gospodarie moderna: peturi Posted Image cutii de bere Posted Image etc.
Buuun ... si le-am zis astora exact ce v-am spus mai sus. Si anume ca ... nu stiu unde le-as putea duce. Mi-au confirmat ca nu am unde Posted Image si mi-au spus ca ar trebui sa le ard Posted Image "Cum asa?" zic eu. "Nu este asta o chestiune mai grava decat sa le pun la gunoi?" ... Este dar ... asta-i situatia.
Uite-asa, ca sa vedeti. De ars, nu ard polistiren. Sa ne fie clar! O sa-l maruntesc cat pot, o sa-l pun intr-un sac si o sa ma mai gandesc la ce solutii am.
Si astept sugestii. Multumesc!

Ca veni vorba depsre ars, deja am o gramada bunicica de lemne pe care sa le ia baietii, sa le arda la iarna. Mai mult, am inceput sa construiesc si o gramada de cartoane; tot asa, sa le ia. Deci, de straduit ma straduiesc. Numai ca ma confrunt cu problema asta de logica:  se impun niste reguli fara ca sa ne fie puse la dispozitie mijloacele legale de urmare a respectivelor reguli. Cum procedam?!
Sa ne fie clar: nu ma plang. Chiar doresc sa gasesc o cale de mijloc.

In fine ... una rece, alta calda. Cica nici nu si-au imaginat cat de frumos poate fi aici, la mine, sus. Cica ei stiu vaile si satele astea bine de tot si s-ar putea ca privelistea de la mine sa fie cea mai faina. Eu nu-i cred 100% (fiindca am fost la casa unuia care avea o panorama de-ti taia rasuflarea) dar ii cred ca le-a placut. Treaba buna.

Editat de DIY, 18 august 2017 - 12:41.


#448
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 17 august 2017 - 18:33, said:

M-am hotarit , iti dau raport .
Urmaresc site-uri americane cu asemenea constructii , deoarece imi plac , desi nu voi putea face asa ceva ...never .
Pozele tale sint " copiate " de dincolo . Serios .

Posted Image Posted Image

Imi pare rau ca te-ai prins. Mai ales ca tocmai "copiasem" si-un set de poze cu detalii de imbinari Posted Image

#449
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 18 august 2017 - 12:38, said:

Cica ei stiu vaile si satele astea bine de tot si s-ar putea ca privelistea de la mine sa fie cea mai faina. Eu nu-i cred 100% (fiindca am fost la casa unuia care avea o panorama de-ti taia rasuflarea) dar ii cred ca le-a placut. Treaba buna.

pai cel al carui priveliste ti-a placut a ars gunoaiele, nu le-a dat la cosul de gunoi, deci nu l-au vizitat militienii.

Clar?!

PS. Deja ai vecini "binevoitori" , ciripitori la organul statului.Normal era sa te atentioneze gunoierul, nicidecum "organul" care vegheaza ca un uliu (chior) la siguranta satenilor, nu la cosurile de gunoi.

#450
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.014
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca sunt 2 solutii. Ori cineva din sat vine cu caruta ia resturile si le arunca prin padure - nu - ori le platesti niste bani celor care ridica resturile menajere sa iti ia si sacii cu moloz.

Se pare ca asa se poarta la inceput vecinii cu noii veniti, cu proverbiala ospitalitate romaneasca. Asa am patit si eu.
Din pacate am constatat ca trebuie sa le arati ca esti al dracu'. Dupa asta ai mei s-au potolit si acum suntem ca fratii (vorba vine).Posted Image

Editat de cumparator, 18 august 2017 - 15:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate