Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#415
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 08 august 2017 - 09:17, said:

La munte is oameni care se pricep sa lucreze cu lemnul..Cu cat te departezi de culmile muntilor, parca si pasiunea pt o taietura in lemn, o chertare, un bui batut unde trebuie fara sa iasa piezis in lateral scade ..toate astea isi pierd din farmec si se lucreaza pe principiul 'las ca merge si asa, ca nu cade safu' Posted Image  La DIY arata super..Cu ce ziceai ca o acoperi ?


Multam dar ... noi suntem de la campie Posted Image

Ce-i drept, ne plac atat lemnul cat si .. unghiurile drepte, paralele si alte asemenea nazbatii.

De acoperit, o acoperim cu tabla faltuita click, gri inchis.
La un moment dat am spus ca punem tabla direct pe membrana, din lipsa de timp. Intre timp, programarea nostra a luat-o iar razna, pe coclauri. Adica la acoperis nu ma bag singura, asa ca am racolat ajutor. Care ajutor nu e valabil decat dupa data de X. Asta e. Asa ca am tot timpul sa pun caroiajul de stinghii. Deci tabla, peste stinghii.

Si nu mai este Viking, ci Bilka. Din motive de comunicare. Cred ca Acoprom (pt VIking) nu incurajeaza montajul in regim DIY Posted Image Cred, zic eu, fiindca nu am mai primit nici un raspuns, odata ce m-am marturisit ca am concediat "constructorul". Altminteri, pana la acel moment, domnul de la Acoprom a fost foarte prompt si pregatit. Pacat ...
Ca urmare, am rezolvat cu Bilka.

#416
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 08 august 2017 - 10:37, said:

Multam dar ... noi suntem de la campie Posted Image
mie-mi par 'munti' pe acolo prin spate Posted Image

#417
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - zilele 10 & 11

Desi nu pare, s-a muncit la greu. Numai ca au fost multe chestii de migala; potrivit si montat clesti, taiat capetele ginzilor, croit OSB pe trup Posted Image , potrivit blocuri de fixare pentru grinzi si alte asemenea mizilicuri.
Nu mai spun ca fost o adevarat fojgaiala pe santier, uneori find acolo chiar trei oameni. Zau! Trei, in acelasi timp Posted Image Noi, capii rautatilor, plecati in "vacanta" pret de astea doua zile.

Attached Files



#418
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@DIY mi-ai reprosat la un moment dat ca as fi supradimensionat o structura de lemn facuta pe acest principiu si ai afirmat ca OSB-ul ar fi arhisuficient pentru contravantuire ...ori la tine eu vad....ce? contravantuiri :)

#419
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007
Sigur ca da. Am patru contravantuiri din lemn si fix 10 din metal. Eu n-am spus ca sunt impotriva contravantuirilor, ci am spus ca nu trebuie sa exageram cu ele. Si am mai spus ca OSB-ul are si el rolul lui si ca trebuie luat in calcul. Am o mare boala pe "crengile" alea care apar la fiecare imbinare intre un element vertical si unul orizontal. Sta mesteru', se scarpina-n crestet (ca nu pot spune ca gandeste) si-i mai trage o contrvantuire; sa fie! Ca tot se impiedica de lemnu' ala.

Azi am fost pe santier numai de dimineata. Ma duc dupa pranz sa vaz Posted Image (nu m-am putut abtine ca mi s-a parut ca rimeaza) cum mi-au instalat fereastra si usa pietonala. Asa ca acum stau pe internet sa ma aprovizionez cu diverse si ... sa ma bag in seama pe SP. De-aia am disponibilitate mare la insirat cuvinte pe aici.
Asa ca mai zic una. Cu contravantuirile astea "personalizate" ar trebui sa existe undeva o zicala precum cea a lui socru-meu care, cand se aseaza la masa, ne indeamna: "Pofta buna! Cumpatare!".

View Postmanghels, on 08 august 2017 - 10:46, said:

mie-mi par 'munti' pe acolo prin spate Posted Image

Corect! In spate sunt muntii. In sangele nostru, al celor care-am ridicat ce vezi tu acolo, e Dunarea. Mie se pare mie sau nu m-ai / ne-ai laudat suficient efortul?! Posted Image Implicarea directa?

Edited by DIY, 08 August 2017 - 11:30.


#420
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008

View PostDIY, on 08 august 2017 - 08:18, said:

Anexa - ziua 9


mwahaha, arata cam cum va fi si cotetul meu de metal.

#421
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 08 august 2017 - 11:28, said:

Corect! In spate sunt muntii. In sangele nostru, al celor care-am ridicat ce vezi tu acolo, e Dunarea. Mie se pare mie sau nu m-ai / ne-ai laudat suficient efortul?! Posted Image Implicarea directa?
Mie-mi place ce vad acolo, se lucreaza frumos si ingrijit (de asta si ziceam de mesterii de la munte), plus ca multi isi dau cu parerea scapand din vedere aspectul final asa ca "aveti putintica rabdare stimabililor".

Edited by manghels, 08 August 2017 - 12:27.


#422
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Imi place forma de mor. Asa mi-ar placea sa fie si casa noastra. De contravintuiri si sipci nu pot comenta, ca-s varza. Dar esteticul constructiei si peisajului e de nota 10. Succes!

#423
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDIY, on 08 august 2017 - 09:33, said:

..... si un electrogenerator ("Obligatoriu, aici! " a spus cel care ne face partea de electrice. "Obligatoriu! Altfel nu va lucrez nimic." ...)
De ce? daca nu e cu suparare, desigur

#424
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
@ DIY / stai ca n-am terminat ! Sint eu asa , mai capos ...
Deoarece te afli in faza in care inca se pot face interventii structurale ...intrebare : ce usi vei pune la " anexa " asta ?
Motivul intrebarii : In functie de modelul lor ca tip de deschidere , material /greutate , sistem de balamale ...bla, bla , combinat cu fenomene atmosferice , gen un vint care sa-ti ia usa din mina , pot apare forte de torsiune asupra peretilor de montaj , deci ar trebui de pe acum gindit , intarit .
Daca usile vor fi batante si te lasi in seama celor de la montaj , strici totul si faci o rromie . Ar trebui sa gindesti de pe acum niste cadre de lemn pe care sa monteze usile ...

#425
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai daca v-a iesit asa anexa asta, mor de curiozitate sa vad cum va iesi casa. Bravos, respectele mele!

#426
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 08 august 2017 - 13:24, said:

@ DIY / stai ca n-am terminat ! Sint eu asa , mai capos ...
Deoarece te afli in faza in care inca se pot face interventii structurale ...intrebare : ce usi vei pune la " anexa " asta ?
Motivul intrebarii : In functie de modelul lor ca tip de deschidere , material /greutate , sistem de balamale ...bla, bla , combinat cu fenomene atmosferice , gen un vint care sa-ti ia usa din mina , pot apare forte de torsiune asupra peretilor de montaj , deci ar trebui de pe acum gindit , intarit .
Daca usile vor fi batante si te lasi in seama celor de la montaj , strici totul si faci o rromie . Ar trebui sa gindesti de pe acum niste cadre de lemn pe care sa monteze usile ...

Dupa cum spuneam ... am angajat un inginer structurist (si) pentru acest proiect. Vorba localnicilor: "Se vede ca nu sunteti din partea locului. Aveti proiect si pentru garaj Posted Image " Proiect, deci, cu date, conditii, calcule. Proiect care da "reteta": structura, prinderi, conectori, etc.
Posted Image

P.S. Nu am idee la usi batante se face referire. Adica unde as putea avea usile alea batante?

View PostBylly00, on 08 august 2017 - 16:58, said:

Pai daca v-a iesit asa anexa asta, mor de curiozitate sa vad cum va iesi casa. Bravos, respectele mele!

Multam! Posted Image

View Postaddysoftware, on 08 august 2017 - 12:39, said:

De ce? daca nu e cu suparare, desigur

Cum adica, de ce? Posted Image Asta stie omu', asta recomanda. Sa avem cum ne accesa internetu', daca "pica" si soarele si reteaua.

View PostArghiraMartie, on 08 august 2017 - 12:32, said:

Imi place forma de mor. Asa mi-ar placea sa fie si casa noastra. De contravintuiri si sipci nu pot comenta, ca-s varza. Dar esteticul constructiei si peisajului e de nota 10. Succes!

Multumesc. Posted Image Casa va avea exact aceeasi forma, doar ca va fi mai mare.

View Postmanghels, on 08 august 2017 - 12:27, said:

Mie-mi place ce vad acolo, se lucreaza frumos si ingrijit (de asta si ziceam de mesterii de la munte), plus ca multi isi dau cu parerea scapand din vedere aspectul final asa ca "aveti putintica rabdare stimabililor".

Iar eu spuneam ca am concediat "constructorii" si ca facem noi tot, tot. Noi cu ajutoare necalificate. Abia acum, de vrei trei zile, am angajat un mester; fiindca nu ma urc pe acoperis, ok? Nu. Ma. Urc. Posted Image
Aum ai inteles de ce ... lucrarea asta n-are treaba cu mesterii de la munte? Posted Image Pacat ... ca noi ne-am dorit sa lucram cu forta de munca loco. Numai ca am inlocuit neseriosul local, concediat anul trecut, cu un neserios adus de la distanta, concediat acum o luna. Asta e ...

Multam de aprecieri si sustinere Posted Image

View Postiladi, on 08 august 2017 - 11:50, said:



mwahaha, arata cam cum va fi si cotetul meu de metal.

De-aia m-am mai si dat in vorba pe la topicul tau. Spor!

Edited by DIY, 08 August 2017 - 18:34.


#427
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDIY, on 08 august 2017 - 18:35, said:

....Cum adica, de ce? Posted Image Asta stie omu', asta recomanda. Sa avem cum ne accesa internetu', daca "pica" si soarele si reteaua......
Hehe, pentru internet si necesitati mai "bazice", asa, sunt suficiente cateva panouri pe nor (nu soare) si 1kWh de baterii (dar NU cu plumb!!) si e deajuns. Ce e "peste" e pentru confort doar....
Eu am acum 6 panouri puse pe sol si 1kWh de baterii, si ieri pe ploaia aia mi-a bagat tot timpul cate 1 amper si ceva, ba uneori chiar vreo 2. Totalul a fost cam 15Ah la 50V, adica 750Wh. Dar ziua de iarna e mai scurta, asa ca poti sconta doar pe jumatate. Suficient totusi pentru lumina, internet si apa curenta.

#428
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007
Daaaa .... da' nu te pui cu omu' meu de la electrice Posted Image

#429
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostDIY, on 07 august 2017 - 08:57, said:

Pentru o asa constructie, trebuie sa analizezi cu mare atentie chestiunea cu punctul de roua si condensul rezultat.
In cazul unei constructii neincalzite, cu toata izolatia, din pereti, poti considera ca peretele este rece in adancime; adica aproape de fata interioara a peretelui. Asta inseamna ca, odata ce patrude cea mai mica cantitate de caldura in incinta, aerul va condensa; inclusiv pe fata interioara a peretelui. OSB-ul nu scapa de umiditate la fel de repede si de elegant ca rigipsul.
Bun, fata asta interioara a peretelui, in cazul tau OSB, se poate vopsi, lacui, etc. Mai este, insa, problema cu ceea ce se petrece in interiorul peretelui. Indiferent cat de mult te straduiesti, un perete sandwich, va avea infiltratii de aer din incinta in(spre) interiorul peretelui. Se intampla. Nu e chestie de "daca", ci de "cand".
De aceea, in cazul peretilor sandwich, este important si obligatoriu ca incinta peretelui sa fie ventilata. Orice urma de umezeala, din aer sau directa,, trebuie sa aiba sansa sa se evapore in timpul verii, cand procesul asta cu punctul de roua se inverseaza.
Deci, daca pui OSB la interior, trebuie sa iei in calcul toate cele de mai sus. Plus faptul ca OSB-ul de la interior va "sta", practic pe folia anticondens. Da, se paote rezolva si asta. Se ami puen un rand de montanti, etc. Insa se complica rau de tot situatia. Rigipsul reactioneaza atfel in contact cu imezeala. De aceea este, spre exempu, contraindicata varianta cu OSB si la interior, si la exterior. Varianta atat de "indragita" in Romania. [...]
Mulțumesc pentru informații. Posted Image
Pe partea cu cunoștințele privind circulația umidității prin pereții unui imobil, cred că stau relativ bine (primul „ban”, pe acest forum, de aici mi s-a tras, pentru că m-am contrazis cu un moderator a' dracului... cei care mă cunosc mai bine, știu că acel moderator este o stea Posted Image ), dar întrebarea pe care ți-am pus-o nu viza acest aspect, ci pe cel al rezistenței structurii. Recunosc, nu am știut să fomulez corect întrebarea. Posted Image Așa că revin: din punct de vedere structural, crezi că pot apărea probleme dacă OSB-ul este folosit pe interiorul montanților? Sînt conștient că nu este un subiect care să se regăsească în proiectul tău, dar na! încerc să profit de cunoștințele tale în domeniu Posted Image  sau, dacă nu te poți pronunța în legătură cu așa ceva, aș dori, dacă este posibil, să-mi dai datele de contact ale structuristului tău, pentru a-i solicita o consultanță în acest sens.
Ca să fiu mai clar (nu mă refer, de această dată, la rezistența structurală), ceea ce vreau să fac eu (tot de la interior la exterior): lambriu lemn (poate, pe alocuri, gips-carton), șipci 3 (maxim 5) cm, folie barieră de vapori (nu anticondens Posted Image ), OSB3, vată minerală (15 cm) între montanți (15 cm), vată minerală (10 cm) între „structuri orizontale” (scuzele mele pentru că nu știu care este denumirea lor inginerească Posted Image ), folie „weather barrier” (din nou, scuzele mele pentru că nu știu care este denumirea ei românească Posted Image  ), șipci 5 cm (cele necesare pentru ventilarea fațadei), scîndură (de 2,0-2,5 cm) în model caplama. Sper, ca de data asta, să fi fost ceva mai exact în a explica ceea ce-mi doresc. Posted Image


View PostDIY, on 08 august 2017 - 10:55, said:

Anexa - zilele 10 & 11 [...]
Spațiile lăsate goale între colile de OSB montate pe pereți, ce reprezintă? Viitoarele ambrazuri de tragere? Posted Image

#430
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 12

Cu alte cuvinte, am cedat "carma" lucrarilor la inaltime. De la nivelul solului, dau indicatii Posted Image si fac poze.

Nu stiu cum e vremea pe la voi, dar la mine, in sfarsit se poate respira! Daca nu ne alunga cu ploaia e si mai bine. Azi, 9 august, adica; ziua 14 de lucru la structura de lemn a anexei. Dupa cum vedeti, m-am apropiat binisor cu pozele din urma.

Attached Files


Edited by DIY, 09 August 2017 - 08:46.


#431
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Arata prea bine lemnul ala. De unde, cat, ce umiditate?

#432
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBylly00, on 09 august 2017 - 08:45, said:

Arata prea bine lemnul ala. De unde, cat, ce umiditate?
Multam! Posted Image Si noua ne-a placut. Si lemnul si ajutorul pe care l-am primit de la cei de la Holver. Sper sa nu se considere reclama. Pur si simplu recomand ce ni s-a potrivit noua.

Am achizitionat:
- 19 buc: grinda duo KVH 60 x 120 mm @ 13 m lungime - pentru capriori, clesti, blocuri de obturare intre grinda perimetrala si OSB-ul acoperisului
- 90 buc: dulap nerindeluit din molid KD 50 x 160* mm @ 4 m lungime - pentru toate ramele structurii de rezistenta si partitia baii.
- 38 buc: dulap rindeluit din molid KD 50 x 250 mm @ 4 m lungime - pentru toate grinzile orizontale si perimetrale; ne-a ramas material din care sa scot si scara de acces la "pod"
- 2 buc: grinda duo KVH 75 x 120 mm @ 13 m lungime - pentru rame de incadrarea deschiderilor: usi garaj, usa pietonala, fereastra.
- 54 buc: OSB 1250 x 2500 mm @ 12mm grosime - este evident pentru ce Posted Image Mai avem de completat pe ici pe colo si pe fata constructiei iar, in acest moment, avem ceva resturi si o bucata intreaga; s-ar putea sa ne ajunga la marele fix.
- 8 buc: placaj pin, 1250 x 1200 mm @ 15 mm grosime, pentru podest, "podul" cum i-am mai spus eu.
- 200 buc: cherestea molid rindeluita 27 x 60 mm @ 3,985 m lungime - pentru stinghii motaj acoperis & lambriu fatada
- 6 buc: cherestea molid rindeluita 45 x 200 mm @ 4 m lungime - pentru inchis fata capriorilor si instalarea ulucului

* Ne trebuia 50 x 150 mm dar ... asta am gasit, asta am luat.

De la marele magazin D:
- 5 suluri de membrana bituminoasa de 25cm latime @ 10 m lungime: pentru izolarea talpilor din lemn si "sort" exterior la baza structurii de lemn, pe exterior
- usa pietonala
- fereastra
- tevi canalizare, racorduri canalizare, etc
- banda bituminoasa sigilanta, 100mm latime @ 10 m lungime - pentru montaj fereastra si usa pietonala
- solutie 2 in 1 pentru lemn - pentru tratarea talpilor ramelor
- grund negru pentru tratarea lemnului exterior - capriori, grinzi, etc.

De aemenea, avem sistem complet de acoperis Bilka, faltuit, click, 7024 mat, cu membrana de 120g/mp; sistem ape pluviale, tot de la ei. Si membrana de 90g/mp pentru pereti - in loc de folie anti-intemperii.

Comandat, deja, usile de garaj, de la MCA.

Intr timp, se voar intampla si instalatia electrica si drenurile de fundatie + hidroizolatia (refacem ce-a facut "constructorul" !!)

Urmeaza multe altele: vata pt izolatie termica, folie antivapori, rigips, vopsit, lac (unde gasesc unul mat??) pentru protejarea lemnului, usa baie. Cam atat preconizez eu pentru anul asta - cu putin noroc! Pentru la anu': corpurile de iluminat, baia (pardoseala, obiectele sanitare, alimentarea cu apa, completat canalizarea), fatada din lambriuri, bancul de lucru Posted Image

Cam asa ...

Later edit: Si, dupa cum am spus deja, cuie, suruburi, ancore, coltare, bride, banda metalica, torxuri, biti, de la Alsafix.

Edited by DIY, 09 August 2017 - 09:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate