Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2659 răspunsuri în acest subiect

#397
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostDIY, on 06 august 2017 - 08:39, said:

[...] materialele romanesti (lemnul romanesc) este aceea ca prefabricatele nu vin cu agrement tehnic [...]
Lemnul este uscat sau verde?


View PostDIY, on 06 august 2017 - 08:39, said:

[...] Asa ca ... supradimensionam Posted Image  ; nu eu, ci structuristul. [...]
Montanții (stud) sînt de 15x5 sau de 20x5 cm?


View PostDIY, on 06 august 2017 - 08:39, said:

[...] "Straturile" sunt, dupa cum urmeaza, de la interior, la exterior: rigips, folie anti condens, vata (minerala sau de sticla) intre elementele de lemn, OSB, folie contra intemperiilor, fatada ventilata din lambriu de lemn.
Anexa va fi încălzită în sezonul rece?
Vreau să fac și eu o astfel de structură, dar aș monta OSB-ul la interior. Ai idee care ar putea fi argumentele contra așa ceva? Posted Image

#398
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 2

Fișiere atașate



#399
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 3

View Postraduk, on 06 august 2017 - 10:50, said:

Lemnul este uscat sau verde?
Uscat. Cu certificat. De la un mare producator. Ne-am dus, am vazut si cercetat lemnul in depozit, inainte de a-l comanda.

View Postraduk, on 06 august 2017 - 10:50, said:

Montanții (stud) sînt de 15x5 sau de 20x5 cm?
160x50
Fiind in criza de timp, a trebuit sa luam ceea ce producatorul avea pe stoc. Asta a dus la o alta supradimensionare, dupa parerea mea dar ... time is money.

View Postraduk, on 06 august 2017 - 10:50, said:

Anexa va fi încălzită în sezonul rece?
Nu am prevazut sistem de incalzire dar va fi, cu siguranta, o aeroterma sau chiar un sistem solar pe aer; pentru situatiile in care este nevoie de caldura, urgent, in incinta.

Fișiere atașate



#400
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 4

Fișiere atașate



#401
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai este anexa sau e garaj?

#402
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postraduk, on 06 august 2017 - 10:50, said:

[...]Vreau să fac și eu o astfel de structură, dar aș monta OSB-ul la interior. Ai idee care ar putea fi argumentele contra așa ceva? Posted Image
Pentru o asa constructie, trebuie sa analizezi cu mare atentie chestiunea cu punctul de roua si condensul rezultat.

In cazul unei constructii neincalzite, cu toata izolatia, din pereti, poti considera ca peretele este rece in adancime; adica aproape de fata interioara a peretelui. Asta inseamna ca, odata ce patrude cea mai mica cantitate de caldura in incinta, aerul va condensa; inclusiv pe fata interioara a peretelui. OSB-ul nu scapa de umiditate la fel de repede si de elegant ca rigipsul.
Bun, fata asta interioara a peretelui, in cazul tau OSB, se poate vopsi, lacui, etc. Mai este, insa, problema cu ceea ce se petrece in interiorul peretelui. Indiferent cat de mult te straduiesti, un perete sandwich, va avea infiltratii de aer din incinta in(spre) interiorul peretelui. Se intampla. Nu e chestie de "daca", ci de "cand".
De aceea, in cazul peretilor sandwich, este important si obligatoriu ca incinta peretelui sa fie ventilata. Orice urma de umezeala, din aer sau directa,, trebuie sa aiba sansa sa se evapore in timpul verii, cand procesul asta cu punctul de roua se inverseaza.
Deci, daca pui OSB la interior, trebuie sa iei in calcul toate cele de mai sus. Plus faptul ca OSB-ul de la interior va "sta", practic pe folia anticondens. Da, se paote rezolva si asta. Se ami puen un rand de montanti, etc. Insa se complica rau de tot situatia. Rigipsul reactioneaza atfel in contact cu imezeala. De aceea este, spre exempu, contraindicata varianta cu OSB si la interior, si la exterior. Varianta atat de "indragita" in Romania.

http://energy-models...-vapor-barriers

View PostBodCasa, on 07 august 2017 - 08:45, said:

Pai este anexa sau e garaj?

Are vreo importanta?!? Si da, este anexa: garaj / atelier / depozitare. Am spus asta, deja.

Anexa - ziua 5

Ploaie, rupere de nori, progres infim. In ziua aceea am avut proba functionarii drenurilor. Am pus, atunci, si poze si explicatii.

Fișiere atașate



#403
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 6

Iata ce pot face patru Posted Image maini dibace.
Ultima zi in care am lucrat in ... formatie de familie.

Fișiere atașate


Editat de DIY, 07 august 2017 - 09:46.


#404
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 7

Fișiere atașate



#405
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 07 august 2017 - 09:41, said:

Iata ce pot face patru Posted Image maini dibace.


Sunt 4 maini drepte, caci sunt o multime de case romanesti cu structura net inferioara "anexei" voastre.

Felicitari.

#406
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 8
S-a lucrat putin si din greu din cauza celor cinci zeci de mii de grade Celsius ... multa apa, multe pauze, stop lucru intre 12 si 16 ... lipsa de concentrare, frustrare ...

Fișiere atașate



#407
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfastcojo, on 07 august 2017 - 21:37, said:


Sunt 4 maini drepte, caci sunt o multime de case romanesti cu structura net inferioara "anexei" voastre.

Felicitari.

Multam Posted Image

#408
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007
Anexa - ziua 9

Fișiere atașate



#409
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
@DIY/ Interesanta anexa , totusi am si niste comentarii ....negative .
Constructia pare slaba la capitolul contravintuire , chiar daca vei spune ca OSB-ul se ocupa de asta ...
Pozitia ei aproape de zidul de sprijin , poate creea o zona in care se aduna zapada , se topeste mai greu , deci umezeala .
Te pricepi la design , deci cred ca puteai gasi o solutie de acoperis , in care " panta " sa nu fie pe deschiderea utila a anexei , sau cit mai mica , pt a evita caderea zapezii fix in usa .

#410
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.917
  • Înscris: 27.02.2008
La munte is oameni care se pricep sa lucreze cu lemnul..Cu cat te departezi de culmile muntilor, parca si pasiunea pt o taietura in lemn, o chertare, un bui batut unde trebuie fara sa iasa piezis in lateral scade ..toate astea isi pierd din farmec si se lucreaza pe principiul 'las ca merge si asa, ca nu cade safu' Posted Image  La DIY arata super..Cu ce ziceai ca o acoperi ?

Editat de manghels, 08 august 2017 - 09:33.


#411
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmanghels, on 08 august 2017 - 09:17, said:

La munte is oameni care se pricep sa lucreze cu lemnul........
Si ce legatura are cu constructia ?
Aici nu este vorba de ce spui tu , aici este timplarie chioara , nu lucru cu lemnul .
Poate tu te referi la " munteni " dar nu avem asa ceva nici , nici lemnul nici tehnica .

#412
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 08 august 2017 - 08:55, said:

@DIY/ Interesanta anexa , totusi am si niste comentarii ....negative .

No problem.

View Post86-APP, on 08 august 2017 - 08:55, said:

Constructia pare slaba la capitolul contravintuire , chiar daca vei spune ca OSB-ul se ocupa de asta ...

Nu cred ca ai facut calcule pe directia asta ci, daca-mi permiti, cred ca te-ai raportat la ceea ce se vede prin Romania, in cazul constructiilor din lemn. Si anume, o "darnicie" iesita din comun, pe directia "intaririi" structurii.
Nu-i vorba, tare greu am gasit un structurist care sa inteleaga tipul acesta de constructie. Si care s-o claculeze ca atare. Din punctul asta de vedere, ce fac eu are un anumit grad de noutate. Revenind, OSB-ul asta este arhisuficient. Adica o spun calculele. Dupa cum spuneam, mie chiar imi pare supradimensionata structura Posted Image , din motive pe care, tangential, le-am atins deja.
In fine, eu ma bucur ca merg pe directia dorita si, daca mai si generez si ceva polemici & intrebari ... cu atat mai bine! Nu neaparat pentru mine, ci pentru cei ce ar putea fi interesati intr-o asemena abordare.

View Post86-APP, on 08 august 2017 - 08:55, said:

Pozitia ei aproape de zidul de sprijin , poate creea o zona in care se aduna zapada , se topeste mai greu , deci umezeala .

50% sanse. Adica ... nu se strange acolo cine stie ce zapada, fiindca pe-aici nu ninge viscolit. Acum ... o sa-mi spui ca nu ne mai putem baza pe ce se stie din anii din urma, ca vremea (din pacate, nu si vremurile Posted Image ) se shimba s.a.m.d. Poate fi si asa. Pana una, alta, am decis sa nu ma ingrijorez cu zapada de acolo. Mai ales ca am ceva experienta cu dezapezirea. In plus, pe latura aceea avem si usa pietonala, asa ca la prima zapada ... la lopata, copii!

View Post86-APP, on 08 august 2017 - 08:55, said:

Te pricepi la design , deci cred ca puteai gasi o solutie de acoperis , in care " panta " sa nu fie pe deschiderea utila a anexei , sau cit mai mica , pt a evita caderea zapezii fix in usa .
Multumesc Posted Image

Aici a fost o chestiune de prioritati. Acoperisul asta, cu panta de 45* este astfel orientat pentru ca va oferi suport panourilor fotovoltaice. Da, anexa aceasta va fi si "hub" pentru partea de generare de energie prin metode alternative. Momentan avem in vedere panouri fotovoltaice si un electrogenerator ("Obligatoriu, aici! " a spus cel care ne face partea de electrice. "Obligatoriu! Altfel nu va lucrez nimic." Posted Image Posted Image ) In timp, cu sanatate si putere, poate adaugam si o mica centrala eoliana.
In fine, ca sa reduc batutul campilor, asta era ideea: acoperisul a fost orientat dupa moftul fotovoltaicelor.
O sa cada zapada exact la intrarea in garaj? Ghinion. O sa lopatim, la greu.

#413
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Ok , dar macar de curiozitate , studiaza si sisteme de fixare si contravintuire de pe piata , ca sint lucruri interesante .
Rocast stiu ca are asa ceva ,,,

#414
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.776
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 08 august 2017 - 10:01, said:

Ok , dar macar de curiozitate , studiaza si sisteme de fixare si contravintuire de pe piata , ca sint lucruri interesante .
Rocast stiu ca are asa ceva ,,,

Dupa cum spuneam, merg pe mana structuristului Posted Image

Multam Posted Image pentru referinta la Rocast. Ca veni vorba ... noi am achizitionat toate elementele de imbinare de la Alsafix; inclusiv contravantuirile metalice, tip banda. Dupa cum au fost cerute in proiect. Asta-mi da suficienta liniste sufeleteasca.
Si da (!), am mentinut atat tipul cuielor, cat si numarul + pozitionarea lor. Tot asa, ca in proiect. Suruburi, unde a fost cazul, s.a.m.d.

Cu riscul de a suna ca o moara stricata, sistemul de constructie pe cadre de lemn este unul diferit de cel, oarecum mai cunoscut in Romania, cu stalpi si grinzi. Aici ma refer la dulapii aia, de cele mai multe ori cu sectiune patrata Posted Image

Editat de DIY, 08 august 2017 - 10:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate